1

Temat: Heatmap

Od jakiegoś czasu Thom (znany m.in. z Fujinet) publikuje na FB (na grupie Retro Microcomputers, Workstations, Servers and Consoles) sposób rozwiązywania problemu wizualizacji danych za pomocą tzw. heatmapy. Do tej pory pokazywał przykłady programów dla m.in. Amigi, Atari ST, SunOS - postanowiłem sprawdzić, czy da się to zrobić za pomocą małego Atari i w krótkim czasie za pomocą Mad Pascala napisałem program generujący takie grafiki z danych w formacie DIF.

Na poniższym filmie opowiadam swoim ponglishem, w jaki sposób wyeksportować dane z VisiCalc i jak działa program na Atari. Jak widać, nie trzeba było na początku lat 80. mieć PC żeby zajmować się poważnymi rzeczami.

Ciekawostka: format DIF obsługuje również np. atarowski SynCalc, a także... dzisiejszy Excel i wiele innych arkuszy kalkulacyjnych "z epoki". Czyli np. można sobie wprowadzić dane na Windows 10 w Excelu i wyświetlać je na Atari - wystarczy skonwertować końce linii.

Gdyby ktoś chciał źródła, to można je pobrać stąd: https://gitlab.com/delysio/heatmap

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

2

Odp: Heatmap

ciekawe,
i co to daje?

Ostatnio edytowany przez Cyprian (2021-06-11 21:20:21)

Lynx I / Mega ST 1 / 7800 / Portfolio / Lynx II / Jaguar / TT030 / Mega STe / 800 XL / 1040 STe / Falcon030 / 65 XE / 520 STm / SM124 / SC1435
DDD HDD / AT Speed C16 / TF536 / SDrive / PAK68/3 / Lynx Multi Card / LDW Super 2000 / XCA12 / SkunkBoard / CosmosEx / SatanDisk / UltraSatan / USB Floppy Drive Emulator / Eiffel / SIO2PC / Crazy Dots / PAM Net
http://260ste.atari.org

3

Odp: Heatmap

No daje, że możesz sobie obrazek dla Atari narysować w excelu:-)
Sorry za żarcik, a tak serio, to bardzo mnie zaciekawiła koncepcja, że są jakieś formaty wspólne dla współczesnych pecetów i Atari. Niesłychane, że da się zapisać z excela plik w taki sposób, żeby go później otworzyć w programie na Atari z początku lat 80-tych. Dla mnie rewelacja (pomijając, że główny temat wątku z wyświetlaniem danych analitycznych też jest ciekawy).

4

Odp: Heatmap

Cyprian napisał/a:

i co to daje?

Pozwala np. w szybki sposób ocenić skupiska, zbadać rozpiętość zbioru itp. W skrócie: taki wykres, tylko inny :)

A tak na serio, to podam jeden szeroko wykorzystywany przykład. Wyobraźcie sobie, że macie macierz 40x40, gdzie każda z wartości reprezentuje liczbę ludności Waszego miasta w kwadracie 100x100 m. Wrzucacie do VisiCalca, eksportujecie do programu, który wyświetli taką heatmapę.

http://www.atari.org.pl/forum/misc.php?action=pun_attachment&item=7904

I już wiecie, gdzie trzeba dać więcej monopolowych, a gdzie nie ma sensu, bo tam nikt nie mieszka.

Post's attachments

heatmap.png 2.02 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

5

Odp: Heatmap

Ciekawe.

Fascynujace jest to iz soft na Male Atari uzywa fomatu danych ktory da sie odczytac we wslopczesnych aplikacjach.

Ostatnio edytowany przez Monsoft (2021-06-12 09:47:17)

6

Odp: Heatmap

dely napisał/a:

I już wiecie, gdzie trzeba dać więcej monopolowych

trzeba było tak od razu pisać

Lynx I / Mega ST 1 / 7800 / Portfolio / Lynx II / Jaguar / TT030 / Mega STe / 800 XL / 1040 STe / Falcon030 / 65 XE / 520 STm / SM124 / SC1435
DDD HDD / AT Speed C16 / TF536 / SDrive / PAK68/3 / Lynx Multi Card / LDW Super 2000 / XCA12 / SkunkBoard / CosmosEx / SatanDisk / UltraSatan / USB Floppy Drive Emulator / Eiffel / SIO2PC / Crazy Dots / PAM Net
http://260ste.atari.org

7

Odp: Heatmap

Zacna idea. Także zacna rzecz ze można się komunikowac pomiędzy maszynami przy pomocy "prastarego" formatu

... ze o monopolowych nie wspomnę :)

8

Odp: Heatmap

Piękne. :) :) :)
I coś takiego na Atari.

Ostatnio edytowany przez Alex_D (2021-07-06 12:21:50)

Atari 65XE + LDW SUPER 2000 + SIO2SD + SIO2PC + Stereo + TTP + Ultimate Cart + Multicart XE

9

Odp: Heatmap

E, tam. Plazma robiła wrażenie, ale na początku lat dziewięćdziesiątych. :]

Zawsze mam rację, tylko nikt mnie nie słucha.

10

Odp: Heatmap

Zobaczymy w piątek ;p

11

Odp: Heatmap

Mówiłem o efektach w demach. Kompoty są w sobotę, więc nie chcę wiedzieć, co masz na myśli mówiąc o piątku.

Zawsze mam rację, tylko nikt mnie nie słucha.

12

Odp: Heatmap

Fractal compo - ale każdy sprząta po sobie :D

Sikor umarł...

13

Odp: Heatmap

Uprzejmie przypominam, że to Fabryka, a nie "Scena" :)

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.