Temat: Atari TT bez HDD - co w zamian

Panowie. Zanabyłem TT ale bez dysku bo był padaka. Zastanawiam się czy kupić SCSI2SD czy coś innego, bo HDD chyba raczej nie bo będzie hałasował
Macie na pewno doświadczenia i jakieś pomysły.
Podzielcie się

2

Odp: Atari TT bez HDD - co w zamian

Zalezy czy lubisz szum (nie hałas) dysku HDD czy wolisz kompletną ciszę :)
Ja powiem tak, mam TTetkę, a w niej zainstalowany duzo nowszy dysk SCSI 68 albo 80 pinowy poprzez odpowiedni adapter 68->50 albo 80->50, one sa duzo cichsze niż stare 50 pinowe no i najwazniejsze wieksze, sam uzywam bodajze 36GB dysku i poki co bardzo sobie chwalę.
Jesli jednak takie rozwiazanie cie nie interesuje ta sa rozne rozwiazania np SCSI2SD albo inne bodajże BlueSCSI czy PiSCSI etc., nie wiem bo ich nie miałem nigdy w rękach a tymn bardziej w uzyciu. Tutaj musza sie wypowiedziec Ci co takie urzadzenia maja. Wiem tylko z opowiadań kolegi, że ma zainstalowany SCSI2SD i sprawuje sie bez zarzutu wersja 5.1.

Ostatnio edytowany przez Kroll (2023-08-08 00:49:43)

Falcon CT63, CTPCI + Radeon 9250, napęd MO Fujitsu 230 MB oraz naped Syquest 230 MB, Nagrywarka Yamaha CDRW 2100, Napęd DVD-ROM, Netusbee, Skaner EPSON GT8000/Falcon 030, Ram 14 MB, karta CF 16 GB/Hades 060, CD-ROM, Nagrywarka Yamaha CDR, karta sieciowa, napęd Syquest 44 MB/Atari TT 030; 10 MB ST-Ramu, 64 MB TT-Ramu, Zewnętrzny naped CD-ROM, napęd MO Fujitsu 230 MB, karta graficzna MEGA Vision 300 Netusbee/Atari Jaguar + Skunkboard, Atari 65 XE + SIDE

3

Odp: Atari TT bez HDD - co w zamian

Ewentualnie UltraSatan, ale to jest dysk zewnętrzny, a Ty pewne jesteś zainteresowany dyskiem wewnętrznym.

4

Odp: Atari TT bez HDD - co w zamian

Kroll napisał/a:

Zalezy czy lubisz szum (nie hałas) dysku HDD czy wolisz kompletną ciszę :)
Ja powiem tak, mam TTetkę, a w niej zainstalowany duzo nowszy dysk SCSI 68 albo 80 pinowy poprzez odpowiedni adapter 68->50 albo 80->50, one sa duzo cichsze niż stare 50 pinowe no i najwazniejsze wieksze, sam uzywam bodajze 36GB dysku i poki co bardzo sobie chwalę.
Jesli jednak takie rozwiazanie cie nie interesuje ta sa rozne rozwiazania np SCSI2SD albo inne bodajże BlueSCSI czy PiSCSI etc., nie wiem bo ich nie miałem nigdy w rękach a tymn bardziej w uzyciu. Tutaj musza sie wypowiedziec Ci co takie urzadzenia maja. Wiem tylko z opowiadań kolegi, że ma zainstalowany SCSI2SD i sprawuje sie bez zarzutu wersja 5.1.

Dzięki Kroll.
TT-tka i tak nie pozwoli chyba więcej niż na 14 partycji po 512Mb-1GB, więc problem pojemności chyba zbędny...
Chyba że się mylę?
A jest trochę dysków SCSI 50pin (nowych i revitalizowanych przez producenta) na A... i wychodzą najtaniej. Bo owszem przejścióki z 68pin->50pin są też dostępne za dość przyzwoite pieniądze...Co o nich myślicie?

Ostatnio edytowany przez kudlaty999 (2023-08-08 11:49:55)

5

Odp: Atari TT bez HDD - co w zamian

Tak to prawda dla TOS-a masz maks 14 partycji po 512 MB, możesz podwoić wielkość partycji (takze do 32 partycji) uzywajac BigDOS-a, ale ja osobiście nie polecam, wiem że potrafi byc zawodny i gubic partycje dane na nich etc.
Zdecydowanie lepszym jest zainstalowanie MiNTa albo Magic-a wtedy mozesz założyc partycje ext2 albo FAT32.

Co do adapterów to fakt sa tanie dośc łatwo dostępne, ale sam osobiście miewałem niestety problemy z 68 na 50 nie wszystkie chcą działać prawidło trzeba zaopatrzeć sie z dobrego żródła (od chinczyka własnie mialy problem), natomiast nie miałem kłopotów z żadnymi z 80 na 50.

Falcon CT63, CTPCI + Radeon 9250, napęd MO Fujitsu 230 MB oraz naped Syquest 230 MB, Nagrywarka Yamaha CDRW 2100, Napęd DVD-ROM, Netusbee, Skaner EPSON GT8000/Falcon 030, Ram 14 MB, karta CF 16 GB/Hades 060, CD-ROM, Nagrywarka Yamaha CDR, karta sieciowa, napęd Syquest 44 MB/Atari TT 030; 10 MB ST-Ramu, 64 MB TT-Ramu, Zewnętrzny naped CD-ROM, napęd MO Fujitsu 230 MB, karta graficzna MEGA Vision 300 Netusbee/Atari Jaguar + Skunkboard, Atari 65 XE + SIDE

6

Odp: Atari TT bez HDD - co w zamian

Ja używałem 68 na 50 bez problemu w mojej TTce, ale wieki temu kupowałem przejściówkę.

Sikor umarł...

7

Odp: Atari TT bez HDD - co w zamian

@Sikor, jak wieki temu to mnie nie dziwi :), specjalnie do swoich potrzeb kupilem po 2 takie przejsciowki ze 2-3 lata temu u chińczyka i własnie 68 pinowe nie działały, nawet gdzieś czytałem na ten temat na zagranicznych forach i polecali gdzie kupić aby byc pewnym :)

Falcon CT63, CTPCI + Radeon 9250, napęd MO Fujitsu 230 MB oraz naped Syquest 230 MB, Nagrywarka Yamaha CDRW 2100, Napęd DVD-ROM, Netusbee, Skaner EPSON GT8000/Falcon 030, Ram 14 MB, karta CF 16 GB/Hades 060, CD-ROM, Nagrywarka Yamaha CDR, karta sieciowa, napęd Syquest 44 MB/Atari TT 030; 10 MB ST-Ramu, 64 MB TT-Ramu, Zewnętrzny naped CD-ROM, napęd MO Fujitsu 230 MB, karta graficzna MEGA Vision 300 Netusbee/Atari Jaguar + Skunkboard, Atari 65 XE + SIDE

8

Odp: Atari TT bez HDD - co w zamian

Kroll napisał/a:

Tak to prawda dla TOS-a masz maks 14 partycji po 512 MB, możesz podwoić wielkość partycji (takze do 32 partycji) uzywajac BigDOS-a, ale ja osobiście nie polecam, wiem że potrafi byc zawodny i gubic partycje dane na nich etc.
Zdecydowanie lepszym jest zainstalowanie MiNTa albo Magic-a wtedy mozesz założyc partycje ext2 albo FAT32.

Co do adapterów to fakt sa tanie dośc łatwo dostępne, ale sam osobiście miewałem niestety problemy z 68 na 50 nie wszystkie chcą działać prawidło trzeba zaopatrzeć sie z dobrego żródła (od chinczyka własnie mialy problem), natomiast nie miałem kłopotów z żadnymi z 80 na 50.

Wielkie dzięki za info. Właśnie kupiłem SCSI2SD na itead.cc za 80$

9

Odp: Atari TT bez HDD - co w zamian

BlueSCSI i BlueSCSI V2 też mają wsparcie dla Atari ST/TT...
https://github.com/erichelgeson/BlueSCSI
https://github.com/BlueSCSI/BlueSCSI-v2

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

10

Odp: Atari TT bez HDD - co w zamian

_tzok_ napisał/a:

BlueSCSI i BlueSCSI V2 też mają wsparcie dla Atari ST/TT...
https://github.com/erichelgeson/BlueSCSI
https://github.com/BlueSCSI/BlueSCSI-v2

A masz jakiś namiar gdzie kupić?

Namierzyłem 2 sklepy po w/w linkach. Cena 65Euro (z przesyłką) więc zostanę na razie przy zamówionym SCSI2SD.

A jak myślicie, co lepsze?

Ostatnio edytowany przez kudlaty999 (2023-08-15 22:09:34)