1

Temat: Atari Mega X or Mega STE. Co lepsze?

Ostatnio na serwisie aukcyjnym ktos wystawił oba modele, bodajże mega 2 i mega ste.
Który z nich jest lepszy? Troche tego nie ogarniam. Mega STE, czy jednak Mega 2 lub4? Jakie są różnice poza paką, i jak z kompatybilnością?
Chodzi mi o to, na jaki model lepiej polować, który jest rzadszy, lepszy.

Atari Falcon 030 14MB, CF 8GB

2

Odp: Atari Mega X or Mega STE. Co lepsze?

STE ma zegar 16 MHz z cache, co powoduje czasem problemy z kompatybilnością gier. Natomiast w przypadku programów użytkowych jest to plus. Dodatkowo w miejsce Megabus z Mega ST masz popularniejsze VME, a w niektórych modelach także kontroler obsługujący dyskietki HD i kontroler SCSI. Dzięki nowszemu chipsetowi w MegaSTE masz lepszy dźwięk i grafikę (kilka gier i sporo nowych dem to wykorzystuje).

Gdybym miał wybierać do gier, to bym wziął Mega ST, do wszystkiego innego Mega STE.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

3

wziąbym obie, jeśli jedną to Mega STE.
Dely, MSTE botuje się w trybie STE, czyli 8MHz bez cache.

Lynx II / Jaguar / TT030 / Mega STe / 800 XL / 1040 STe / Falcon030 / 65 XE / 520 STm / SM124 / SC1435
SDrive / PAK68/3 / Lynx Multi Card / LDW Super 2000 / XCA12 / SkunkBoard / CosmosEx / SatanDisk / UltraSatan / USB Floppy Drive Emulator / Eiffel / SIO2PC / Crazy Dots / PAM Net
http://260ste.appspot.com

4

Dokładnie. Jest kilka stron z grami przygotowanymi pod MSTE. Mam MST ale leży w szafie bo wszystko odpalam na MSTE bez problemu. Pamiętaj że musisz mieć dysk lud ustana do pełnego korzystania ze sprzętu.

800XL Side2,u1mb, Sdrive Max;STe;MST1;MSTe,HD50MB,Netusbee;MSTe;Falcon14MB;

5

Rzadziej spotykany jest MSTE. Również droższy.
Mega ST, Mega ST2, Mega ST4 lub Mega 2, Mega 4 (w późniejszych seriach usunęli z nazwy litery "ST") bywają trochę częściej. Najczęściej DE, QWERTZ, ale to też dotyczy MSTE.
Cache (i chyba MHz też?) można włączać/wyłączać w Control Panelu.

Mega (ST)1/2/4 = TOS 1.x, najlepiej 1.04 + patche i fixy (np. stąd: http://www.avtandil.narod.ru/tose.html)
Mega STE = TOS 2.0x

----====   dołącz do www.worldcommunitygrid.org   ===---

<-- Moja skrzynka "PW" jest pełna i nie mam czego usunąć. Chcesz się skontaktować, kliknij "E-mail". Dzięki.

6

Oba modele mają wielką zaletę w porównaniu do zwykłych ST/STE, a mianowicie złącze rozszerzeń. Jeżeli do gier to tak jak większość wybrałbym MSTE.
Mega ST ma jedną wielką przewagę w stosunku do MSTE, procesor w wersji DIL smile

Było miło :) Do widzenia.

7

no tak, Pak, Frak wink

właśnie - masz przejściówki, PLZ wink- Odkupię jedną jak coś.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

8

Dla mnie Mega ST4 to zwykłe STf w obudowie desktop... niczym szczególnym mnie nie porywa. Mega STE to całkiem co innego, prawie TT. W stosunku do STE różnice są o wiele większe niż między STf a Mega ST (tam nie ma żadnych, nie licząc Blittera, którego do nowszych STf też można bez problemu dołożyć).

Z jednej strony pada argument kompatybilności MST z ST, a z drugiej opcja dopałek... to MSTE jest już fabryczne "dopalone", a ja tam specjalnego problemu w CPU w wersji PLCC nie widzę (ani nie jestem zwolennikiem głębokiego modowania retro sprzętów). ST to MC68000 @ 8MHz i tego należy się trzymać. Jak się włoży MC68020 to to już nie jest dla mnie ST. Rozumiem jeszcze dopalanie do tego co było dostępne w epoce, czyli MC68000 @ 16MHz, rozumiem MC68060 w Falcone...

Atari 1040STe (TOS 1.62/2.06 UK, 4MB RAM), Atari 1040STfm (TOS 1.04 UK, 1MB RAM, BLiTTER, Gotek FF)
Digital Data Deicke HD64 (Megafile 60), SF314, UltraSatan, Gotek HxC, NetUSBee
Atari 800XE (64kB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Sinclair SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB)

9

Cyprian napisał/a:

Dely, MSTE botuje się w trybie STE

A gdzieś napisałem, że jest inaczej? smile

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

10

_tzok_ napisał/a:

tam nie ma żadnych, nie licząc Blittera, którego do nowszych STf też można bez problemu dołożyć

Jest MegaBus o którym zapomniałeś, a to duża różnica.

Co do modyfikacji to tylko i wyłącznie rzecz gustu (jeden chce, drugi nie).

Pin napisał/a:

właśnie - masz przejściówki, PLZ wink- Odkupię jedną jak coś.

Niestety nie.

Ostatnio edytowany przez artik-wroc (2019-10-27 10:48:37)

Było miło :) Do widzenia.

11

dely napisał/a:
Cyprian napisał/a:

Dely, MSTE botuje się w trybie STE

A gdzieś napisałem, że jest inaczej? smile

ja tutaj nikogo nie poprawiam tylko informuję tongue

16 MHz z cache mogą sprawiać problemy, pod warunkiem że użytkownik intencjonalnie nie przełączył się w "turbo".
Dodatkowo, całodyskowe gry zawsze startują w trybie STE,

Lynx II / Jaguar / TT030 / Mega STe / 800 XL / 1040 STe / Falcon030 / 65 XE / 520 STm / SM124 / SC1435
SDrive / PAK68/3 / Lynx Multi Card / LDW Super 2000 / XCA12 / SkunkBoard / CosmosEx / SatanDisk / UltraSatan / USB Floppy Drive Emulator / Eiffel / SIO2PC / Crazy Dots / PAM Net
http://260ste.appspot.com