1

Temat: Kilka pytań odnosnie... Atari

Witam

Po latach nieswiadomości kilka dni temu wydobyłem z szafy moje stare Atari 130xe, LDW super 2000 i resztę gratów. Podłączyłem wszystko - wystartowało ! Kilka szczegółów zwróciło jednak moją uwagę, prosze o pomoc czy poniżej opisane objawy są normalne dla prawidłowo pracującego Atari :

1) Po włączeniu komputerka dioda w lewym dolnym rogu obudowy klawiatury zapala mi sie na czerwono. Czy to prawidłowo (mi się kojarzy że 10 lat temu zapalała sie na zielono ) ?

2) Podczas wgrywania programów z dyskietki na stacji LDW 2000 na wyświetlaczu pojawia sie ciągle liczba E (lub 5, zależnie od humoru) Czy jest to OK, 10 lat temu jak grałem na tym sprzęcie to przy wgrywaniu szedł licznik, kolejne cyferki. Domyslnie włącza sie także przycisk PROTECT, nie wiem czy tak powinno być ...

Dziekuje za pomoc

2

Odp: Kilka pytań odnosnie... Atari

ad 1) Tak ma być
ad 2) Protect zapala się zawsze jeśli dyskietka jest zabezpieczona przed zapisem (ma zaklejoną dziurkę), a E i S? Hm wygląda to jakby gęstość wyświetlano. Może masz jakoś zmodowaną stację?

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

3

Odp: Kilka pytań odnosnie... Atari

1) ma sie palić na czerwono - to jest OK.

2) Z protectem to nie pamiętam, ale chyba w standardowej LDW domyślnie
był faktycznie ON. Co do wyświetlacza to powinny być scieżki, chyba,
że przełączasz na DRIVE TYPE/ERROR - wtedy pokazuje gęstość
i numer stacji lub ostatni błąd. Przy odczytach G4 lub G5 sie przeważnie
pokazuje jeżeli coś jest na dyskietce nie tak z sektorami - błędu E nie pamietam.

---==<<Sc0rpi0>>==---

4

Odp: Kilka pytań odnosnie... Atari

Z instrukcji: G - błąd czytania danych, P - błąd podczas zapisu danych, F - błąd formatowania, E - transmisja O.K.
drugi znak: 3 - błąd transmisji, 4 - błędna suma kontrolna, 5 - nie znaleziono sektora, 7 - dysk zabezpieczony przed zapisem (okienko dysku zaklejone), 9 - błąd weryfikacji
Kasowanie: naciśnięcie przycisku TRACK przy wciśniętym przycisku ERROR

5

Odp: Kilka pytań odnosnie... Atari

W porządku, rozumiem że znak E na drugiej cyfrze wyświetlacza to tzw gęstość rozszerzona (Enhanced ?)Jak w takim razie przełączyć sie na tryb wyswietlania odczytywanych sektorów ?
I jeszcze jedno : jak moge rozpoznac czy moja stacja ma jakieś rozszerzenia (np. toms) ? Pytam dlatego ze w oryginalnej instrukcji do gry The Last Guardian napisane jest że podczas wgrywania gry wszelkie rozszerzenia stacji powinny być wyłączone. Czy jest w ogóle mozliwość ich wyłączenia ?

Ostatnio edytowany przez ZWAP (2006-08-02 19:07:31)

6

Odp: Kilka pytań odnosnie... Atari

ZWAP napisał/a:

Jak w takim razie przełączyć sie na tryb wyswietlania odczytywanych sektorów ?

Naciśnij TRACK.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

7

Odp: Kilka pytań odnosnie... Atari

Nie spuszaczj w dół dźwigni zamukającej dyskietkę w szczelinie stacji. Odpal stację tak jakby miała czytać dysk. Jak masz Turbo to się zgłosi a jak nie masz to na ekranie zobaczysz BOOT ERROR i stacja dziwnie będzie bzykać

8

Odp: Kilka pytań odnosnie... Atari

Raczej jest jakieś turbo. Nieprzerobiona stacja pokazuje 1E (S lub D). Jeśli dodatkowo miga środkowy pasek pierwszej cyfry to jest pewnie TOMS Multi. Czyli masz pewnie TOMS Turbo, ew. jakieś inne podobne.

I Ty zostaniesz big endianem...

9

Odp: Kilka pytań odnosnie... Atari

dely, Zenon/Dial, Sc0rpi0, miker - dziękuje
A z ciekawości - czy istnieje możliwość "odłączenia" turbo ?

10

Odp: Kilka pytań odnosnie... Atari

Po prostu startujesz bez uprzedniego otwierania stacji. Można je niby wymontować, ale po co? :)

I Ty zostaniesz big endianem...

11

Odp: Kilka pytań odnosnie... Atari

Nie rozumiem ?

12

Odp: Kilka pytań odnosnie... Atari

Po prostu nie rób tego co Zenon napisał powyżej (post #7).

I Ty zostaniesz big endianem...

13

Odp: Kilka pytań odnosnie... Atari

Po prostu istnieja dwie metody startu stacji, ktora jest przerobiona na turbo:

-bez turbo - zamykasz klapke glowicy i startujesz komputer;
-z turbo - przy otwartej klapce glowicy startujesz komputer, po pokazaniu sie napisu ze turbo sie wgralo, zamykasz klapke i wciskasz klawisze wedlug potrzeb (patrz informacja na ekranie).

Ostatnio edytowany przez Monsoft (2006-08-02 23:01:46)

14

Odp: Kilka pytań odnosnie... Atari

No nie do końca tak to jest :) turbo będzie aktywne zawsze, tyle tylko,
że nie będzie się ładować szybka procedurka SIO przy boocie.
Stacja jednak będzie się nadal zachowywać inaczej od standardowej
(tzn. reagować na różne dziwne komendy itp. :P ). Nie wiem jakie masz
tam turbo, ale jeżeli już koniecznie chcesz je całkowicie wyłączyć
(choć nie wiem czemu) to zobacz na tylną ściankę (bo jak rozumiem jest to LDW).
Tam są 4 switche DIP - pierwszych 2óch raczej nie ruszaj, bo o ile pamiętam
są wykorzystane (nr stacji), natomiast pozostałe coś mogą robić - zalezy co to
za turbo jest. Ja mam co prawda bardzo nietypowe, ale u mnie tak np. jest właśnie:
bodajże od 4 switcha zależy czy stacja działa z nowym ROMem czy jest zapięty
stary i mam stację jak z Pewexu :). Sprawdź, może u ciebie też ktoś przytomnie
zostawił oryginalne bebechy.

---==<<Sc0rpi0>>==---