Temat: Turgen i KSO Turbo 2000

Mam problem z poprawnym tworzeniem wave w tym programie. Nie tworzy mi się nagłówek z potwierdzeniem wgrania pliku Nazwa gry (T/N), po prostu przeskakuje i leci dalej. Później coś nie tak jest z blokami programu są jakieś długie, nie ma chyba przerw. Może mi ktoś napisać, jakie prawidłowe są ustawienia tego programu przy polskim Turbo 2000? Żeby prawidłowo tworzyć wavy.

2

Odp: Turgen i KSO Turbo 2000

W systemie operacyjnym KSO Turbo, co wpisujesz jako nazwę pliku? Czy to D:***?

3

Odp: Turgen i KSO Turbo 2000

Piszę tak jak przy starych kasetach S>D***  wciskam 2razy return i na starych taśmach mam nagłówek, a w Turgenie nie

4

Odp: Turgen i KSO Turbo 2000

Hej!

Po pierwsze może być tak że Twój system do nagrywania kaset (magnetofon, karta dźwiękowa, przedwzmacniacz, etc.) odwraca fazę sygnału, w tym wypadku zmień ustawienie w pluginie dla KSO Turbo 2000, czyli Tools->Preferences->KSO Turbo 2000, i zaznacz opcję "invert polarity pulses".

Po drugie jeżeli format wydaje Ci się niestandardowy i chcesz używać oryginalnego formatu upewnij się że gdy dodajesz "pojedynczo" pliki do "playlisty" (opcja "add") upewnij się że masz zaznaczony "Natural Format" w polu "conversion type".

A gdy używasz np. "Wizard for files" to upewnij się że w oknie "allowed methods" masz wybrane tylko KSO Turbo 2000, a opcje "KSO Turbo 2000 Speedy 2700" i "KSO Turbo 2000 L3" nie są wybrane.

Natomiast jeżeli chcesz nagrywać np. gry w formacie binarnym (.xex) to opcja Speedy 2700 wydaje się całkiem sensownym rozwiązaniem (format nie ma sztywnego podziału na bloki, co powoduje szybsze wczytywanie się większości gier, ponieważ oszczędzamy czas gdy nie ma tonów synchronizujących przed początkiem każdego rekordu danych).

Ostatnio edytowany przez seban (2023-06-04 11:47:53)

5

Odp: Turgen i KSO Turbo 2000

najzwyklejsze ustawienia do kso jakie zawsze (mi działają).
tak, jeśli nagrywasz na taśmę, to może byćtak, że magnetofon podczas zapisu odwraca sygnał. wówczas potrzeba zaznaczyć odwracanie polaryzacji . mój technics odwraca.
ale np. używając adaptera kasetowego z kabelkiem , działa bez odwracania.
R>D czy S>D to może być w zależności od wersji programu ładującego.

Ostatnio edytowany przez takron27 (2023-06-05 08:56:53)

Post's attachments

turgen-settings-t2000kso.jpg 306.47 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

6

Odp: Turgen i KSO Turbo 2000

Dodam, że nawet jeśli wybierzesz konwersję inną niż „Format naturalny”, nagranie zawsze zaczyna się od krótkiego pliku w formacie naturalnym. Ale najlepiej jest postępować zgodnie z radami sebana i takrona27 i najpierw wypróbować „format naturalny”.

Ogólnie rzecz biorąc, wiele programów KSO Turbo jest kodowanych tak, aby były wrażliwe na polaryzację impulsów. Poza tym ogólnie rzecz biorąc, nagrywanie taśm jest procesem delikatnym, więc czasem nawet regulacja siły sygnału może pomóc.

7

Odp: Turgen i KSO Turbo 2000

Dziękuje za zainteresowanie tematem. Po moich różnych konfiguracjach w programie, problem cały czas jest ten sam- czyli nagłówek. Może mam jakieś niestandardowe TURBO, znaczy carta hmm... W połowie udało się, bo jak mam grę z końcówką xex i robię wava w Turgenię w NORMALu, póżniej wczytuje tego wava do kopiera na catrigu i z tego nagram TURBO to gra chodzi. Tylko proces jest mozolny. Może w Turgenie powinienem coś z tymi częstotliwościami na nagłówku pozmieniać? W sumie problemem może być wszystko - magnetofon, magnetofon komputera, cart. Postaram się nagrać wavy z tym co nagrałem i mi chodzi, może ktoś to przeanalizuje.

8

Odp: Turgen i KSO Turbo 2000

Jest wyjście - nagraj najpierw nagłówek na swoim magnetofonie w Atari (nawet z Basica - SAVE"D: NAZWA", a potem resztę. Jeśli tylko nagłówka nie widzi - reszta zadziała. Będziesz chociaż wiedział, czy dobre turbo wybierasz.

Sikor umarł...

9

Odp: Turgen i KSO Turbo 2000

;-P a może cart do wczytywania kso jakiś felerny.
jeśli masz jakiś cart uniwersalny (ultimate, sic, agv) to możesz z niego odpalić loader . ja tak czasem robię jak nie mam pod rękoą oryginalnego carta od kso. działa.
a może płytka turbo się uszkodziła..
tak, dobrym natenczas pomysłem jest test nagrania czegoś w turbo pod basiciem.
ustawienia plugina do kso w turgenie są dobre te jakie są domyślne, po za ewentualnym odwracaniem polaryzacji impulsów nie wiem co miałoby pomóc. raczej przypuszczam, że problem jest w Twoim magnetofonie/sofcie.

Ostatnio edytowany przez takron27 (2023-06-06 08:32:03)

Post's attachments

Turbo2000_WZab_2T12.xex 4.11 kb, liczba pobrań: 4 (od 2023-06-06) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

10

Odp: Turgen i KSO Turbo 2000

@klopeks: z jakim poziomem nagrywasz sygnał na kasetę docelową? dodam tylko że w moim przypadku działają nagrania z poziomami np. 0dB, -1dB, -3dB. Chociaż mam wrażenie że mojemu staremu XC12 bardziej odpowiadają nagrania nieco poniżej 0dB. No i jeszcze jedna sprawa, na którym kanale nagrywasz dane? Normalnie powinien być to kanał prawy, ale nagranie na obu kanałach L,R też nie będzie powodowało problemów. Natomiast nagrania na kanale lewym jest błędem, bo ten kanał jest tylko odtwarzany jako ścieżka audio.

Kolejną sprawą może być kwestia ustawienia głowicy w magnetofonie na którym próbujesz wczytać grę. Zakładam że magnetofon na którym nagrywasz ma fabrycznie ustawioną głowicę.

11

Odp: Turgen i KSO Turbo 2000

ale skoro nagrywa wave'a generowanego turgenem, to kanał właściwy (prawy)

12

Odp: Turgen i KSO Turbo 2000

ale przecież zawsze można przez pomyłkę zamienić kable łączące kartę dźwiękową magnetofonem, lub podłączyć sygnał tylko do jednego wejścia (REC-IN) w magnetofonie... możliwości pomyłki są, wspominam o tym tylko po to aby się upewnić że wszystko jest dobrze podpięte i skonfigurowane.

13

Odp: Turgen i KSO Turbo 2000

Po wielu próbach i niepowodzeniach udało mi się namierzyć przyczynę przeskakiwania nagłówków. Pomogła zmiana karty dźwiękowej, a w sumie podłączenie zewnętrznej karty do laptopa, laptop musiał coś ucinać z dźwięków z plików Turgena. Wszystko wychodzi na standardowych ustawieniach programu i jest dobrze, chociaż nie wszystkie xexy chcą się wgrywać, ale to już zupełnie inna historia.

14

Odp: Turgen i KSO Turbo 2000

Hej!

Często wbudowane karty dźwiękowe mają sterowniki które domyślnie mają włączone różne "polepszacze" dźwięku, a to "3d sound", a to "srs", a to "spatial sound", albo jakieś dziwne korekcje czy ustawienia software-owego EQ. To oczywiście ma wpływ (destrukcyjny) na wszystkie generowane pliki audio zawierające dane, bo przejście przez taki sterownik czy tam wbudowane w układ DSP powoduje zniekształcenie tegoż sygnału... prawdę mówiąc nie pomyślałem o tym ja również kiedyś dawno temu się na to nadziałem, nie pamiętam marki/prodycenta laptopa ale miał wbudowany dość popularny chip od RealTek do dźwięku i było w nim domyślnie ustawione jakieś "przestrzenne poszerzanie" (czytaj psucie) dźwięku, było to na tyle dawno temu że dopiero jak opisałeś powyżej swój problem to mi się przypomniało że taka sytuacja miała miejsce.

W moim wypadku wtedy pomogło wyłączenie tych wszystkich niby "polepszaczy" dźwieku w ustawieniach sterownika karty dźwiekowej.

EDIT:

Sprawdziłem na jakimś "nowoczesnym złomie" z chipem RealTek na pokładzie i Windows 11 i być może trudno uwierzyć ale owe "polepszacze" dźwięku nadal tam są ;-) Da się to oczywiście wyłączyć, domyślnie było oczywiście włączone.

http://www.atari.org.pl/forum/misc.php?action=pun_attachment&item=10643&download=0

Ostatnio edytowany przez seban (2023-06-07 05:40:54)

Post's attachments

realtek_win11_settings.png 42.66 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

15

Odp: Turgen i KSO Turbo 2000

Masz rację @seban z tymi, polepszaczami - jeszcze dla osoby, która nie zajmuje się na co dzień dźwiękiem, jest to jakieś utrudnienie. Dzięki Wam odkryłem przyczynę błędu, bo chciałem te wavy wrzucić na forum. Jednak przed wrzuceniem plików, chciałem nagrać jeszcze raz na taśmę i to co działało z magnetofonu, nagle przestało i ... już wiedziałem o co chodzi. Dziękuję za pomoc i zaangażowanie

16

Odp: Turgen i KSO Turbo 2000

O efektach 3D wspominam w poradniku dla początkujących, sekcja „Ustawianie dźwięków systemu Windows”
https://sourceforge.net/p/turgen/turgen … format=raw