Temat: CA-2001 dziwnie się zachowuje

Witam,
Mam problem z moim nowym i jak na razie jedynym nabytkiem tego typu, czyli CA-2001. Problem polega na tym, iż stacja nie chce czytać żadnej dyskietki. Objawy są następujące:

1. Po uruchomieniu samej stacji bez komputera, głowica wraca do pozycji zero (sciezki zero), widać to doskonale po zmieniajacych się wartościach na wyświetlaczu, czasami przejedzie głowicą do 39 ścieżki.

2. Po uruchomieniu komputera z OPTION, świeci kontrolka BUSY, po krótkim czasie pojawia się na wyświetlaczu G5, co jak wyczytałem w instrukcji oznacza G - "błąd podczas czytania danych z dyskietki", 5 - "sektor nie znaleziony, błąd ten może pojawić się podczas odczytu lub zapisu, znajdujący się  w pamięci program należy natychmiast zapisać na innej dyskietce".

3. Jeżeli stacja działa samodzielnie, tzn. bez włączonego komputera błąd się nie pojawia, jest tylko na wyswietlaczu 00 lub 39.

4. Na dołączonych zdjęciach zauważyłem, że jest niepodłączona dioda LED sygnalizująca odczyt/zapis danych - tak mi się wydaje - element w czerwonym kółku. Mam wrażenie, że brakuje fragmentu elektroniki, jednak proszę obejrzeć fotki o określić, czy jest tak faktycznie jest. Fotki są tutaj:
http://www.republika.pl/sipowitz/ca1.jpg
http://www.republika.pl/sipowitz/ca2.jpg
http://www.republika.pl/sipowitz/ca3.jpg
http://www.republika.pl/sipowitz/ca4.jpg

5. Stacja nie wykonuje żadnych charakterystycznych ruchów głowicą wskazujących na czytanie lub zapis danych, bez względu czy jest podłączona do komputera czy też nie (z klawiszem OPTION lub nie).

6. Stacja sprawdzana na innym komputerze celem wykluczenia uszkodzenia POKEY'a w komputerze.

7. Przyciski na panelu przednim stacji działąją prawidłowo, kontrolki PROTECT, BUSY również.

8. Głowica wyczyszczona, przy okazji naprawiony zamek stacji, nie dociskał odpowiednio mechanizmu po włożeniu dyskietki.

9. Wszystkie switche na tylnej ściance ustawione są do góry, czyli numer stacji jest jako 1. Przy innych ustawieniach w stacji nie świeci kontrolka BUSY przy włączaniu komputera.

10. Kabelek SIO stacji sprawdzony, ma przejście na zasadzie 1-1, 2-2, 3-3, itd.

11. Sprawdzony i zwiekszony profilaktycznie docisk na głowicy przy pomocy sprężynki na elemecie z kłaczastym czymś, przypominającym filc.

12. Kolejna zależność - na górnej płycie z elektroniką, gdzie dochodzi wiązka przewodów od głowicy znajduje się w podstawce układ MC3470AP, wyjałem go, uruchomiłem stację i okazało się, że zachowuje się dokładnie tak samo jak z włożonym układem, więc wniosukję, że być może to on uległ uszkodzeniu. Układ ten w specyfikacji określony jest jako FLOPPY DISK READ-AMPLIFIER SYSTEMS.
Jego aplikacja znajduje się tutaj:
http://pdf1.alldatasheet.com/datasheet- … 3470A.html
Jak wynika z dokumentacji, układ jest odpowiedzialny m.in. za odczyt we flopkach.
Fotka z zaznaczonym układem:
http://www.republika.pl/sipowitz/ca5.jpg
Podejrzewam jeszcze głowicę odczytującą. ;)

Proszę o rady i ewentualne sugestie.
---
Pozdrawiam,
Andy

Ostatnio edytowany przez sipowitz (2006-09-16 01:25:54)

Pozdrawiam,
Andy

2

Odp: CA-2001 dziwnie się zachowuje

Ad. 4. Ten wykastrowany LED jest w takim stanie od nowości. Nie przejmuj się nim. Może to się wydawać dziwne ale to fakt !

Ostatnio edytowany przez grzeniu (2006-09-15 23:44:11)

STYMulator JIL ST YM2149 mjuz:k @ gnu/linux
SIUP (SIo2Usb2Pc) - SIO2PC USB Edition
PIN ready logo
3M / InD: ... na kasetach były zabezpieczenia w postaci tzw. "mikropierdnięcie" ...

3

Odp: CA-2001 dziwnie się zachowuje

Dzięki za info.
Przy okazji mam prośbę do innych posiadaczy CA-2001, czy możecie w ramach testów wyjąć tego MC3470AP z podstawki, odpalić stację i komputer w cisnietym OPTION i sprawdzić, czy zaświeci stacja błąd G5? Byłbym dozgonnie widzięczny! :)

Pozdrawiam,
Andy

4

Odp: CA-2001 dziwnie się zachowuje

Ad. 1. To normalny objaw, stacje LDW/CA zawsze parkują głowicę na ścieżce 0 po uruchomieniu oraz po chwilowej bezczynności.

5

Odp: CA-2001 dziwnie się zachowuje

A może głowica w ścieżkę nie trafia i trzeba ją ustawić w odpowiedniej pozycji (ew. cały wózek z głowicą przesunął się względem tego stalowego paska po którym jeździ)...

I Ty zostaniesz big endianem...

6

Odp: CA-2001 dziwnie się zachowuje

A na pewno masz:
1.Sformatowaną dyskietkę...?
2. Dobrze ustawioną głowicę? (to znaczy - nie przesunąłeś jej podczas czyszczenia)
3. Nie majstrowałeś przy obrotach silnika
Te wszystkie objawy dadzą Ci w CA/LDW bąd G5. Rozumiem, że na kompie masz jeszcze w tym czasie napis "Boot Error". Na Twoim miejscu spróbowałbym podłączyć stację jako D2, i za pomocą kabelka SIO2PC (lub innej stacji ustawionej jako D1) wgrać jakiegokolwiek DOSa i sformatować dyskietkę na tej CA, zapisać tam DOSa i spróbować wtedy z niej zbootować komputer - to może wyeliminować wiele przyczyn.

Sikor umarł...

7

Odp: CA-2001 dziwnie się zachowuje

Dociśnij palcem głowicę podczas odczytu i sprawdź czy pomoże, jeśli tak wyreguluj zamek żeby mocniej przyczłapywał.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

8

Odp: CA-2001 dziwnie się zachowuje

sipowitz: -punkt 11- nie zwiększaj docisku górnej klapki muchanizmu głowicy, tylko od spodu tej klapki wymień  filc na nowy, może jest do tego stopnia zdarty że nie filc, tylko ta plastykowa klapka dosciska dysk do głowicy powodując jej deformację i powierzchnia dysku odsunięta jest od głowicy. Nowy filc koniecznie przyklej. Miałem podobny objaw, wymiana pomogła.

9

Odp: CA-2001 dziwnie się zachowuje

Na początek serdeczne dzieki za chęć pomocy i zainteresowanie moim problemem. A więc:

miker napisał/a:

A może głowica w ścieżkę nie trafia i trzeba ją ustawić w odpowiedniej pozycji (ew. cały wózek z głowicą przesunął się względem tego stalowego paska po którym jeździ)...

Właśnie, gdzieś czytałem na forum na temat kalibrowania głowicy odnośnie ścieżki "zero". Próbowałem ustawiać taki fotoelement, do którego przy całkowitym cofnięciu się głowicy (do ścieżki zero) wjeżdza taki plastikowy "wąs" wystający z boku plastikowego elementu głowicy. Zauważłem, że przesuwanie tego elementu ma wpływ na odległość w jakiej parkuje głowica. Czy na tym polega kalibracja ścieżki "zero"?
Stalowy pasek wydaje się prawidłowo napięty, chyba, że przeskoczył w jakiś cudowny sposób silnik krokowy, o ile w ogóle jest to możliwe.

Sikor napisał/a:

A na pewno masz:
1.Sformatowaną dyskietkę...?

Tak, korzystałem z wielu różnych, nawet dla sprawdzenia ewentualnej różnicy w zachowaniu się głowicy, wsadziłem kilka pecetowych 2D. Te w formacie atari, to np. DOS dołączony na dyskietce do stacji, program Quick Assebler i kilka innych składanek z grami. Tak więc problem nośnika wykluczam.

Sikor napisał/a:

2. Dobrze ustawioną głowicę? (to znaczy - nie przesunąłeś jej podczas czyszczenia)

Co do tego nie mam pewności, prawdę mówiąc nie wiem jak skalibrować głowicę. Stację otrzymałem już z błędę G5, a podczas czyszczenia głowicy zachowałem szczególną i daleko posuniętą ostożność.

Sikor napisał/a:

3. Nie majstrowałeś przy obrotach silnika

Pytasz o te trzy trymerki, które są na dolnej płycie głównej, tam gdzie m.in. znajduje się procesor Z80? Odpowiedź brzmi nie, dwa są oryginalnie "chlapnięte lakierem gwarancyjnym", co do środkowego nie mam pewności, nie widać żadnych śladów zabezpieczenia. Jak ewentualnie sprawdzić i ustawić obroty?

Sikor napisał/a:

Rozumiem, że na kompie masz jeszcze w tym czasie napis "Boot Error".

Prawdę mówiąc nie mam pojęcia, ponieważ chwilowo (proszę się nie śmiać!) nie mam dostępu do TV ani żadnego monitora z wejściem composite, itp. Tak jak pisałem, sprawdzałem na dwóch innych kompach.

Sikor napisał/a:

Na Twoim miejscu spróbowałbym podłączyć stację jako D2, i za pomocą kabelka SIO2PC (lub innej stacji ustawionej jako D1) wgrać jakiegokolwiek DOSa i sformatować dyskietkę na tej CA, zapisać tam DOSa i spróbować wtedy z niej zbootować komputer - to może wyeliminować wiele przyczyn.

Rozumiem, ale to spowodowałoby uzywanie mojej stacji jako napędu z "własnym skosem głowicy", co w konsekwencji oznacza brak możliwości wymiany nośników 5,25 z innymi napędami i dodatkowo nie skorzystałbym z dyskietek, które zgromadziłem do tej pory. :( Mam nadzieję, że dobrze Cię zrozumiałem. ;)

dely napisał/a:

Dociśnij palcem głowicę podczas odczytu i sprawdź czy pomoże, jeśli tak wyreguluj zamek żeby mocniej przyczłapywał.

Zenon/Dial przestrzegał mnie przed takim działaniem, ale zaryzykowałem na małoważnej dla mine dyskietce i niestety, ale nie dawało to żadnego rezultatu. Siła docisku filca nie ma wpływu na jakość odczytywanych danych, znaczy cały czas jest G5. Zamek zreanimowałem w pierwszej kolejności, bo miał peknięty kwardratowy plastikowy uchwyt oraz ten "cyngwajs", który jest na końcu tego stalowego bolca, wszystko dokładnie pokleiłem cyjanopanem.

Zenon/Dial, sprawdziłem ten filc przy okazji czyszcenia głowicy i jest ładny, znaczy "kłaczasty". Więc również i to wykluczam, jednak dzięki za wskazówkę.

Pozdrawiam,
Andy

10

Odp: CA-2001 dziwnie się zachowuje

Sorka za offtopic, ale kiedyś w takim jednym magazynie dyskowym z roku 1996 był żartobliwo-satryczyny opis konserwacji stacji dysków Atari 1050 mojego autorstwa ;) Sądzę, że wygłoszone tam rady śmiało można dostosować do realiów CA-2001 ;)

11

Odp: CA-2001 dziwnie się zachowuje

Mozesz podać linka, numer i nazwę magazynu ewentualnie przytoczyć wspomniany przez Ciebie tekst artykułu? Chętnie zapoznam się z jego treścią. ;)

Pozdrawiam,
Andy

12

Odp: CA-2001 dziwnie się zachowuje

Zapewniam że to wybitnie styl Monty Pythonowy połączony z błazenadą w wykonaniu szalonego nastolatka oraz językiem pełnym wulgaryzmów typowych dla HH z dużym zabarwieniem fascynacji magazynem Oddech Latryny ;)

Ostatnio edytowany przez macgyver (2006-09-16 15:58:19)

13

Odp: CA-2001 dziwnie się zachowuje

Przyprawiony bL0gA5k0WyM k0d0W4n13M! ;)
A czyj był ten jakże ambitny artykuł o produkowaniu dyskietek z rozpuszczonych taśm magnetofonowych? :>

Hitler, Stalin, totalniak, SSman, NKWDzista, kaczor dyktator, za długo byłem w ChRL, wypowiadam się afektywnie.

14

Odp: CA-2001 dziwnie się zachowuje

Przeciez byl podpisany :)

15

Odp: CA-2001 dziwnie się zachowuje

Zrobił się nam lekki OT. ;) Czy ktoś może rozwiać tych kilka nurtujących mine wątpliwości?

Pozdrawiam,
Andy