1

Temat: Atari 130 XE wejście monitorowe

Dostałem dziś Atari 130 XE.
Oczywiście chciałem od razu podłączyć sprzet i sprawdzić a tu rozczarowanie... :(

Wyjscie monitorowe jakieś inne niż w 65XE (6 pin), alternatywnego TV brak, przełącznik mono/color...

Szukałem jakiegoś info w sieci i na forum ale nie znalazlem :(

Wybaczcie moje laickie podejście ale aż chce sie zawołac gromkim głosem:

POMOCY!!!
Jak to podłączyć???

ogólnie to k...a jesień idzie!

2

Odp: Atari 130 XE wejście monitorowe

hmm z tego co mi wiadomo zawsze było to 5din, nie spotkałem 130tki z innym niż 5din ..

-czy nie zostało tjuningowane przez kogoś?

3

Odp: Atari 130 XE wejście monitorowe

Witaj szary 331,
Jezeli masz takiego samego nicka na Allegro, to powiem Ci, że szalejesz! ;)
Jesli chodzi o Twoj problem, to zrob jakies foto tyłu atarki, zastanowimy się co tym zrobić.

Pozdrawiam,
Andy

4

Odp: Atari 130 XE wejście monitorowe

szary331 : rozkręcałeś obudowę ? Na dwoje baba wróżyła : albo masz przerobioną przez kogoś płytę główną albo ktos zainstalował w środku płytę od zupełnie innego kompa

5

Odp: Atari 130 XE wejście monitorowe

Tu link jest...


http://www.icpnet.pl/~avoid/


troche małe ale widac.


Bede musiał rozkrecic :)


Do SIPOWITZ:

Troszke szaleństwa nie zaszkodzi
Nadrabiam braki z dzieciństwa :)

ogólnie to k...a jesień idzie!

6

Odp: Atari 130 XE wejście monitorowe

Wstępnie gniazdo wygląda na przerobione. Są dwie możliwości: 1. gniazdo monitorowe uległo  uszkodzeniu i zostało wymienione na DIN6 bo np. DIN5 nie było pod ręką i sygnały w nowym gnieździe są bez zmian. 2. gniazdo DIN6 zostało celowo wstawione - jakiś sygnał został dodatkowo wyprowadzony. Tak czy inaczej będziesz musiał rozkręcić kompa i zrobić foto przedniej i tylnej części PCB, a ktoś z forum na pewno rozwiąże zagadkę. ZONK jeśli komputer ma oryginalną plombę :D LOL ...
Przełącznik nie jest niczym nowym i pozwala na zmianę kanału TV.

Ostatnio edytowany przez grzeniu (2006-09-16 20:27:57)

STYMulator JIL ST YM2149 mjuz:k @ gnu/linux
SIUP (SIo2Usb2Pc) - SIO2PC USB Edition
PIN ready logo
3M / InD: ... na kasetach były zabezpieczenia w postaci tzw. "mikropierdnięcie" ...

7

Odp: Atari 130 XE wejście monitorowe

Zatem biore sie za rozkręcanie :)

Plomby brak - było grzebane zapewne.
Jak tylko rozbebesze zamieszcze foto ;)

ogólnie to k...a jesień idzie!

8

Odp: Atari 130 XE wejście monitorowe

uaktualniłem fotki

http://www.icpnet.pl/~avoid/


w sumie nie wygląda na kombinowane.
luty wyglądają na fabryczne.


Aha...Gniazdo nosi ślady jakby ktoś wpychal na siłe wtyk pięciopinowy. :(

ogólnie to k...a jesień idzie!

9

Odp: Atari 130 XE wejście monitorowe

Ale wy jestescie niezaradni :)
Znajdz wyprowadzenia na plycie  (schematy sa wszedzie) znajdz odpowiednie sygnaly, zobacz do ktorych pinow leci, i podlacz wtyczke. Albo inaczej, wylutuj to gniazdo i wlutuj sobie 2 chinche/RCA na video i dzwiek oddzielnie. Zasadniczo potrzebujesz 3 sygnaly (composite, audio i masa) Do wszystkiego wystarczy najprostszy miernik, troche samozaparcia i dobrych checi.... ' That's not rocket science' jak to mawiaja.

ps. no chyba ze jestes jednym z tych ... no ... kolekcjonerow :)

10

Odp: Atari 130 XE wejście monitorowe

Do mikey:

;) Jakbym kolekcjonował to olałbym te wątpliwości, schowal do pudła i podziwiał z bezpiecznej odległości :D

Chcialem pokazać to jako ciekawostke i przy okazji czegoś sie dowiedziec na temat jak sie okazuje dośc nietypowego rozwiązania ;)

Jak nikt nie zaproponuje innego rozwiąznia to zapewne przyjdzie wylutować...

Ostatnio edytowany przez szary331 (2006-09-16 22:13:45)

ogólnie to k...a jesień idzie!

11

Odp: Atari 130 XE wejście monitorowe

mikey ma racje, wymień gniazdo i po sprawie! Onegdaj w polskich sprzętach były montowane tego typu gniazda, np. magnetofon Kasprzak (ten nowszy), modelu niestety nie pamiętam.
Wyglądał on mniej więcej tak: http://www.republika.pl/sipowitz/kasprzak.jpg

Pozdrawiam,
Andy

12

Odp: Atari 130 XE wejście monitorowe

Nic to...przyjdzie przezwycięzyć niechęć do lutownicy   ;)

Nie mniej zagadkowa historia
Chyba że to płyta główna od Kasprzaka...  :D

Żarty żartami ale faktycznie racje masz.
Jak dobrze pamiętam podobne gniazdo było w MK232, który miałem sprzężony z interfejsem domowej roboty

ogólnie to k...a jesień idzie!

13

Odp: Atari 130 XE wejście monitorowe

szary331 napisał/a:

uaktualniłem fotki

http://www.icpnet.pl/~avoid/


w sumie nie wygląda na kombinowane.
luty wyglądają na fabryczne.

Hmm, sprawdź p sieci numer seryjny - może to jakiś prototyp był...? Dźwięk stereo or somethink... Możesz jeszcze dodać zdjęcia całej płyty - bo i w płycie widać sześć lutów, a nie pięć. Jak to coś dodatkowego - warto by było sprawdzić. A może ktoś zrobił przełącznik NTSC/PAL cy cuś...?

Sikor umarł...

14

Odp: Atari 130 XE wejście monitorowe

może to jakiś prototyp był

No, z AMY i pokładowym reaktorem nuklearnym.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

15

Odp: Atari 130 XE wejście monitorowe

szary331:

najlepiej otwórz kompa i trzaśnij fotę płyty głównej - może komp ma coś dołożone/zmienione itd.

I Ty zostaniesz big endianem...

16

Odp: Atari 130 XE wejście monitorowe

Żeby na takiej płycie zrobić lutowanie podobne do fabrycznego, to żadna sztuka... dajesz nieco więcej kalafonii, wtedy cyna ładnie się rozpływa na nóżkach i ścieżkach, potem spirytusem i pędzelkiem (lub szczoteczką do zębów) czyścisz z okolicę lutowia z resztek kalafonii i praktycznie takie lutowanie może wyglądać jak fabryczne. Aha, spirytus podawać miejscowo a nie doustnie :D

17

Odp: Atari 130 XE wejście monitorowe

macgyver napisał/a:

Aha, spirytus podawać miejscowo a nie doustnie :D

co za marnotrawstwo. IHMO plyta byla kombinowana, tzn ktos rozwalil gniazdo din5 i wsadzil 6.

serdecznie proszę o maile na lotharek@lotharek.pl z tematem ATARIAREA - inne formy komunikacji zawodzą...
"The worth of all people is dependent on how they spend their life making contributions" - Kano Jigoro
FKMC /Fan Klub Malej Czarnej/   @Grey

18

Odp: Atari 130 XE wejście monitorowe

[sorka za offtopic]
lotharek: zdaje się, że link w Twojej sygnaturce nie działa - wywala błąd 403 (brak dostępu do strony)
[/sorka za offtopic]

19

Odp: Atari 130 XE wejście monitorowe

http://www.icpnet.pl/~avoid/


rozbebeszylem i uaktualnilem...


hmm..co oznacza ów napis u dołu 130XE SECAM?

ogólnie to k...a jesień idzie!

20

Odp: Atari 130 XE wejście monitorowe

To oznacza ni mniej, ni więcej - że jest to francuska wersja 130XE. Były takie robione (właśnie w tym systemie) - ale bez złudzeń, to inny SECAM niż ten co był w Polsce. Teraz pytanie: ma ktoś schemat francuskiej wersji XE...? Wtedy będzie wiadomo, czy to oryginał, czy było grzebane. Może Bitman jest w stanie to sprawdzić...?
BTW: sama płyta jest dość dziwna - z tego co widać, brak na niej modulatora, i to fabrycznie. W takim wypadku: co to za przełącznik, który - w innych modelach - zmieniał kanał w modulatorze.
Oki, mam propozycję: kup innną 130-tkę na allegro, a w tej nie dłub i odsprzedaj mi po cenie zakupu nowej (tylko za bardzo nie szalej). Chętnie bym się temu egzemplarzowi przyjrzał. Oczywiście koszty przesyłki "nowej" do Ciebie i tej do mnie pokrywam. Co ty na to...?

Ostatnio edytowany przez Sikor (2006-09-17 11:09:12)

Sikor umarł...

21

Odp: Atari 130 XE wejście monitorowe

Spox Sikor ;)

Wyślę Ci tą "perełke", najwyżej mi kiedyś browca postawisz jak będzie okazja do poznania.
Ja w sumie i tak niewiele z nią zrobie a jedną "normalną" 130-stke już posiadam.
Kupiłem to na aukcji ze względu na xf551, którą chciałbym przerobić na napędy 3,5.
Napisz tylko potem co to za wynalazek :D


Podaj adres na skrzynke.

Ostatnio edytowany przez szary331 (2006-09-17 11:36:56)

ogólnie to k...a jesień idzie!

22

Odp: Atari 130 XE wejście monitorowe

Secam czy nie, nie powinno to miec znaczenia przy sygnale kompozytowym. TV tak, ale kompozyt to kompozyt. Tak mi sie wydaje ...

23

Odp: Atari 130 XE wejście monitorowe

Podobno secamowskie atarki mają tylko 16 kolorów (?).

KMK
? HEX$(6670358)

24

Odp: Atari 130 XE wejście monitorowe

Jak w 15-tce i to w jednej linii to chyba zajebiście :P

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

25

Odp: Atari 130 XE wejście monitorowe

W 15-tce i w jednej linii owszem, ale pionowej :P

KMK
? HEX$(6670358)