26

Odp: Atarowski Koncert Życzeń

x_angel napisał/a:

Skoro w Amidze się dało przechwycić RGB, to czemu w Atari ma się nie dać?

Może np. dlatego, że w małym Atari nie ma RGB? smile

Mi właśnie chodzi natomiast o to, żeby nie przechwytywać i nie przetwarzać tego obrazu z małego Atari na sygnał o innych częstotliwościach wymaganych przez monitory/telewizory/urządzenia, tylko zamiast tego, żeby zrobić monitor wyświetlający obraz z częstotliwością wprost z Atari. Dzięki temu mielibyśmy prawdziwy obraz z Atari, z mega płynną i idealnie odwzorowaną grafiką jaką generuje Atari i jaką widzieliśmy na monitorach analogowych.

27

@Mq, wlasnie mnie natchnąłeś. Czy ktokolwiek zrobił kiedyś, albo jak by to bylo trudne zeby wziasc istniejący kineskop CRT i dorobic do niego własną elektronikę, tak zeby stworzyc jakis uniwersalny monitor, ktory by obsługiwał PAL i NTSC, rozne wejscia włącznie z RGB i rozne czestotliwosci (np 15kHzVBXE).

28

Mq napisał/a:
x_angel napisał/a:

Skoro w Amidze się dało przechwycić RGB, to czemu w Atari ma się nie dać?

Może np. dlatego, że w małym Atari nie ma RGB? smile

a Sophia2 nie ma wyjścia RGB?

Mega ST 1 / 7800 / Portfolio / Lynx II / Jaguar / TT030 / Mega STe / 800 XL / 1040 STe / Falcon030 / 65 XE / 520 STm / SM124 / SC1435
DDD HDD / AT Speed C16 / TF536 / SDrive / PAK68/3 / Lynx Multi Card / LDW Super 2000 / XCA12 / SkunkBoard / CosmosEx / SatanDisk / UltraSatan / USB Floppy Drive Emulator / Eiffel / SIO2PC / Crazy Dots / PAM Net
http://260ste.atari.org

29

Mq: nie ma RGB ale są "inne" składowe. Prawda jest taka, że nie ważne z czego składamy, kiedy potem i tak digitalizujemy.
Dlatego mówię, że to robota dla programisty.
Gdyby Atari miało RGB to by była robota dla lutowacza smile

ZuluGula: dostępne są takie elektroniki:
https://www.aliexpress.com/i/33038780541.html
Tylko przełącz na angielski, bo na polskim "oczy bolą" smile

Cyprian: kiedy mamy Sophie, to wtedy droga jest już łatwiejsza.

Ostatnio edytowany przez x_angel (2021-01-25 17:33:08)

30

Ale właśnie o to się rozchodzi, żeby nie digitalizować, tylko wyświetlić to co przychodzi z Atari. Czyli lumę i chromę. Zbudować monitor jakby analogowy, który z zadaną częstotliwością wyświetli bez przetwarzania po prostu to co dostanie. Po matrycy ma lecieć po prostu nasza plamka z Atari, jak po zwykłym telewizorze, a sterownik ma tylko sterować tą plamką. O takie coś mi się rozchodzi, a nie o  kolejne przetworniki, i digitalizowanie obrazu.

31

A to ja nie wiem, czy na LCD w ten sposób coś wyświetlisz... Musisz mieć całą ramkę obrazu.

32

Mq: Chyba nie rozumiesz jak działają monitory.

What can be asserted without proof can be dismissed without proof.

33

Ja wczoraj zobaczyłem, że na C64 jest pełnoprawna konwersja Super Mario Bros i pozazdrościłem. Pal licho, mógłby być nawet na Rapidusa!

Swoją drogą - to byłoby chyba pytanie do Draco - zastanawiałem się, czy dałoby radę zrobić emulator klasycznego GameBoya na Rapidusa. Część roboty już jest, bo w GB siedzi procek w dużej mierze zbieżny z Z80. Pytanie jak reszta specyfikacji. Ciekawe czy by wyrobiło.

grzybson/SSG

34

@sqward, to jest koncert życzeń, a nie porozumienie o tym co kto rozumie jak działa. Ja chcę taki monitor jak napisałem smile
Opis jest skrótowy, oczywiście że na matrycy lcd nie ma żadnej plamki jak w kineskopie, chodziło mi o zobrazowanie tematu wyświetlania obrazu w oparciu o częstotliwości pochodzące z Atari. Chodzi mi o taką synchronizację, żeby przechwytywać piksele z częstotliwością z jaką one sobie lecą w sygnale wizji i dalej obrabiać i wrzucać na matrycę również z częstotliwościami będącymi wielokrotnością tej częstotliwości źródłowego sygnału. Nie rozwijam szczegółów konstrukcji, miał być koncert życzeń a nie opisy techniczne ich rozwiązania. Jak by każdy wiedział jak sobie te życzenia spełniać, to by sobie każdy sam to zrobił i w sumie wątek nie miał by sensu. To są tylko pomysły na coś czego brakuje.

35

Wątek się rozwija i pomysłów przybywa smile Świetnie to wygląda. Panie i Panowie - nie krępujcie się... Dużo tego ale niech się kręci!

@Mq - myślałem o czymś takim. Bierzemy matrycę 800x600 (od biedy może być większa) no i mamy podkładkę pod standardowy format 625 linii. Skanujemy jak w TV linia po linii zgodnie z Vsync i Hsync. To jest możliwe jak najbardziej. Co więcej - nawet odświeżanie LCD powinno być poprawne. Oczywiście należy zdekodować sygnał do RGB jak w prawdziwym odbiorniku telewizyjnym i wysyłać do matrycy dane ze sterownika. Na wejściu mamy np. dekoder PAL/SECAM/NTSC i tak dalej. W ten sposób uniknęłoby się opóźnień pojawiających się we współczesnych skalerach.

http://atari.myftp.org  Atari - Power without price and neccesary elements
Różne różności dla Atari i nie tylko - przydatne, bądź nie ale i tak warto zajrzeć...
Adresy rezerwowe nieaktualizowane http://raven1.magix.net   http://atari.000space.com

36

tOri napisał/a:

[...]proszę napisać o swoich oczekiwaniach sprzętowych/programowych. [...]Może się uda kiedyś zrealizować przynajmniej niektóre

Tak mi się przypomniało, sprzed wieków :-) ... Zasilacz wspólny, uniwersalny - wyzwanie dla elektroników.
Były zajawki np. w Maszynowni Loading:

https://youtu.be/tBi9rEc7VFY?t=1509 była mowa o produkcji małych serii po $100 za granicą

https://youtu.be/L89S_pm1yFA?t=1471 o rychłych planach produkcji (u Lotharka)

i chyba dalej nic... czy coś przegapiłem?

----====   dołącz do www.worldcommunitygrid.org   ===---

<-- Moja skrzynka "PW" jest pełna i nie mam czego usunąć. Kontakt przez "E-mail". Dzięki.

37

A ja w związku z napotkanym problemem i po przyjrzeniu się bliżej miałbym chęć na 2600jr, a dokładniej: replikę płyty pasującą do oryginalnej obudowy, ale z wywalonym modulatorem i wstawionym w to miejsce modem AV (lub s-video), poprawionym torem zasilania oraz odpowiednim wyjściem AV (może być zespolony jack, jak we współczesnych mini-telewizorach, przejściówka do dostania w każdym mięsnym. Chętnie nawet we współpracy partię 50-100 sztuk wyprodukuję jako firma.
A z życzeń co do tego - jeszcze by się przydała regulacja "oporu", aby można było dostroić do odbiornika LCD - moja 2600jr nie ze wszystkimi działa (kwestia modu video), a jest to do ogarnięcia.
Ktoś chętny na komercyjną współpracę w tym temacie? A jak nie komercyjną to koleżeńską? Nie widzę też przeciwwskazań, aby zrobić projekt otwarty, a ja za opłatą licencyjną (do dogadania) wyprodukuję komercyjnie taką partię - ale wtedy powiedzmy szczerze, chciałbym to wypuścić minimum współbieżnie, a najlepiej chwilę wcześniej, ale z informacją, że projekt będzie uwolniony.

Sikor umarł...

38

@tOri, właśnie dokładnie o coś takiego mi się rozchodzi, żeby sygnałami synchronizacji normalnie jak człowiek taktować matrycę, a tylko rgb zdekodować "cyfrowo".

---------
A co siedzi w takim 2600? Jakieś specjalizowane układy, czy da się to zbudować z dostępnych na rynku zwykłych części?

Ostatnio edytowany przez Mq (2021-01-25 21:00:54)

39

6507, TIA i RIOT. Te dwa ostatnie niestety specjalizowane (są też w układach zespolonych w klonach, ale mi chodzi o kopię oryginału). Tu jest schemat: https://atariage.com/2600/archives/sche … r_PAL.html

Sikor umarł...

40

@Sikor, przecież coś takiego już jest, sam sie w tym temacie udzielales
https://atariage.com/forums/topic/30055 … -for-2600/
https://github.com/chregu82/Atari2600Board

41

@zuluGula: ale tam (z tego, co się doczytałem - może się mylę) nie ma AV moda, tylko to jest kopia płyty. Tu można parę rzeczy usprawnić. Jak źle doczytałem to mnie naprostujcie, chętnie sobie taką płytkę zamówię wink

Sikor umarł...

42

@Sikor, wygląda na to że czlowiek nad tym pracuje w tym momencie, na dzisiaj ma kopie. Jak zadziala to zrobi zmodyfikowana wersje z lepszym zasilaniem i AV.

43

to czekamy, bo właśnie o AV na wyjściu RF nie doczytałem. Dzięki za sprostowanie, czyli coś w temacie się dzieje. Bo z opisu wyszło mi, że robi kopię - ale jest nieźle w takim razie.

Sikor umarł...

44

A były przecież klony liczne 2600 i jakoś nie było problemu dla firm klonujących w dawnych nawet czasach tego robić. To by mogło oznaczać, że być może ktoś mógłby taki zespolony układ zrobić w jakimś współczesnym cpld czy tam fpga?

45

Kwestia ceny, ja sądzę. Zaprogramujesz mi układ? W sumie to chyba nawet jest zaprogramowany - Atari Flashback, ale małe toto strasznie. A przydałoby się wcisnąć bez przeróbek do oryginalnej obudowy.
W sumie flashback to jakieś 90-95% emulacji, są modyfikacje portu, aby oryginalne carty chodziły.  W niektórych klonach z kolei nie wszystkie carty chodzą, a i Harmony się wysypuje. W sumie ciekawe, jak harmony zachowuje się w zmodyfikowanym flashbacku..

Sikor umarł...

46

A mój "Tor-video" można doczepić do takiego 2600 i będzie idealny obraz smile

47

Jak można to super wink  Trzeba przetestować - masz u Siebie zainstalowany? Ja co prawda najpierw próbuję ożywić moją konsolę - możliwe, że padł CD4050, zamówiłem już na alledrogo i obaczym, ale to nie ten temat.

Sikor umarł...

48

Jak nie zmęczysz tematu, to podeślij z jakimiś gratami.
Mam u siebie chyba jeden "tor-video" zlutowany i gdzieś w szafce widziałem chyba konsolę, więc może w weekend obadam.

49

ok

Sikor umarł...

50

laoo/ng napisał/a:

@Jacques z Flimbo prace trwają - pełnowymiarowy projekt jest na tyle trudny, że czeka na ukończenie dość silnego narzędzia, które go "uciągnie".

Dzięki za informację laoo, trzymam kciuki i jestem pewien, że będzie to kolejna przełamana granica przez nasze Atari smile