Temat: SpartaDOS X 4.49c na Side2 - problemy z dostępem do urządzeń dyskowych

Hej koledzy.

Wstęp:
Na wstępie chciałbym uprzedzić, że moja znajomość SpartaDOS X jest marginalna... ale mimo tego jako taklo potrafię sobie poradzić bez czytania dokumentacji. Zanim do tego doszło, pierwsze testy przeprowadziłem na 800XL z Ultimate 1M (też ze Spartą). Zachęcony pierwszymi sukcesami postanowiłem pobawić się trochę moją nową stacją w konfiguracji 130XE/Side2/XF551 ala Zaxon.  I tu zaczął się ...

Problem:
... odpalam to to i dostaję:
SpartaDOS X z Side2

Analiza:
152    $98 "Not binary file" - no dobra, se myślę - nie mam konfiga, ani w ogóle  niczego co mogło by Spartę zadowolić.. looz.
154     $9A "Loader: symbol not defined" - i tu już strzelam rybkę, bo niby jakiego programu oczekuje tu Sparta?

Pozostałe informacje to oczywiście lista partycji stworzonych za pomocą APT Hard Disk Toolkit. Konfiguracja była zrobiona pod kontrolą SpartaDOS x w U1M z włożonym Side2 na A800XL. Dlaczego? Bo z Side2 nie da się odpalić żadnego urządzenia...

D1:DIR
132 No device handler installed
D1:

I to jest właśnie główny problem - o co kaman?

co jak gdzie zainstalować? Z U1M wszystko banglało aż miło! Może jest jakiś bug w SpartaDOS X, który dystrybuowany jest na Side 2?

Pomocy!!!

https://systemembedded.eu/
"...Mówił mi to jeden facet, który znał się na atari i takich różnych rzeczach. On mówił, że procesor 6502 to był początkowo procesor wojskowy. On ma tajne funkcje, nie wiadomo w ogóle, co one mogą robić..."

2

Odp: SpartaDOS X 4.49c na Side2 - problemy z dostępem do urządzeń dyskowych

partitions: D, ...

D4:
dir

A, B , C - czyli odpowiednio D1: D2: oraz D3: masz nieobsadzone - prawdopodobnie zamapowane jako urządzenia SIO
to co widać u Ciebie  pocieszające nie jest
możesz jeszcze sprawdzić, co zawiera sam cart:

CAR:
DIR

ps. to na sucho bez sprzętu

przechodze na tumiwisizm

3

Hej Candle,

Zasadniczo to żaden napęd wygląda na nieobsadzony...  niezależnie na jaki napęd się przełączę - zawsze Sparta rzuca błędem 132 (nawet, gdy użyję urządzenia CAR:

D1:CAR:
DCAR1:DIR

132 No device handler installed

DCAR1:

z obserwacji uruchamiania kompa mogę jeszcze podpowiedzieć, że podczas startu (bez wduszonego OPTION) komp inicjuje odczyt ze stacji (słychać piknięcia i dioda się zapala)

Zastanawiam się, czy to kwestia releasu FJC czy może mam zbyt wczesną betę...

Edit1.

Sprawdziłem też zachowanie SpartaDOS X z IDEPlus i wygląda, że wszystko jest w porządku:

SpartaDOS X z IDEPlus

Jest też dostęp do partycji pokazanych w pierwszym poście. Ewidentnie coś jest nie tak z kompilacją na Site2, czy ktoś dysponuje i może mi wystawić działający firmware?

EDIT1.
Pociągnąłem ze strony http://sdx.atari8.info najnowszego builda SDX dla Side2 (4.48) i wrzuciłem do eepromu carta. Wygląda na to, że teraz wszystko gra i partycje są widoczne a pliki dostępne. Problem wydaje się być rozwiązany. Jest jeszcze na stronie build z 23072018 Final Build - użyję go jeszcze by potwierdzić lub obalić wystąpienie błędu obsługi napędów.

EDIT2.
Po udanym flash-owaniu Side2 mamy:

SpartaDosX449c_Side2 

i wszystkie partycje jak i napędy są widoczne... SUCCESS! :-)

A to wszystko po to by OFFLINE można było przygotować startową dyskietkę 3.5"... wiem - laickie pytanie ale jakim programem (korzystając ze Sparty to zrobić skoro sama Sparta nie posiada czegoś takiego jak DOS duplicate?

Ostatnio edytowany przez pancio.net (2019-04-28 18:44:42)

https://systemembedded.eu/
"...Mówił mi to jeden facet, który znał się na atari i takich różnych rzeczach. On mówił, że procesor 6502 to był początkowo procesor wojskowy. On ma tajne funkcje, nie wiadomo w ogóle, co one mogą robić..."

4

mam podobne kwiatki teraz u siebie, miałem nadzieję że to znowu problem sztucznie wymyślony w mojej głowie, ale jednak nie smile

Karta CF zainicjowana starszą wersją FDISK'a, a aktualny twierdzi, ze partycje APT należy zrobić raz jeszcze. Litości...

Co to jest? To przecież ATARI! ... Atari? - co pan, ja nie jestem rolnikiem ;)

5

Pin napisał/a:

Karta CF zainicjowana starszą wersją FDISK'a, a aktualny twierdzi, ze partycje APT należy zrobić raz jeszcze. Litości...

Partitions must be contiguous with the more recent versions of FDISK. Likely there was dead space on the disk. It's unfortunate, but you can back up the partitions and reinitialise the card.