1

Temat: 600XL + u1mb + avfplay - co zepsułem?

Hm...
zamontowałem sobie u1mb w 600xl, korzystając z filmu FJC - https://youtu.be/Rn0MzY-q0zw?t=1085
Przetestowałem dema typu Rewind, AlleyDog, Numen oczywiście. Wszystko bryka.
I próbowałem odpalić video z avg i tu ciekawostka, bo nie wiem co się dzieje.
Na poprawionym playerze Kuby Husaka nie ma dźwięku, na oryginalnym dostępnym
w pakiecie FW do AVG jest dźwięk ale polega to tylko na buczeniu.
Na obu obraz wygląda tak. https://photos.app.goo.gl/iXnP6kZNiqJ1afFFA
FW AE28, ale zrobiłem też testowo downgrade do 0025 bo myślałem, że może coś
się tu pogryzło :)
I teraz nie wiem co zepsułem :( Przed montażem u1mb avfplay działał okey.
A...zapewne ważne: 600xl ma rozszerzony RAM do 64KB metodą klasyczną (zamienione kości + 3 kabelki), nie przez Lotharkowy SRAM.

Ostatnio edytowany przez sun (2022-11-03 10:24:03)

Cuda wianki i nie tylko :) POKEY 4ever ;)

2

Odp: 600XL + u1mb + avfplay - co zepsułem?

podobny objaw miałem na side2 (ale nie związany może z montażem U1MB) i problemem były "timingi" karty CF. Tutaj jest teoretycznie inny cart i na SD, ale zawsze można spróbować z innymi kartami SD. Nic nie zaszkodzi, ale pewnie nie pomoże ;)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

3

Odp: 600XL + u1mb + avfplay - co zepsułem?

Tym bardziej, że na tej karcie brykał. Ciekawe :)
Ale może być też tak, że karta się... poddała, poszła na 13stą emeryturę np.
Bo rzeczywiście deczko inaczej to wygląda na nowym playerku Kuby, a inaczej (wolniej się sziftuje) na oryginalnym playerze.

Ostatnio edytowany przez sun (2022-11-01 21:07:00)

Cuda wianki i nie tylko :) POKEY 4ever ;)

4

Odp: 600XL + u1mb + avfplay - co zepsułem?

To co pokazałeś oznacza, że coś jest nie w porządku z transferem z karty. Po prostu nie wyrabia. Brak dźwięku wynika z tego samego, ścieżka dźwiękowa zamiast do dekodera trafia na ekran a jako dźwięk trafiają kawałki obrazu. Ale U1MB nie powinno mieć na to wpływu. Czy sprawdzałeś tą samą kombinację cart+karta na innym kompie ale teraz (pisałeś, że wcześniej działało).

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

5

Odp: 600XL + u1mb + avfplay - co zepsułem?

Wytestuje na innym. Może po prostu karta pada. Dam znać jak testy.

Cuda wianki i nie tylko :) POKEY 4ever ;)

6

Odp: 600XL + u1mb + avfplay - co zepsułem?

A zasilacz masz odpowiednio mocny podłączony do tego? I rozumiem, że AVG carta podłączasz bez rozszerzenia pamięci, bo to też się może kłócić?

Sikor umarł...

7

Odp: 600XL + u1mb + avfplay - co zepsułem?

Zasilacz ciągnie inne rozbudowane maszyny, ma 4A.
Oczywiscie że avg bez kabla, numen kręcił całą noc więc to nie kwestia u1mb.

Cuda wianki i nie tylko :) POKEY 4ever ;)

8

Odp: 600XL + u1mb + avfplay - co zepsułem?

Ok, a system jaki masz zapodany? Wiem, czepiam się, ale szukam przyczyny. I nie, samego U1MB nie podejrzewam, bardziej myślałem o zasilaczu, ale 4A jest z zapasem...
Hmm, jeszcze znalazłem na atarimanii takie info:
PAL versions for PAL B/G television (Europe) or PAL I television (UK)
     - 6502 MPU (Atari SALLY), C014806
     - ANTIC PAL 'B' version, C021698
        - First 24,000 units incorrectly shipped with ANTIC PAL 'A' version
          C014887, see Tech Tip 20, 8/17/83
Nie wiem, czy Antic ma tu coś do rzeczy z playerem...

Ostatnio edytowany przez Sikor (2022-11-02 12:59:40)

Sikor umarł...

9

Odp: 600XL + u1mb + avfplay - co zepsułem?

Aktualnie w u1mb wybrany XL OS. Ale sprawdzałem na innych, oczywiście na ext ram i stock itp.
Ale, żeby uciąć spekulację, odpalony w tym momencie AVG z tą samą kartą na 130XE z 1MB by Pasiu/Mq i zero problemów z obrazem. Os nie wiem jaki, bo mam tam OS changera od Mq, chyba standard z HSIO patch.
Dziwne.
Ale Paweł, jak tej 600tce zrobiłem tylko 64KB podmieniając kości RAM i dodając 3 kable, to wszystko brykało pięknie. Teraz się coś focha po dodaniu u1mb :( a tam dodatkowe 4 kable :)
Hm... montaż u1mb zgodnie z tym https://youtu.be/Rn0MzY-q0zw?t=1085

Ostatnio edytowany przez sun (2022-11-02 13:05:16)

Cuda wianki i nie tylko :) POKEY 4ever ;)

10

Odp: 600XL + u1mb + avfplay - co zepsułem?

No dobra, a jak wybierzesz inną konfigurację pamięci? Zegar PAL ok, czy podmieniany - czasem minimalne różnice robią problemy. Może któryś układ na LS trzeba wymienić, coś chyba było kiedyś w opisie U1MB, ale mogę się mylić, bo nie mam w oryginalnej atarce.

Sikor umarł...

11

Odp: 600XL + u1mb + avfplay - co zepsułem?

LS7408 bodajże, ale... to raczej tyczyło się problemów z ładowaniem z CFki... Ale jest to jakiś trop :)
https://forums.atariage.com/topic/26074 … ed/page/2/
Wieczorem transplantacja, chyba mam jeszcze F w szufladzie.

Ostatnio edytowany przez sun (2022-11-02 13:10:56)

Cuda wianki i nie tylko :) POKEY 4ever ;)

12

Odp: 600XL + u1mb + avfplay - co zepsułem?

No ale przecież ładujesz z karty więc to by się mogło zgadzać. Jeśli się nie mylę, chodzi o sygnał zegarowy BO2 wystawiany na złączu carta, który jest robiony na podstawie O2 z procesora właśnie przez 74LS08.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

13

Odp: 600XL + u1mb + avfplay - co zepsułem?

Dokładnie. Dlatego wieczorem robię transplantacje. Przyznam, że w pozostałych mam zmieniony 74LS na Fke. Ale jak się nie grzebie w sprzęcie codziennie to się zwyczajnie zapomina.
Dzięki za sugestie. Dam znać dziś wieczorem czy pomogło.

Cuda wianki i nie tylko :) POKEY 4ever ;)

14

Odp: 600XL + u1mb + avfplay - co zepsułem?

Hm... Kurka, po wymianie na 74f08n  przez chwilę było dobrze i już miałem flaszkę otwierać, ale jednak nie. Efekt nie ustąpił. :(

Cuda wianki i nie tylko :) POKEY 4ever ;)

15

Odp: 600XL + u1mb + avfplay - co zepsułem?

Jaką masz wersję softu na U1MB? specjalnie dzisiaj z rana sprawdzałem u siebie na kompie z U1MB i nie było żadnego problemu (zwykle używam z tym kompem Side2 ale AVG działało poprawnie).

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

16

Odp: 600XL + u1mb + avfplay - co zepsułem?

u1mb w wersji FJC 4. Ale jak mówię, problemy są tylko z avf.
Wszystko bryka poza tym.
Nie doszukuję się tu powiedzmy winy u1mb, raczej się coś tu nieszczęśliwie składa na ten efekt.

Ostatnio edytowany przez sun (2022-11-02 19:15:10)

Cuda wianki i nie tylko :) POKEY 4ever ;)

17

Odp: 600XL + u1mb + avfplay - co zepsułem?

Ale jak przez chwilę było dobrze... To czy układy są w porządku, nie grzeją się. Popodmieniaj co się da - w sumie w 600XL o ile pamiętam wszystko masz w podstawkach. Może POKEY, skoro coś z dżwiękiem? A te 74xx, jak widać - też coś dało, choć na chwilę. Styki czyściłeś - oczywiście w kompie, na złączu carta?

Sikor umarł...

18

Odp: 600XL + u1mb + avfplay - co zepsułem?

Powoli. To atari 600xl odtwarzało bez problemu pełno metrażowe filmy z avg, więc nie gadajmy o brudnych stykach i grzejących się układach.
Pobawię się i wezmę phi2 z innego miejsca.
Odłączę wpierw testowo ultimate a potem się zobaczy co z phi2.
Sprawdzę jeszcze 65xe z ultimate i 74f08n. Tylko w tej 65 mam u1mb podłączone tak, jak kiedyś było na stronie Lotharka czyli prosto do CPU :)

Cuda wianki i nie tylko :) POKEY 4ever ;)

19

Odp: 600XL + u1mb + avfplay - co zepsułem?

Popatrz nie na instrukcję Lotharka a na oryginalny dokument Candle'a (w wersji dla 800XL). U niego sygnaly łapie się nie na procesorze a blisko portu PBI, najlepiej z przelotek przy samym porcie. Z doświadczenia wiem, że tak właśnie jest lepiej.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

20

Odp: 600XL + u1mb + avfplay - co zepsułem?

U mnie coś podobnego z AVF.  Już drugi raz.  Poprzednio pomogło przegranie zawartości karty. Teraz znowu losowe pliki. IMHO karta słabej jakości.

21

Odp: 600XL + u1mb + avfplay - co zepsułem?

@perinoid : dlatego w 600xl mam phi2 z PBI, tak jak pokazuje to FJC na z swoim filmie.
@pajero: u mnie to co innego. Karta jest ok bo działa w innej maszynie i działała w tej zanim wrzuciłem u1mb :) SanDisk.

AVG w 65xe z u1mb podpiętym prost do CPU i nie skróconymi taśmami - film zapierdziela.
W 600xl skróconą mam taśmę od OS ROM, skrócę jeszcze tą od MMU i... wiem, że nie wolno, ale testowo podepnę PHI2 do 39 nogi CPU :(
https://lotharek.pl/img/ult1.jpg :)

Ostatnio edytowany przez sun (2022-11-02 22:14:52)

Cuda wianki i nie tylko :) POKEY 4ever ;)

22

Odp: 600XL + u1mb + avfplay - co zepsułem?

Znalazłem trochę czasu w końcu i... przywróciłem 600xl do stanu powiedzmy fabrycznego, czyli do 16kb, po czym zamontowałem SRAM i do niego podpiąłem U1MB. Problem z timingiem odszedł w niebyt, wszystko działa jak trzeba.

Cuda wianki i nie tylko :) POKEY 4ever ;)