1

Temat: SIO2SD przestało działać...

Ostatnio mam trochę więcej wolnego, więc wzięło mnie na 'poatarzenie' sobie.
Przytargałem do domu 130'tkę i sio2sd. Podłączyłem wszystko i moim oczom ukazał
się komunikat taki jak na załączonym obrazku.
Po przekopaniu forum dowiedziałem się, że bez przeprogramowania Atmela się
nie obejdzie.
W związku z tym mam pytanie, czy da radę przeprowadzić taką
operację jednym z tych programatorów:
http://allegro.pl/usb-isp-programator-i … 77295.html
lub
http://allegro.pl/avtprog5-programator- … 21456.html
a jeśli oboma, to który byłby lepszy?
Zaznaczę tylko, że w tym temacie mam zerowe doświadczenie, ale jak to
mówią człowiek uczy się całe życie.

Z góry dziękuję za informacje.

Post's attachments

sio2sd.png 108.91 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

2

Odp: SIO2SD przestało działać...

A spróbuj parę razy wsunąć i wysunąć kartę (jeśli oczywiście na niej jest katalog Atari, a w nim programy.

Zaczęło się od Atari 65XE+LDW2000, potem Atari 1040STE, Amiga 1200, Atari Portofolio, morze blaszaków, GBA,PS1, 2, 3....

a teraz:Atari STez Ultrasatanem,  Atari 65XE+Ultimate1 + SIDE2+ SIO2SD + 1050+LDW Super 2000

3

Odp: SIO2SD przestało działać...

Jak już będziesz programował tą Atmegę, to koniecznie poszukaj jak tam ustawić fusebity. Pamiętam, że kiedyś było to opisane na stronie SIO2SD, ale dziś już chyba tej strony nie ma, bo nie mogę znaleźć... Pamiętam natomiast na pewno, że w starszych wersjach SIO2SD fusebity były źle ustawiane, co powodowało właśnie wysypywanie się od czasu do czasu Atmegi. Po aktualizacji oprogramowania do najświeższej wersji ważne było ustawienie tych fusebitów odpowiednio i dopiero wtedy można się cieszyć bezawaryjną pracą. Objaw który pokazałeś może wskazywać rzeczywiście na wysypany soft w Atmedze.
Aha, z tego co piszesz, to nie masz doświadczenia z mikrokontrolerami Atmela, więc bardzo uważaj co robisz programując fusebity, bo jak zrobisz to źle, to możesz sobie skutecznie zablokować mikrokontroler, którego już samodzielnie za pomocą tego samego programatora nie odblokujesz...

4

Odp: SIO2SD przestało działać...

To ja jeszcze od siebie:
Wygląda, jakby Ci się wysypał soft w SIO2SD (ta dolna linijka to sugeruje), ale jeśli długo nie używałeś Atari, to może też zasilacz szwankuje lub wtyk SIO nie łączy...

Jeśli mocno się nie spieszysz, to programator polecam taki:
https://www.ebay.pl/itm/1PCS-USBASP-USB … Swo3pWch-b
oraz taką przejściówkę (jeśli potrzebna):
https://www.ebay.pl/itm/10-Pin-to-6-Pin … SwFMZWqb4t

Do programatora pod Windowsem używam SinaProg - bardzo fajny sofcik.

Tak szybko patrzę po necie i znikły wszystkie strony z softem do SIO2SD, a chciałem zapodać gotowy link.
Fusebity dla najnowszej wersji softu: H:0xC3 L:0x3F

Ostatnio edytowany przez x_angel (2018-02-02 18:21:30)

5

Odp: SIO2SD przestało działać...

Ja od siebie mogę dodać, że w jednym z moich SIO2SD posypało się gniazdo karty pamięci. Też dostawał p*.* że wskazaniem na ciągłe narzekanie na brak karty SD. Przelutowanie slotu i wszystko działa.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

6

Odp: SIO2SD przestało działać...

@Jarkeczek: Karty wysuwałem i wsuwałem kilka razy (katalog ATARI jest), niestety ciągle to samo.

@Mq: Moja wersja firmware to było 2.5, ale nie wiem jak w tej wersji było z tymi fusebit'ami. Teraz
postaram się o nowszą wersję, o ile strona Gucia powróci do sieci bo ciężko cokolwiek znaleźć. Co
do ostrożności to kupię kilka Atmeli i będę się uczył na błędach - do skutku - z pomocą forumowiczów mam nadzieję :)

@x_angel: nie to żebym się śpieszył, ale też nie chce mi się zbyt długo czekać - znalazłem polecany przez Ciebie
programator i adapter na allegro.

@perinoid - jak wyciągne kartę to monituje o braku karty, ale po włożeniu mam to co na obrazku.

7

Odp: SIO2SD przestało działać...

Z tymi kilkoma atmelami, to nie przesadzaj, szkoda kasy. Możesz ćwiczyć na tym swoim, tylko przestrzegałem, żeby zachować ostrożność, bo za pomocą fusebitów ustawia się np. takie rzeczy jak zegar, taktowanie, no i jak tam coś nieumiejętnie ustawisz, to może Ci już procek po prostu nie wstać, więc trzeba to robić po prostu ostrożnie i 10x sprawdzić jak wszystko poustawiałeś zanim klikniesz, żeby to zapisać w procku. Poprawne ustawienia fusebitów były podawane dopiero w czasach ostatnich wersji 3.x więc jak miałeś 2.5, to bardzo prawdopodobne, że były źle poustawiane, bo kiedyś ktoś tam źle to podał i była to istna plaga, że się te atmegi wysypywały z tego powodu.
Jak będziesz miał programator, to po prostu odczytasz jak są ustawione fusebity i porównasz z tymi, które podał x_angel, bo on raczej dobre podaje:-) Na 90% okaże się, że są ustawione źle, więc przestawisz na takie jak podał, sprawdzisz 10x czy dobrze ustawiłeś i wtedy je zaprogramujesz. Następnie możesz sobie już nie ruszając nigdy tych fusebitów wrzucać dowolne wersje sio2sd ile razy chcesz i kombinować, tylko nie ruszać już bez potrzeby fusebitów. Samo reprogramowanie softu niczego Ci nie popsuje.

Ostatnio edytowany przez Mq (2018-02-02 19:49:48)

8

Odp: SIO2SD przestało działać...

Sam posiadam programator z adapterem ZIF, ten pierwszy link pierwszego postu.
Acz mi adapter nie komunikował się z programatorem (pewnie kwarc niepotrzebny, albo zasilanie nie te) - to poszedłem starą metodą:

Użyłem płytki stykowej, i schematu jak co podłączyć
między wyjściem KANDA http://www.fischl.de/usbasp/
a atmegą32

Oczywiście PonyProg pod Win10 nie pojedzie, używałem AVRDUDESS 2.4

A nawet uwalone Atmegi można ratować

http://blog.3b2.sk/igi/post/Programovan … IO2SD.aspx

Ostatnio edytowany przez pajero (2018-02-03 10:32:54)

Post's attachments

AVRDUDESS + USBasp.jpg 58.37 kb, liczba pobrań: 1 (od 2018-02-03) 

setup-AVRDUDESS-2.4.zip 844.28 kb, liczba pobrań: 6 (od 2018-02-03) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

9

Odp: SIO2SD przestało działać...

Widzę, że każdy programuje innym softem, jak komu wygodniej i co się komu sprawdza:-)
Dorzucę swoją metodę: ja z kolei używam do programowania wszelkich atmeli Bascom AVR.
Kiedyś dawno temu bawiłem się Bascomem, później przesiadłem się na język C i obecnie programuję wszystko na AVR-y w C w Atmel Studio. Ale Atmel studio wspiera tylko swoje programatory, zwykłego USBasp nie zobaczy, więc z przyzwyczajenia używam ciągle programowania z Bascoma.
W każdym razie mi ten Bascomowy wypalacz pasuje, nigdy nic mi nie uwalił i jest dość wygodny.

10

Odp: SIO2SD przestało działać...

Wiki podawała fusebity:
dla wersji 1.x: (H:0xD1 ; L:0x3F)
dla wersji 2.x i 3.x: (H:0xC3 ; L:0x3F)

Aktualna wersja to jeśli się nie mylę 3.1 rc2

Link do zrzutu ze strony SIO2SD Wiki (to nie jest kompletny mirror). Plik był za duży, aby wstawić tu na forum.
http://ataripcb.pl/pliki/sio2sd.zip

U mnie kiedyś SIO2SD (w starszej wersji softu) wysypało się w identyczny sposób, to znaczy nie widziało karty, albo mówiło, że nie ma katalogu Atari, a później pojawiły się krzaki na ekranie. W najnowszej wersji nigdy nie było problemów.

Ostatnio edytowany przez x_angel (2018-02-03 12:49:27)

11

Odp: SIO2SD przestało działać...

Kluczowe są najstarsze bity fusebitu L.
Tam jest ustawione 3F, więc te dwa najstarsze bity mamy mieć ustawione.

Jeden z nich to BODEN, a drugi to BODLEVEL. BODEN włącza wewnętrzny układ kontroli napięcia zasilania w atmedze, który  powoduje, że jeżeli napięcie zasilania odbiegnie od wskazanego, to układ przejdzie w stan reset i nie będzie działał, więc na pewno nie zapisze nic błędnie do pamięci EEPROM. BODLEVEL ustawia poziom zadziałania.

Gdy nie mamy tego włączonego, to może nam się wywalać pamięć EEPROM w atmedze i zapewne tak się dzieje, bo w trakcie zapisu do tej pamięci jeśli nie mamy stabilnego napięcia, to zapisują się krzaki. Na oko w pamięci tej przechowywane są nasze ustawienia i ostatnio wybrany folder/plik/nr stacji czy co tam jeszcze da się zapisać w SIO2SD. Krzaki tam zapisane powodują, że soft nie umie z tym działać i jest "wysypany", bo po prostu wisi nie umiejąc nic zrobić z krzakami odczytanymi zamiast spodziewanych wartości.

Wg mnie niestabilne napięcie zasilania atmega dostaje w trakcie znaczącego chwilowego poboru prądu, kiedy następują "piki" na zasilaniu spowodowane jego znacznym spadkiem na ułamek sekundy. Swoją drogą konstruktor SIO2SD najwyraźniej olał podstawowe zalecenia producenta mikrokontrolera. Poza szeregiem innych zaleceń Atmel wyraźnie podaje dla wszystkich swoich mikrokontrolerów, że bezpośrednio przy zasilaniu mikrokontrolera należy zastosować dwa kondensatory: 100nF blokujący i minimum 100uF - który właśnie by te spadki napięcia nam pięknie wyeliminował, ale na schematach SIO2SD jakoś go nie widzę. Dziwię się temu trochę, bo całe urządzenie to dość zaawansowana konstrukcja, a tu takiej podstawowej pierdoły nie przestrzegł konstruktor?

12

Odp: SIO2SD przestało działać...

Nie wiem czy to ten  problem (nie miałem takiego przypadku), ale za http://atariki.krap.pl/index.php/SIO2SD:

> Jeżeli podczas wyboru plików ATR na wyświetlaczu pojawiają się śmieci - należy wymienić stabilizator napięcia 3.3V (na np. precyzyjny stabilizator napięcia 1.0A w obudowie TO-220)
> Komunikat 'Błąd odczytu karty SD' - gdy jest włożona do slotu - przyczyną jest brak styku przy kondensatorze C12 lub stabilizatorze napięcia 3.3V. PCB jest dwustronne, dlatego zaleca się poprawić lutowanie z obu stron płytki dla tych elementów.

Może zacząć od tego stabilizatora 3.3V ...

13

Odp: SIO2SD przestało działać...

Tutaj jest snapshot strony Gucia z zeszłego roku: https://web.archive.org/web/20170114143 … iki/Polski

Ostatnio edytowany przez voy (2018-02-03 14:48:29)

Powszechnie wiadomo, że kamień potrafi myśleć. Na tym fakcie opiera się cała elektronika.

Terry Pratchett - Równoumagicznienie

14

Odp: SIO2SD przestało działać...

Zamówiłem takie coś:
http://allegro.pl/programator-isp-usbas … 63411.html
plus
http://allegro.pl/isp-idc10-kanda-konwe … 31621.html
i czekając na przesyłkę ściągnąłem proponowany przez x-angel'a program SinaProg i zapodany tu przez
Pajero AVRDudess. Wypróbuje oba.

Panowie, to co tu piszecie trochę mnie przeraża, ale mam nadzieję, że to jakoś ogarnę. Z góry wielkie dzięki za
wszelkie informacje, a o szczególy napewno jeszcze będę dopytywał.

Wczoraj przeczytałem prawie wszystkie tematy tego forum odnośnie SIO2SD i jego programowania, i z tego co gdzieś tam było napisane - programowanie należy przeprowadzić na SIO2SD podłączonym do Atarynki, która ma być włączona.
Czy dobrze to zrozumiałem?

@Andrew__M: to raczej nie to , ale nie zaszkodzi sprawdzić.

@Voy: też to znalazłem przez WA, ale nie da się ściągnąć z tego snapshota oprogramowania AVR w wersji 2.5. Szkoda, że na pigwie nie ma całego mirrora tej strony. Na AtariOnline ktoś zapodał link do takiego nieoficjalnego mirrora:
http://www.eurotronik.pl/pages/sio2sd.php?m1=101
... ale napisał, że któryś tam wsad nie zgadza się z tym co on posiada, że niby ktoś w tym grzebał itd. Nie wiem na ile 'oryginalne' są te pliki.

Ostatnio edytowany przez XLent (2018-02-03 19:36:28)

15

Odp: SIO2SD przestało działać...

A po co Ci 2.5? Załaduj mu od razu najnowszy 3.1RC2. Tam wszystko w nim działa elegancko.

Zajrzałem teraz do swoich archiwów, bo kiedyś miałem wersję 2.x w swoim SIO2SD i podobnie mi się wywaliło jak u Ciebie. I wtedy to naprawiałem. Teraz w moich archiwach znalazłem notatki swoje z tamtego czasu. W pliku tekstowym miałem zapisane, że właśnie te fusebity, o których pisałem wcześniej ktoś w tym moim egzemplarzu źle poustawiał. Jest też zapisek, że ustawiłem HI na C3, i LO na 3F, więc tak jak pisał x_angel.

W archiwach mam też wsad, którym programowałem Atmegę 3.1RC2 oraz configurator 3.5. Jak by co, to gdyby tam linki nie działały, albo był nie taki jak trzeba, to wyślij mi swój adres mailowy na PM, wtedy podeślę Ci mailem te dwa pliki.

Co do programowania, to również w zapiskach sprawdziłem, że złącze na SIO2SD sześciopinowe ma taką samą kolejność pinów jak ta przejściówka, którą zamówiłeś, więc podłączasz przez tą przejściówkę do programatora i programujesz.
Musisz doczytać czy ten Twój programator ma możliwość zasilania programowanego układu z siebie, wtedy nie podłączasz SIO2SD do Atarki, w przeciwnym razie musisz podać zasilanie, więc np. tak jak to napisano podłączyć do Atarki i włączyć.

16

Odp: SIO2SD przestało działać...

Kurczę, cały czas się czegoś dowiem, a ja przepinałem kabelkami :D  http://allegro.pl/isp-idc10-kanda-konwe … 31621.html

17

Odp: SIO2SD przestało działać...

@pajero są dwa "standardowe standardy":-) złącz programowania do Atmela. Kanda IDC10 i drugi mniejszy IDC6. Kanda jest bez sensu o tyle, że zajmuje więcej miejsca na płytkach, a nie ma nic dodatkowo, tylko powielone masy na pinach. Dlatego najczęściej dziś stosuje się ten standard 6-pin. W SIO2SD został zastosowany właśnie taki standard.

Natomiast druga sprawa, to programatory ISP - to skrót od In System Programming - czyli programowanie mikrokontrolera w systemie, w układzie. Krótko mówiąc o to właśnie w tych programatorach chodziło, żeby można było bez wyciągania, bez wylutowywania przeprogramowywać mikrokontroler bezpośrednio w działającym układzie. Dodatkowo na złączu programatora mamy zasilanie i masę, więc można w czasie programowania cały układ tędy zasilać.

Koncepcja taka bardzo się przydaje. Ja np. w moim projekcie (S)NESctrl tak zaprojektowałem układ, że złącze służące do podłączania pada jest jednocześnie złączem programatora:-) Do komunikacji z padem sprytnie wykorzystałem te same piny mikrokontrolera, które są wykorzystywane do jego programowania. Dzięki temu nie potrzebuję dodatkowego złącza programatora na płytce, a mogę łatwo zmieniać firmware:-) http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=14670

18

Odp: SIO2SD przestało działać...

@Mq - zgadzam się s tobą, że nie ma co wgrywać wersji 2.5. Wczoraj właśnie podniosłem swoje SIO2DS z 2.5 na 3.1RC2, ale bez programatora. Moje działało, więc poszło z karty SD.

@XLent przed ewentualną aktualizacją sprawdź czy na pewno masz kwarc 14.3MHz. Podobno były wersje z 7.3MHz (ja takich nie widziałem, ale podobno były). Gdzieś na forum było, że wtedy konieczna jest wymiana kwarca na 14.3MHz i oczywiście ustawienie FUSEów. Jak chcesz stary firmware, to też mogę Ci podesłać mój stary 2.5 (jeszcze przedwczoraj działał :-) ). Większość masz na atariki, czyli w linku który podałem w poprzednim poście. Jest to mało prawdopodobne, żebyś miał 7MHz, ale jeśli tak, to tam są inne FUSEy.

@voy - dzięki. Wczoraj szukałem tej strony.

19

Odp: SIO2SD przestało działać...

Sorry. Słabo, ale widać że to 14MHz. Nie było tematu

20

Odp: SIO2SD przestało działać...

Dzisiaj dostarczono mi ten programatorek, więc czas spróbować postawić na nogi moje SIO2SD. Instrukcji do tego nie ma, jest to zapewne jeden z chińskich klonów, ale podłączyłem programator do SIO2SD i wyświetlacz świeci, czy to oznacza że ma możliwość zasilania układu i nie muszę podłączać Atarynki? Za Waszą radą będę próbował wgrać wsad 3.1RC2.

21

Odp: SIO2SD przestało działać...

No tak, z tego wynika, że układ jest zasilany bezpośrednio z programatora, więc nic więcej do tego nie podłączaj. Musisz zainstalować jakiś sterownik do tego programatora, a następnie odpalić program, który wybrałeś do programatora i powinien zobaczyć/wykryć atmegę. Jak dojdziesz do tego stanu, to następnie bierzesz się za programowanie.Najpierw odczytujesz fusebity, żeby sprawdzić jak były ustawione i jeśli inaczej niż pisano tutaj w wątku, to ustawiasz je/zaprogramowujesz tak jak mają być. Na koniec zaprogramowujesz nowy wsad, odłączasz wszystko od kompa, podłączasz do Atarynki i grasz w River Raida:-)

Edit: aha, zawsze programuj wszystko z weryfikacją, lub rób weryfikację zawartości układu z zawartością bufora. Może się zdarzyć i zdarza się czasem, że wszystko przebiegnie pomyślnie, ale gdzieś tam coś się nie zgadza, jest mały błąd, którego nie zauważysz na początku, a który wyjdzie przy jakiejś tam okazji w przyszłości i się zdziwisz.

Ostatnio edytowany przez Mq (2018-02-06 21:10:34)

22

Odp: SIO2SD przestało działać...

Przeżyłem mały dreszcz bo po zainstalowaniu sterownika komp nie widział programatora, ale użyłem programu ZADIG z linku podanego przez Pajero i wszystko ruszyło !
Używam programu AVRDudess.
Fusebity były ustawione tak:
L = 0xFF
H = 0xC3
Zmieniłem więc ten pierwszy, zapisałem i chyba teraz jest OK.

Teraz mam jednak zagwozdkę bo nie wiem gdzie mam załadować w tym programie plik sio2sd_all_v3.1rc2.bin -
pod FLASH czy pod EEPROM (screenshot), jest tylko taki problem, że i w jednym i w drugim przypadku podstawowo do wyboru są pliki eep lub hex a nie bin, chyba, że mam przestawić na all files i wybrać tego bina?

Post's attachments

AVRDudess.png 53.27 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

AVRDudess2.png 3.86 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

23

Odp: SIO2SD przestało działać...

No widzisz: masz odpowiedź dlaczego ATmega się wywaliła: skoro było FF zamiast 3F, to właśnie te dwa bity, które powinny być ustawione (opisywałem wcześniej) nie były. Teraz jak zmieniłeś i zapisałeś, to na koniec po wszystkim jeszcze raz sprawdź czy na pewno są dobre zapisane (odczytaj na koniec jeszcze raz na wszelki wypadek).

Do EEPROMU nic nie zapisujesz. Plik bin musisz zapisać do FLASH. Jeżeli tam widać tylko hex, to zrób tak jak mówisz all files i wybierz tego bin. Będzie dobrze. Aha, najpierw wykasuj zarówno FLASH jak i EEPROM w tej atmedze, żeby była czysta, lub chyba wystarczy że zaznaczysz przy programowaniu tam widzę na screenshocie checkbox "Erase flash and EEPROM".

Jeszcze uwaga ogólna: jak programujesz to zawsze się upewnij, że masz stabilne zasilanie i wszystkie kabelki dobrze podłączone (w sensie stabilnie) i nie ruszaj nic w tym czasie żadnym kabelkiem, bo jak coś zaniekontaktuje, to się może też uwalić procek...

Ostatnio edytowany przez Mq (2018-02-06 21:59:13)

24

Odp: SIO2SD przestało działać...

Operacja ożywienia mojego SIO2SD zakończyła się sukcesem !!!

Serdecznie dziękuję za pomoc, wszystkim razem i każdemu z osobna.
Jesteście wielcy!

Teraz będę mógł odpalić River Raid'a :)

Zdjęcia przedstawiają efekt końcowy:

Post's attachments

IMG_20180206_221045.jpg 50.4 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

IMG_20180206_221321.jpg 26.17 kb, liczba pobrań: 1 (od 2018-02-06) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

25

Odp: SIO2SD przestało działać...

Łeeee, z tym zdjęciem przegiąłeś... Już chciałem iść spać, ale teraz to chyba wyciągnę Atarkę i na serio pocisnę w River Raida:-)

Gratuluję ożywienia sprzętu, super, że poszło tak łatwo i bez problemów:-)

Jeszcze dopiszę techniczny szczegół: ja tam pisałem wszędzie o tych fusebitach, które mają być "ustawione" - bo miałem na myśli włączenie danej opcji którą dany bit reprezentuje. Jednak należy pamiętać, że w zasadzie to bit taki ma być zresetowany a nie ustawiony, bo te bity są tam "odwrotnie" - czyli dla BODEN i BODLEVEL jedynka oznacza wyłączenie tych opcji a zero włączenie (XLent miał FF czyli wszystkie bity na 1 i było wszystko wyłączone, a prawidłowo miało być 3F, czyli dwa najstarsze bity na 0 włączając BODEN i BODLEVEL).