226

Odp: Nowy projekt GTIA

W 800XL, niestety, najbliższa kość pamięci i jeden z układów 74LS158 muszą być wlutowane w płytę, inaczej płytka się nie zmieści. Jak są wlutowane, wchodzi bez problemów. To akurat sprawdzone.

Ostatnio edytowany przez Simius (2017-02-20 17:32:39)

Ceterum censeo Unionem Europaeam delendam esse.

227

Odp: Nowy projekt GTIA

larek napisał/a:

... Płytki nie dało się włożyć w podstawkę, bo taki mały układ nad GTIA, który również jest w podstawce, uniemożliwia mi to. Wygląda na to, że płytka również lekko zahacza o najniższego scalaka pamięci (też jest w podstawce).
.
.
.
Czy ktoś montował płytkę do 800XL i może potwierdzić, że wszystko pasuje jak należy? Pytam, bo trochę szkoda mi likwidować te podstawki, a gdyby później i tak się okazało, że w XL nie da się tego założyć to cała robota pójdzie na marne ;)

Larek - ja co prawdę montowałem w 65 XE, ale szybko zajrzałem do swojej 800xl - ja nie mam ani pamięci ani żadnych małych układów w  podstawkach i u mnie wchodzi to bez problemu. Prawdopodobnie miałeś wymieniane te układy i dlatego są w podstawkach. Ja jak robie wyluty to od razu też wstawiam podstawki. Może żeby nie kombinować z wylutowywaniem podstawek zrób sobie tego małego scalaka na taśmie żeby nie chaczył ? Jest to jakieś wyjście. W razie uszkodzenia to prościej odlutować taśmę niż scalaka.

I am operator of my pocket calculator

228

Odp: Nowy projekt GTIA

Simius napisał/a:

W 800XL, niestety, najbliższa kość pamięci i jeden z układów 74LS158 muszą być wlutowane w płytę, inaczej płytka się nie zmieści. Jak są wlutowane, wchodzi bez problemów. To akurat sprawdzone.

Dzięki za informację.

darque napisał/a:

Larek - ja co prawdę montowałem w 65 XE, ale szybko zajrzałem do swojej 800xl - ja nie mam ani pamięci ani żadnych małych układów w  podstawkach i u mnie wchodzi to bez problemu. Prawdopodobnie miałeś wymieniane te układy i dlatego są w podstawkach. Ja jak robie wyluty to od razu też wstawiam podstawki. Może żeby nie kombinować z wylutowywaniem podstawek zrób sobie tego małego scalaka na taśmie żeby nie chaczył ? Jest to jakieś wyjście. W razie uszkodzenia to prościej odlutować taśmę niż scalaka.

Mam wszystkie układy w podstawkach i wygląda, jakby było tak fabrycznie montowane - luty są idealne :)
Trudno, wlutuję te dwa scalaki w płytę. Ważne, że będzie pasować :)

229

Odp: Nowy projekt GTIA

W 800XL mam zamontowana revA. i chyba nie różni się wielkością od rev.b . Nic nie musiałem wymontować, podstawka precyzyjna pod GTIA.  Fakt jest taki że płytka mocno opiera się o pamięć, Ale nic się nie dzieje. Wszystko pracuje prawidłowo.

230

Odp: Nowy projekt GTIA

Simius napisał/a:

Nie wiem jeszcze, ile będzie. Dwadzieścia kilka płytek, wliczając rev.A jeszcze mi zostało.

No jakby jakaś lista chętnych miała powstać, to ja się zapisuję :) Pozdrawiam!

231

Odp: Nowy projekt GTIA

taktak, moja też odebrana. i też będę w 800xl montował. podejrzewam, że za ...nie prędko. i też mój ma fabryczne podstawki :-/
zastanawiam się jednak w który pin wpuścić drugi kanał dźwięku, na jeden kanał przeznaczony jest pin1. masa jest na pin2 i pin7. ..
Simius, czy pin7 można by wykorzystać na drugi kanał dźwięku?

232

Odp: Nowy projekt GTIA

Od wielkiej biedy możesz spróbować, ale lepiej użyj do tego pin9. VSYNC pewnie nie będzie Ci potrzebny.

Ceterum censeo Unionem Europaeam delendam esse.

233

Odp: Nowy projekt GTIA

Pytanie do tych, którzy już szczęśliwie połączyli - jak zrobiliście kabel? Schemat połączeń mam, ale jaką politykę przyjęliście? Przeróbka kabla gotowego? Robiliście od zera? Właśnie muszę zdecydować się na jakąś opcję.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

234

Odp: Nowy projekt GTIA

Pytanie do tych, którzy już szczęśliwie połączyli - jak zrobiliście kabel? Schemat połączeń mam, ale jaką politykę przyjęliście? Przeróbka kabla gotowego? Robiliście od zera? Właśnie muszę zdecydować się na jakąś opcję.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

235

Odp: Nowy projekt GTIA

Jak robię kabel do gniazda scart, to kupuję gotowy scart-scart, tnę na pół i na obciętym końcu lutuję wtyk do atari (czy-do-czego-tam-potrzebuję). Nie lubię lutować, zajmuje mi to za dużo czasu, więc im mniej mam roboty tym jestem bardziej zadowolony :)
Podobnie np. kable s-video - bardziej ufam fabrycznie zrobionym niż moim :)

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

236

Odp: Nowy projekt GTIA

Czyli podobnie jak ja. Ja chcę zrobić kabel dla wersji RCA bo akurat takie mam złącze wolne w moim TV-monitorze. Kupiłem kabel 5xRCA i będę przerabiał. Ale prawda jest taka, że zrobiłem źle - powinienem był jak radzisz, kupić dłuższy (3m) kabel RCA-SCART, upitolić go w środku i zobić od razu 2 kable, jeden na RCA, drugi na SCART :-/ Ech, za wolno myślę.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

237

Odp: Nowy projekt GTIA

Układ zamontowany, obraz idealny... tzn. byłby idealny, gdyby nie np. żółtawe znaki (litery) w Basicu. Tło jest prawidłowe - niebieskie. Coś mogłem źle zrobić, czy jednak tak ma być?

238

Odp: Nowy projekt GTIA

POKE 709,15 nie poprawia sytuacji?

W pierwszym poście w temacie jest napisane:

- grafika hi-res ma 2 kolory, a nie tylko 2 jasności.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

239

Odp: Nowy projekt GTIA

A i owszem, poprawia :)
GR. 8 w dwóch kolorach - super, VBXE też tak może. Kłopot w tym, że w VBXE trzeba sobie to włączyć, a Sophia ma to domyślnie. Niby nic złego, ale gry są wyświetlane w niewłaściwych kolorach! Przyznam, że nie spodziewałem się, że tak to będzie działać.

240

Odp: Nowy projekt GTIA

Ta różnica pojawia się tylko w grafice wysokiej rozdzielczości. Gry chyba dość rzadko wykorzystują tę grafikę. Żeby tryb tekstowy nie raził zielenią, można skorygować OS, wstawiając pod adresem $FB09 wartość $9A zamiast występującej tam $CA i odpowiednio dostosowując sumę kontrolną.
Kolory wyświetlane nie będą idealnie odpowiadać oryginalnym, bo nawet nie ma jednego, ogólnie przyjętego wzorca. Zastosowałem paletę, którą subiektywnie oceniłem jako najodpowiedniejszą.

Ceterum censeo Unionem Europaeam delendam esse.

241

Odp: Nowy projekt GTIA

Simius napisał/a:

Żeby tryb tekstowy nie raził zielenią, można skorygować OS

A nie można skorygować/przeprogramować SOPHI?
Ja również nie spodziewałem się, że tak to będzie działać.
SOPHIA miała tylko poprawić jakość sygnału VIDEO, a nie go zmodyfikować...

ATARI 65XE + SIO2BT
http://atari.pl/hsc/ad.php?i=22.3

242

Odp: Nowy projekt GTIA

Można, ale po co pozbywać się możliwości wyświetlenia dodatkowego koloru w hires, skoro można go zachować, uzyskując zwykły wygląd edytora w inny, w dodatku prostszy, sposób?

Ceterum censeo Unionem Europaeam delendam esse.

243

Odp: Nowy projekt GTIA

Paleta to inna sprawa i do niej nie mam zastrzeżeń.
Gry, wbrew pozorom, wykorzystują GR.0/8 dość często i czasami wygląda to "tylko" inaczej...

http://arsoft.netstrefa.pl/pliki/Sophia/kolory1.jpg

...ale czasami niestety źle

http://arsoft.netstrefa.pl/pliki/Sophia/kolory2.jpg

Na zdjęciach słabo widać, ale na ekranie rzuca się to w oczy. Chodzi o to, że znaki w GR0 nie przyjmują koloru tła i w tym przypadku są w odcieniach szarego obojętnie jakie jest tło. Nie tak to powinno wyglądać. Ekran z Altirry dałem, bo tu widać dokładnie o co chodzi.

Simius napisał/a:

Można, ale po co pozbywać się możliwości wyświetlenia dodatkowego koloru w hires, skoro można go zachować, uzyskując zwykły wygląd edytora w inny, w dodatku prostszy, sposób?

W edytorze to nie ma takiego znaczenia, nawet fajnie to wygląda. W grach, moim zdaniem, niedopuszczalne.

Ostatnio edytowany przez larek (2017-02-25 08:33:17)

244

Odp: Nowy projekt GTIA

Gdyby gra grzecznie wpisywała cały rejestr, a nie tylko połówkę, to wszystko by grało :)

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

245

Odp: Nowy projekt GTIA

Simius napisał/a:

Można, ale po co pozbywać się możliwości wyświetlenia dodatkowego koloru w hires, skoro można go zachować, uzyskując zwykły wygląd edytora w inny, w dodatku prostszy, sposób?

To ja poproszę o zmodyfikowany plik do przeprogramowania FPGA (mam USB-Blaster i oprogramowanie Quartus).
Osobiście wolę zrezygnować z nowej funkcjonalności na rzecz kompatybilności z orginałem.

ATARI 65XE + SIO2BT
http://atari.pl/hsc/ad.php?i=22.3

246

Odp: Nowy projekt GTIA

http://arsoft.netstrefa.pl/pliki/Sophia/kolory3.jpg

http://arsoft.netstrefa.pl/pliki/Sophia/kolory4.jpg

http://arsoft.netstrefa.pl/pliki/Sophia/kolory5.jpg

Ostatnio edytowany przez larek (2017-02-25 08:34:05)

247

Odp: Nowy projekt GTIA

wieczor napisał/a:

Gdyby gra grzecznie wpisywała cały rejestr, a nie tylko połówkę, to wszystko by grało :)

Wpisuje wszystko jak należy. VBXE nie ma z tym żadnych problemów.

248

Odp: Nowy projekt GTIA

Ale VBXE w trybie 8 by default chyba nic nie zmienia, tam się trzeba postarać :) Chodzi o to żeby i przy tle i przy kolorze pisma podawać jednak oprócz jasnośći tę część odpowiedzialną za barwę. Na standardowym GTIA to nie ma znaczenia bo i tak barwa jest brana z jednego.

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

249

Odp: Nowy projekt GTIA

wieczor napisał/a:

Gdyby gra grzecznie wpisywała cały rejestr, a nie tylko połówkę, to wszystko by grało :)

moglbys podac przyklad zapisywania do GTIA polowy rejestru?


===

@Larek: nie widac zdjec

Ostatnio edytowany przez xxl (2017-02-25 07:26:02)

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

250

Odp: Nowy projekt GTIA

Niedokładnie się wyraziłem - zapisuje się oczywiście cały, ale bez zawracania sobie głowy wartością górnej połówki. Wszystko jest z reguły dobrze gdy są to akurat odcienie szarości, bo pewnie najczęściej jest tam zero (chociaż jak widać - nie zawsze) ale przy innym kolorze mogą już wychodzi kwiatki.

A ja proponuję kompromis, żeby wilk był cały i owca zjedzona - zachować nowy feature, ale na żądanie, np. po wpisaniu jakieś wartości do któregoś z niewykorzystanych portów D000-D800. I skoro już taki fajna poprawka jest to dać wszystkie 16 jasności w każdym trybie - przecież to od GTIA właśnie zależy. Może gdzieś gradienty się poprawią :)

Ostatnio edytowany przez wieczor (2017-02-25 07:40:18)

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem