76

Odp: ROM dla 65c816

e tam - wrzucić sterownik do drukarki w standardzie EPSON.... :D

I Ty zostaniesz big endianem...

77

Odp: ROM dla 65c816

zgadzam sie z jurgim (chyba po raz 1-szy  :o  ). Ktoś kto ma 65c816 i chce urzywać ROM'u Draco, posiada jakiś HDD (z reguły), a jeśli już mu bardzo zależy, to rozsądne jest twierdzenie Draco - zrobić relokowany handler w RAM'ie (np. w XMS'ie). Kosztem "C:" ile można dorzucić do nowego ROM'u. Ja jestem za wyrzuceniem handlera i boot'a z taśmy.
Ja tam jak wgrywałem World Karate przez ponad godzinę a jak na końcu mi sie wywalało... to aż ... mi się chce samemu to wywalić - cóż nie wszyscy lubią "solone" ROM'y  :lol:  :lol:  :lol:

FAQ: Cegła waży kilogram i pół cegły. Ile ważą dwie cegły ? :D

JIL 4EVER!

78

Odp: ROM dla 65c816

Precz z tasma! :)

79

Odp: ROM dla 65c816

o wy chamy :) to moze lepiej zrobic dwie wersje romu ?? oczywiscie ta z magnetem do pewnego momentu bo nie wszystko sie pewno zmiesci...
ps.
a nie dalo by sie zrobic pojemniejszego os'a na 32 lub 64 KB ? ;/

"wszystko się kiedyś kończy......."

80

Odp: ROM dla 65c816

Nie no, zewnetrzny handler to dobre rozwiazanie.

81

Odp: ROM dla 65c816

a nie dalo by sie zrobic pojemniejszego os'a na 32 lub 64 KB ? ;/

Pewnie by się dało, ale wtedy nawet basica odpalałbyś przez X. ;)
Mnie się tam pomysł wywalenia C: podoba. Oto mój głos w poniższej ankiecie: ;)

Czy jesteś za wywaleniem C:?
[x] zdecydownie tak
[ ] tak, ale...
[ ] oczywiście, pod warunkiem...
[ ] jak najbardziej, tylko jedna uwaga...
[ ] w rzeczy samej, a czy...

[ Dodano: 28.11.2004 19:48:28 ]
A tak się ma +1 do statsów na AA i Mistrza offtopicu. :mrgreen:

Zawsze mam rację, tylko nikt mnie nie słucha.

82

Odp: ROM dla 65c816

Stryker: ale po co ci sterownik "C:" w romie dla 65c816? Jest jakiś program dla '816, który wymaga koniecznie odpalenia z taśmy? Rozumiem sentyment, ale jak już chcez odpalać magnet pod '816 to se możesz zmienić pstryczkiem na oryginalny rom, albo załadujesz właśnie programowy sterownik, który ci obsłuży dodatkowo turbo. Bo zaraz ktoś powie, że chce w nowym romie hanler do turbo (wszystko jedno jakiego, bo zaraz potem odezwą zwolennicy innych turb). Potem może jeszcze będziesz chciał multitasking dla programów z taśmy ;) etc.
Olanie handlera "C:" nie tylko zwolni miejsce w romie, ale też bufor taśmy z ramu i sporo rejestrów w ramie, które można będzie mądrzej wykorzystać.

83

Odp: ROM dla 65c816

Bufora magnetofonu raczej się nie zwolni, bo jest on nagmiennie wykorzystywany przez wiele programów. Poza tym jest bardzo wygodny.

[ Dodano: 28.11.2004 20:45:02 ]
A tak się ma +1 do statsów na AA i Mistrza offtopicu. :mrgreen:

Zawsze mam rację, tylko nikt mnie nie słucha.

84

Odp: ROM dla 65c816

Bufora magnetofonu nie, ale Jurgi ma rację, potrzeba wolnego miejsca na stronie 2 i 3 to chyba najważniejsza przyczyna, dla której handler kasety ma/powinien wylecieć. Tam już nie ma wolnego miejsca, po prostu, nawet US Doublera nie można wrzucić do ROM-u, bo potrzebne są ze cztery bajty na częstotliwości pracy drajwów ... no a poza tym zwolniłoby to dokładnie 1,5 kB ROM-u. Czyli nie ćwierć, ale też słuszną ilość.

[ Dodano: 28.11.2004 22:20:44 ]
Stryker: wersja z handlerem kasety "do pewnego momentu" powstała w 1983 roku i może już ten moment nadszedł? W końcu zawsze masz zwykły ROM albo QMEG pod pstryczkiem ...

[ Dodano: 28.11.2004 22:50:40 ]
PS. Od biedy niektóre rzeczy można spróbować wrzucić do pamięci powyżej 64k. Np. tabela częstotliwości dla stacji dysków mogłaby pójść tam, a jakby kto nie miał tej pamięci, to normalnie, 19200.

KMK
? HEX$(6670358)

85

Odp: ROM dla 65c816

rejestry magnetofonu? zdaje się Draco już zrobił rewolucje z nimi już w pierwotnej wersji tego systemu :-D PRECZ z TAŚMĄ! Jeśli ktoś chce to pstryczek lub sterownik w ramie.

:?  A możeby tak wrzucić sterownik C: do pamięci powyżej 64kB  8O

Jeśli ktoś jej niema, to bez magnetofonu  :rolleyes:  :twisted:

Albo poczekać, aż Pasiu zrobi 16MB RAM'u i 512kB ROM, wtedy to drogi Dely Draco może wrzucić obsługę dosłownie wszystkich systemów Turbo dla każdego rodzaju magnetofonu. (...) Będziesz mógł sobie nagrać zawartość taśmy na CD i z CD ją odtwarzać - krystalicznie czysty dźwięk - może nawet takie turbo dorówna UltraSpeed  :?  8O  :lol:  :twisted:

FAQ: Cegła waży kilogram i pół cegły. Ile ważą dwie cegły ? :D

JIL 4EVER!

86

Odp: ROM dla 65c816

... tylko należało by uważać na zagięcia płyt CD  :twisted:  :twisted:  :twisted: ;- oraz natychmiastowe wcisnięcie klawisza STOP - w celu zatrzymania płyty po uruchomieniu programu odczytanego w ten właśnie sposób. :D:D - a tak poważnie;- popieram raczej pstryczek - bo '816 i ładowanie czegoś z taśmy.... i tak niewiele jest programów na 816 - nawet tych ładowanych na "twardo" ;)

pytanie jeszcze - co ze SelfTest ???? - może coś jednak innego tam wstawić ?;- hehh - boot manager do *.atr / IDE?.. no właśnie. Może przy okazji pomyśleć by można o ateerach i IDE_KyMKy  :?: - poważny brak....

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

87

Odp: ROM dla 65c816

Na SelfTest, jak mówię, jeszcze nie mam pomysłu. Ale coś w rodzaju testu trzeba chyba tam mieć - fakt, że to jest program dla ludzi kupujących atarynkę, a nie dla posiadaczy  ;)

Jeśli ktos ma klarowny (i sensowny) pomysł co tam można wrzucić i jak to ma wyglądać, to jestem otwarty na propozycje.

KMK
? HEX$(6670358)

88

Odp: ROM dla 65c816

- tester calej pamieci
- test rejestrow pokeya
- test zwalonego gtia ;)

89

Odp: ROM dla 65c816

Test pokeya - rozumiem na okoliczność czy stereo czy nie?

Test zwalonego GTIA - jak się go robi? Czy to jest to samo co test na brak GTIA?

KMK
? HEX$(6670358)

90

Odp: ROM dla 65c816

stereo/brak no i czy wogole gra ?
GTIA - wyswietlasz jakis tryb gtia i po prostu patrzysz na pixele ;) - to taki raczej zart byl z tym testem. Juz wiecej nie bede.

91

Odp: ROM dla 65c816

Uhm, chodzi ci o to, że niektóre komputery wyświetlają kaszanę zamiast trybów GTIA. Ale to podobno wina płyty, a GTIA jest dobre, czy też kwestia niedobrania wersji płyty do wersji GTIA. Tak słyszałem kiedyś od jednego speca.

KMK
? HEX$(6670358)

92

Odp: ROM dla 65c816

taaak, o Pokeyu już pisałem. Pamięć też się przyda, ale może w formacie jak ST/TT?Falcon (pasek z ilością testowanej pamięci), tzn. dwa paski: 64KB (standardowa) i powyżej...
Klawiatura - jak w standarcie  :P

Sikor umarł...

93

Odp: ROM dla 65c816

Ma być pasek?

Na ST to jest o ile pamiętam tak, że cały obszar pamięci jest dzielony na 32 części i jedna jest reprezentowana przez 1 kreseczkę. Dlatego pasek jest zawsze takiej samej wielkości, ale jedzie tym wolniej, im komputer ma więcej RAM-u.

Chyba to ładniejsze niż na piecu.

KMK
? HEX$(6670358)

94

Odp: ROM dla 65c816

Uhm, chodzi ci o to, że niektóre komputery wyświetlają kaszanę zamiast trybów GTIA. Ale to podobno wina płyty, a GTIA jest dobre.

Jest dokładnie na odwrót. Pewna seria GTIA była zwlona i mimo wiedzy kierownictwa Atari była montowana w kompach.

95

Odp: ROM dla 65c816

Nie będę się spierał z fachowcem, ale ś.p. Mariusz Geisler twierdził stanowczo, że "zwalone" GTIA można przełożyć do innego kompa (z inną wersją płyty) i będzie działać OK. Prawda-li to być może?

KMK
? HEX$(6670358)

96

Odp: ROM dla 65c816

Skoro sprawne GTIA można włożyć w miejsce zwalonego (sam musiałem) to chyba jednak całość winy ponosi GTIA a nie płyta? Tak więc wydaje mi się, że to Pasiu ma rację jednak..  Hmmm :rolleyes:

97

Odp: ROM dla 65c816

No pod warunkiem, że "sprawne" GTIA to nie jest takie, które działa właśnie z tą płytą.

Zdaniu Geislera ufam, bo ostatecznie pół życia spędził na naprawianiu atarynek (serwis Karen, potem Karin, na Przemyskiej w Warszawie).

KMK
? HEX$(6670358)

98

Odp: ROM dla 65c816

Draco, z paskiem na ST masz rację. Na tt-ce są dwa (ST i TT-RAM), i tak proponuuję zrobić w nowym OS-ie - 64KB podstawowej i dowolna ilość rozszeżonej ;)
ładniej i przyjemniej niż na piecu. A może jeszcze logo Atari i podpis DRACO030-OS or coś w tym temecie?

Sikor umarł...

99

Odp: ROM dla 65c816

Z pełnym szacunkiem dla ś.p. M.Geislera, ale niestety w tej kwestii się mylił. Żaden niesprawny GTIA nie działał mi w jakimkolwiek kompie.

Walnięte GTIA były montowane w ostatnich produkowanych modelach.  Wsadzano do nich scalaki zalegające w magazynach, a w nich były właśnie złe GTIA (wcześniej wycofane).

100

Odp: ROM dla 65c816

No, skoro tak twierdzisz ...   :|

KMK
? HEX$(6670358)