Temat: Zegar w 65..816

Mam pytanie jaka jest szybkość zegara w prockach ...816. Wiem, że apple stosował w swych produktach procek 2,z hakiem ( www.apple-history.jabluszko.com/ support_files/aIIgs.html ). W domu posiadam tego procka bodaj 4MHz. Zdaje mi się, że ostatnio czytałem o 20 MHz w nim zastosowanych. Mam więc kolejne pytanka. Jeśli istnieje naprawdę wer. 20 MHz jaka jest możliwość bądź sensowność stosowania jej w 65xe? Jeśli ma sens zastosować procka z taką częstotliwością to gdzie można go nabyć i za ile? I ostatnie pytanie czy schemat montażowy będzie taki sam jak na stronie Pasia ( http://hardware.atari8.info/65816.php ), czy też pozmieniały się wyprowadzenia i trzeba coś pozmieniać?

Chcę Lasta w Opalenicy!!!

Żyję bo Bóg tak chciał.

2

Odp: Zegar w 65..816

Wersja, którą masz na 99% odpali z 65c816 adp (Pasia). Można w tym zastosować "mocniejszą" wersję 65c816 - lecz są one przeważnie już w obudowach PLCC - czyli należałoby do adaptera zbudować przelotke z DIP40.. . wersja- którą masz najprawdopodobniej pochodzi z Apple II gs. Zastosowanie 20MHz wersji (a nie 16??) będzie miało sens w chwili, kiedy Pasiu skończy prace nad dopałem w oparciu o ten właśnie "więcej megahercowy" CPU.  ;) i będzie to miało sens - nawet bardzo duży; pod warunkiem, że ludziska napiszą coś pod tak dopaloną konfigurację. Poniekąd zależy to w pewnej mierze od narzędzi. A tych - z czego mi wiadomo - dla 65c816 powoli przybywa. Ciekawe, co z tego wyniknie..

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

3

Odp: Zegar w 65..816

Może Pin masz rację może 16 MHz, pamiętam że było znacząco więcej niż sam posiadałem. Dzięki za odpowiedź bo temat tego CPU interesuje mnie bardzo. Ciekaw jestem czy zwiększy się też możliwość dzięki układowi dopalacza na adresowanie pamięci powyżej 4Mb. Może zna ktoś przewidywany termin zakończenia prac nad tym dopalaczem???

Żyję bo Bóg tak chciał.

4

Odp: Zegar w 65..816

Jak już pisałem na forum ( :twisted: ) ostatni dopał na 65c816 jaki widziałem; działał na 4MHZ wersji procka + ram liniowy powyżej $ffff w trybie natywnym chadzał sobie na 7MHz, reszta kompa standart. I to też ma swój ukryty sens - bo wersja 4MHz jest najbardziej dostępna, a przy tym nie ruszamy zegara na podstawowe 64k - co dla zachowania zgodności jest jak najbardziej wskazane. Teoretycznie mam na oku jeszcze ok. 20 sztuk.  :D

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

5

Odp: Zegar w 65..816

Zuzel, a co z tym 816 co mi zamontowales (po wczesniejszym zatankowaniu)? On idzie na 4MHz czy trzeba mu chlodzenie wodne zaaplikowac? :)

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

6

Odp: Zegar w 65..816

Panie adminie. Jesteś w posiadaniu wersji, o której wypowiadał się pan przedmówca. :D Czyli wszelkie usprawnienia opierające się o dopalanie liniowego ramu będą poprawnie pracować na wspomnianej wersji CPU 4MHz. Nie martw się. Szajsu Ci nie założyłem.  :twisted:

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

7

Odp: Zegar w 65..816

Wiesz, widzialem w jakim stanie byles podczas montazu - slynny tekst: "O!!! Dziala!!! :) :) :) W takim stanie mogles mi przez przypadek podlaczyc zamiast 65816 np Poloneza Sikora albo kibel mkbossa :)

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

8

Odp: Zegar w 65..816

Mam pytanie jaka jest szybkość zegara w prockach ...816. Wiem, że apple stosował w swych produktach procek 2,z hakiem ( www.apple-history.jabluszko.com/ support_files/aIIgs.html ).

http://westerndesigncenter.com/wdc/w65c816s.cfm

14mhz ?

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.