1

Temat: US Doubler

Te post to częściowo powiązany jest z Atari 1050 Turbo Wanted!, jednak przenisłem się tutaj bo teraz potrzebuję pomocy bardziej sprzętowej.

Dostałem dzisiaj pamięci MCM6810CP (pomijam, że z 5 kostek jedna byłą uwalona) do budowy US doublera, polutowałem zgodnie z instrukcją na pigwie:

http://ftp.pigwa.net/stuff/mirror/www.a … usdrom.zip

Odgięte piny 10 i 14 w górnej pamięci, reszta nóżek zlutowana razem

górny pin 10 do dolnego pinu 14
górny pin 12 do górnego pinu 14

po montażu pamięci stacja działa bezproblemowo.

Natomiast problem zaczyna się po włożeniu EPROMU. Programator podaje sumę kontrolną 97D6, czyli zgodnie z instrukcją.

Po włączeniu stacja nie kręci w ogóle, ani nie rusza głowicą.

Czy należy jeszcze coś zrobić aby stacja ruszyła z USDoublerem ?

Doczytałem jeszcze coś takiego:

"If the replacement U10 does not have a label, JP2 and JP4 should be open (no connection); JP1 and JP3 should be closed (jumper). If the replacement U10 has a paper label on it, then JP1 and JP3 should be open (no connection) and JP2 and JP4 should be closed (jumper). Every effort has been made by ICD to provide you with the most common type of U10 chip."

Może chodzi o konfigurację tych zworek?

Ostatnio edytowany przez lopez (2019-03-28 18:17:46)

Post's attachments

1050plyta.jpg 516.88 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

2

Odp: US Doubler

Zwory masz ustawione do pracy z ROMem. Przelutuj je w położenie dla EPROMu i zobacz wtedy (JP2 i JP4 zwarte zworkami a JP1 i JP3 wolne).

3

Odp: US Doubler

Tak, po prze-lutowaniu zworek działa bezproblemowo :)

Przetestowałem wszystkie dyskietki przygotowane dla mnie przez uicr0Bee i odczyt bangla, zmienił się też dźwięk odczytu i głowica jak by płynniej/ciszej działała, ale to już może tylko złudzenie :)

Ostatnio edytowany przez lopez (2019-03-28 20:50:38)

4

Odp: US Doubler

:) i o to chodzi :)

5

Odp: US Doubler

W dawnych czasach uwalony 6810 zastępowało się dwoma 2114 (1kX4) i jednym 74LS138.

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

6

Odp: US Doubler

Dobrze słyszeć lopez, że ostatecznie zadziałało i że dyskietki śmigają.

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

7

Odp: US Doubler

uicr0Bee jeszcze raz dziękuję za dyskietki.

Edit:
Mam jeszcze pytanie odnośnie wyników RWTest, zrobiłem test na standardowej stacji 1050 oraz przerobionej US Doublerem.
Zrobiłem dwie dyskietki, jedną sformatowałem w trybie DOS 2.0 a drugą w Sparcie obie w single. Wyniki są w załącznikach, może ktoś zerknie czy są prawidłowe

Interesuje mnie jeszcze inna rzecz, mianowicie wygląda na to, że szybsza prędkość uzyskiwane jest tylko pod spartą, czy da się jakoś przyśpieszyć wczytywanie pod Qmeg/Dos 2.5? Chodzi mi o już wcześniej nagrane dyskietki pod standardową 1050.

Ostatnio edytowany przez lopez (2019-03-29 13:58:03)

Post's attachments

dos2_1050.jpg 248.02 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

dos2_usdoubler.jpg 293.84 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

sparta_1050.jpg 250.8 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

sparta_usdoubler.jpg 296.9 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

8

Odp: US Doubler

A co się dzieje, kiedy pod QMEG z menu ustawisz napęd z US na "F"? Nie czyta z wyższą prędkością?

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

9

Odp: US Doubler

Prędkość SIO to jedno, a przeplot to drugie. Pewnie trzeba by sformatować nowe dyskietki z przeplotem Ultra (piszę z pamieci) i przekopiować zawartość ze starych, o ile to pliki, a nie coś całodyskowego.

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

10

Odp: US Doubler

uicr0Bee, masz rację, coś jest na rzeczy z formatem dyskietek.

Część zestawów gier/dem z włączonym Qmeg'iem wczytuje się w turbo a bez Qmega w standardowym tempie.

Wszystkie nagrywane na standardowej 1050 wczytują się tak samo bez różnicy czy z Qmegiem czy bez.

Muszę się dokształcić w tym zakresie, bo to pierwsze "turbo" w moich rękach.

11

Odp: US Doubler

Nie ma wiele do dokształcania, w formaterze Sparty wybierz "skew" typu ultra a nie normal (znów, piszę z pamięci). A masz SDX, czy tylko te dyskietkowe stare Sparty 3.x ode mnie?
W 3.x chyba jest INIT lub XINIT. Instrukcja, np. tu:
https://atariwiki.org/wiki/Wiki.jsp?pag … t%20Manual

A co do Qmega, to czy stacja jest wykrywana jako "F" czy "N"? Albo czy można przełączyć ręcznie na "F", tak jak pisał Dely?
Chyba nawet bez przeplotu ultra prędkość odczytu ze stacji z USDoublerem powinna być szybsza niż tej samej dyskietki ze zwykłej stacji?

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

12

Odp: US Doubler

Skew wpływa na prędkość odczytu, ale nie aż tak, żeby był czymś niezbędnym. Jeśli w QMEG+ 4.04 stacja jest ustawiona w menu jako "N", to będzie działała w normalnej prędkości.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

13

Odp: US Doubler

Wg podlinkowanej wyżej instrukcji ICD:

"[...]The US Doubler sector skew will be read slowly by a
standard drive but 2-3 times faster in a US Doubler modified drive
[...]"

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

14

Odp: US Doubler

Spartę jak i Qmeg mam z U1MB, Qmeg domyślnie wyświetla "F" przy stacji.

Po testach sprawa wygląda następująco:

- po sformatowaniu dyskietek w Ultra pod Spartą i skopiowaniu plików ze starej dyskietki na nową i odpaleniu poprzez "L" z Qmeg'a wczytywanie przyśpiesza faktycznie i działa super.

Czyli uicr0Bee ma rację i format dyskietki ma znaczenie.

Tylko niestety Micro-Dos IID Initializer chyba nie potrafi obsługiwać turbo albo ma problem z DD, chyba, że coś źle robię.

--- Edit ---

Ciekawe, skorzystałem z programu CopyMate 4.4 i po zrobieniu kopii dyskietki (nagranej w ED na standardowej 1050), odpalając ją z włączonym Qmegiem prędkość odczytu drastycznie rośnie :)

Ostatnio edytowany przez lopez (2019-03-30 21:18:14)