1

Temat: CARTRIDŻE do ATARI

Witam,

Mam pytanie gdzie moge znaleść schematy kartridży ??? Kolega ma programator i wpadłem na genialny pomysł zrobienia sobie kilku cartów ...

Pozdrawiam
Piter

ATARI 800XE, XF 551 DISK DRIVE, 3 x Quick Shot, Dos własnej produkcji z muzyką robioną na CHAOS MUSIC COMPOSER by L.K. AVALON - Tak było kiedyś ... Teraz ATARI800WIN 4.0 ... I UWAGA MAM JUŻ 800XE i 65XE, 130XE, XC 12 z KSO Turbo, CA 12, zasilacz oraz kabel AV :P ostatnio doszło 1040STe :D

2

Odp: CARTRIDŻE do ATARI

carty r ql :)

Ostatnio edytowany przez arielcpu (2005-11-09 14:00:29)

130XE 1MB, QmeG, sTeREo, SiO2IDE, SIO2PC, XC12

3

Odp: CARTRIDŻE do ATARI

N.I.E !.!.! cała zajawka polega na tworzeniu :) mam wizje i chciałbym to zrealizować :) dlatego wszystkich proszę o pomoc ....

-pozdrawiam

ATARI 800XE, XF 551 DISK DRIVE, 3 x Quick Shot, Dos własnej produkcji z muzyką robioną na CHAOS MUSIC COMPOSER by L.K. AVALON - Tak było kiedyś ... Teraz ATARI800WIN 4.0 ... I UWAGA MAM JUŻ 800XE i 65XE, 130XE, XC 12 z KSO Turbo, CA 12, zasilacz oraz kabel AV :P ostatnio doszło 1040STe :D

4

Odp: CARTRIDŻE do ATARI

http://jsobola.republika.pl/schematy.htm

arielcpu: ales dal odpowiedz...
btw. nie wszystkie gry cart-owe pojda z twardziela - co wiecej, nawet z dyskietki...
chyba ze ktos wczesniej niezle je przedlubie ;)

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

5

Odp: CARTRIDŻE do ATARI

jellonek napisał/a:

arielcpu: ales dal odpowiedz...

Jellonek: Heh, reklama dzwignia handlu ;)

Ostatnio edytowany przez Monsoft (2005-11-09 12:18:42)

6

Odp: CARTRIDŻE do ATARI

;)

Ostatnio edytowany przez jellonek (2005-11-09 12:26:54)

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

7

Odp: CARTRIDŻE do ATARI

;) wielkie dzięki Panowie będziemy działali ... o wyikach poinformauje :p

ATARI 800XE, XF 551 DISK DRIVE, 3 x Quick Shot, Dos własnej produkcji z muzyką robioną na CHAOS MUSIC COMPOSER by L.K. AVALON - Tak było kiedyś ... Teraz ATARI800WIN 4.0 ... I UWAGA MAM JUŻ 800XE i 65XE, 130XE, XC 12 z KSO Turbo, CA 12, zasilacz oraz kabel AV :P ostatnio doszło 1040STe :D

8

Odp: CARTRIDŻE do ATARI

Najprostrzy cart to zwykła EPROM 16Kb
Nieco lepszy to eprom 27512 + przełączniki banków
Dobry to cart uniwersalny (takich nie ma)
A najlepszy to RAM-CART + oprogramowanie w postaci: MÓJ CARTRIDGE
Dla ambitnych cart symulujący 64 carty czyli 1MB
No i pamiętamy o carcie BEATKA (tu programator jest niepotrzebny, cart sam w sobie jest programatorem)
Jedno ale, (już wyżej zaznaczone), nie każdy program (gra) odpali. Jak ktoś potrafi to podrasuje ją sobie i powinno być O.K.
Fintik: szukaj więcej informacji w SERIOUSie, z pewnością nieco teorii będzie przydatne przy próbach

9

Odp: CARTRIDŻE do ATARI

Zenon/Dial  <--- czytnij ten wątek http://atariarea.krap.pl/forum/viewtopic.php?id=3095

Ostatnio edytowany przez stryker (2005-11-09 17:13:43)

"wszystko się kiedyś kończy......."

10

Odp: CARTRIDŻE do ATARI

Przeczytałem. I....

11

Odp: CARTRIDŻE do ATARI

czy dasz rade stwozyc takiego carta ?

"wszystko się kiedyś kończy......."

12

Odp: CARTRIDŻE do ATARI

Czy dobrze rozumiem.
Chodzi o karta 128kB  na EPROM który ma 16 banków po 8kB, czy tak?

13

Odp: CARTRIDŻE do ATARI

dokladnie, jak Ci sie uda, to daj znac, bede ich troche potrzebowal ;)

14

Odp: CARTRIDŻE do ATARI

Fajnie Panowie dzięki za odzew. Dla siebie to bym chciał zrobić tego z 1mb :]. Nasuneło mi się kolejne pytanie :
Część gier zajmue napewno więcej niż 16kb czy wtedy zastosowac inny epromek większy ? bo rozbić na dwa się nie da ... Zresztą poczytam trochę i wrócimy do rozmowy.. PZDR

ATARI 800XE, XF 551 DISK DRIVE, 3 x Quick Shot, Dos własnej produkcji z muzyką robioną na CHAOS MUSIC COMPOSER by L.K. AVALON - Tak było kiedyś ... Teraz ATARI800WIN 4.0 ... I UWAGA MAM JUŻ 800XE i 65XE, 130XE, XC 12 z KSO Turbo, CA 12, zasilacz oraz kabel AV :P ostatnio doszło 1040STe :D

15

Odp: CARTRIDŻE do ATARI

Stop!
Kart może mieć nawet 500 giga i tak to nic nie da. Atari pozwala wpiąc w siebie za każdym razem:
1.   8kB w adresy $8000-$9FFF
2.   8kB w adresy $A000-$BFFF
3   16kB w adresy $8000-$BFFF
i nic więcej. Każda większa pamięć MUSI być rozbita na banki którymi steruje rejestr sprzętowy a nim oprogramowanie dla danego karta. Więc jeśli będzie to gra, to musi mieć w sobie mechanizm przełączania banków. Tak ma zrobiona SPARTA DOS X i wiele innych "cudów". Oczywiście mozna tymi przełączeniami sterować "zdalnie". Robi to np DOS Stefcia lub CONTROL DOS Jagera lub co tam jeszcze. Ale ZAWSZE model carta MUSI współgrać z oprogramowaniem. A jak nie, to należy nieco podrasować jedno albo drugie. Nie zawsze jest to łatwe, ale czasami da się zrobić.
Acha, wspomnę jeszcze o loaderach które uruchamiane z karta też w znany sobie sposób przełączają banki.

Fintik: Jeżeli chcesz to możesz zastosować dowolną ilość EPROMEK, tak czy owak elektronika MUSI to umieć połączyć w całość. Tak więc, jeżeli buduje się od podstaw carta to nie ma sensu bawić się w zawiłe dekodery by sklecić pamięć 1MB z kilkunastu pamięci, jak można zastosować jedną, a rejestr sprzętowy i tak MUSI potem dzielić to na banki. Prościej i taniej.
Np. SPATRĘ DOS X można umieścić w czterech pamięciach 16kB, tylko po co jak jest jedna większa EPROM 27512 O POJEMNOŚCI 64Kb

16

Odp: CARTRIDŻE do ATARI

No ostatnio takie właśnie Carty mają cholernr branie...jak się jakiś pojawia z tzw klasykami...to nie ma bata zeby zszedł za mniej niz 50 PLN...a tutaj dowód...


http://www.allegro.pl/show_item.php?item=72066306




hehe...łądna kase gosciu na tym robi

17

Odp: CARTRIDŻE do ATARI

Hmm, ten to chyba jest ten, co Raster z Bobikiem wymyślili.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

18

Odp: CARTRIDŻE do ATARI

No, niezłe branie, tym bardziej że EPROMka to koszt około 10 PLN zależnie od miejsca zakupu. Natrafiłem kiedyś na ofertę 0.10 PLN ale za 1000 szt.

19

Odp: CARTRIDŻE do ATARI

czyli jak mam do dyspozycji 27C512Q (siedzi w nim obecnie BIOS na starej płycie od 486) to mogę sobie na nim zbudować TURBO BLIZZARD ?? bez dodatkowych przeróbek ? (oryginalnie chyba jest 27C128 albo i nawet 27C64)
o ile z lutowaniem nie mam żadnych problemów to z programowaniem EPROMów mam tylko takie doświadczenie, że ładowałem gotowce ICProg'iem przez JDM :/
no i żadnego doświadczenia w przypadku EPROMów z naświetlaniem UV - muszę go kasować lampą ? czy programator wyczyści go w automagiczny sposób do zera i zaprogramuje od nowa ?