Temat: Kolekcja Orginalnej wersji Atari czy Tuning?

witam:)
od jakiegos czasu korci mnie by załozyć owy temat az wreszcie osmielilem się go napisac, a wachałem sie bo pewnie moderatorzy zaraz mnie objadą:)))
Posiadam orginalnego Pc 286 Hiunday z 1991 roku w idealnym stanie
teraz staram się skompletować kolejny komputerem z mojego dzieciństwa a mianowicie Atari z osprzętem takim jakie kiedyś miałem itp
i tak sie zastanawiam przeglądając to forum , jedni z Was/Nas modyfikuja ulepszają poprawiaja po konstruktorach niedociągnięcia , dokąd idę te zmiany? do zrobienia z Atarynki kolejnego PC-ta?
czy nie kręci Was nutka wspomnien by wgrać grę tak jak się to robiło kilka, kilkanaście lat temu? Po nocach sie nie spało klasówki zawalało a gdy gra się nie wgrała ostro sie wkur...:)
czy wolicie zmodyfikowanego kompa który nie ma w sobie tego ducha co kiedyś czy wolicie w pełni orginalny sprawny komputer by kiedys swoim potomnym pokazać w jakie to gierki sie kiedyś grało?

zapraszam do dyskusji

Atari 800XE+Turbo Blizzard +Magnetofon XC-12+Joy
13 lat temu
Atari 65 XE+Magnetofon XCA-12 +Joy

2

Odp: Kolekcja Orginalnej wersji Atari czy Tuning?

powiem tak: gierki atarowskie maja swojego ducha - to fakt. ale wole je wczytywac z dysku twardego - nic mnie bardziej nie wkurw.... niz regulowanie glowicy lub czekanie 40 minut na Drop Zone (mniam). A co do modyfikacji kompa - na co dzien uzywam atarki takiej jak w podpisie, ktora uwazam za swoj najwiekszy skarb. Pceta zlozylem sobie w ciagu godziny, a atarcie modyfikuje juz od pol roku.

a tak wyglada :-)

http://www.piekary.net/~lotharek/stuff/dsc03268.jpg



btw: ostatno jadac autem uslyszalem cos takiego http://www.piekary.net/~lotharek/stuff/arash.mp3

jak wam sie podoba ??

Ostatnio edytowany przez lotharek (2006-06-22 19:49:03)

serdecznie proszę o maile na lotharek@lotharek.pl z tematem ATARIAREA - inne formy komunikacji zawodzą...
"The worth of all people is dependent on how they spend their life making contributions" - Kano Jigoro
FKMC /Fan Klub Malej Czarnej/   @Grey

3

Odp: Kolekcja Orginalnej wersji Atari czy Tuning?

lampart napisał/a:

zapraszam do dyskusji

To juz bylo dyskutowane, dosc wszechstronnie, na tym forum kilka razy conajmniej.
Niestety nie dysponuje teraz linkami.

4

Odp: Kolekcja Orginalnej wersji Atari czy Tuning?

A ja powiem tylko tyle, ze czasem lubie wgrac (i powqrwiac ;) )cos z tasmy (normal, trubo).Uwielbiam ten dzwiek ;) Wychowalem sie na nim :)

5

Odp: Kolekcja Orginalnej wersji Atari czy Tuning?

Odpowiedź na pytanie 1: tuning.
Odpowiedź na pytanie 2: prowadzi do tego, że ma się lepsze Atari.

KMK
? HEX$(6670358)

6

Odp: Kolekcja Orginalnej wersji Atari czy Tuning?

odpowiedź 3. Tuning + HDD - dla magnetofoniarzy - SIO2IDE - dla niecierpliwych KMK> River_raid (na komary) - ładowany w jakieś 0.2 sekundy :)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

7

Odp: Kolekcja Orginalnej wersji Atari czy Tuning?

Odpowiedź na pytanie 3: pytania są tendencyjne :P Atari z twardym dyskiem ma nawet więcej "ducha" niż Atari z magnetofonem - bo to z HDD na pokładzie może przynajmniej służyć za komputer domowy, czyli do tego, do czego było projektowane i budowane. A z magnetem da się w zasadzie na tym tylko pograć, a i to z trudem.

KMK
? HEX$(6670358)

8

Odp: Kolekcja Orginalnej wersji Atari czy Tuning?

Magnetofon przy Atari to tak jakby jeździć samochodem, bez silnika, zaprzężonym w parę koni i lejce ;)

Ostatnio edytowany przez macgyver (2006-06-22 22:44:32)

Odp: Kolekcja Orginalnej wersji Atari czy Tuning?

hmmm , mowisz o tej przystawce do dzojstika

World f**k Olympique Marseille & Legia Warszawa i Sochi 2014

10

Odp: Kolekcja Orginalnej wersji Atari czy Tuning?

Pin napisał/a:

SIO2IDE - dla niecierpliwych KMK> River_raid (na komary) - ładowany w jakieś 0.2 sekundy :)

Pinek przesadzasz!!! Mam obie zabawki i uwierz mi jedna i druga ma swoje ułomności!!!!!

Dla mnie idealny kontroler HDD do Atari to SIO2IDE+KMK (filesystem i sposób obsługi z sio2ide a szybkość KMK).

Ostatnio edytowany przez Piguła/Shpoon (2006-06-22 23:39:44)

Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające. J. Tuwim

11

Odp: Kolekcja Orginalnej wersji Atari czy Tuning?

lotharek napisał/a:

a tak wyglada :-)

http://www.piekary.net/~lotharek/stuff/dsc03268.jpg

Po co Ci taśmia 80-żyłowa do HDD. Masz kontroler z obsługą UDMA-5/6? :D

Zawsze mam rację, tylko nikt mnie nie słucha.

12

Odp: Kolekcja Orginalnej wersji Atari czy Tuning?

lotharek napisał/a:

btw: ostatno jadac autem uslyszalem cos takiego http://www.piekary.net/~lotharek/stuff/arash.mp3

jak wam sie podoba ??

Nie czaje...

Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające. J. Tuwim

13

Odp: Kolekcja Orginalnej wersji Atari czy Tuning?

Piguła/Shpoon napisał/a:
lotharek napisał/a:

btw: ostatno jadac autem uslyszalem cos takiego http://www.piekary.net/~lotharek/stuff/arash.mp3

jak wam sie podoba ??

Nie czaje...

No ja tyz nie. Nio mnie to troche Egipt przypomina, bo bylem 5 tygodni temu tam ;)

14

Odp: Kolekcja Orginalnej wersji Atari czy Tuning?

to może miłośnicy dawnej elektroniki odtworzą sobie jeszcze Odre by móc wklepywać do niej programiki na papieprze perforowanym

Lampart ludzie lubią wygodę i starają ułatwiać sobie życie, od najwcześniejszych lat, tak jak kiedyś srałeś w gacie tak ktoś Ci pokazał kibel i papier toaletowy, polubiłeś to i korzystasz z tego, nie chciałbyś powrócić do czasów kiedy tego nie robiłeś ? :P

*- TeBe/Madteam
3x Atari 130XE, SDX, CPU 65816, 2x VBXE, 2x IDE Plus rev. C

15

Odp: Kolekcja Orginalnej wersji Atari czy Tuning?

piosenka IHMO jest mega wypas. i gosciu jest z Iranu nie z Egiptu. a co do tasmy - innej nie mialem :-) i dlatego jest wlasnie 80 zylowa.

serdecznie proszę o maile na lotharek@lotharek.pl z tematem ATARIAREA - inne formy komunikacji zawodzą...
"The worth of all people is dependent on how they spend their life making contributions" - Kano Jigoro
FKMC /Fan Klub Malej Czarnej/   @Grey

16

Odp: Kolekcja Orginalnej wersji Atari czy Tuning?

No a co piosenka ma wspolnego z Atari ???
Albo wogole wspolnego z tematem ?

Ostatnio edytowany przez Monsoft (2006-06-23 12:05:40)

17

Odp: Kolekcja Orginalnej wersji Atari czy Tuning?

A co ten temat ma wspólnego ze Sceną?

https://www.youtube.com/watch?v=jofNR_WkoCE

18

Odp: Kolekcja Orginalnej wersji Atari czy Tuning?

Fox ano to ma wspolnego ze osoby intresujące się sceną są  hobbystami a w skład nich wchodza osoby które zbierają orginalne sptrzęty bez zadnych modyfikacji ( do których chyba ja sie zaliczam nawet nie mogłem przebolec gdy zamiast paska do magnetofonu wstawiłem gumkę -pół warszawy zjezdziłęm by dostac pasek! ) i tacy którzy maja Atarynkę i ciągle ja modyfikują( i chwała im za To) sa tez osoby 2 w 1 ... a ich wszystkich można spotkać na spotkaniach Atarowców

tebe masz rację jednak pomyśl tez historycznie,czy np Skansen Wsi Radomskiej( takie małe domki drewniane ktore zostały częsciowo odnowione ) podczas renowacji ktos nie wpadł na pomysł np taki by w miejsce ubytkow dac cement, cegły bo trwalsze? bo łatwiej i sprawniej poprawić stan techniczny domu?

owszem macie Koledzy racje lepiej jest podłaczyć dysk i by było pewne ze gry się napewno wgrają
ale czy ktoś z Was pamieta te czasy o których mówiono wczorej w TokFM? audycje radiowe w nocy z transmisją by sobie nagrac np gre?  to były czasy
wszyscy którzy posiadają Atarynki w orginalnym czy zmodyfikowanym stanie- szacun oby nigdy o Nich/Nas ślad nie zaginoł:)


ide na piwo

Atari 800XE+Turbo Blizzard +Magnetofon XC-12+Joy
13 lat temu
Atari 65 XE+Magnetofon XCA-12 +Joy

19

Odp: Kolekcja Orginalnej wersji Atari czy Tuning?

Lampart: z tym skansenem to bardzo dobra analogia, tylko że skansen to muzeum, w którym nikt nie mieszka. Domy i sprzęty mają taką formę, jak dawniej, ale nie służą do tego, do czego zostały stworzone.

Co do magnetofonu i jego "czasów", ja osobiście pamiętam je świetnie i pamiętam tez z jaką ulgą się od magnetofonu uwolniłem.

Ostatnio edytowany przez drac030 (2006-06-23 16:08:40)

KMK
? HEX$(6670358)

20

Odp: Kolekcja Orginalnej wersji Atari czy Tuning?

drac030 wiesz odnosnie Twojej wypowiedzi to chodziło mi oto ze np ja tak jak mam to 286 raz na tydzien odpale ( mało czasu-praca w szkole...) pogram z pól dnia w gierki w ktore kiedys sie grało w szkole ukratkiem za zgoda faceta od ZPT, tak samo obecnie z Atarynką jest nie ekspoloatuje jej ciagle ma swoje juz lata i 2-3 razy na tydzien pogram i starcza mi

zawsze mi sie mazyło by w mojej szkole stworzyć takie mini muzeum komputerów 8 i 16 bitowych niestety brak wolnych pomieszczen ;/

Atari 800XE+Turbo Blizzard +Magnetofon XC-12+Joy
13 lat temu
Atari 65 XE+Magnetofon XCA-12 +Joy

21

Odp: Kolekcja Orginalnej wersji Atari czy Tuning?

Nie widzę nic szczególnego w rozszerzaniu możliwości sprzętu.
Ja się praktycznie magnetofonem nie bawiłem, od razu po kupnie atarki zbierałem na stację i do magnetu żadnego sentymentu nie mam. Nawet żadnego turbo nie zakładałem, bo w najtańszej wersji (do własnego montażu) to było już bodaj 15% ceny stacji.
Rozszerzenia pamięci (nawet do 1MB) istniały już do modeli 400/800. Za czasów przedscenowych nie rozszerzyłem sobie pamięci tylko dlatego, że nie mogłem znaleźć rzetelnego zakładu, który by to zrobił. Interfejsy HDD do Atari istnieją chyba równie długo, co rozszerzenia pamięci, zresztą sama firma je przewidziała, dzięki czemu można je tak bezproblemowo konstruować i podłączać. Tak samo już do 400/800 istniały karty graficzne (najczęściej z 80 kolumnowym wyświetlaniem, XEP-80 to tylko jedna z wielu, polecam zajrzeć na stronę Gurego, np. tutaj i w ogóle rozejrzeć się po wielości dodatków i rozszerzeń), więc nawet przy nowej przystawce Electrona nie zamierzam pytać "czy to jeszcze Atari".
Firma Apple co rusz zmieniała procesor w swoich kompach i nikt nie pytał "czy to jeszcze McIntosh".

22

Odp: Kolekcja Orginalnej wersji Atari czy Tuning?

jurgi: ten drugi link pod hasłem "XEP-80" ma zdjęcie Atari 850 ;)

lampart: no właśnie - raz na tydzień, żeby pograć w gierkę. Tymczasem u mnie atari jest w ruchu prawie codziennie i co ja na nim robię? Ano bawię się w kodowanie i ogólnie staram się uprawiać "8-bit computing" ;)

Przykład: taki trywialny program jak SysInfo ma 28k. Pominę już, że żeby się nim pobawić mając tylko magnetofon, trzeba byłoby czekać chyba z 15 minut (z twardego dysku wczytuje się, przy dobrych wiatrach, z sekundę). To jak mówię, jest pomijalne - ale niepomijalne jest, że u kodera z magnetofonem taki program w zasadzie nie miałby szans powstać, same źródła mają dobrze ponad 120k - jak to zasemblować nie mając przynajmniej stacji dysków?

No i właśnie temu służą rozszerzenia. U każdego do czego innego, ale generalnie do ułatwiania życia, jak to już napisał ktoś wyżej.

Ostatnio edytowany przez drac030 (2006-06-23 17:49:06)

KMK
? HEX$(6670358)

23

Odp: Kolekcja Orginalnej wersji Atari czy Tuning?

drac030 masz racje zgadzam sie z Tobą w 100%
gdyby na obecna chwile było mnie stac na te przeróbki by podłaczyć twardziela to bym zapewne cos wymyslił a jednak na obecna sytuacje nie stac mnie ( dzis skonczyła mi sie umowa w pracy do wrzesnia czasu daleko..) i nie moge sobie pozwolić;/

Atari 800XE+Turbo Blizzard +Magnetofon XC-12+Joy
13 lat temu
Atari 65 XE+Magnetofon XCA-12 +Joy

24

Odp: Kolekcja Orginalnej wersji Atari czy Tuning?

Lampart: jest alternatywa: SIO2PC - i używasz PC lub ST jako stacji dysków do Atari. Koszt: około 10-15zł ;)

Sikor umarł...

25

Odp: Kolekcja Orginalnej wersji Atari czy Tuning?

Mój wujek pracuje w Skansenie Wsi Radomskiej [tm]

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.