1

Temat: Kompatybilność firebee

Zastanawiam się nad kompatybilnością firebee z oryginalnym oprogramowaniem z atari st. Sprzętowo wykonuje kod czy przez wbudowany emulator.

2

Odp: Kompatybilność firebee

gotham napisał/a:

Zastanawiam się nad kompatybilnością firebee z oryginalnym oprogramowaniem z atari st. Sprzętowo wykonuje kod czy przez wbudowany emulator.

Część sprzęt (90%) a część wbudowany emulator (10%).
Proporcje mogą się różnić zależnie od używanego softu.

3

Odp: Kompatybilność firebee

Gry z atari st uruchamiane są z poziomu  freemint ?? Sorry za podstawowe pytania. Przydałby się poradnik albo artykuł na temat freemint dla początkujących.

Ostatnio edytowany przez gotham (2015-09-26 15:11:21)

4

Odp: Kompatybilność firebee

gotham:
Tu masz link do dokumentu, który omawia różnice pomiędzy ColdFire a 68K na poziomie emulacji i tego czego nie robi ColdFire: http://microapl.com/Porting/ColdFire/Do … a68kcf.pdf

Odp: Kompatybilność firebee

Gry z Atari ST w 95% nie pójdą na FireBee. Można za to na FireBee uruchomić Hatari które działa w wystarczającą prędkością :)

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

6

Odp: Kompatybilność firebee

Adam Klobukowski napisał/a:

Gry z Atari ST w 95% nie pójdą na FireBee. Można za to na FireBee uruchomić Hatari które działa w wystarczającą prędkością smile

Wydawało mi się , że multitos był kompatybilny z tosem. Jego następcą jest freemint. Jest lista aplikacji kompatybilnych z tymi systemami?

7

Odp: Kompatybilność firebee

Adam Klobukowski napisał/a:

Gry z Atari ST w 95% nie pójdą na FireBee. Można za to na FireBee uruchomić Hatari które działa w wystarczającą prędkością :)

To bez sensu, po co więc kupować FireBee, skoro Hatari pójdzie na dowolnym innym komputerze?

.: miejsce na twoją reklamę :.

8

Odp: Kompatybilność firebee

Bo wykonuje 90% rozkazów 68K ?? :-)

Odp: Kompatybilność firebee

skrzyp napisał/a:
Adam Klobukowski napisał/a:

Gry z Atari ST w 95% nie pójdą na FireBee. Można za to na FireBee uruchomić Hatari które działa w wystarczającą prędkością :)

To bez sensu, po co więc kupować FireBee, skoro Hatari pójdzie na dowolnym innym komputerze?

Bo pójdzie sporo innego softu, ST to nie tylko gry.

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

10

Odp: Kompatybilność firebee

No tak, ale pod Hatari pójdzie inny soft z ST też :)

.: miejsce na twoją reklamę :.

Odp: Kompatybilność firebee

Tak, ale na FireBee pójdzie na FireBee ;)

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

12

Odp: Kompatybilność firebee

skrzyp napisał/a:

To bez sensu, po co więc kupować FireBee, skoro Hatari pójdzie na dowolnym innym komputerze?

FireBee jest klonem dużego Atari ale nie konkretnie ST. Założeniem była kompatybilność na poziomie systemu operacyjnego  czyli możliwość uruchomienia aplikacji GEM/TOS. Jeśli chodzi o poziom sprzętowy to są duże różnice - chociażby niezbyt kompatybilny z 68000 procesor - ColdFire.

Tak więc jeśli chcesz komfortowo używać aplikacji to FireBee jest lepszym wyjściem a w przypadku gier - MiST.

Jest jednak światełko w tunelu. FireBee ma FPGA na pokładzie który może tak jak MiST emulować sprzętowo Atari ST.
Z tego co słyszałem to do teamu FireBee niedawno  dołączył jakiś magik od FPGA. Może więc coś się ruszy w tym temacie.

Ostatnio edytowany przez Cyprian (2015-09-26 20:15:19)

Lynx I / Mega ST 1 / 7800 / Portfolio / Lynx II / Jaguar / TT030 / Mega STe / 800 XL / 1040 STe / Falcon030 / 65 XE / 520 STm / SM124 / SC1435
DDD HDD / AT Speed C16 / TF536 / SDrive / PAK68/3 / Lynx Multi Card / LDW Super 2000 / XCA12 / SkunkBoard / CosmosEx / SatanDisk / UltraSatan / USB Floppy Drive Emulator / Eiffel / SIO2PC / Crazy Dots / PAM Net
http://260ste.atari.org

Odp: Kompatybilność firebee

Nie FPGA a PIC, to pewna różnica ;) PIC w FireBee nie wpływa bezpośrednio na kompatybilność - głównie zapewnia komunikację z urządzeniami zewnętrznymi.

Praca nad FPGA trwa cały czas, ale nie jest to łatwe.

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

14

Odp: Kompatybilność firebee

PIC jest na pokładzie (chyba dla RTC) ale FPGA również:

http://acp.atari.org/images/zoom_firebee.gif

Na razie w FPGA siedzi kod dla:
-    VIDEL: The famous Falcon graphics chip.
-    DMA disk: The chip used for Floppy and ACSI data transfers.
-    MC68901 MFP: Interrupt controller, timers, I/O ports...
-    WD1772 FDC: The Floppy Disk Controller, including support for HD floppies.
-    ACIA 6850 IKBD: Interface to keyboard/mouse/joysticks.
-    ACIA 6850 MIDI: Interface to external MIDI devices.
-    YM2149: The well known ST sound chip.
-    NVRAM: Falcon real time clock and non-volatile memory.
-    DMA Sound: STe DMA sound chip.
-    IDE: Standard Falcon IDE interface, for IDE hard disks and CompactFlash cards.
-    JTAG: Not really a device, but a physical interface to connect hardware debuggers.

Plan jest taki by umieścić tam jeszcze np emulację DSP.

Lynx I / Mega ST 1 / 7800 / Portfolio / Lynx II / Jaguar / TT030 / Mega STe / 800 XL / 1040 STe / Falcon030 / 65 XE / 520 STm / SM124 / SC1435
DDD HDD / AT Speed C16 / TF536 / SDrive / PAK68/3 / Lynx Multi Card / LDW Super 2000 / XCA12 / SkunkBoard / CosmosEx / SatanDisk / UltraSatan / USB Floppy Drive Emulator / Eiffel / SIO2PC / Crazy Dots / PAM Net
http://260ste.atari.org

15

Odp: Kompatybilność firebee

Mały OT:
WD1772 FDC: The Floppy Disk Controller, including support for HD floppies.
Jak by to się dało "dokleić" do MISTa... Oj siadła by mi prawdziwa stacja.

YM2149: The well known ST sound chip
Czy to może ten sam co w MIST? Ktoś może słuchał gier/muzyki z firebee? W MIST nie jest z tym najlepiej :-(

Odp: Kompatybilność firebee

Cyprian napisał/a:

PIC jest na pokładzie (chyba dla RTC) ale FPGA również:

Nie chodziło mi że nie ma FPGA, tylko że ostatniu dołączył człowiek od PICa.

marekp napisał/a:

WD1772 FDC: The Floppy Disk Controller, including support for HD floppies.
Jak by to się dało "dokleić" do MISTa... Oj siadła by mi prawdziwa stacja.

A gdzie byś ją wpiął?

marekp napisał/a:

YM2149: The well known ST sound chip
Czy to może ten sam co w MIST? Ktoś może słuchał gier/muzyki z firebee? W MIST nie jest z tym najlepiej :-(

Nie wiem na 100%, ale zakładam że emulacja YM2149 pochodzi z projektu Suska. Nie wiem skąd jest w MiST.

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

17

Odp: Kompatybilność firebee

"A gdzie byś ją wpiął?"
U mnie nigdzie, ale u Lotharka widziałem wersję z dużą ilością wystających pinów :-)
No niestety, to musiało by być wzbogacone o obsługę stacji dyskietek USB. ZTCP z rozmowy z Tillem na SV jest to do zrobienia, ale to zawiła sprawa, jedynym któremu taki "ficzer" się marzy jestem ja,no i generalnie najfajniej by było jak bym takie coś sam napisał ;-)
Enyłej, po liście którą podał Cyprian widać, że sporo sprzętu zostało przepisane na FPGA więc sprawy "sprzętowej emulacji" idą do przodu :-)

18

Odp: Kompatybilność firebee

Videl też jest. Fajne!!!