Temat: sposoby na podłaczenie Atari 2600 do tv lcd

Witajcie wszyscy. Niedawno zakupiłem dwie wersje konsoli Atari 2600: heavy sixer i light sixer. Próbuję je podłączyć do telewizora, jednak wymaga to użycia innego kabla lub adaptera, aby móc połączyć wtyk RCA z antenowym złączem. W zestawie z tymi konsolami Atari znalazłem adapter przeznaczony do konwersji z wtyku RCA na złącze anteny satelitarnej. Czy moglibyście podpowiedzieć, jakiego rodzaju adapter powinienem poszukać, aby móc podłączyć konsolę Atari do antenowego złącza RF w telewizorze? Mile widziane linki:-) Rozpocząłem poszukiwania w internecie, ale szybko się w tym pogubiłem.
Probowałem też podpiąć atarynki po nes rf swtch co wiazało się z rozkręceniem obudowy i podłaczeniu jednego z przewodów tego urządzenia ale tylko jeden zĺapał sygnał atari 2600 light sixer i sygnał był kiepski mocno śnieżył...natomiast tą samą metodą Atari 2600 heavy sixer nie zĺapał sygnału obstawiam że tam był problem aby ten wtyk rca wsunąć bo ciężko wchodził niż np ten oryginalny co jest kabel.

2

Odp: sposoby na podłaczenie Atari 2600 do tv lcd

Jeśli masz TV obsługujący wyłącznie telewizję cyfrową to potrzebujesz osobnego tunera. Skombinuj np. magnetowid, one mają całkiem dobre układy tunera a wyplują ci co najmniej Composite a może i RGB. A dalej to już zależnie od tego co umie twój TV.

Alternatywą jest przeróbka i dorobienie wyjścia Composite bezpośrednio w konsoli.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

3

Odp: sposoby na podłaczenie Atari 2600 do tv lcd

Tuner analogowy mój tv lcd ma ale nie miałem kabla tv ani przejściówki z tego kabla w atari rca na rf i stąd kombinowałem i podłączyłem jedno z atari light sixer pod ten nes switch rf ale obraz był fatalny bardzo śnieżył i dźwięk był to hałas śnieżącego obrazu.Natomiast Atari 2600 heavy sixer tak samo podłączyłem i nie złapał sygnału.Później zauważyłem że tam ciężko wchodzi ten wtyk rca od nes switch rf..trochę to dziwne bo w light sixer łatwo było to wsunąć.No mniejsza o to chyba zrobie ten mod composite.
Widziałem że jest clean comp mod czy jeszcze są inne mody które możecie zaproponować? Przedewszystkim takie które nie wymagają ingerencji w obudowę atarynki.

4

Odp: sposoby na podłaczenie Atari 2600 do tv lcd

Telewizory LCD nawet jeśli mają tuner, to przeważnie bardzo słaby i o ile telewizję odbierają, to ze starych konsol obraz będzie bardzo kiepskiej jakości, z dużą ilością szumu. Przerabiałem to z różnymi klonami Pongów ze swojej kolekcji. Najlepiej im starszy, tym lepszy. A jeszcze lepiej mieć CRT.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

5

Odp: sposoby na podłaczenie Atari 2600 do tv lcd

O to jest dobre wytlumaczenie..Czyli najlepiej moda zrobić bo nie mam telewizora crt.
Ktoś coś opowie o tych modach? Composite,svideo,rgb? Lutownicy się nie boję...szukam takiego który nie wymaga ingerencji w obudowę atarynki...
Kurcze rgb mod to już cudo by było.

Ostatnio edytowany przez skofrant (2024-03-10 10:37:16)

6

Odp: sposoby na podłaczenie Atari 2600 do tv lcd

https://www.instructables.com/ATARI-260 … osite-mod/

Tu znajdziesz opis (oraz odnośniki do innych materiałów).

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

7

Odp: sposoby na podłaczenie Atari 2600 do tv lcd

Ja mam (jeszcze) 2600 jr podłączony do TV LCD/LED via RF.

Nie zgadzam się z tezą, że obraz jest znacznie gorszy, jest OK, odpowiednio gorszy od Composite (czyli ujdzie).

Natomiast powód dlaczego będę robił Composite MOD jest taki, że RF daje laga.  Próbowałem to wyłączyć na wszelkie sposoby ale pozostał lag, na moje oko ok. 200 ms.  Czyli w gry typu Pitfall II nie da się grać.

To jest zatem główna wada podłączania A2600 anteną, nie jakość.

Atari 65XE + Ultimate 1MB + VBXE + Rapidus + Stereo + AVG Cart w/ SIO + FujiNet /// Atari 2600 jr. + Harmony

8

Odp: sposoby na podłaczenie Atari 2600 do tv lcd

Jakiś czas temu instalowałem composite do light sixera (wersja tfwb8), idealnie nie jest, ale lepiej niż przez RF(na Sony Bravia): https://nokturnal.pl/2023/07/atari-vcs- … posite-mod. Zrobiłbym upgrade na cleancomp, ale czekam na następną rewizję z poprawkami.

=========================================
[www] https://nokturnal.pl
[ 16/32 bit Atari development wiki] https://bus-error.nokturnal.pl

9

Odp: sposoby na podłaczenie Atari 2600 do tv lcd

Dziękuję chłopaki za pomoc:-)
Wybór padł na cleanModa.
Ok mam jeszcze jedną sprawę bo mam urwane/starte kilka ścieżek przy stabilizatorze napięcia w Atarynce 2600 heavy sixer ciężka szóstka.
Czy ktoś wysłałby mi w bardzo dobrej jakości zdjęcie tylniej mniejszej płyty pcb z tymi 6 przełącznikami od modelu heavy sixer.
Dziękuję:-)

Muszę zregenerować te miejsce.

10

Odp: sposoby na podłaczenie Atari 2600 do tv lcd

Patrz..nikt chyba nie ma najstarszej wersji modelu Atari 2600 :-)