Temat: Jaki jest całkowity koszt interfejsów SIO2IDE czy MyIDE ???

8) Była chyba jakś stronka atarishop - tam sio2ide kosztował 50 złotych, ale się chyba zmyła ...
:rolleyes: Ale mi osobiście chodzi o najtańsze rozwiązanie.

2

Odp: Jaki jest całkowity koszt interfejsów SIO2IDE czy MyIDE ???

W sumie to najtaniej wychodzi MyIDE. Kolega Azbest twierdzi nawet, że to koszt ok. 10 złotych. Ktoś tam nawet to testuje - pewnie się odezwie w tej sprawie... :)

I Ty zostaniesz big endianem...

3

Odp: Jaki jest całkowity koszt interfejsów SIO2IDE czy MyIDE ???

Więc szukam MyIDE !!!
:D i szczera prośba do Azbesta o wsparcie ...

4

Odp: Jaki jest całkowity koszt interfejsów SIO2IDE czy MyIDE ???

No sie wie kurde ze wsparcie bedzie :)
Ale to dopiero pozniej.

A sio2ide za 50pln? To chyba malo prawdopodobne bo najtaniej atmega jak widzialem to okolo 30 pln. A gdzie plytka? Chociaz co ja tam wiem (a moze to byla wersja 1.0? :)

5

Odp: Jaki jest całkowity koszt interfejsów SIO2IDE czy MyIDE ???

No juz kiedys tu liczylem z olowkiem w reku (bo czyms trza wciskac te maciupkie klawisze w kalkulatorze ;) ze wersja 4.2 musi kosztowac min 80-90zl za same czesci.
Wersja 1.7 moglaby kosztowac cos kolo 35-40zl gdyby dostac tanio plytke... bo to w zasadzie procek, plytka i troch gowien typu rezystor czy listwa.

To koszt samych czesci!
Biorac pod uwage ze wiekszosc osob bezskutecznie probuje uruchomic to cudo (w tym i ja), to nieliczni ktorym to sie udalo moga nie chciec (i slusznie) skladac tego w podskokach za friko. Choc na 100% pomoga Ci za friko jesli sam sprobujesz wejsc w temat.

6

Odp: Jaki jest całkowity koszt interfejsów SIO2IDE czy MyIDE ???

Była chyba jakś stronka atarishop - tam sio2ide kosztował 50 złotych, ale się chyba zmyła ...

eee.. sio2ide nigdy nie bylo w atarishopie. za 50 zl to bylo sio2pc od kolegi j131.

7

Odp: Jaki jest całkowity koszt interfejsów SIO2IDE czy MyIDE ???

Biorac pod uwage ze wiekszosc osob bezskutecznie probuje uruchomic to cudo (w tym i ja)

??
Kolega przesadza mocno!!
Ja zlozylem osobiscie takie 4 i wszystkie dzialaly od razu!! To tylko kwestia zaprogramowania procka, te prosciutkie programatory przez Centronicsa czasem programuja dobrze, a czasem nie. Daj 5zl komus kto ma porzadny programator - niech Ci zaprogrami (czas okolo jednej minuty). Nie bedzie ZADNYCH problemow (no chyba ze niedokladnie poskladales).

Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.

8

Odp: Jaki jest całkowity koszt interfejsów SIO2IDE czy MyIDE ???

Więc szukam MyIDE !!!
:D

Odradzam. Ogranicza port danych do osmiu bitow, przez co wykorzystuje tylko co drugi bajt sektora. Oczywiscie uniemozliwia to w praktyce korzystanie z komend typu IdentifyDrive ($EC) czy wspolprace z CDkiem. MyIDE nie trzeba szukac bo to o ile pamietam tylko bufor 74244 i dekoder 74138... Nie mowiac juz o oprogramowaniu do tego "cuda" (UI w Atari Basic). KMK drozsza (byc moze prawie 100zl), ale ze wzgledu na mozliwosci jest to do wybaczenia. Co do instalacji - pogadaj z Pasiem.

Hitler, Stalin, totalniak, SSman, NKWDzista, kaczor dyktator, za długo byłem w ChRL, wypowiadam się afektywnie.

9

Odp: Jaki jest całkowity koszt interfejsów SIO2IDE czy MyIDE ???

Zbudowałem juz dwa moduły w wersji 1.7 a teraz robie v 4.3
trochę sie napaliłem i poszedłem do pierwszego z brzegu sklepu w Bielsku .To był mój zasadniczy błąd . Koszt modułu licząc po cenach sklepowych wyniósł mnie 16 płytka , 48 Atmega, 60 USBN ,6 reszta dupereli . SUMA 130 zeta !! rozbój !!
To samo znalazłem na necie w sklepach wysyłkowych w zupełnie innych cenach -  33 Atmega , 31 USBN  czyli SUMA 86 zł i to jest kwota do przyjęcia nawet doliczając koszt przesyłki . Reasumując przed zakupem części trzeba się dobrze zastanowić bo jak podaje mój przykład można nieźle przepłacić .

10

Odp: Jaki jest całkowity koszt interfejsów SIO2IDE czy MyIDE ???

Zbudowałem juz dwa moduły w wersji 1.7 a teraz robie v 4.3
trochę sie napaliłem i poszedłem do pierwszego z brzegu sklepu w Bielsku .To był mój zasadniczy błąd . Koszt modułu licząc po cenach sklepowych wyniósł mnie 16 płytka , 48 Atmega, 60 USBN ,6 reszta dupereli . SUMA 130 zeta !! rozbój !!
Te sameczęści znalazłem na necie w sklepach wysyłkowych w zupełnie innych cenach -  33 Atmeg , 31 USBN  - czyli SUMA 86 zł i to jest kwota do przyjęcia nawet doliczając koszt przesyłki . Reasumując przed zakupem części trzeba się dobrze zastanowić bo jak podaje mój przykład można nieźle przepłacić .

11

Odp: Jaki jest całkowity koszt interfejsów SIO2IDE czy MyIDE ???

o wlasnie - byc moze bede mial dojscie do tanich atmegow - cos kolo 20-25 pln. im wiecej bede bral tym nizsza bedzie cena. sa jacys zainteresowani?

12

Odp: Jaki jest całkowity koszt interfejsów SIO2IDE czy MyIDE ???

Są...

"wszystko się kiedyś kończy......."

13

Odp: Jaki jest całkowity koszt interfejsów SIO2IDE czy MyIDE ???

a ile ich bys bral?

14

Odp: Jaki jest całkowity koszt interfejsów SIO2IDE czy MyIDE ???

napewno nie duzo jakies 2 sztuki gora ;]

"wszystko się kiedyś kończy......."

15

Odp: Jaki jest całkowity koszt interfejsów SIO2IDE czy MyIDE ???

swoją drogą to marnotrawstwo kupować taki fajny mikrokontroler i robic na nim interfejs szeregowy ide bo mozna go podpiac do covoxa na przyklad i odpalac ladnie mody albo do pbi i wyciagac ze 200kBAJTOW/s transferu i jeszcze nie wiadomo jakie cuda a wy sie tak zachwycacie piecdziesiecioma kilobitami. nawet nie mozna nomanomajejow sluchac. Chcialbym zrozumiec fenomen sio2ide skoro koszty sa porownywalne do kmk a istota podlaczenia twardego dysku - szybkosc - zostala w nim wzieta pod uwage lukiem stromym gotyckim. ze co, ze calodyski? tak samo mozna sobie odpalic jedna strone. w przygotowaniu tez nowy part manager do kmk i sterownik do fata - zgrywarka fat16->dos juz dziala.
...

Hitler, Stalin, totalniak, SSman, NKWDzista, kaczor dyktator, za długo byłem w ChRL, wypowiadam się afektywnie.

16

Odp: Jaki jest całkowity koszt interfejsów SIO2IDE czy MyIDE ???

Zgadzam się, że AVR mógłby robić znacznie więcej.
Ale zwróć uwagę, że w tej chwili mikrokontroler robi całkiem sporo, bo obsługuje on-line FAT16, FAT32 i ISO9660 - niestety tylko dla swoich wewnętrznych celów. Gdyby jednak Marek udostępnił odpowiednie funkcje, to w Atarce można byłoby w prosty sposób obsługiwać te filesystemy bez pisania dodatkowego softu.

sterownik do fata - zgrywarka fat16->dos juz dziala.

Kto pisze sterownik do FATa?
Można by go napisać w uniwersalny sposób, by działał na wszystkim: KMK, SIO2IDE (też ma native mode) i dyskietce z pieca.

17

Odp: Jaki jest całkowity koszt interfejsów SIO2IDE czy MyIDE ???

Kto pisze sterownik do FATa?
Można by go napisać w uniwersalny sposób, by działał na wszystkim: KMK, SIO2IDE (też ma native mode) i dyskietce z pieca.

Niejaki epi, może znasz... ;)
No nie jest to takie proste, bo i KMK i SIO2IDE mają inaczej zbudowaną tablicę partycji, w dodatku niezgodnie z pctowym MBR. o sio2ide wiem tylko tyle że co atr to partycja, ale nie zamierzam się tym (na razie) zajmować. w KMK sprawa jest prosta, bo jest fizyczny dostęp do każdego sektora dysku, z tym że nie z wbudowanym oprogramowaniem - niestety konstruktorów ograniczały 2kB dla new device - ale to już jest zrobione. istniejąca kopiarka ma własne procedury odczytu sektora i konfiguracji (ukłony do Pasia), i jest wstępem do dalszych projektów - sterownika do SDX, oficjalnej (wreszcie) wersji r0l0 playera i avp, no i nowego dos-a, o którym kraczę już od dwóch lat i wreszcie coś w tej materii zaczęło się dziać - wszystkich dedykowanych KMK, ale naturalnie DOS będzie mógł współpracować z każdym sprzętem podłączonym do atari.
Jak masz sio2ide możesz robić sterownik dla sio2ide. fat16 jest prosty chcesz opis to Ci podeśle, ale chyba szybciej znajdziesz na sieci, a jeszcze szybciej wymyślisz - mnie to zajęło godzinke.

Hitler, Stalin, totalniak, SSman, NKWDzista, kaczor dyktator, za długo byłem w ChRL, wypowiadam się afektywnie.

18

Odp: Jaki jest całkowity koszt interfejsów SIO2IDE czy MyIDE ???

W SIO2IDE tablica partycji jest PCtowa, a ATRy to zwykłe pliki na FAT. Niestety, jest to widziane w ten sposób tylko wewnętrznie przez interfejs, Atarka widzi tylko zwykłe D1:-D8:.
Natomiast SIO2IDE też ma bezpośredni dostęp do fizycznego sektora w wersji 4.x. Problem odczytu FATa na SIO2IDE 4.x jest więc chyba taki sam jak w KMK. Dlatego zamiast pisać dwóch sterowników np. dla SDX (jeden dla KMK, drugi dla SIO2IDE) można napisać jeden, który by wołał odpowiednią procedurkę odczytu fizycznego sektora (dla KMK, SIO2IDE, a nawet zwykłej stacji czytającej PCtowe dyskietki). Można by w ten sposób jednocześnie obsługiwać wszystkie urządzenia, a są tacy co mają oba interfejsy ;)
Sam się już prawie zabierałem za FATa, ale po co robić we dwóch to samo. Mogę podesłać procedurki dla SIO2IDE, jeśli chcesz.

19

Odp: Jaki jest całkowity koszt interfejsów SIO2IDE czy MyIDE ???

okej. to działamy. potrzebne są procki do odczytu/zapisu fizycznego sektora dysku (lba i chs), a najlepiej bezpośredniej komunikacji przez rejestry ide. nie mam sio2ide, ale będę podrzucał do testowania. zastanawiam się też nad fat32 bo różnice są niewielkie...

Hitler, Stalin, totalniak, SSman, NKWDzista, kaczor dyktator, za długo byłem w ChRL, wypowiadam się afektywnie.

20

Odp: Jaki jest całkowity koszt interfejsów SIO2IDE czy MyIDE ???

Procedurki poszły na PM ;)
A FAT32 - koniecznie :!:

21

Odp: Jaki jest całkowity koszt interfejsów SIO2IDE czy MyIDE ???

No nie jest to takie proste, bo i KMK i SIO2IDE mają inaczej zbudowaną tablicę partycji, w dodatku niezgodnie z pctowym MBR.

Wszystkie wersje SIO2IDE od 3.0 używają bezpośrednio wszystkich struktur dysku PC (MBR, FAT, directory itd), więc o niezgodności nie ma mowy.

Zgadzam się że możliwość bezpośredniego używania na Atari dysku PC (FAT16/32) byłaby interesująca. Nie ma żadnego problemu żeby dodać nowe komendy SIO, które zapewnią dostęp do wszystkich plików na dysku PC. Używanie komend niskiego poziomu (sektor RW) jest możliwe w SIO2IDE 4.X ale myślę, że nie ma potrzeby pisania obsługi FATa na Atari skoro SIO2IDE ma już to wszystko zaimplementowane.

Czekam na ewentualne pomysły rozszerzeń do SIO2IDE i w razie potrzeby służę pomocą.

Marek M

22

Odp: Jaki jest całkowity koszt interfejsów SIO2IDE czy MyIDE ???

Jakby co to moge pomoc w testowaniu i wytykaniu bledow :>

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

23

Odp: Jaki jest całkowity koszt interfejsów SIO2IDE czy MyIDE ???

Tak, to najlepsza fucha :F

24

Odp: Jaki jest całkowity koszt interfejsów SIO2IDE czy MyIDE ???

A moze by tak pokusic sie o prosbe udostepnienia zroodla do sio2ide? Proponowalbym zalozyc konkretny watek na temat co dodac i w jaki sposob do sio2ide tak coby mozna bylo ustalic np. ktoore komendy sio dotyczyly by np. findfirst na facie, jak i openf,  readf, writef, BEZPOSREDNIO poprzez interface...
A moze mozna by sie rowniez pokusic o proobe rozszerzenia sio2ide o mozliwosc podpiecia pod pbi? transfer 150kb/s za pomoca komendy wyslanej przez sio wydaje sie byc hmmm... ciekawy  :lol:
Mozna by o tym pomyslec kiedy bedzie dostep (np. GPL) do zroodelek softu programu atmelkoof, a nie tylko do schematu...
Btw. na jakiej licencji udostepniony jest schemat? LGPL? :lol:

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

25

Odp: Jaki jest całkowity koszt interfejsów SIO2IDE czy MyIDE ???

Używanie komend niskiego poziomu (sektor RW) jest możliwe w SIO2IDE 4.X ale myślę, że nie ma potrzeby pisania obsługi FATa na Atari skoro SIO2IDE ma już to wszystko zaimplementowane.

Epi tworzy sterownik dla KMK, który tego nie ma, więc i tak musi to zrobić. A jak już pisze obsługę FATa, to czemu nie zrobić uniwersalnej, dla obu interfejsów? A Twoje funkcje sektorowe działają, sprawdzałem, nawet odczytałem katalog peceta :D

Nie ma żadnego problemu żeby dodać nowe komendy SIO, które zapewnią dostęp do wszystkich plików na dysku PC.

To byłoby najlepsze rozwiązanie, bo wtedy prawie w całości sprzętowo (z punktu widzenia Atari) załatwiłoby się FATa 16,32 i CDFS, bez pisania ogromnych sterowników.
Jestem za :!:

Czekam na ewentualne pomysły rozszerzeń do SIO2IDE i w razie potrzeby służę pomocą.

Oto moja księga życzeń (póki nie ma osobnego wątku): ;)
- tworzenie ATRów za pomocą polecenia SIO.
- możliwość odczytu długich nazw plików na bieżąco bez buforowania (już Ci kiedyś o tym pisałem).
- możliwość zamontowania napędu (dysku CD) bez pliku cfg. Oprogramowaniem wybierałoby się ATRy i montowało - użyteczne przy CD.
- możliwość obsługi dwóch urządzeń jednocześnie, ale bez przełączania.
- jak wyżej - komendy do odczytu plików z partycji FAT i CDFS.