51

Odp: Nowa płyta 800XL?

Jer: Proszę o zdjęcie na maila (na PW mogę mieć zapchaną skrzynkę)
8.33 z 25/3 też robiłem, ale trzeba więcej scalaków więc ciężko upchnąć w postaci małego zgrabnego "zamiennika generatora".

Poza tym jeszcze co do kabli, to chyba jak włożymy do 1088XEL wszelkie rozszerzenia i moduły, które oni tam przewidzieli, podłączymy wszystkie przyciski i diody, dołączymy porty joysticków itp to tam na dzień dobry masz plątaninę kabli. A płyta zaczyna wyglądać jak piętrowa kanapka. Nie dość, że moduł na module to jeszcze moduły pionowo smile
Takim tokiem rozumowania, to do każdej płyty można zrobić nakładkę w postaci drugiej płyty, na której będą wszystkie rozszerzenia.

Nic mi nie da, że zrobię płytę ATX czyli po prostu większą niż ITX - więcej gniazd na tylny panel nie wepchnę bez robienia piętrowej konstrukcji. A gniazda wewnątrz (tak właśnie u mnie jest z CART + ECI) są mało wygodne, więc robienie ich tam coraz więcej ma niewielki sens - trzeba by cały czas trzymać otwartą obudowę. U mnie zdecydowałem się na CART + ECI w celu zachowania pełnej kompatybilności z Atari. Niestety z braku miejsca dałem je na wewnętrznej stronie płyty - stwierdziłem, że chyba tak będzie lepiej, niż dać je pionowo lub na kablach.

Ostatnio edytowany przez x_angel (2019-12-30 23:36:37)

52

Odp: Nowa płyta 800XL?

nie wiem, ja mam do atari podłączone 5 kartridzy których nie odpinam w ogóle, bo i po co
siedzą tam sobie i czekają na użycie - i to wszystko na kawałku taśmy od flopa 5.25 z dodatkowymi złączami
nic się nie gryzie, nic się nie wiesza, nie mam kłopotów z kompatybilnością
co do rozszerzenia pamięci jako takiego
zastanów się co to robi - ma jeden rejestr sprzętowy, na d301, pod warunkiem że ten port jest ustawiony jako WYJSCIE - jest to część PIA, wiec trzymanie oryginału z jednej strony pozwala ci zachować dotychczasową funkcjonalność, a z drugiej ogranicza, bo całą logike odpowiedzialną za wybieranie banków musisz zrealizować na zewnątrz
potrzebujesz 2 układy pamięci jeśli chcesz pozostać na logice 5V, przynajmniej nie znam układów o pojemności większej niż 512kb na takie napięcie
to daje 3 chip selecty
powiedzmy 64k i 512k
chip select dla 64k jest aktywny w sytuacji gdy pb4=1 lub pb4=0 i adres<0x4000 lub adres>0x7fff
chip select dla 512k jest aktywny w sytuacji gdy bp4=0 i adres zawiera się w przedziale 0x4000-0x7ffff
linie adresowe pamięci podstawowej łączysz na wprost do cpu
linie adresowe pamięci rozszerzonej łączysz od A0-A13 do cpu, pozostałe linie do twojego portu b do odpowiednich jego bitów
i to w sumie wszystko - oczywiscie to tylko rambo, tylko 512k, ale tak na prawde, to 95% potrzeb przy bardzo małym nakładzie własnym

przechodze na tumiwisizm

53

Odp: Nowa płyta 800XL?

Sikor napisał/a:

i nie, nie musi to być Ultimate czy VBXE, bardziej nośnik jakiś, ba - osobiscie nie używam sparty, a ta jest teraz niemal przyspawana wszędzie Niestety.

Czyli mam nie mówić jaka była Twoja reakcja, jak po tygodniu przyzwyczaiłeś się pisząc grę na wakacjach na kompie z hdd, vbxe i Sparta DOS X i jak zareagowałeś na "come back" do komfortowej pracy choćby i w trybie 40 znaków na Anticu?? smile Może napisz wreszcie, co Ci w Sparcie X nie pasi, to może uda się to jakoś "naprawić" smile

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

54

Odp: Nowa płyta 800XL?

Koncerty życzeń...

- a może CF-PBI z 1088XEL zintegrować jakoś na płycie?
- zamiast wyjścia monitorowego dać od razu te DIN13 z cvbs/audio/svideo/rgb po prostu?
- jak nie u1mb to kanapka z ROM/RAM/etc wpinana jak u1mb?

55

Odp: Nowa płyta 800XL?

w temacie rozszerzen pamieci jest jeszcze: http://atariki.krap.pl/index.php/Antonia_4_MB

tam jest 65816 ale wersja z 6502 rowniez istnieje.

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

56

Odp: Nowa płyta 800XL?

Wolałbym pozostać przy logice 5V i układach przewlekanych, bo są jakoś tak bardziej "z epoki". Z tym sterowaniem to jest proste jak mówisz i jednocześnie nie smile Na stronie:
https://www.horus.com/~hias/atari/
autor opisuje, że były jakieś problemy z timingami z pamięciami BSI i troszkę trzeba było pokombinować z logiką sterującą. M. in. właśnie z powodu uproszczenia konstrukcji oraz niedostępności pamięci 1MB na 5V on zrobił "tylko" 512k.

Pomyślałem jeszcze, że można pójść trochę na kompromis z rezystorami - ja w swoim ITX dałem wszystkie rezystory identyczne jak w oryginalnym Atari (chodzi o wartości). Autorzy 1088XEL się nie pieścili, dawali drabinki rezystorowe gdzie się da i niektóre rezystory po prostu zmienili - nie wpływa to na działanie, ale upraszcza konstrukcję i powoduje, że musimy posiadać mniej różnych wartości rezystorów. Konkretnie to widziałem, że 220R zmienili na 100R przy porcie SIO, w oryginalnym Atari występują rezystory 3k oraz 3.3k a w 1088XEL chyba wszędzie dali 3.3k. Finalnie to chyba też wyleciała bramka buforująca sygnał O2 dla Antica.

Co do tego mPBI to nie wiem - tylko ich interfejs do karty CF z tego korzysta. Z tego co czytałem jest też humorzasty jeśli chodzi o zastosowane układy i karty CF. Podobno dobrze działa na układach firmy TI.

A to DIN13 na 1088XEL to chyba nie działa wcale? To znaczy działa jak wepniemy Sophia? Tu znów kłopot, bo widzisz - jak ja piszę, żeby dać DIN13 to źle, bo będzie potrzebna przejściówka na DVI, a jak w 1088XEL dali to nie problem smile

Czy ta Antonia działa jak "normalne" rozszerzenie pamięci? W sensie czy gry to widzą, czy można odpalić Numena, czy można założyć ramdysk pod jakimś DOS-em?

57

Odp: Nowa płyta 800XL?

oczywiscie.

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

58

Odp: Nowa płyta 800XL?

Antonia 4MB? Czemu nie.

xxl napisał/a:

tam jest 65816 ale wersja z 6502 rowniez istnieje.

Nie ma wersji z 6502, to pojedyncza modyfikacja która dodatkowo nie ma żadnego wsparcia jeśli chodzi o soft ze strony Atari.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

59

Odp: Nowa płyta 800XL?

glupot piszesz - zreszta jak zwykle.


u mnie dziala :-)

====
nie dam sie wciagnac. troll tylko czeka zeby rozpieprzyc kolejny temat.

Ostatnio edytowany przez xxl (2019-12-31 09:42:16)

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

60

Odp: Nowa płyta 800XL?

x_angel: Oto zdjęcie DIN8 gniazdo i wtyk:

http://www.jsobola.atari8.info/DIN8.jpg

Wyprowadzenia to pierwsze dwa rzędy, z tyłu cienkie to wyprowadzenia 2 przełączników SPDT w tym akurat wykonaniu. Zespół przełączników można zdjąć.Ten rodzaj złącza jest też nazywany DIN8C w odróżnieniu commodorowskiego DIN8U. Różnica to większy rozstaw pinów 6 i 7 w DIN8U.

Ostatnio edytowany przez jer (2019-12-31 10:33:39)

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

61

Odp: Nowa płyta 800XL?

Spoko jest to gniazdo, warto przemyśleć.
Jer: możesz mi podesłać na maila fotkę Twojej "plątaniny" kabelków w ITX? smile Chcę wiedzieć, o czym mów Candle.

62

Odp: Nowa płyta 800XL?

GTIA to chyba SIMIUS zamiennik robił.
@PIN: wygoda byłą, ale i tak jestem przyzwyczajpony do MyDOSa. A "zmuszanie" wszystkich do SPARTY dla mnie jest głupotą. Opcjonalne miejsce na to - ok, ale chcesz czy nie spartę masz do wielu rzeczy przyspawaną. Jako użytkownik głównie gier jest mi ona zbędna, a i długo był problem z Turbo Basiciem pod spartą (jak tłumaczył kiedyś Drac030: to problem TB XL, po czym się okazało, że jednak sparty i tam należało kilka bajtów zmienić). Nie neguję, że sparta jest dobrym narzędziem, miliony much nie mogą się mylić, nawet jak kupują ją w pakiecie ze śrubokrętem. Tylko na moje potrzeby jest ona zbędna i nie uważam, że jej posiadanie zmieni coś w moim stylu obcowania z Atarynką. No cóżm, pewnie będę ostatnim człowiekiem na Ziemi nieużywającym sparty... Choć nie, jest jeszcze jeden - używający X-BIOSa, ale nie róbmy gównoburzy w wątku.
Wracając do płyty: gniazdo wskazane przez jer-a wygląda nieźle.  Zasilacz bym na Twoim miejscu dostosował do zasilaczy usb, a dodatkowo uzyskane miejsce można wykorzystać na stereo jacka lub oś innego (micro USB jest dużo mniejsze od DIN7). Ale to Twój projekt, a jak cena będzie w miarę ok - chętnie taką płytę nabędę.

Sikor umarł...

63

Odp: Nowa płyta 800XL?

Sikor napisał/a:

A "zmuszanie" wszystkich do SPARTY dla mnie jest głupotą. Opcjonalne miejsce na to - ok, ale chcesz czy nie spartę masz do wielu rzeczy przyspawaną.

Przecież możesz nie używać. Nie jest przyspawana i nikt nie zmusza do korzystania.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

64

Odp: Nowa płyta 800XL?

x_angel: Nie umiem dołączyć zdjęć do emaila przez forum, masz tu:

http://www.jsobola.atari8.info/ITX1.jpg

http://www.jsobola.atari8.info/ITX2.jpg

http://www.jsobola.atari8.info/ITX3.jpg

http://www.jsobola.atari8.info/ITX4.JPG


Główna plątanina to zasilacz pecetowy i zasilanie różnych różności a także wyświetlacz ścieżek.
Chciałem podłączyć wolny interfejs KMK IDE 2.0, to zrobiłem wynos złącza w niebieskim uchwycie.
To wszystko jeszcze jest w fazie dopasowania, przeróbek i pomysłów. SIO2SD mam odłączony, bo mam HDD.

Ostatnio edytowany przez jer (2019-12-31 13:31:15)

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

65

Odp: Nowa płyta 800XL?

dely napisał/a:

Przecież możesz nie używać. Nie jest przyspawana i nikt nie zmusza do korzystania.

JAkoś nie słyszałem o SIDE bez sparty, ULTIMATE bez sparty, więc fizycznie "jest przyspawana" i płacisz za to w rozszerzeniu. Oczywiście używać nie trzeba, ale niejako wymusza się posiadanie sparty wink

Sikor umarł...

66

Odp: Nowa płyta 800XL?

@XXL - nie piszę głupot gdyż jak wiesz doskonale, na twoje indywidualne zamówienie powstała jedna sztuka Antonii z 6502c. No chyba, że zamówiłeś dwie smile Dodatkowo soft obsługujący rozszerzenie jest napisany pod '816 i swego czasu kwękałeś coś o tym do Draco o ile dobrze pamiętam.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

67

Odp: Nowa płyta 800XL?

@Sikor: O ile mi wiadomo SDX jest za darmo. Ale jeśli Ochota i Wola to na stronie http://sdx.atari8.info jest przycisk "Donate" smile Zachęcam.

hex, code and ror'n'rol!
"mężczyzna wydoił wielbłąda żoną"
"wcześniej miał na imię Heidi i był niemiecką kulomiotką"

68

Odp: Nowa płyta 800XL?

@Pin: to zle pamietasz. Rozszerzenie ma rejestr konfiguracjny tam gdzie powinny byc rejestry roznych rozszerzen a nie w przestrzeni PIA i nic sie nie zawiesza, wszstkie proramy korzystajace z dodatkowej pamieci dzialaja to raz, dwa to ile razy potrzebowalem konfiurowac antonie? raz - zeby sprawdzic jak to dziala :-) jeszcze chwile temu mowiles ze nie ma wersji z 6502 :-) trolololo

@mono: czesc softwarowa moze tak, ale sdx ma tez czesc hardlerowa a ta nie jest darmowa.

Ostatnio edytowany przez xxl (2019-12-31 16:04:04)

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

69

Odp: Nowa płyta 800XL?

Piszesz od zegarze i sterowaniu dla ... no właśnie, czy tylko dla SDX?

Czy to wątek "Nowa płyta 800XL?"

http://madteam.atari8.info/      magnetofon dla mas i nas

Zmiana adresu e-mail - pisz PW

70

Odp: Nowa płyta 800XL?

nosniku - karcie. chyba ze jest wersja SDX mozliwa do zaladowania z dowolnego urzadzenia :-)

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

71

Odp: Nowa płyta 800XL?

Tu się właśnie zgadzam z XXL-em.

Sikor umarł...

72

Odp: Nowa płyta 800XL?

Przy budżecie, z jakim się trzeba zmierzyć w przypadku zakupu U1MB, IDE Plus, czy cokolwiek co zawiera przy okazji SDX to ten dodatek generuje dodatkowy koszt w granicy tego, co przy weekendzie wydajecie na browary wink ... lub waciki, jeśli nie pijecie piwa wink

@XXL - oficjalnie nie ma, bo to że powstał custom mod na potrzeby jednego usera nic nie znaczy i jest to wyłącznie Twoja obsesja. Takie rozwiązanie nie ma nawet wsparcia software'owego ze strony producenta sprzętu - pytam się więc, jak to się stało. Oficjalnie jest to rozszerzenie typu rambo / compy shop / axlon w różnych wariantach pojemności, oraz liniowa pamięć 4MB dla 65c816. Tyle.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

73

Odp: Nowa płyta 800XL?

a w wersji 6502 to samo + mapram i bez liniowej pamieci dla 65816

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

74

Odp: Nowa płyta 800XL?

mapram, którego przy obecnej retoryce ogólnej raczej nie wypromujesz w prosty sposób smile

Mapram to jakaś modyfikacja, oryginalne Atari tak nie działało smile

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

75

Odp: Nowa płyta 800XL?

x_angel napisał/a:

Wolałbym pozostać przy logice 5V i układach przewlekanych, bo są jakoś tak bardziej "z epoki". Z tym sterowaniem to jest proste jak mówisz i jednocześnie nie smile Na stronie:
https://www.horus.com/~hias/atari/
autor opisuje, że były jakieś problemy z timingami z pamięciami BSI i troszkę trzeba było pokombinować z logiką sterującą. M. in. właśnie z powodu uproszczenia konstrukcji oraz niedostępności pamięci 1MB na 5V on zrobił "tylko" 512k.

Zanim "Koledzy" całkowicie ztrolują wątek chciałem powiedzieć, że układ w/g projektu Hiasa dział poprawnie i nie zaliczyłem żadnych zwiech czy innych anomalii. Zrobiłem dwa egzemplarze jako kanapka na CPU + PIA i muszę nieskromnie przyznać, że to po prostu działa :-). Układy testowałem na kilku pamięciach, między innymi na Hitahi HM628512OLP-5 - dostępny u Chinczyków za grosze...

https://systemembedded.eu/
"...Mówił mi to jeden facet, który znał się na atari i takich różnych rzeczach. On mówił, że procesor 6502 to był początkowo procesor wojskowy. On ma tajne funkcje, nie wiadomo w ogóle, co one mogą robić..."
ABBUC Member #319. Preferowana forma kontaktu: email