1

Temat: 'ST Evo'... Następny Atari ST ATX.

Z pewną nieśmiałością, chcę przedstawić kolejne wcielenie Atari ST w formacie Micro ATX.
Wiem, że x_angel już "popełnił" takie Atari i projekt został dokończony do stopnia używalności. Podoba mi się tutaj dodanie slotu ISA i wykorzystanie karty ET4000, oraz możliwość dorzucenia turbo zamiast oryginalnego CPU.
Ja podszedłem do całego projektu z trochę innymi założeniami. Płyta główna ma być mała, standardowo ma być proste turbo na pokładzie, mysz i klawiatura PC, sloty rozszerzeń, Slot Video na styl A2000, ATA HDD, 2x FDD i 4MB RAM. Wszystko na jednej płycie.
Ale może zamieszczę treść pliku Readme, który napisałem podczas rysowania schematu i PCB.

----------------------------------------
Atari ST w formacie microATX.
Myślałem o czymś takim około 2017 roku, zanim większość schematu i PCB wykonałem w oparciu o architekturę Amigi 500, 2000, 3000.
  Niestety, architektura Amigi wymaga dużo dodatkowego sprzętu, aby uzyskać  turbo, RAM, HDD itp.
  Atari ST ma większość tego, co chcę na płycie głównej. 2 programowalne układy scalone przeznaczone są do adaptera klawiatury i myszy PS2 oraz adaptera IDE. Resztę można stosunkowo łatwo wykonać za pomocą dyskretnych układów scalonych. Mogę dodać bardzo prosty akcelerator (3 układy scalone), 4 MB pamięci RAM bez dodatkowego sprzętu (tylko rezystory i kondensatory), 2x PC FDD (proste połączenia, dyskietki HD wymagają 3 dodatkowych układów scalonych).
  Szkoda, że nie widziałem tego lata wcześniej. Po prostu nie miałem zielonego pojęcia o czytaniu schematów i z jakiegoś dziwnego powodu nie myślałem o Atari ST jako o komputerze, z którego mógłbym korzystać po prostu dla zabawy. Za bardzo byłem zapatrzony w Amigę ;)
  Myślę, że teraz nadszedł czas, aby to zmienić i rozpocząć ten projekt. Zobaczymy, czy zakończę to na naprawdę działającym sprzęcie.

  Specyfikacja.
CPU - MC68000 16MHz
RAM - 4MB
FDD - 2x PC 720KB
HDD - 1x IDE
Gniazda:
- 1x PC PS/2 Mouse Port
- 1x PC PS/2 Keyboard Port
- 2x Joystick
- 1x Parallel Port
- 1x Serial Port
- 2x Midi
- 1x Audio
Sloty:
- 1x custom Video Slot
- 2x custom Expansion Slots
Extra:
- Real Time Clock
- TOS 2.06
----------------------------------------

Cały proces rysowania schematu i PCB trwał około 2,5 lat, od połowy 2021. Jednak idea siedziała mi w głowie od 2016/2017 roku. Niestety w tym czasie nie uznawałem Atari ST za komputer, który w prosty sposób może dać mi to co chcę, czyli:
- płyta główna w Micro ATX
- 2 stacje dysków na jednej taśmie
- IDE HDD, może CD-ROM
- max RAM
- proste turbo
- sloty rozszerzeń
- zegar czasu rzeczywistego
- klawiatura i mysz PC
Do tego wszystkiego doszło kilka dodatków, których nie planowałem:
- bufory na IDE
- Wavetable
- Lacescan
Całość została przygotowana ręcznie, beż żadnego autoroutingu, więc może zawierać pewne błędy logiczne. Z teog powodu rysowanie PCB zajęło mi mnóstwo czasu... A poprawki jeszcze więcej ;)
Płyta nie jest jeszcze zamówiona i zmontowana. Mam skromne opory przed dokonaniem tego kroku.
Potrzebowałem także jakąś nazwę dla tego projektu. Zastosowałem podobne nazewnictwo, jak przy "ZX Evolution", w skrócie ZX Evo... A tutaj mamy ST Evo...

Ostatnio edytowany przez Atreus (2023-11-23 12:45:53)

Post's attachments

20230702 - Video Slot Card.bmp 72.38 kb, liczba pobrań: 49 (od 2023-11-23) 

20230918 - ST Evo.bmp 826.94 kb, liczba pobrań: 41 (od 2023-11-23) 

ST Evo - bottom copper.pdf 151.37 kb, liczba pobrań: 20 (od 2023-11-23) 

ST Evo - top copper.pdf 171.76 kb, liczba pobrań: 30 (od 2023-11-23) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

2

Odp: 'ST Evo'... Następny Atari ST ATX.

Wrzuć zdjęcia jak już odpalisz i zadziała:-)
Zazdroszczę super zabawy z rysowaniem tej płyty, to jedno z moich ulubionych zajęć:-)

Mam pytanie odnośnie turbo 16MHz, które zaplanowałeś. Co to konkretnie jest za układ, czy to jest to coś od exxosa, czy coś innego? Czy odpalałeś to turbo i Ci zadziałało? Pytam, bo niedawno próbowałem coś takiego zrobić i nie chciało mi ruszyć, no ale czasu miałem na to niewiele, więc zarzuciłem ten temat chwilowo, ale w najbliższym czasie będę chciał do tego wrócić, więc chętnie bym poczytał o czyichś doświadczeniach z uruchomieniem tego i jak to działa.

3

Odp: 'ST Evo'... Następny Atari ST ATX.

Mq napisał/a:

Wrzuć zdjęcia jak już odpalisz i zadziała:-)
Zazdroszczę super zabawy z rysowaniem tej płyty, to jedno z moich ulubionych zajęć:-)

Mam pytanie odnośnie turbo 16MHz, które zaplanowałeś. Co to konkretnie jest za układ, czy to jest to coś od exxosa, czy coś innego? Czy odpalałeś to turbo i Ci zadziałało? Pytam, bo niedawno próbowałem coś takiego zrobić i nie chciało mi ruszyć, no ale czasu miałem na to niewiele, więc zarzuciłem ten temat chwilowo, ale w najbliższym czasie będę chciał do tego wrócić, więc chętnie bym poczytał o czyichś doświadczeniach z uruchomieniem tego i jak to działa.

Praktycznie wszystko, co jest na tej płycie, to gotowce z netu.
Turbo jest to najprostsze od Exxosa. IDE Buffer z amigi, zaprojektowane przez Matze. Interfejs PS2 to Eiffel. Itp. itd...

4

Odp: 'ST Evo'... Następny Atari ST ATX.

Ok, o to mi chodziło. Ale pytanie o to turbo: który konkretnie schemat z tego artykułu od Exxosa wziąłeś, i czy testowałeś to i Ci zadziałało? Bo Exxos tam opisywał różne perypetie z tym, ja zbudowałem wg tego konkretnie schematu i nie mogłem tego odpalić:
https://exxosforum.co.uk/atari/last/16m … xos_SM.png
Fakt, że miałem niepewny procesor, który może nie chciał chodzić z tym zegarem, jednak może też coś innego jest powodem, dlatego pytam, bo może masz jakieś z tym doświadczenie? Planuję sobie jeszcze z tym powalczyć, bo mnie interesuje ten sposób delikatnego podkręcenia niektórych operacji procesora, jednak na razie nie miałem czasu na to.
Na dalszych etapach prac Exxos juz to zapakował do GAL-a i nie udostępniał wsadów, więc nie wiadomo co tam jeszcze odkrywał i poprawiał dalej...

5

Odp: 'ST Evo'... Następny Atari ST ATX.

fajny projekt ,
trzymam kciuki

Lynx I / Mega ST 1 / 7800 / Portfolio / Lynx II / Jaguar / TT030 / Mega STe / 800 XL / 1040 STe / Falcon030 / 65 XE / 520 STm / SM124 / SC1435
DDD HDD / AT Speed C16 / TF536 / SDrive / PAK68/3 / Lynx Multi Card / LDW Super 2000 / XCA12 / SkunkBoard / CosmosEx / SatanDisk / UltraSatan / USB Floppy Drive Emulator / Eiffel / SIO2PC / Crazy Dots / PAM Net
http://260ste.atari.org

6

Odp: 'ST Evo'... Następny Atari ST ATX.

Kibicuję!

Odp: 'ST Evo'... Następny Atari ST ATX.

Ladne, kibicuje. Po/Co to jest ten slot video?

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

8

Odp: 'ST Evo'... Następny Atari ST ATX.

Przy aktualnym ułożeniu gniazd, nie mam zbytnio miejsca na oryginalne (okrągłe) gniazdo video, więc i slot się pojawił. Doprowadzone tam zostały sygnały z portu Parallel, podobnie jak w Amidze 2000, więc można zmontować jakąś dodatkową kartę zamiast prostej z wyprowadzeniem sygnału Video.

9

Odp: 'ST Evo'... Następny Atari ST ATX.

ciekawe jaka będzie zgodność z ST,. Klawiatura i myszka mają być PS/2, czyli nie będzie ACIA?

Lynx I / Mega ST 1 / 7800 / Portfolio / Lynx II / Jaguar / TT030 / Mega STe / 800 XL / 1040 STe / Falcon030 / 65 XE / 520 STm / SM124 / SC1435
DDD HDD / AT Speed C16 / TF536 / SDrive / PAK68/3 / Lynx Multi Card / LDW Super 2000 / XCA12 / SkunkBoard / CosmosEx / SatanDisk / UltraSatan / USB Floppy Drive Emulator / Eiffel / SIO2PC / Crazy Dots / PAM Net
http://260ste.atari.org

10

Odp: 'ST Evo'... Następny Atari ST ATX.

Powodzenia życzę!

:)

tOri

Różne różności dla Atari i nie tylko - przydatne, bądź nie ale i tak warto zajrzeć...
http://atari.myftp.org  Atari - Power without price and necessary elements with some sh*t onboard
https://reversing.pl SSL enabled site

11

Odp: 'ST Evo'... Następny Atari ST ATX.

Działam w mniej zorganizowany sposób.
Wykonałem turbo na ST i... nie działa. Procesor jest niepewny (wygląda jak malowanka). Czekam na inne CPU.
Dziwne jest, że po odlutowaniu wszystkiego i przylutowaniu kabelkaz 8MHz od spodu płyty głównej do nóżki CPU (nie chciało mi się kolejny raz wyciągać CPU z podstawki), to miałem 2 lub 4 bomby. Zależało jak Atari chciało...
Jeśli turbo nie zadziała w ogóle, to czeka mnie przeprojektowanie płyty głównej...

12

Odp: 'ST Evo'... Następny Atari ST ATX.

No i widzisz, dlatego właśnie pisałem wcześniejsze posty. Robienie "na pałę" od razu wszystkiego na wielkiej płycie, zwłaszcza jak są to rzeczy nieprzetestowane porządnie, to trochę słaby pomysł jest. Mi to turbo też nie działało, trochę tam z nim kombinowałem, ale nie miałem więcej czasu i odpuściłem, czeka na jakieś bliżej nieokreślone czasy w przyszłości.

13

Odp: 'ST Evo'... Następny Atari ST ATX.

@Mq - masz pod ręką schemat tego turbo?

Co zaś do robienia różnych dodatków - faktycznie - lepiej to przetestować na realnym AtariST zanim się wepnie na stałe w schemat. Więcej czasu to zajmie, jednakże to najlepsza metoda. Tu zawsze się mogą zdarzyć niespodzianki niestety :(

Oczywiście kciuki trzymam za powodzenie projektu!

tOri

Różne różności dla Atari i nie tylko - przydatne, bądź nie ale i tak warto zajrzeć...
http://atari.myftp.org  Atari - Power without price and necessary elements with some sh*t onboard
https://reversing.pl SSL enabled site

14

Odp: 'ST Evo'... Następny Atari ST ATX.

Wrzucałem ten schemat powyżej w tym poście: http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic … 82#p311582

15

Odp: 'ST Evo'... Następny Atari ST ATX.

O widzisz - zignorowałem link :)

Popatrzyłem na schemat i jest to bardzo prosty przełącznik. Może trzeba scalaki serii F zastosować - tak napisał również Exxos.

tOri

edit:

w tym układzie jest taki "myk", że gdy sygnały /AS i /BG są w stanie 1, wtedy procesor jest przełączany na 16MHz. W każdym innym momencie pracuje w 8MHz gdy na bramki OR z lewej strony jest podawany stan 0. Stan 1 wymusza na stałe pracę w 16MHz.
Możliwe, że procesor nie wyrabia - zwłaszcza wersja P8. Trzeba spróbować z tymi bramkami oraz rzeczywiście szybszym procesorem.

edit2:

a jak się zachowuje system gdy wymusisz na stałe zegar 16MHz? Wiesza się? Jeśli tak - to problem szybkości procesora. "Miotanie" zegarem przez sygnały /AS i /BG pochodzące z NAND też może być bardzo kłopotliwe dla systemu...

Ostatnio edytowany przez tOri (2024-03-02 23:11:17)

Różne różności dla Atari i nie tylko - przydatne, bądź nie ale i tak warto zajrzeć...
http://atari.myftp.org  Atari - Power without price and necessary elements with some sh*t onboard
https://reversing.pl SSL enabled site

16

Odp: 'ST Evo'... Następny Atari ST ATX.

Hej
A mi ten wątek całkowicie umknął :( Kawał dobrej roboty!
W jakim programie projektowałeś? Jaki masz rozmiar ścieżek i przelotek? Czy PCB jest dwuwarstwowe? To tak z ciekawości.
Podrzuć schemat (nawet w pdf) - rzucę okiem, czy coś się nasuwa.

Pozdr!

17

Odp: 'ST Evo'... Następny Atari ST ATX.

@tOri, jak ja ten układ testowałem, to zarówno przy podłączeniu z tym przełącznikiem 8/16MHz jak i przy wymuszeniu 16MHz miałem identyczny objaw, a raczej brak objawu:-) Po włączeniu komputera biały ekran i wszystko stoi, zero reakcji.
Natomiast testowo podłączyłem w miejsce zegara 16MHz zegar 8MHz i wtedy normalnie komputer działał standardowo na 8MHz, więc sam układ bramek wyglądało na to, że funkcjonuje prawidłowo. Układy jakie stosowałem były serii F, tak jak exxos pisał.
Ja do tego tematu jeszcze kiedyś wrócę, ale wtedy nie miałem proca 16MHz i nie było za bardzo sensu dalej walczyć, a teraz to ja siedzę w innych tematach na razie.

18

Odp: 'ST Evo'... Następny Atari ST ATX.

Podobno jeszcze standardowe kości TOS nie wyrabiają na 16MHz, dlatego Exxos dawał inną kość, która od razu miała magistralę danych 16bit. Może tu jest problem.

19

Odp: 'ST Evo'... Następny Atari ST ATX.

Nieee, TOS nie ma znaczenia. To turbo działa tak, że tylko się przełącza na 16MHz w czasie kiedy na magistrali się nic nie dzieje. Wszystkie ruchy po magistrali są realizowane przy 8MHz, a tylko wewnętrzne rozkazy procesora (takie, które operują tylko wewnętrznie na rejestrach procesora) powodują przyspieszenie pracy na 16MHz. Taka jest idea tego turbo: nie ingeruje ono w żadne układy na płycie, a przełącza się tylko na cykle wewnętrznej pracy procesora.

20

Odp: 'ST Evo'... Następny Atari ST ATX.

No i właśnie /AS i /BG temu służą żeby sam procesor śmigał na 16MHz.

Obstawiam procesor. Szybsza wersja powinna załatwić sprawę :)

tOri

edit:

Mq - masz superowy awatar :D No, no, no... To Ci się naprawdę udało.

Ostatnio edytowany przez tOri (2024-03-04 18:12:35)

Różne różności dla Atari i nie tylko - przydatne, bądź nie ale i tak warto zajrzeć...
http://atari.myftp.org  Atari - Power without price and necessary elements with some sh*t onboard
https://reversing.pl SSL enabled site

21

Odp: 'ST Evo'... Następny Atari ST ATX.

Dzięki:-) W końcu po latach dorobiłem się symbolu, który już zawsze będzie ze mną (i z Atari) kojarzony:-)

22

Odp: 'ST Evo'... Następny Atari ST ATX.

@tOri
Dzięki za opis działania turbo. :)

@x_angel
Wszystko zaprojektowane w Express PCB. Okazał się najprostszy do opanowania lata temu. Strasznie mi przypominał Autocada z czasów szkoły ;) Utrudnienie, że nie daje plików gerbera i muszę szukać sposobów na konwersję do Gerbera (sposób mam, tylko trochę kosztowny).
Ścieżki grudości 0.18mm (eksperymentalnie).
Plytka dwustronna. Wynika to z ograniczenia konwersji do gerbera, z której korzystam.

Sprawdzony drugi CPU. Tym razem 12MHz. Te same objawy. Czekam na następne i chyba w końcu zamówię paczuszkę od exxosa. Ebay malowanki puszcza...
Dzisiaj dotarła kolejna paczuszka z innymi cpu, tym razem ST68000FN16 (piszę z pamięci) tym razem plcc, więc muszę wykonać adapter dip-plcc...

Ostatnio edytowany przez Atreus (2024-03-05 14:36:58)

23

Odp: 'ST Evo'... Następny Atari ST ATX.

Atreus napisał/a:

Ebay malowanki puszcza...

Ale jak z ebay-a, to śmiało reklamuj. Trochę to trwa, ale daje efekt.

Sikor umarł...

24

Odp: 'ST Evo'... Następny Atari ST ATX.

Nareszcie znalazłem czas na zmagania z moim Atari.
Wykonałem przejściówkę DIP-PLCC z turbo do Amigi, które nie sprawdziło się w Amidze.
Niestety wszystkie procesory dają mi bombki. Na szczęście wszystkie są sprawne, co mnie ucieszyło. Możliwe, że te bomby są spowodowane poprzez "fruwające kabelki"...
Dla pewności sprawdziłem komputer z procesorem DIP. Wszystko działa, więc go nie uszkodziłem.
Co ciekawe, kształt tego turbo nawet pasuje do ułożenia układów na płycie głównej Atari ;)

Post's attachments

IMG_20240411_225203335_MFNR.jpg 438.24 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

IMG_20240411_225209706_MFNR.jpg 424.46 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

IMG_20240411_225256394_MFNR.jpg 274.01 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

IMG_20240411_225419402_MFNR.jpg 244.59 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

IMG_20240411_225704434_MFNR.jpg 185.91 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

IMG_20240411_225821970_MFNR.jpg 406.9 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

IMG_20240411_225938905_MFNR.jpg 397.45 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

IMG_20240411_230127992_MFNR.jpg 388.98 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

IMG_20240411_230327178_MFNR.jpg 354.37 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

IMG_20240411_230511892_MFNR.jpg 238.65 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

25

Odp: 'ST Evo'... Następny Atari ST ATX.

Atreus - podeślij schemat w pdf czy jakimś tam jpg - rzucę okiem na pewne newralgiczne miejsca, gdzie ja się walnąłem :)
Chyba, że masz bomby tylko na 16MHz, a na 8MHz wszystko Ci śmiga...