Temat: Toms 710..informacje...

Wlasnie stalem sie posiadaczem stacji Toms 710 a takze reszty sprzetu (Atari 320 ram, qmeg i 300 dyskow) ktory nalezal do Szymona i Troll'a ;-) .... wielkie thx dla Geparda za pomoc w finalizacji tranzakcji ;-)

Wiec tak szukam instrukcji do owej stacji ;-) jakis skanik jakby ktos mial ? :-)  no i wszelkie info od tych co jej uzywaja w czym jest dobra a w czym do bani ;-)

hmm. to chyba tyle... ;-)
pozdro.
Stryjek

"wszystko się kiedyś kończy......."

2

Odp: Toms 710..informacje...

AS ma/miał taką stację, także może ma coś takiego.

I Ty zostaniesz big endianem...

3

Odp: Toms 710..informacje...

no fakt; na sieci mało o Tomsie: w zasadzie to ogólnikowe informacje:

http://www.serious-dial.atari.pl/SSerious/S01/A09.html
http://www.faqs.org/faqs/atari-8-bit/fa … on-21.html
http://www2.asw.cz/~kubecj/asiop.htm

Jako że 710 i 720 są podobne to:

# TOMS 720 -double head disk drive, with mounted interface Centronics, chips: CPU 8085, WD2797, PIA 8255 (for handle Centronics), 32 KB ROM, 8 KB RAM
ROM contains: OS of drive, MYDOS 4.50 and some utilities (copy, format, etc)
ROM is seen by computer as drive D1: (if drive is open), and D3: (when drive has number D1:) or D4: (when drive has number D2:). It makes possible load DOS from ROMdisk during booting system.
Formats of disks:

    * SS/SD - 40 tracks, 18 sects, 128 bytes = 90 KB
    * SS/ED - 40 tracks, 26 sects, 128 bytes = 130 KB
    * SS/ED - 40 tracks, 18 sects, 256 bytes = 180 KB
    * SS/ID - IBM S-9 - 40 tracks, 9 sects, 512 bytes = 180 KB
    * DS/DD - 40 tracks, 18 sects, 256 bytes = 360 KB
    * DS/QD - 80 tracks, 18 sects, 256 bytes = 720 KB
    * DS/ID - IBM D-9 - 40 tracks, 9 sects, 512 bytes = 360 KB

Transmition modes:

    * normal - 19200 bps
    * Turbo - 70000 bps
    * Ultra Speed - 70000 bps

Also tracks buffering.
# AS SN-360 -double head disk drive, 5.25", CPU 8051, controler WD2797, 19200 bps
Available formats:

    * SS/SD - (FM) single sided, single density - 90 KB
    * SS/ED - (MFM) single sided, enhanced density - 130 KB
    * SS/DD - (MFM) single sided, double density - 180 KB
    * DS/DD - (MFM) double sided, double density - 360 KB

# TOMS 710 (The newest polish disk drive and probably the best one).
Similar to TOMS 720, one more format:

    * double sided, 80 tracks, IBM (720 KB)

Transmition modes:

    * standard 19200 bps
    * TOMS Turbo (loaded from ROMdisk if drive is open) - 67000 bps
    * Ultra Speed (QMEG-OS, SpartaDOS) - 67000 bps

Also tracks buffering.
ROMdisk contain:

    * MYDOS 4.50
    * COPY
    * INIT
    * TURBO - turn on/off TOMS Turbo mode
    * BASIC - turn on/off Atari Basic
    * AUTORUN.SYS - ramdisk
    * README

Also TOMS Navigator instead of DUP.SYS. It is program similar to NortonCommander on PCs. IBM-ST copier on additional disk.

ZTCP to Piguła miał kiedys chyba 720-tke a Vidol prawie jestem pewien że posiadał właśnie 710-tke;więc uśmiechnij sie Stryket właśnie do nich :rolleyes:

gep/lamers^dial

4

Odp: Toms 710..informacje...

Vidol ciagle posiada 710  i juz wyslal Strykerowi instrukcje :)

5

Odp: Toms 710..informacje...

W Atari Magazynie 3/94 jest opis Tomsa 710 ( http://tajemnice.atari8.info/atarimagaz … _djvu.html ) autorstwa Draco.

Tomasz Wojtkowiak
Atari 800XL / U1MB / Sophia 2 / Sio2IDE & CF 512 MB

6

Odp: Toms 710..informacje...

Vidol ciagle posiada 710 i juz wyslal Strykerowi instrukcje

dzieki Vidol juz jest tu: http://www.stryker.pigwa.net/atari/toms_710/

W Atari Magazynie 3/94 jest opis Tomsa 710

dzinks  G'Kar za info ;-)
jakbo co linki do jpg'ow
Toms 710 _1
Toms 710 _2
Toms 710 _3

[ Dodano: 23.04.2005 10:09:05 ]
ciekaw jestem ile takich stacji wyprodukowano ;> tj. 710tek i 720stek..
moja ma serial number: 940501 :)

"wszystko się kiedyś kończy......."

7

Odp: Toms 710..informacje...

Tomsik 710 to bardzo fajna stacja.
Posiadam ją chyba od 94roku ( jakoś tak>? :rolleyes: ).
Była (jest) jedyną moja stacja do Atarki.
-Co mogę napisać rozpoznaje szybciej gęstość od 720tki.
Jest całkowicie bezawaryjna. Jej ulubionym formatem jest 720kb.
Jest bardzo prosta w obsłudze ze względu na Toms Comander-a.
Pamiętam jak wszyscy używali dos mydos itd a ja latałem sobie w comanderze.. 8) Nie ma z nią problemów aby nie czytała dyskietek nagranych w innych stacjach. Czasem jak coś nagrałem na Tomsie a ktoś miał bardzo przechodzoną stajcę 180kb ( np. ca 2001 ) to był problem z odczytem tej dyskietki.

Od 720tki różni się tym że nie ma dysków logicznych Nie ma wyśfietlacza.
Posiada oddzielny zasilacz ( który matwo można zgubić :lol:  od chyba 3lat kupuję do niej zasilacz :lol: )...

Ogólnie mało znana i mało doceniana.
Dla mnie najlepsza stacja do Atarki jaka powstała.

8

Odp: Toms 710..informacje...

Jest bardzo prosta w obsłudze ze względu na Toms Comander-a.

chyba Cie budda opuscil, Toms Navigator to byla jedna wielka porazka.
Poszpanowac to moze i tym mozna bylo, ale zeby cos na tym robic to nie za bardzo.
Znacznie lepszy jest kopier calodyskowy jak dobrze pamietam to napisany chyba przez OUR 5OFT.

9

Odp: Toms 710..informacje...

Taa, a zawieszanie sie programu przy jakimkolwiek bledzie (nawet chyba przy BREAK) jest bardzo fajne.

10

Odp: Toms 710..informacje...

lewis: teraz i ciebie budda opuscil - katuje vidolowego tomsa od paru tygodni i jakos nic sie nie wiesza

przechodze na tumiwisizm

11

Odp: Toms 710..informacje...

Toms Navigator występuje w kilku wersjach, kazda się zawiesza na czymś innym - wiem, bo uzywałem dosyć intensywnie. Polecam zaznaczyć kilka plików i spróbować je skasować ;)

No chyba, ze TN nie zawiesza się ładowany z ROM'u TOMS ;) Lepiej chyba w ROM'ie TOMS'a umieścić AC Bebego.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

12

Odp: Toms 710..informacje...

710 nie ma sciezek parzystych i nieparzystych wiec porazka :(

13

Odp: Toms 710..informacje...

moze po scenie smigaly błędne wersje TC. Z Romu Tomsa można bez problemu skopiować sofcik (bo przecież jego zawartość jest widziana jako D3 lub D1 gdy w Tomsie nie ma żadnej dyskietki) chętnie się poczęstuję tą wersją TC (czyt. słać na mój email)

Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające. J. Tuwim

14

Odp: Toms 710..informacje...

Nie Budda tylko Allach :lol:  :lol:  :lol:  :lol:

W mojej 710tce jest jakiś stary Toms Navigator.
Kiedyś odpaliłem wersję 1.2( chyba ) z dyskietki i fakt była to poraszka 8)  Najbardziej mi się podobało jak zmieniło się dyskietkę a on się szaleńczo odwoływał do niej po czym próbował coś odczytać z romu stacji i wszystko się srało..

Co jak co ale do kopiowanie plików uruchamianie gierek i innych
-dla mnie to było wygodne proste i świetne....
Dlatego tak lubiłem Toms Navigator-a. A jak się nawet przywiesił czy coś z nim to od razu resecik i był jak nowy...

Ja bardzo miło wpominam pracę na tej  stacji ..

Mogę porównać ją jeszcze do Toms-a 720 ( miałem porzyczoną chyba od PW ? )- fakt wyśfietlacz, ścieżki, tylko jak dla mnie b. dłogo rozpoznawała gęstość dyskietki 8O , ca 2001 z multi i nie zapomnę jak ultra speed sformatował mi dyskietkę z czymś ważnym :D  , oraz xf 551 - bardzo fajna stacja tylko trochę za wolna i za mało pojemna.... :D

Ktoś może jeszcze coś wie ciekawego?


A Stryjek Toms 710tek powstało wg. Toms-a ok  300szt 8O  8O
Krążą jeszcze Toms-y 360 - brak napędów 720kb ale ta to już całkiem obecnie biały Kruk ;)

15

Odp: Toms 710..informacje...

Co jak co ale do kopiowanie plików [...] dla mnie to było wygodne proste i świetne....

Kopiowanie długich plików (nie mieszczących się na raz w buforze, co nie było trudne do uzyskannia, bo TN waży jakieś 12kB) pod Toms Navigatorem jest prawdziwą porażką. Dowcip polegał na tym, że po każdym odczycie plik źródłowy był zamykany :?: Aby odczytać dalszą część, należało drugi raz odczytać pierwszy fragment, trzeci - znów całość od początku. Przy zapisie była zdaje się ta sama zabawa, więc skopiowanie takiego Base33 zajmuje trochę czasu; kilka razy dłużej niż pod ormalnym DUP.SYS-em. :rolleyes:

Zawsze mam rację, tylko nikt mnie nie słucha.

16

Odp: Toms 710..informacje...

eee tam 8)
zawsze miałem 256kb i nie było problemu...
a w obecnych czasach kiedy jest 1mb :idea:

17

Odp: Toms 710..informacje...

Nie wiem jak 710, ale jej starsza siostra miała jeszcze RS'a i Centronics - dla mnie rewelka..... Plusem w obu stacjach była jeszcze możliwość sformacenia stacji na 720KB zjadliwie dla Pieca. Z czego bardzo często korzystałem - kochane mody...

Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające. J. Tuwim

18

Odp: Toms 710..informacje...

eee tam 8)
zawsze miałem 256kb i nie było problemu...
a w obecnych czasach kiedy jest 1mb :idea:

256 kB przydaje się przy kopiowaniu całodyskowym, a ja pisałem o kopiowaniu dużych plików przy użyciu Toms Navigatora, a tu Ci się nie przyda rozszerzona pamięć (chyba, że kopiujesz pomiędzy dyskietką a ramdyskiem).

Czytaj uważniej, zanim odpiszesz. :rolleyes:

Zawsze mam rację, tylko nikt mnie nie słucha.

19

Odp: Toms 710..informacje...

A Stryjek Toms 710tek powstało wg. Toms-a ok 300szt

łoł to chyba nieduzo ;-)

W mojej 710tce jest jakiś stary Toms Navigator.

No w mojej jest TN 1.1 D (p) 1993 Husky/DMDV

"wszystko się kiedyś kończy......."

20

Odp: Toms 710..informacje...

Nie wiem jak 710, ale jej starsza siostra miała jeszcze RS'a i Centronics - dla mnie rewelka..... Plusem w obu stacjach była jeszcze możliwość sformacenia stacji na 720KB zjadliwie dla Pieca. Z czego bardzo często korzystałem - kochane mody...

Tak ale Toms kazał sobie za to dopłacać.. Chociaż gdybym miał mieć 720stkę to chciałbym obydwa 8)
tak pamiętam też przeżuciłem mb mody z pieca dzięki 720kb ...

256 kB przydaje się przy kopiowaniu całodyskowym, a ja pisałem o kopiowaniu dużych plików przy użyciu Toms Navigatora, a tu Ci się nie przyda rozszerzona pamięć (chyba, że kopiujesz pomiędzy dyskietką a ramdyskiem).

Czytaj uważniej, zanim odpiszesz.

Tak ale ja zawsze kopiowałem na Ramdysk... Spowodowane było to że miałem tylko 1ną stację
8)
A z ramdysku na dyskietkę 8)

21

Odp: Toms 710..informacje...

AS, to teraz pomęcz stryjka, to może zasilałkę Ci dorobi do Twojego złomsa ;)

I Ty zostaniesz big endianem...

22

Odp: Toms 710..informacje...

Miker dzięki pomęczyłem...
Ale chyba jeszcze pomęczę to będzie pewnie do odbioru na chwaście.. 8)

23

Odp: Toms 710..informacje...

ja sie tylko z pzrekora spytam: po co stacja dyskow w atarce za taka duza kase jak juz IHMO sio2ide+cf sto razy leszpe ? wytlumaczcie mi, bo takiego hardcore nie rozumie..

ale ja zawsze bylem inny...lubie atarke. swoja mam w obudowie Atx z aki, stereo, os selector stryjka, sio2pc, na dniach sio2ode i mb ram...i uwazam ze jest ok. po co wiecej ?? zero kabli i pierniczenia z zawodnym nosnikiem...

eeehh...sorry jak kogo urazilem.

24

Odp: Toms 710..informacje...

eeehh...sorry jak kogo urazilem.

;] no przeca mam sio2ide z cf... i co stacji nie moge miec ? :> czym bede se czytal stare dyskietki... lub gdy np. chcialbym zgrac kogos muze , zrodla z dyskietek zapisanych jako 720 KB.. to czym niby fujarką ? :>

"wszystko się kiedyś kończy......."

25

Odp: Toms 710..informacje...

jak znowu fujarka ?? poza tym jest net, zwykle flopki w piecu, sio2ide...nikomu nie bronie kupowac flopa z atraki...tyle ze po co ? skoro to takie zawodne...