26

Odp: Dział: dla zielonych?

sorki za dosadnosc, ale taki mi sie cytat z psow nasunal: "niech się bambus jezyka uczy, k**** niech się uczy!"
dely: zlinkuj rejestracje z bocznica - moze wreszcie ludziska naucza sie googlac zanim zaczna zawracac dupe.
kto chce pomagac - niech pomaga. reszte zbulwersowanych dziecinnymi pytaniami, na ktore odpowiedzi udzielono dziesiatki razy w pelni rozumiem i popieram.

don't come after... please don't follow me along. when you read this, i'll be gone...

27

Odp: Dział: dla zielonych?

Ze łan... ;)

I ja jestem za takim sticky tematem. Jest to praktykowane na multum forum i chyba spelnia swoja role. Dlatego jestem za. Ale calydzial to juz przesada.
BTW: Nawet nie chodzi o to, ze ktos sie ma mozdzyc i wymyslac cale nowe FAQ. Mozna przeca skompilowac cos z juz istniejacych (zrodel kilka sie znajdzie: Atariki, atari8.info, wspomniany HYP by Draco...).

28

Odp: Dział: dla zielonych?

mikey napisał/a:

Zaraz mi Monsoft napisze ze mu sie ton niepodoba ;) ale takie sa fakty.

Dlaczego, jak sie zgadzam, z tym co napisales. Duzo osob idzie na totalna latwizne i lenistwo, no ale to ich sprawa.
Ja mowie o tych co juz im sie np. koncza pomysly :( I nie maja gdzie szukac pomocy.

29

Odp: Dział: dla zielonych?

draco030, ja też pierwszy raz słyszę o takim pliku... FreeMiNT for absolute beginners? chętnie poczytam.

Silly Venture - breaking the ATARI scene since 2000 ! :)

30

Odp: Dział: dla zielonych?

http://24.250.188.153:81/hyp/incoming/m … pto=0.html

No to tutaj jest wersja html

31

Odp: Dział: dla zielonych?

Adam Klobukowski napisał/a:

Draco: co to jest cos co wiedza wszyscy?

To jest coś, czego się można dowiedzieć bez trudu. Kiedyś źrodłem takich wiadomości byli kumple, pan od informatyki albo wujek pani ze sklepu spozywczego, i się to jakoś rozchodziło. Taki system było konieczny, bo prawie nie było żadnych instrukcji (do softu, to juz nagminnie). Dzisiaj jest Google i tony dokumentacji, której się nikomu nie chce czytać.

Jestes modelowym przykladem apologety (trudne slowo)

Napisz jeszcze, że hagiografa :P

Roszczeniowa to akurat troche zle slowo, ale chodzi mi o to: napisales tego faka, a jakkolwiek go rozreklamowales?

MiNTlista została zawiadomiona, doc jest na mojej stronie WWW (http://draco.atari.org), z której ci, co nie mieli dostępu do CVS, mogli sobie ściągnąć binarki MiNTa (i wielu to robiło). Poza tym jest w CVS - ścieżka freemint/doc/ - w postaci zarówno STG jak i HYP, tak więc ma to każdy, kto ściągnął sobie minta przez CVS. Ale ostatnio nawet wyszło na jaw, że nie tylko tego pliku nikt nie czyta, ale w ogóle nikt nie zagląda do katalogu "doc", po prostu tak jakby go wcale nie było. I co? Nie jest to chore?

KMK
? HEX$(6670358)

32

Odp: Dział: dla zielonych?

W skrocie:
1. W/g mnie takie faq to dobra rzecz.
2. Jezeli komus wydaje sie ze dany topic zwiera "lamerske pytanie" to niech powyzszy oleje i sie nie odzywa a tym bardziej niech nie offtopicuje. Mysle ze zawsze znajdzie sie ktos zyczliwy, ktory udzieli odpowiedzi.
3. Moderator niech sie stosuje do regulaminu /patrz pkt. 6/, nie bedzie wtedy klotni i obrazania sie na siebie.
4. Dla jednych lameria jest pytanie "jak uruchomic xex'a" a dla innych "jak sprawdzic gdzie ucieka powietrze w napompowanym materacu" <--- w takich wypadkach najlepiej sie nie odzywac i nie sledzic tematu. Po co sie denerwowac. Proste, nie?!
5. Niech kazdy wrzuci na luz.
6. Jezeli dla Was to sa bzdury to mnie zlinczujcie.

33

Odp: Dział: dla zielonych?

mazi, popieram

lamerskie pytania są tak samo szkodliwe jak offtopicowanie

I'm not so bad, once you get to know me.

34

Odp: Dział: dla zielonych?

mazi napisał/a:

W skrocie:1. W/g mnie takie faq to dobra rzecz.

To kiedy zaczynasz? :P

KMK
? HEX$(6670358)

35

Odp: Dział: dla zielonych?

Właśnie, tak sobie czekam i czekam aż ktoś się podejmie napisania takiego FAQ. Każdy chce mieć, a jakoś napisać nie ma komu ;)

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

36

Odp: Dział: dla zielonych?

Hmm, to zrób stronkę z faq-iem z możliwością edycji dla kilku osób (dopisywanie pytań i odpowiedzi), jakiś link i powiedzmy prosty panel dla operatora (logowanie dla wybranych). Częściowo mogę się tym zająć (pytania i odpowiedzi), ale na przykład na emulacji się nie znam za wiele (emulatora używam raczej rzadko, a i to raczej w pracy). Myślę, że parę chętnych osób się znajdzie...

Sikor umarł...

37

Odp: Dział: dla zielonych?

Po co dely ma "robić stronkę", skoro jest Atariki? Zakładasz hasło i edytujesz do woli. A z AA ewentualnie można dać link, żeby nowi nie musieli szukać.

KMK
? HEX$(6670358)

38

Odp: Dział: dla zielonych?

Też można. Miał być faq, ale może być i tak - tylko link także ze strony głównej forum, z informacją dla zielonych, a nie tylko na stronie głównej. Wszak nie każdy wie, co to jest atariki...

Sikor umarł...

39

Odp: Dział: dla zielonych?

Sikor, a czym się - merytorycznie - różni FAQ zapisany jako strona w HTML od FAQ-a wklepanego do MediaWiki? Czy do przeczytania tekstu wyświetlanego w przeglądarce niezbędna jest jakaś wiedza na temat wikulca?

Ostatnio edytowany przez drac030 (2005-12-01 12:12:40)

KMK
? HEX$(6670358)

40

Odp: Dział: dla zielonych?

No tak, jeszcze będę grzebał w kodzie punBB. Ku temu stworzone jest Atariki. Widzę to w ten sposób, że przypięty będzie temat w którym są linki do odpowiednich stron na Atariki z wyjaśnieniami. I nie inaczej. Każdy będzie sobie mógł edytować ile wlezie :)

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

41

Odp: Dział: dla zielonych?

-Nie w tym rzecz, Konradzie, po prostu jak ktoś jest tutaj nowy może nie wiedzieć, że "ATARIKI" jest wolną encyklopedią dotyczącą Atari. Poza tym - osobiście uważam, że lepiej jest coś znaleźć w Atariki (lepiej to może złe słowo - po prostu wygodniej) niż przy tradycyjnym FAQ-u, ale z kolei część sformułowań w wiki może być niezrozumiała dla kompletnie nieprzygotowanego użytkownika, a założeniem tego topiku było stworzenie czegoś dla ludzików zupełnie nieobeznanych z Atari - nieważne jest tutaj, czy kiedyś je miał i czy używa real sprzętu (choć emulatorów nie lubię), ale aby rozwiązać najprostrze zadania, typu: jak podłączyć SIO2PC do Atari, nie zagłębiając się w szczegóły techniczne (co już zaistniało w Atariki, i dobrze). Dla laika wystarczy odpowiedź typu: "bierzesz kabelek i wtyczkę SIO (ta większa, zazwyczaj czarna) umieszczasz w komputerze Atari, drugi koniec podłączasz do portu COM1 lub COM2 w PC. Uruchamiasz program do transmisji (np. APE), umieszczasz plik ATR poprzez przeciągnięcie go do programu transmisyjnego pod symbol stacji D1, uruchamiasz Atari z wciśniętym klawiszem OPTION." To oczywiście przykład, a wież mi, że zwykłego użytkownika naprawdę nie obchodzi jak taki kabelek jest zrobiony, aby tylko działał.  A my tu na forum zaraz: "co za idiota!!!", "ale lamer", itp.... Troszkę szacunku, szacowni atarowcy - nasze podejście i nasze wypowiedzi świadczą przede wszystkim o nas samych, a nie tylko o "przybyszach" (o rany, zaraz mi się od Was dostanie...). Stąd nasunęły mi się takie, a nie inne wnioski (choć może mylne, nie twierdzę,  że nie). A że niektórych używanie organu zwanego potocznie mózgiem boli - to już zupełnie inna para kaloszy.
-Dely, szanuję Twój wkład i Twoje zaangażowanie, dlatego bez względu na podjętą decyzję, uważam ją za słuszną. Opisz tylko na górze forum co to jest  atariki i zapodaj linka dla leniwych - i już. Może chociaż to częściowo wyjaśni sprawę.

Ostatnio edytowany przez Sikor (2005-12-01 12:33:00)

Sikor umarł...

42

Odp: Dział: dla zielonych?

http://atariki.krap.pl/index.php/FAQ

no to brac sie do roboty i edytować, miast marudzić ze niema...

dely (jeśli zechce) wyedyci nagłówek punbb doając bykami stosowny link, a i na aa też można by go umieścić...
a może w formie ogłoszenia? (jak o 6502 Compo reactivation)

btw. co z ta reaktywacja? i co z tym newsem o Audio Overload - bedzie poprawione?

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

43

Odp: Dział: dla zielonych?

Sikor napisał/a:

-Nie w tym rzecz, Konradzie, po prostu jak ktoś jest tutaj nowy może nie wiedzieć, że "ATARIKI" jest wolną encyklopedią dotyczącą Atari. Poza tym - osobiście uważam, że lepiej jest coś znaleźć w Atariki (lepiej to może złe słowo - po prostu wygodniej) niż przy tradycyjnym FAQ-u, ale z kolei część sformułowań w wiki może być niezrozumiała dla kompletnie nieprzygotowanego użytkownika

Paweł, o czym ty właściwie mówisz? Do przeczytania hasła pt. "FAQ" w Atariki, do którego jest (ma być) link z AA, po co komu, pytam się, wiedza na temat czym jest a czym nie jest Atariki? O jakie "sformułowania" Ci idzie, które mogą być niezrozumiałe?

KMK
? HEX$(6670358)

Odp: Dział: dla zielonych?

Popieram Lewisa: sticky temat z tematem DUZYMI LITERAMI. Z odnosnikiem do Atariki. W razie czego odsylamy do FAQ, jesli odpowidzei na dane pytanie nie ma w FAQ to odpowiadamy i przeklejamy pytanie i odpowiedz do FAQ.

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

45

Odp: Dział: dla zielonych?

Niektóre sformułowania mogące być niezrozumiałymi dla kompletnie zielonych atarowców:
- http://atariki.krap.pl/index.php/ANTIC - prosty użytkownik ma naprawdę w głębokim poważaniu, co to jest i jak działa Antic, Pokey czy GTIA. Może najwyżej zapytać o rozdzielczość czy ilość kanałów dźwiękowych. Jak pyta o większe szczegóły - przestaje już być prostym użytkownikiem...
- http://atariki.krap.pl/index.php/Gniazdo_SIO - dla zwykłego użytkownika nie ma znaczenia, co gdzie się znajduje w SIO i czemu służy. ON ma KABEL i MUSI go podłączyć. Wszystko.
- http://atariki.krap.pl/index.php/Port_Joysticka - j.w.
- http://atariki.krap.pl/index.php/Gniazdo_monitorowe - tu już jest pięknie, szczególnie z użytkownikami w naszym kraju. KAŻDY z nich zna NASZ NARODOWY ANGIELSKI język i bezproblemowo sobie poradzi. Poza tym - każdy ma lutownicę i umie się nią posługiwać. Dla prostego człeka ważne jest, że może mieć kabel który podłączy do AV w telewizorze (tudzież innego EURO), a nie to, gdzie ma jaki sygnał.
O to mio właśnie chodziło. Atariki jest super skarbnicą wiedzy, wręcz nieocenioną dla kogoś, kto złapał bakcyla. Ale początkowi użytkownicy mogą się w tym wszystkim pogubić, czytając SIO, XEX, Tablice wektorów... To, co dla jednego jest normalne, dla innych pozostaje często czarną magią. Czy na pytanie :jak podłączyć magnetofon do Atari? odpowiemy: Użyj kabelka z wtyczką SIO (tu odpowiedni link), dołączonego do firmowego magnetofony XC-xx (tu link), sprawdź czy odpowiednie sygnały są wyprowadzone na gniazdo komputera (link) itd...? Nie, odpowiemy raczej: weź swój magnetofon XC-xx i podłącz kabelek w jedyne pasujące gniazdo (które nazywa się SIO - możemy dodać).
Oczywiście, był to brutalny przykład i nie powinien on może trafić na Ciebie, Draco, ponieważ wszyscy znamy Twój wkład w rozwój sprzętu i oprogramowania. Jednak starałem się rzeczowo odpowiedzieć na zadane pytanie, jeśli zbyt namąciłem - przepraszam, ale taki pokrętny mam niestety styl moich wypowiedzi. Jeśli choć w jakiś sposób rzuciłem światełko na widziany przeze mnie problem - cieszę się z tego niezmiernie.
Przykłady starałem się dobrać najprostrze z możliwych, choć nie jest powiedziane, że w pełni mi się to udało.

Sikor umarł...

46

Odp: Dział: dla zielonych?

A po co takiemu "prostemu użytkownikowi" w ogóle wiedzieć, że jest Antic? Mogę Cię zapewnić Pawle, że początkujący użytkownik chce wiedzieć jak odpalić River Raid, ew. co zrobić, żeby mieć nieśmiertelność.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

47

Odp: Dział: dla zielonych?

Sikor napisał/a:

Niektóre sformułowania mogące być niezrozumiałymi dla kompletnie zielonych atarowców:
- http://atariki.krap.pl/index.php/ANTIC

A co ma ten (i inne wymienione przez Ciebie) artykuł wspólnego z omawianym tu tematem?

KMK
? HEX$(6670358)

48

Odp: Dział: dla zielonych?

dely napisał/a:

A po co takiemu "prostemu użytkownikowi" w ogóle wiedzieć, że jest Antic? Mogę Cię zapewnić Pawle, że początkujący użytkownik chce wiedzieć jak odpalić River Raid, ew. co zrobić, żeby mieć nieśmiertelność.

Widzę Dely, że pojmujesz już ideę, o którą mi chodzi. Z tą nieśmiertelnością to już jest za dużo - może ewentualnie chcieć wiedzieć, skąd ściągnąć nieśmiertelną wersję gry.

Draco: te tematy mają to wspólnego, że użytkownik chcący dowiedzieć się o możliwościach graficznych komputera (albo możliwości podłączenia po niskiej częstotliwości) nie musi znać jego budowy ani dokładnego schematu. Wystarczy mu krótka informacja:
- Atari wyświetla maksymalnie 320x192 punkty,
albo
- podłączysz kablem wyprowadzonym z wyjścia monitorowego.
Tyle. Jeżdząc samochodem nie musisz znać dokładnej budowy jego silnika. Dla Ciebie powinno być wystarczające, że wiesz, gdzie masz wlew paliwa, oleju i co ile robić przegląd. My tutaj działamy jak warsztat robiący taki przegląd, informując użytkownika o obsłudze. Tyle.

Sikor umarł...

49

Odp: Dział: dla zielonych?

sikor: ja tez nie rozumiem dalej do czego piejesz...

masz na atariki dokument w ktorym mozesz przekazac potomnym swoje odpowiedzi na najczesciej zadawane pytania (mozesz dorobic kilka poddokumentow z prostymi odpowiedziami na temat sprzetu, softu) tylko zacznij go edytowac...

kto kaze poczatkujacemu zagladac do definicji antic-a z atariki?

ma zajrzec do FAQ na atariki, ale w nim nie koniecznie musi byc przy pytaniu o grafike - jedno slowo bedace odwolaniem do artykulu o anticu...

co do prowadzenia warsztatu ;) nie czuje powolania do bycia tu mechanikiem...

sikor: raz jeszcze - NIE MARUDZ TYLKO EDYTUJ to co podane w linku moj post wczesniej...

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

50

Odp: Dział: dla zielonych?

Sikor napisał/a:

Draco: te tematy mają to wspólnego, że użytkownik chcący dowiedzieć się o możliwościach graficznych komputera (albo możliwości podłączenia po niskiej częstotliwości) nie musi znać jego budowy ani dokładnego schematu. Wystarczy mu krótka informacja

To znaczy twierdzisz, że w Atariki nie może powstać artykuł (czyli hasło) "FAQ" (http://atariki.krap.pl/index.php/FAQ), ponieważ inne hasła Atariki, np. http://atariki.krap.pl/index.php/ANTIC, zawierają wiadomości zbyt trudne dla kogoś, kto chciałby przeczytać FAQ (http://atariki.krap.pl/index.php/FAQ), tak?

KMK
? HEX$(6670358)