1

Temat: Diamond Graph.Op.System

...czyli GraphicsOp.System - wygląda to i działa jak TOS z ST, działa w trybie graficznym, chodzi oczywiście o wersję umieszczoną na cartridge 64kB :: i jest z tym jeden problem. Wiem, że GOS powinien współpracować ze SpartaDOS X - jest łata w postaci sterownika puszczonego jeszcze przez ICD. Czy ktoś ma pojęcie jak to odpalić??? Sterownik umieszczony poprawnie w configu powoduje zwiechę GOS'a, a bez niego nie ma możliwości dobrania się do podkatalogów, oraz podglądu katalogu w pełnym wydaniu; tj. z datą czasem. Wg. dokumentacji GOS'a - nie powinno to stanowić najmniejszego problemu (tzn. opcja działa pod DOS XE 1.0 - lecz dos ten nie jest alternatywą dla HDD). Pytam byc może pro-forma, bo i tak podejżewam, że mam jedyny egzemplarz GOS'a - przynajmniej biorąc pod uwagę terytorium tego kraju ..;- no ale może ktoś coś na ten temat wie.

(PS. jest to Pasiowy prototyp) :: hehe przyszedł snailem :lol:

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

2

Odp: Diamond Graph.Op.System

Gratuluje PIN, odpowiedziales sobie sam na zadane pytanie :)

GOS'a widzialem tylko na okladce magazynu ANTIC (DIAMOND CARTRIDGE! Turning your 8-bit Atari into ST Jr.), nigdy w akcji.
Ciekawe czy Pasiu ma wiecej tych cudenek :)?

*- TeBe/Madteam
3x Atari 130XE, SDX, CPU 65816, 2x VBXE, 2x IDE Plus rev. C

3

Odp: Diamond Graph.Op.System

Nima  :D . Pin ma jedyny egzemplarz.

4

Odp: Diamond Graph.Op.System

E tam, ja wole jakos sparte. Od klikania mam grzyba ;)

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

5

Odp: Diamond Graph.Op.System

A właściwy ROM znajdziecie w sieci  :lol:
Wystarczy dobrze poszukać!!!
Uwaga dla elektroników: konstrukcja cartridgea do Diamond OS różni się od standardowego  :lol:

Sikor umarł...

6

Odp: Diamond Graph.Op.System

Jak ktos kce to mogiem podeslac bo mam na stanie.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

7

Odp: Diamond Graph.Op.System

No dobra - gadałem o tym z Pinokiem. Sikor mi pewnie łeb urwie, ale jak się da GOS-a ożenić ze Spartą, to sam sobie coś takiego zaimplementuję (Pasiu słyszy? proszę mi tam gdzieś w pierwszej piątce w kolejce miejsce zaklepać! tak jakbyco? - chociażby za te SIMM-ki 8) )

ufff... ale temat gorący - aż się oparzyłem! ;)

I Ty zostaniesz big endianem...

8

Odp: Diamond Graph.Op.System

Ooo...  Wreszcie ktos stad ma to legendarne cudenko!  8O
Mam nadzieje, ze sie to "rozmnozy"...
Szkoda, ze w dniach 8-bitowej chwaly, autorowi nie udalo sie tego dobrze wypromowac, no i bylo to dosc drogie.  Do tej pory czytalem tylko jeden artykul o tym w starym zinie atarowskim (ale nie tym, o ktorym PIN wspomina) oraz troche na sieci....

Link do strony jego autorow jest tutaj.

9

Odp: Diamond Graph.Op.System

Jaja sobie robicie chyba... GUI na Atari? Nigdy o tym nie slyszalem! - taki system graficzny jest chyba strasznie pamieciozerny... Poza prostym notatnikiem i kalkulatorem to chyba za duzo nie odpali? Dajcie jakies screeny pliss bo nie moge nic znalezc, a wychodzi mi na moj chlopski rozum ze nie moze to byc wiele lepsze niz ten program narzedziowy, co to go do QA chyba dodawali, i bykl tam w okienkach kalkulator, edytor, tablica ascii i cos jeszcze... i mozna bylo te okienka na siebie nakladac :)

10

Odp: Diamond Graph.Op.System

no pewnie, że sobie jaja robimy ;)

http://www.newbreedsoftware.com/xlsearc … ortby=Name

któryś z linków "Diamond GOS" na pewno pójdzie btw.

a w ogóle to ftpa Azbesta nie łaska przekopać??? :P

I Ty zostaniesz big endianem...

11

Odp: Diamond Graph.Op.System

http://www2.asw.cz/~kubecj/data/acarts/ … iamond.gif - wiecej nie znalazlem.

12

Odp: Diamond Graph.Op.System

Wszystko, co ja znalazlem na temat tego systemu jest TU.
Zgodnie z informacja ktora Nir dostal od autora rom z numerkiem 2 jest ostatnia wersja tego systemu... juz sie poprawiam :) to jest wersja 3.0 wlasnie, a wersja 2.0 nie wystepowala oficjalnie.
Wszystkie pliki z mumerkiem 2 krazace po sieci to najprawdopodobniej ta sama czyli (3.0) wersja tego systemu.

Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.

13

Odp: Diamond Graph.Op.System

Jaja sobie robicie chyba... GUI na Atari? Nigdy o tym nie slyszalem! - taki system graficzny jest chyba strasznie pamieciozerny...

Poczytaj info z linka, ktory podalem - to nie zart...
A o GEOS-ie na C64 tez nie slyszales???  Pewnie tez korzystał z pamieci... :P   :lol:

Poszukaj sobie jeszcze info o czyms, co sie zowie "BOSS XE" - to zdaje sie tez jakas proba GUI  ( z sporym uzyciem TBXL, hehe). Robi(l) to typ z ABBUCA.   Albo to - ciekawostka, co?  :)

14

Odp: Diamond Graph.Op.System

Widziałem to w akcji... Kto jeździł do Odpalenicy, też widział... Ale chyba jednak z GEOSem nie może się równać. A na pewno nie ma tylu aplikacji...
Swoją drogą dziwne: Atarka (z racji statystycznie większej ilości pamięci i bardziej otwartego OSu) jest bardziej predystynowana do takich systemów...

15

Odp: Diamond Graph.Op.System

No - jakby ktoś Diamonda rozwinął nieco i wstawił szybszą procedurkę okienek to by było róló! :)

A aplikacje? Też czemu nie :)

I Ty zostaniesz big endianem...

16

Odp: Diamond Graph.Op.System

Aplikacje pisal (glownie) Reevesoft - kilka podstawowych np. do rysowania, notatnik....

A czy ktos testowal juz ATOS'a (link w moim poprzednim poscie) ????

Na tym sajcie pisza o nim"
ATOS is an acronym for ATari Operating System (or possibly Atari Tom's O.S.?) Technichally it really isn't an operating system (I just liked the name). It is graphical desktop environment for Atari 8-bit computers. There is a very small part of it that is always memory-resident. This part dynamically loads in other components of the ATOS desktop as needed

http://cth.dtdns.net/atos/ATOSmain.gif

P.S. Jak znajde wspomniany artykul-recenzje o DIAMOND, to go zOCRuje i Wam udostepnie.....

17

Odp: Diamond Graph.Op.System

Dla tych, co nie zagaladaja na forum AtariAge - linki o Diamondzie:
http://www.atarimagazines.com/v8n2/diamondsystem.html
http://www.atarimagazines.com/v9n2/reeve.html
http://www.atarimagazines.com/v7n10/newproducts.html
http://www.atarimagazines.com/v9n1/interview.html

I z tego co czytalem, wersja dyskowa byla do kitu ; wiec warta uwagi jest tylko ta na specjalnym cartridge'u ; zas odnosnie DOS-a, to (wg bylego usera) DIAMOND wspolpracowal z np. DOS 2.5, ale z  Sparta juz nie bardzo...   :rolleyes:
-------------------------------------

A oto informacje o BOSS XE  :arrow: tutaj

http://www.12move.de/home/atarixle/boss/screen.gif
8)

18

Odp: Diamond Graph.Op.System

W dalszym ciągu zastanawia mnie fakt, iż GOS - pomimo iż powinien - nie "widzi" subDIR SDX. W docach do gosa ktoś wspomniał, jakoby plik DIAMOND.SDX był przeznaczony dla Sparta DOS 4.19;- z praktyki jednak pod 4.20/4.22 nie działa to w sposób, w jaki teoretycznie powinno to działać. Czy oprócz "kosmetyki" w postaci dodania możliwości użycia ścieżki >path< z poleceniem car:x.com jest jakaś inna poważna różnica pomiędzy 4.19 a 4.20??? W ogóle myląca jest nieco nazwa diamond.sdx, bo na mój gust (i po analizie zawartości flaków tegoż) wynika, że jest to najnormalniejszy SYS pod SDX.

Jak już wspomniałem;- pod DOS XE 1.0 subdir działają;- co zabawne - nawet dość sprawnie.

Wydaje mi się (wydaje), że gos korzysta ze systemowych proc do rysowania;- cóż;- na Chwaście odpale rom pod '816, zobaczymy (o ile odpali) jak to będzie działać...

Dla ludzi, którzy nie widzieli - Napić się rosyjskiego spirolu, odpalić Atari ST (TOS) - ten spirol to dla spowolnienia, bo 8 bit robi to - jak by to powiedzieć "nieco wolniej" - i gos gotowy. Wezme go do Ornety.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

19

Odp: Diamond Graph.Op.System

odgrzewam KOTLETA ;)

GOS widzi sub-dir SDX, okazuje się, iż odpowiada za to program konfiguracyjny napisany ... w BASICU :D

.. teraz pytanie. Może mi ktoś podesłać MAC/65 z krótkim opisem, jak tam skompilować źródła?


ok - krótki filmik z testów GOS'a :) -

http://www.ghnet.com.pl/~pin/gos/Diamon … _8_bit.mpg (chwilowo err404) ;)-

Ostatnio edytowany przez Pin (2011-02-22 13:52:33)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

20

Odp: Diamond Graph.Op.System

troche klikalem w dyskowym Diamondzie... zreszta próbowałem go wypalić na epromie na carcie ale właśnie widze teraz ze źle do tego się dobrałem bo jednak się troche rózni od standardowych.. i stad porażka:-(
Fajnie chodzi z myszka od ST
Pin: nie moge wyczaic reakcji Diamonda na kliknięcie... po prostu nie moge sie ssynchronizować z myszką... Zawsze odruchowo robie double click i są jaja :-)

21

Odp: Diamond Graph.Op.System

wersji dyskowej raczej nie wypalisz na epromie :) -

powyższy link z filmikiem musiałem unieszkodliwić ... miejsce na FTP mi się skończyło :D

Reasumując Diamond GOS. Po dłuższej zabawie przyznam, iż system jest mocno niedopracowany:

1. istnieją tylko 3 aplikacje okienkowe dla GOS'a
2. "write" dla GOS - zawiera masę błędów, która uniemożliwia pracę z programem
3. system koszmarnie powolny
4. mimo, iż teoretycznie powinien wg. tego, co doczytałem uruchamiać programy spoza GOS - uruchamia się około 5% programów zewnętrznych
5. GOS ma problemy z odczytem katalogów w których zawiera się zbyt dużo plików. Kończy się to zwykle zwiechą.
6. problem z konfiguracją urządzeń stołokulotocznych - lub inaczej. GOS posiada opcję min. dla tableta, który pomimo iż powinien - nie jest obsługiwany przez system. Nie mam też pewności, czy poprawnie działa konfiguracja pamięci - to może być przyczyną problemu opisanego w punkcie 4.

... dziwi mnie, że autor zdecydował się na wydanie systemu w cenie około 50 funtów - system niedopracowany i nienadający się do użytku ;)-

... to chyba tyle :)

Ostatnio edytowany przez Pin (2011-02-22 14:02:42)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

22

Odp: Diamond Graph.Op.System

no ale wyglada nieco profesjonalniej od trsdesktop ;)

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

23

Odp: Diamond Graph.Op.System

nie powiedział bym :)- bo wygląd jednego otwartego okna w zasadzie niczego nie wnosi do sprawy :)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info