251

Odp: Książki SOETO

Czytam sobie właśnie nowe wydanie Asemblera 6502 Ruszczyca i się zastanawiam – teoretycznie prawidłową formą jednostki Hz po polsku jest Herc a nie Hertz, jednak widziałam tę drugą (strona 39, linijka 5). To błąd czy "tak ma być bo…" i jeśli "tak ma być bo…" to czemu tak jest?

...

252

Odp: Książki SOETO

Puryści językowi użyją Herc, chociaż nazwa pochodzi z języka obcego i brzmi Hertz, od nazwiska Heinricha Hertza. Moim zdaniem można używać ich zamiennie, tak jak Om i Ohm, Szopen - Chopin, Szekspir - Shakespeare itd.

Arguing with an engineer is a lot like wrestling in the mud with a pig, after a couple of hours you realize the pig likes it...

253

Odp: Książki SOETO

@sikor: pogrubić tytułu na grzbiecie nie bardzo mogę, bo będzie wyglądał inaczej niż w pierwszym tytule serii. To samo dotyczy zmiany fontu. Zaraz zrobię kilka innych renderów.

Arguing with an engineer is a lot like wrestling in the mud with a pig, after a couple of hours you realize the pig likes it...

254

Odp: Książki SOETO

Nowe rendery w załącznikach. Rozjaśniłem tło, żeby nie zlewało się z tytułem. Na grzbiecie autor i tytuł nieco rozsunięte.

Post's attachments

Poradnik Programisty Atari.png 1.8 mb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Poradnik Programisty Atari2.png 1.8 mb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
Arguing with an engineer is a lot like wrestling in the mud with a pig, after a couple of hours you realize the pig likes it...

255

Odp: Książki SOETO

Jestem za wersją z tytułem w jednej linijce, jak w orginale.

ATARI 65XE + SIO2BT
http://atari.pl/hsc/ad.php?i=22.3

256

Odp: Książki SOETO

I tak ten Hertz boli moje oczy, to jak w liceum mi się za Hertza oberwało słownie od nauczyciela nauczyło mnie używać polskiej nazwy tej jednostki. Więc pozostanę przy stanowisku – tekst po polsku, polska nazwa byłaby lepsza.

...

257

Odp: Książki SOETO

Marudzisz bardziej niż ja.

.: miejsce na twoją reklamę :.

258

Odp: Książki SOETO

.

Ostatnio edytowany przez skrzyp (2017-05-02 15:13:24)

.: miejsce na twoją reklamę :.

259

Odp: Książki SOETO

No jednemu będzie przeszkadzał Hertz, drugiemu za długi tytuł, trzeciemu dodatki do książki.... Nie da się dogodzić wszystkim, dlatego książka będzie miała wygląd i kształt taki, jaki wymyślił wydawca ;)

Arguing with an engineer is a lot like wrestling in the mud with a pig, after a couple of hours you realize the pig likes it...

260

Odp: Książki SOETO

Brawo Duddie - tego się trzymaj :)

261

Odp: Książki SOETO

Nie wiem czy moje oczy zdzierżyłyby Herce :) Toż to jakaś herezja jest, porównywalna z pikslami :) Nigdzie w literaturze nie widziałem takiej pisowni :)

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

262

Odp: Książki SOETO

wieczor napisał/a:

Nigdzie w literaturze nie widziałem takiej pisowni

To znaczy, że złą literaturę czytałeś. Oficjalna pisownia, zarówno za Słownikiem Języka Polskiego, jaki Głównym Urzędem Miar, to właśnie "herc".

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

263

Odp: Książki SOETO

Potwierdzam słowa Dely'ego.

Duddie napisał/a:

Moim zdaniem można używać ich zamiennie, tak jak Om i Ohm, Szopen - Chopin, Szekspir - Shakespeare itd.

Mylisz nazwiska (osoby) z jednostką miar. Tak samo "om", a nie "ohm". To drugie jest nieprawidłowe. Przecież piszesz i mówisz "metr", a nie "meter". Wiem, że panuje teraz moda na wciskanie słówek angielskich gdzie się da (i gdzie się nie da), tak jak dawniej francuskich, ale w niczym nie zmienia to faktu, co jest poprawne, a co nie jest  w j. polskim. Skoro książka jest napisana po polsku, to rozwiązanie powyższego dylematu wydaje się oczywiste.

Ostatnio edytowany przez Bluki (2017-05-02 19:49:29)

264

Odp: Książki SOETO

@Duddie, jest lepiej.

Sikor umarł...

265

Odp: Książki SOETO

Bluki, w dokumentacji piszesz kohm, Mohm. Skoro już taki z Ciebie purysta, to czemu nie Megacykl? Pretensje do p. Ruszczyca, bo to on tak napisał. A ja zostawiłem, uważając, że można ich używać zamiennie.
A tak na serio: czemu szukacie wszyscy dziury w całym? W oryginale nikogo nie raziło, włącznie z masą innych błędów?
Nie da się wielu rzeczy spolszczyć. Pewne są międzynarodowe. Dlaczego piszemy joystick zamiast drążkowy wpływacz na położenie celu? Albo kursor, zamiast migawka pozycjowskaźna? No bez jaj.
Jeśli kiedykolwiek ukaże się wznowienie, poprawię na Megaherc, żeby Was nie raziło.

Arguing with an engineer is a lot like wrestling in the mud with a pig, after a couple of hours you realize the pig likes it...

266

Odp: Książki SOETO

Ale z drugiej strony, sam chciałeś żebyśmy szukali ewentualnych błędów i niedociągnięć w oryginale jak i reedycji, stąd erraty które podsyłałem swego czasu

.: miejsce na twoją reklamę :.

267

Odp: Książki SOETO

Duddie napisał/a:

Dlaczego piszemy joystick zamiast drążkowy wpływacz na położenie celu? Albo kursor, zamiast migawka pozycjowskaźna?

ROFL (Rolling On Floor Laughing)
albo dla purystów:
ZSPPZS (zwijam się po podłodze ze śmiechu)

ATARI 65XE + SIO2BT
http://atari.pl/hsc/ad.php?i=22.3

268

Odp: Książki SOETO

Mowa o jednostkach układu SI, nazwanych i opisanych. Tutaj nazewnictwo i pisownia jest z dawien dawna określona i jednak warto byłoby posługiwać się nazwą jednostek zgodną z definicją.

Dla dociekliwych do poduszki: dlaczego mając na myśli bicykl, piszemy rower, a nie rover?

269

Odp: Książki SOETO

Tak jak napisałem: poprawię. MEA Culpa! Niewybaczalny błąd skazujący książkę na skup makulatury.
Aż się boję wydawać kolejnych, bo znów niechcący powielę błąd p.Zientary czy p.Miguta i mnie wypunktujecie ;-)
@skrzyp: tak, prosiłem o uwagi i uwzględniam je. Nie myli się ten, co nic nie robi. A tak szczerze: nawet nie macie pojęcia, ile pracy wymaga ponowny skład książki. Od skanu, poprzez OCR, poprawę błędów po OCR, skład, poprawa układu, wreszcie poprawa błędów merytorycznych oryginału. Tak, przyznaję: nie udało mi się uniknąć błędów.
I jeszcze jedno: najwięcej do powiedzenia mają ci, którzy niczego ode mnie nie kupili ;-)

Arguing with an engineer is a lot like wrestling in the mud with a pig, after a couple of hours you realize the pig likes it...

270

Odp: Książki SOETO

Duddie napisał/a:

Bluki, w dokumentacji piszesz kohm, Mohm.

Nie. Piszę „kiloomów”, „megaomów (kΩ, MΩ). W oznaczeniach elementów np. 4R7, 4k7, 4M7 – odpowiednio dla omów, kiloomów i megaomów.

Skoro już taki z Ciebie purysta, to czemu nie Megacykl? Pretensje do p. Ruszczyca, bo to on tak napisał. A ja zostawiłem, uważając, że można ich używać zamiennie.

Nie jestem purystą, tylko z wykształcenia elektronikiem. Wiem, o czym piszę.  Duddie, nie sądzę, aby ktoś miał Ci za złe powielenie błędów z oryginału, ale błąd jest błędem i trzeba mieć tego świadomość. Nie można  w języku polskim stosować „ohm” i „om” zamiennie. I tyle. „Dlaczego nie megacykl? Otóż w inżynierii, technice, elektronice obowiązują pewne standardy określone przez definicje i tego trzeba się trzymać; inaczej robi się kociokwik.

A tak na serio: czemu szukacie wszyscy dziury w całym? W oryginale nikogo nie raziło, włącznie z masą innych błędów?

Nikt nie szuka dziury w całym. Prosiłeś o uwagi, sugestie, to je masz ;) . Skąd wiesz, że nikogo nie nie raziło?

Nie da się wielu rzeczy spolszczyć. Pewne są międzynarodowe.

Słusznie, ale niektóre spolszczone i to jest obowiązujący standard.

Dlaczego piszemy joystick zamiast drążkowy wpływacz na położenie celu? Albo kursor

Odpowiedź jak wyżej. Poza tym piszemy prawidłowo „dżojstik”, chociaż ta przytoczona przez Ciebie forma też jest dopuszczalna, jednak niezalecana. A kursor? Oto definicja ze słownika PWN:
1. «migająca kreseczka lub plamka na ekranie monitora komputerowego, wskazująca miejsce, w którym pojawi się znak wprowadzany z klawiatury»
2. «strzałka lub inny kształt przesuwające się po ekranie monitora komputerowego zależnie od ruchów wykonywanych myszką»
3. daw.; zob. kurier w zn. 1.
4. daw. «koń wyścigowy»

To chyba wyjaśnia i zamyka sprawę.

Jeśli kiedykolwiek ukaże się wznowienie, poprawię na Megaherc, żeby Was nie raziło

Jeśli już to „megaherc”, nie jest aż taki ważny, by pisać go dużą literą. Byłoby miło, ale jak wcześniej napisałem, nie sądzę, aby ktoś miał Ci za złe powielenie błędów z oryginału.

Tak jak napisałem: poprawię. MEA Culpa! Niewybaczalny błąd skazujący książkę na skup makulatury.

Oj, nie melodramatyzuj ;) . W książkach Zientary roi się od błędów i to merytorycznych, a mimo to zostały wydane…

Aż się boję wydawać kolejnych, bo znów niechcący powielę błąd p.Zientary czy p.Miguta i mnie wypunktujecie ;-)

No właśnie… z Zientarą może być problem :D .

To nie do mnie, ale…

nawet nie macie pojęcia, ile pracy wymaga ponowny skład książki. […] najwięcej do powiedzenia mają ci, którzy niczego ode mnie nie kupili ;-)

Trochę mamy :) . Raz coś takiego zrobiłem z broszurą i naprawdę podziwiam Cię, że chcesz męczyć się z KSIĄŻKĄ. Ja pewnie bym się nie odważył… Książki nie kupiłem nie tylko dlatego, że akurat te nie są w kręgu mojego zainteresowania, ale przede wszystkim, że nie mogę sobie na nie teraz pozwolić. Gdybym miał kupę kasy, to mimo wszystko bym je zakupił, bo tak pięknie wydanych książek naprawdę żal nie mieć.

271

Odp: Książki SOETO

Proponuję włączyć się w przygotowywanie nowego tytułu.
Im więcej osób pomoże Duddie-mu w sprawdzaniu tekstu, tym więcej błędów uda się poprawić (przed oddaniem do druku!).

ATARI 65XE + SIO2BT
http://atari.pl/hsc/ad.php?i=22.3

272

Odp: Książki SOETO

No właśnie: korektor merytoryczny pilnie poszukiwany! Im więcej osób mi pomoże, tym szybciej ukażą się wszystkie tytuły z biblioteczki SOETO. Nie tylko Atarowcy są potrzebni. Spectrum, Commodore i Amstrad - też!

Arguing with an engineer is a lot like wrestling in the mud with a pig, after a couple of hours you realize the pig likes it...

273

Odp: Książki SOETO

Ponieważ cały nakład się sprzedał, rozważam dodruk. Ale tylko wtedy, gdy zbierze się przynajmniej 20-30 osób chętnych (resztę upłynnię na Allegro). Chętnych proszę, jak zwykle, o maila na zamowienia (małpa) retronics (kropka) eu
Ponieważ są czasem problemy z komunikacją, prośba o podawanie nr tel.

Arguing with an engineer is a lot like wrestling in the mud with a pig, after a couple of hours you realize the pig likes it...

274

Odp: Książki SOETO

Dodruk książki z poprawionymi megahercami i innymi literówkami jest planowany na połowę czerwca. Zamawiam jedynie 30 sztuk, więc jeśli ktoś jeszcze ma ochotę - zapraszam. Część z tych 30 już jest zamówiona przez klientów.

Arguing with an engineer is a lot like wrestling in the mud with a pig, after a couple of hours you realize the pig likes it...

275

Odp: Książki SOETO

Od dziś można zgłaszać chęć zakupu Atari Basic p.Wiesława Miguta. Książka ukaże się we wrześniu 2017, cena jeszcze nie jest znana, ale powinna wynosić ok. 80-90 zł. Proszę o podawanie także nr telefonu i adresu. Zamowienia (małpa) retronics (kropka) eu

Ostatnio edytowany przez Duddie (2017-06-03 18:21:32)

Post's attachments

atari_basic.jpg 508.26 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
Arguing with an engineer is a lot like wrestling in the mud with a pig, after a couple of hours you realize the pig likes it...