1

Temat: Atari 65xe brak obrazu

Witam.
Kilka dni temu zostalem szczesliwym posiadaczem 65xe. Kupiony za grosze dzialajacy na portalu aukcyjnym. Niestety jak podlaczylem, to zapala sie dioda czerwona, ale brak obrazu. Podlaczalem przez RF i kupilem nawet kabel atari do RGB. Na obu wyjsciach to samo czyli nic. Rozebralem Atari i czuje, ze jedna kosc pamieci sie grzeje. Z tego co widze, to mam 3 rozne typy kosci. Ta pierwsza, grzejaca sie jest inna niz pozostale. Pytanie mam takie, czy mozna uruchomic tego kompa bez jednej kosci? Czy wadliwa kosc powoduje takie objawy (zero reakcji na telewizorze)? Zalaczam zdjecie obszaru pamieci.
Dzieki

Ostatnio edytowany przez bax001 (2015-12-02 12:15:00)

Post's attachments

IMAG0580.jpg 1.35 mb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

2

Odp: Atari 65xe brak obrazu

Faktycznie może być zwalona pamięć, zerknij tutaj: http://dereatari.republika.pl/serw.htm#Komputer

XE maniac! ;)

3

Odp: Atari 65xe brak obrazu

Zasadniczo powinieneś mieć czerwony obraz lub selftest. Kabel RGB nic Ci nie da - standardowe Atari nie ma RGB :)
Kilka pytań:
- telewizor analogowy
- ustawiony na kanał 3 lub 21 (na tych zazwyczaj działa)
Brak reakcji (czyli zero ekranu) wskazuje na inne błędy niż pamięć. Jak masz jakieś układy w podstawkach - najpierw je podociskaj. Możesz próbować podłączać bez klawiatury, aby mieć dostęp do płyty.

Sikor umarł...

4

Odp: Atari 65xe brak obrazu

Układ wyjść dla gniazda monitorowego:

http://atariki.krap.pl/index.php/Gniazdo_monitorowe

Możesz kupić też gotowca:

http://artmedia.sklep.pl/672-kabel-Atar … -m--B.html

XE maniac! ;)

5

Odp: Atari 65xe brak obrazu

No wlasnie na takim gotowcu probowalem na rgb, na rf skanowalem ale nic nie znalazlo. Telewizor to stary Acer 20" lcd. W podstawce jest tylko jeden uklad. Juz go wyjmowalem i czyscilem.

Wylutowalem pamiec, podstawki zamowione, licytuje pamieci. 4264-15 8sztuk. Zobaczymy co z tego wyjdzie.

I zakladam, ze pamieci juz byly kiedys wymieniane skoro sa rozne?

Ostatnio edytowany przez bax001 (2015-12-02 14:57:29)

6

Odp: Atari 65xe brak obrazu

Powinna być chociaż jedna inna, aby skrócić wymóżdżanie. Czasem nawet dwie różne.
Skoro pamięć się grzeje to trzeba ją wymienić. Sprawdź napięcie zasilacza! Powinno być 5V +- 5%

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

7

Odp: Atari 65xe brak obrazu

jer napisał/a:

Powinna być chociaż jedna inna...

Z czego to wynika?

XE maniac! ;)

8

Odp: Atari 65xe brak obrazu

Mają różne czasy utraty zawartości bitów, szybciej zamazuje się więc zawartość ramu i może wykonać się prawidłowo cold-start.

9

Odp: Atari 65xe brak obrazu

Zasilacz jest dobry, podlaczalem tez do normalnego zasilacza ATX. Jakie w takim razie kosci powinienem zamontowac zeby sie dobrze "odmozdzal"?

10

Odp: Atari 65xe brak obrazu

jedną np. z czasem 20 ns a resztę 15. Albo chociaż te same czasy, ale jedną innego producenta. Będą się trochę różnić charakterystyką.

11

Odp: Atari 65xe brak obrazu

bax001 napisał/a:

No wlasnie na takim gotowcu probowalem na rgb

Ustawienie TV/monitora w tryb RGB nic Ci nie da, bo jak wspomniał Sikor, standardowe Atari NIE MA RGB.

Pamiętam, że kiedyś pamięci f-my MT padały jak muchy. Wymień wszystkie i zobaczymy.

12

Odp: Atari 65xe brak obrazu

Nawet na alledrogo są obecnie za 4 zł/szt.

XE maniac! ;)

13

Odp: Atari 65xe brak obrazu

A ja miałem czarny ekran w XE w ilości 3 na 4 kompy i zawsze była to pamięć, w czwartym przypadku padł rom i komp wchodził do selftestu, gdzie wyświetlał jakieś błędy, ale nie pamiętam już jakie.

14

Odp: Atari 65xe brak obrazu

Czasami jeszcze razem z pamięciami "solidarnie" pada fredek, niestety.

15

Odp: Atari 65xe brak obrazu

Pamieci juz zamowione. Za jakis tydzien mam nadzieje ze dojda. W miedzyczasie szorowanie obudowy i klawiatury i moze poszukam jakas plyte, bo dawca sie zawsze przyda

16

Odp: Atari 65xe brak obrazu

Załóż też podstawki, przyda się na przyszłość, a w razie czego freddiego mam :)

Falcon030 14MB + CT60; Jaguar + Skunkboard; 65XE + SIO2SD + Ultimate + Stereo + VideoMod; 520STE + 4MB + Ultrasatan + HxC Emulator;  LYNX II + VGA Mod; A2600 + MultiCart; ZX Spectrum 128k +2 + PiocDivSD;  Amiga 600 + 2MB chip + Furia + SD;  C64 "chlebak" + 1541 Ultimate

17

Odp: Atari 65xe brak obrazu

Podstawki powinny dzisiaj dojsc. Przygotowuje od razu pod ultimate upgrade

18

Odp: Atari 65xe brak obrazu

@laborant, 200 ns i 150 ns. -20 i -15 to oznaczenie na scalakach.

Ostatnio edytowany przez qbahusak (2015-12-04 02:02:21)

19

Odp: Atari 65xe brak obrazu

No właśnie, nie grało mi to. Skojarzyłem sobie, że SIMMy EDO miały 60ns, a te 4264 sprzed epoki miałyby być niby szybsze? ;)

XE maniac! ;)

20

Odp: Atari 65xe brak obrazu

tak, sory, 200 i 150.

21

Odp: Atari 65xe brak obrazu

Pamiec i Freddie podmienione - nadal brak obrazu. Pamieci sa zimne. Jak bardzo sie grzeje podczas pracy CO14806C-29?

Tak sie jeszcze zastanawiam czy to jednak moze nie byc niekompatybilny TV. Niby sprawdzalem na dwoch LCD, ale jesli sprzedawca mowi prawde, to Atari dzialalo przed wysylka. Jest jeszcze jakis sposob, zeby sprawdzic czy dziala bez magnetofonu i stacji dyskietek? Jedyne co mam w tej chwili to SIO2BT

Ostatnio edytowany przez bax001 (2015-12-15 23:59:23)

22

Odp: Atari 65xe brak obrazu

Od początku.
1. Co z zasilaczem - sprawdzałeś napięcie? Jeśli ten pierwszy uszkodził Ci komputer to podłączenie drugiego oczywiście nic nie da. Sprawdź pod obciążeniem czy jest 5V.
2. Jak ostateczne podłączyłeś się do TV? Wejście antenowe, kompozyt, czy jeszcze inaczej.

23

Odp: Atari 65xe brak obrazu

1) Napiecie jest 5.2V. po wlaczeniu Atari pobiera 0.5A.
2) Podlaczalem do dwoch TV LCD za pomoca kabla RF (oczywiscie skanowalem) i za pomoca din to rgb (kupilem taki)

24

Odp: Atari 65xe brak obrazu

Atari nie daje RGB. Musisz mieć połączenie na composite video.
Btw: telewizory masz analogowe czy cyfrowe? Bo po RF w cyfrowym nie złapiesz - Atari i inne z epoki dają sygnał analogowy.

Sikor umarł...

25

Odp: Atari 65xe brak obrazu

Oba telewizory cyfrowe i analogowe. Oczywiscie skanowane na analogu. Drugi kabel to takie cudo

Post's attachments

IMAG0621.jpg 1020.78 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.