1

Temat: QMEG - ramdysk

Czy moze ktos wie jak zmusic QMEG`a 4.04 aby nie zakladal przy wlaczeniu kompa ramdysku na stacjach 6-8?

Mam podmontowane partycje pod D6-8 i za kazdym razem po wlaczeniu kompa musze naciskac 6,F,7,F,8,F. Troche to irytujace :(

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

2

Odp: QMEG - ramdysk

obawiam sie, że będzie konieczna modyfikacja rom'u z Qmegiem ale co zrobić wiedział będzie pewnie Pecuś on w te klocki jest bdb

Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające. J. Tuwim

3

Odp: QMEG - ramdysk

zgadza sie Pecus jest dobry w te klocki ja bym sie bardzo ucieszyl jakby dodał obsluge trybu Happy...i zamieszal tak aby TTP dobrze na nim chodzilo ;]

"wszystko się kiedyś kończy......."

4

Odp: QMEG - ramdysk

Spróbuj dopisać do AUTOEXECa:
POKE $3F5,1
POKE $3F6,1
POKE $3F7,1

5

Odp: QMEG - ramdysk

Niestety tryb Happy znam tylko z teorii, ale chyba powinien on bez problemu dzialac z Qmegiem (poza wersjami przerobionymi do obslugi Toms Turbo, bo tam wylecialy wszystkie procedury do innych trybow transmisji). Moze napisz cos wiecej... (mam procedury obslugi Happy z loadera Micro Sparta DOS i stad wlasnie znam teorie ich dzialania).

A co do TTP - nie mam, nie znam sie, zarobiony jestem (ale co jest z tym nie tak?). Moze poprostu TTP skacze sobie nieprawidlowo do ROMu systemowego....??? Jakies wskazowki??

A Dely'emu odpowiadam :
W ROMie QMEGa trzeba zmienic w komorkach o offsecie $04d4 , $04d5 i $04d6 wartosci: 02,03,03 na 01,01,01 .. potem policzyc sume kontrolna (choc chyba w wersji 4.04 nie jest to nawet wymagane), zaprogramowac nowego EPROMa i voila ;)

Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.

6

Odp: QMEG - ramdysk

Niestety tryb Happy znam tylko z teorii, ale chyba powinien on bez problemu dzialac z Qmegiem (poza wersjami przerobionymi do obslugi Toms Turbo, bo tam wylecialy wszystkie procedury do innych trybow transmisji). Moze napisz cos wiecej... (mam procedury obslugi Happy z loadera Micro Sparta DOS i stad wlasnie znam teorie ich dzialania).

Tryb happy dziala mi tylko na drugim Qmegu 4.3 po nacisnieciu "H" .. w 4.04 niestety nietrybi szybka transmisja przy "F" :(

A co do TTP - nie mam, nie znam sie, zarobiony jestem (ale co jest z tym nie tak?). Moze poprostu TTP skacze sobie nieprawidlowo do ROMu systemowego....??? Jakies wskazowki??

No wlasnie w tym problem ze po wlaczeniu pod 4.04 robi totalna zwiche komp na obrazku "menu" TTP na innych qmegach i atari os wszystko hula.. zglosilbym sie w tej sprawie do Jagera bo kiedys nawet zrobil poprawke do tego wynalazku..ale jzu sie chyba tym nie zajmuje ;/ ..Druga rzecz jaka by sie przydala w tym TTP to jak napisal DRC w tym artykule: http://atariarea.histeria.pl/artykuly.p … &id=15  obsluga trybu ultra i happy ;]

A moze ktos by na nowo zrobil takiego TTP z innymi przydatnymi toolsami ? ;] ?????

"wszystko się kiedyś kończy......."

7

Odp: QMEG - ramdysk

Faktycznie taka modyfikacja Qmega byłaby bardzo przydatna pod kątem SIO2IDE. Zmieniłem te 3 bajty na "1" i testuję na razie na emulu i qmeg od razu wskakuje do MLM. Jak to ma być z tą sumą kontrolną dokładnie? W teorii wiem jak się ją liczy, tylko gdzie jest ona przechowywana w EPROMce/Qmegu w tym przypadku? Ewentualnie, jeśli ktoś już zmodyfikował i mógłby podesłać rom... Też zamierzam przeprogramować EPROM w Atarkach i pozbyć się tych ram-dysków "na dzień dobry"  ;)

8

Odp: QMEG - ramdysk

QMEG liczy sume kontrolna w inny sposob niz Atari OS (prostrzy.... zaraz sprawdze :) ) ... mam.
Przynajmniej tak bylo w QMEGach 3.7 itp.
Nalezy zsumowac wszystkie bajty poczynajac od drugiego, z wyniku wziac mlodszy bajt i wpisac zapisac go jako pierwszy w ROMie.

Oto program w Turbo Basicu XE:

10 DIM D$($4020):D$($4020)=""
20 OPEN #1,4,0,"D:QMEG.ROM"
30 BGET #1,ADR(D$),$4000
40 CLOSE #1:SUM=0
50 FOR I=2 TO $4000:SUM=(SUM+ASC(D$(I,I))) MOD 256:NEXT I
60 D$(1,1)=CHR$(SUM)
70 OPEN #1,8,0,"D:QMEG_OK.ROM"
80 BPUT #1,ADR(D$),$4000
90 CLOSE #1

Ale przegladajac kod wersji 4.04 odnosze wrazenie ze Dondorf cos tam zmienil ... ;). Tak wiec gwarancji nie daje. (poprawilem literowki)

Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.

9

Odp: QMEG - ramdysk

Przepuściłem zmodyfikowanego qmega przez ten programik (po poprawce, bo w linii 50 jest chyba literówka i powinno być "FOR I=2...") i niestety nadal wywala od razu do MLM, więc chyba jednak jest inny sposób liczenia bajtu kontrolnego :rolleyes: Ale ponoć kiedyś ktoś modyfikował pewne rzeczy w tym qmegu (np. napisy powitalne, autora - nie wnikam teraz czy to było w porządku czy nie), więc gdzieś wiedza o liczeniu tego bajtu być powinna?  ;)

10

Odp: QMEG - ramdysk

A nie powinno być do $3FFF a nie do $4000?

11

Odp: QMEG - ramdysk

jak $3fff to i 1 a nie 2

I Ty zostaniesz big endianem...

12

Odp: QMEG - ramdysk

No wlasnie chyba tez. Moim (a moze i Mikera zdaniem ;) ) linia 50 powinna wygladac tak:

50 FOR=1 TO $3FFF:SUM=(SUM+ASC(D$(I))) MOD 256:NEXT I

13

Odp: QMEG - ramdysk

Nadal zielony ekran MLM po zbootowaniu. Coś jest nadal nie tak   :rolleyes:

14

Odp: QMEG - ramdysk

Tu Pecus!! :)

Ten program nie jest napisany ot tak sobie, przerzucilem go z mojego dysku. Wyliczal PRAWIDLOWO sume QMEGow w wersjach przed 4.04 i nagrywal na dysk poprawiony ROM.

Prosze wiec mi tu nic nie poprawiac!! :)

Widocznie w 4.04 jest inna metoda liczenia sumy, nie mam teraz pod reka ROMu, ale jak bede u siebie, to sprawdze jak to sie w tej wersji liczy - chyba ze ktos inny przeanalizuje to pod MLM i bedzie szybszy.

Powodzenia!

http://www.5oft.pl/

15

Odp: QMEG - ramdysk

Pecuś: gdybyś mógł sam faktycznie zerknąć... Oko qmegowego eksperta pewnie wkrótce zakończy sagę domysłów i poprawiony qmeq zacznie śmigać  :) Zamieniam się w cierpliwość  ;)

16

Odp: QMEG - ramdysk

Zerkam, zerkam i cos mi sie strasznie ciezko analizuje pod MLM, jakis wydruk by sie przydal (mam jeszcze w domu wydruki starego QMEGa robione pod Disk Wizzardem II na papierze w kratke ;) ). Jak znajde SIO2PC to odpale drukowanie z DW2 do pliku tekstowego i se wydrukuje, bo pod MLM wczoraj (a wlasciwie dzisiaj) o 3 nad ranem dostawalem jakiegos oczoplasu ;)

Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.

17

Odp: QMEG - ramdysk

Jeśli coś zwojujesz daj znać  ;)

18

Odp: QMEG - ramdysk

Stryker sais: Tryb happy dziala mi tylko na drugim Qmegu 4.3 po nacisnieciu "H" .. w 4.04 niestety nietrybi szybka transmisja przy "F"

Q 4.04 automatycznie rozpoznaje rodzaj turbo (w każdym razie powinien).

Jest mocno zmieniony w porównaniu z 3.xx, nie ma nawet np bootowania dosa z ramdysku C.

Co do pracy z TTP, to opisywałem to dokładnie w Syzygy - pamiętam że w niektórych przypadkach dawało się je zmusić do współpracy, acz nieco kuriozalnymi metodami...