1

Temat: SIO@IDE v4.4 na allegro

Zobaczyłem taką ofertę wystawioną na allegro przez Pigułę.

http://www.allegro.pl/item140878515_sio … z_usb.html

Mam pytanie jak to działa? Czy dobrze rozumiem że mogę do tego dopiąć kartę Compact flash na którą zgram całość softu do Atari i będę to mógł potem wszystko podpiąć do Atarki i używać jako stacji dysków? Jeśli nie to jakie są ograniczenia. Obecnie nie mam Stacji dysków do Atari i zresztą nigdy nie miałem więc w DOS-ach się za bardzo nie orientuję. Jakiś szybki nośnik na który mógłbym łatwo przenieść Soft z PC na Atari bardzo by mi się przydał.

2

Odp: SIO@IDE v4.4 na allegro

Dziala to dokladnie jak stacja dyskow do malego Atari (+ dodatkowo tryb Ultra Speed), a wlasciwie jak zestaw od jednej do osmu stacji podlaczonych jednoczesnie.
Podlaczasz sobie kabelkiem do malucha, i Twoj komputerek widzi umieszczone na karcie CF lub twardym dysku pliki .ATR tak, jakby byly to stacje dyskow o kolejnych numerach.
Konfiguracja jest zapisana w pliku tekstowym, ktory mozesz sobie edytowac na PC, albo modyfikowac go (nie wprost, ale podmapowujac przez menu odpowiednie pliki jako dyskietki w odpowiednich (emulowanych) stacjach), za pomoca programu konfiguracyjnego na Atari.
Ja sobie wbudowalem toto do srodka i mam nad gnazdami Joystickow, zlacze karty CF - wygodne niesamowicie, tym bardziej jak masz w PC czytnik kart CF.
Pamietaj tez, ze dysk twarde do malego atari takze widziane sa przez system jako takie wieksze dyskietki :) , w zwiazku z tym po stworzeniu pliku ATR o pojemnosci 16MB i podpieciu go pod ktoras stacje, masz po poprostu 16to megabajtowa partycje dysku w formacie widzianym spokojnie przez SpartaDOS czy MuDOS na atari.

P.-S. Wersja z USB ma po prostu mozliwosc podpiecia do PC bez czytnika kart czy tez odpinania dysku. Jest wtedy widoczna z poziomu Windows jak kazdy naped USB i mozesz kopiowac sobie na niego pliki ATR bez problemow, jednak dziala to powoli i w tym czasie Atari nie widzi dysku. Tak wiec USB Ci sie moze nie przydac, choc... czasem .... kto wie (a napewno podwyzsza cene, bo scalak jest nietani).

Ostatnio edytowany przez Pecus (2006-11-10 11:36:48)

Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.

3

Odp: SIO@IDE v4.4 na allegro

Ale różnica z USB i bez to chyba różnica 10 zł u Piguły, zaś jeśli w życie wejdzie wersja 5.0 wymiana miedzy Pc i XE będzie bardzo przyjemne ( tak mi się wydaje )

Żyję bo Bóg tak chciał.

4

Odp: SIO@IDE v4.4 na allegro

Różnica z wersją USB i bez to ok. 30zł. Piguła czasami wystawia takie wersje.

Sam dokonałem na Allegro zakupu u Piguły tego cuda i szczerze polecam. Zarówno Pigułę jako sprzedającego jak i sam interfejs. Bardzo fajna sprawa. Niestety sam interfejs to początek wydatków. Żeby korzystać z karty CF, to po pierwsze trzeba ją mieć i po drugie należy dokupić przelotkę (+ ew. taśmę). Do pełni szczęścia potrzebny jest jeszcze czytnik kart w PC. Choć przy wersji z USB jest zbędny. Jednak jak już się zdecydujesz wydać 100zł na SIO2IDE + ok.50 zł na kartę 512MB + 30-40zł na przejściówkę, to wydatek 20-30 zł na czytnik nie jest tragedią, a bardzo podnosi komfort pracy.

Urządzenie można podłączyć do złącza SIO w Atari i nie trzeba go nawet otwierać! Na karcie 512MB mam chyba wszystko, co mi do szczęścia potrzeba i jeszcze zostaje sporo miejsca. Jedną, jedyną wada tego urządzenia jest brak możliwości zmiany ?dyskietek w stacji? w trakcie wykonywania jakiegoś programu (np. gry). Dyskwalifikuje to wszystkie gry wielodyskowe, gdzie nie można włożyć np. drugiej dyskietki do kolejnej stacji ? dysk1 do stacji D1, dysk2 do stacji D2, itd. i muszą być wkładane do D1 w trakcie gry. Szkoda.

Ja sobie cały interfejs wraz z przejściówką zamontowałem pod maską mojego XEGS. Z boku jest mała szczelina przez która wkłada się kartę. Super sprawa. Kartę w każdej chwili mogę wyjąć i podpiąć do PC, gdzie zrzucam nowy soft. Przekładam do Atari i jazda na maxa!

Stworzyłem też kilka obrazów ATR wielkości 16MB, które traktowane są jak partycje dysku twardego widziane przez MyDos lub SDX i na nich mam cały soft ?narzędziowy?.

Ogólnie bardzo polecam.

5

Odp: SIO@IDE v4.4 na allegro

larek napisał/a:

Jedną, jedyną wada tego urządzenia jest brak możliwości zmiany „dyskietek w stacji” w trakcie wykonywania jakiegoś programu (np. gry). Dyskwalifikuje to wszystkie gry wielodyskowe, gdzie nie można włożyć np. drugiej dyskietki do kolejnej stacji – dysk1 do stacji D1, dysk2 do stacji D2, itd. i muszą być wkładane do D1 w trakcie gry. Szkoda.

Nie jest tak źle jak ktoś używa s2i jukebox :) Do tego QMEG i robi się niezła jazda :)

STYMulator JIL ST YM2149 mjuz:k @ gnu/linux
SIUP (SIo2Usb2Pc) - SIO2PC USB Edition
PIN ready logo
3M / InD: ... na kasetach były zabezpieczenia w postaci tzw. "mikropierdnięcie" ...

6

Odp: SIO@IDE v4.4 na allegro

larek napisał/a:

Dyskwalifikuje to wszystkie gry wielodyskowe, gdzie nie można włożyć np. drugiej dyskietki do kolejnej stacji ? dysk1 do stacji D1, dysk2 do stacji D2, itd. i muszą być wkładane do D1 w trakcie gry. Szkoda.

Jak ktoś ma Qmega 4.4 i przynajmniej 320 Ramu to ten problem w większości wypadków nie istnieje!

Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające. J. Tuwim

7

Odp: SIO@IDE v4.4 na allegro

Dzięki za wyjaśnienia. Wygląda na to że to jest to czego szukałem. Tylko teraz muszę przekonać żonę na taki wydatek, a w tym miesiącu trochę już wydałem na zakup sprzętu i literatury ;). Myślę że najlepszym rozwiązaniem jest właśnie umieszczenie całości we wnętrzu obudowy tym bardziej że wtedy jak rozumiem odpadałby problem zdobycia wtyczki SIO. Dlatego mam pytanie do Piguły - Czy jest możliwość zakupu wersji bez USB i czy wtedy byłoby taniej? Rozumiem że cały system składałby się wtedy z Interfejsu, przejściówki do podłaczenia karty CF (nie wiem gdzie to kupić),  no i czytnika kart w PC.

Btw. czy można zdobyć wtyczkę SIO w jakiś inny sposób niż przez zniszczenie atarowskiego magnetofonu lub stacji dysków???

8

Odp: SIO@IDE v4.4 na allegro

wyprowadź inne złącze w obudowie atarki... np. Canon 15 ;) albo najlepiej wpakuj całość do środka atarki ;)

9

Odp: SIO@IDE v4.4 na allegro

Urborg napisał/a:

Czy jest możliwość zakupu wersji bez USB i czy wtedy byłoby taniej? Rozumiem że cały system składałby się wtedy z Interfejsu, przejściówki do podłaczenia karty CF (nie wiem gdzie to kupić),  no i czytnika kart w PC.

Tak - koszt 70zł,

http://allegro.pl/item141458791_sio2ide … z_usb.html


adapter IDE-CF dostępny jest na allegro - polecam wyroby gotronika bo są porządnie zrobione cena od 30-40zł.

http://allegro.pl/item141050840_adapter … outer.html

A na pytanie skąd wziąść wtyczkę SIO hmmm po 10-15zł pojawiają się czasami na allegro kable od stacji dysków - jest to łatwy i przyjemny sposób pozyskania dwóch wtyczek.

Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające. J. Tuwim

10

Odp: SIO@IDE v4.4 na allegro

larek napisał/a:

Dyskwalifikuje to wszystkie gry wielodyskowe, gdzie nie można włożyć np. drugiej dyskietki do kolejnej stacji – dysk1 do stacji D1, dysk2 do stacji D2, itd. i muszą być wkładane do D1 w trakcie gry. Szkoda.

A  nie można mieć kilku kart CF z poszczególnymi dyskietkami i wymieniać ich gdy gra poprosi o zmianę dyskietki?

11

Odp: SIO@IDE v4.4 na allegro

Urborg napisał/a:

A  nie można mieć kilku kart CF z poszczególnymi dyskietkami i wymieniać ich gdy gra poprosi o zmianę dyskietki?

Nośnik jest rozpoznawany w momencie uruchomienia interfejsu - obawiam się, że wkładanie/wyjmowanie karty podczas pracy może skończyć się utratą danych lub uszkodzeniem filesystemu. Tak jak ma to miejsce w przypadku odcinania napięcia przy normalnych dyskach (5 razy Ci się uda a za szóstym...)

Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające. J. Tuwim

12

Odp: SIO@IDE v4.4 na allegro

Witam!

Wtyczke SIO wypadałoby "magicznie" wytworzyć z CANONa 15-pin troche tnąc złącze.
Pasuje i się sprawdza w praktyce... Do tego troche modeliny albo czegoś tam i jest OK...

W zasadzie z dowolnego CANONA pow 9 pin można "wystrugać" wtyczkę... Szkoda oryginałów ;-)

Pozdrawiam

tOri

P.S. Sorry - nie z każdego - MeaCulpa... Qtwa...zrobiłem z Canona ale teraz widzę że nie pasuje do standardu a pasuje do SIO ??
       Zmierzyłem i faktycznie Oryg. Canon ma 2,54 a ten mój 3,5 - taki jak w Atari :-O Ale mimo wszystko da się wykorzystać piny
       z żeńskich Canonów do zrobienia wtyczki SIO tyle, że więcej roboty jest.

Ostatnio edytowany przez toriman (2006-11-12 21:37:09)

Różne różności dla Atari i nie tylko - przydatne, bądź nie ale i tak warto zajrzeć...
http://atari.myftp.org  Atari - Power without price and necessary elements with some sh*t onboard
https://reversing.pl SSL enabled site

13

Odp: SIO@IDE v4.4 na allegro

A skąd wziąść tego CANONA 3,5 który pasuje do SIO? Czy w przeciętnym sklepie Elektronicznym jest szansa dostać taką wtyczkę? No i oczywiście ile kosztuje. Szkoda dla wtyczki niszczyć sprawny magnetofon :(

14

Odp: SIO@IDE v4.4 na allegro

Urborg:

Magnet, kóry dostales ode mnie (przyznaje ze wstydem) był własnie taki dawcą.
Sprawdziłem kilka adresów sklepów podanych swego czasu na forum (np. Bomis w Gdańsku) i niestey wygląda na to, że zapasy zostały wyprzedane do zera.

Z odpowiednikami, które po drobnych modyfikacjach możnaby zastosować jako SIO też nie jest lekko (tego CANONA jeszcze nie sprawdzałem) ja nic nie znalazłem. :(

Na razie zostaje chyba tylko odzysk (magnet lub przewód od stacji)

Ostatnio edytowany przez szary331 (2006-11-13 09:58:40)

ogólnie to k...a jesień idzie!

15

Odp: SIO@IDE v4.4 na allegro

Witam!

Znalazłem gdzieś w stanach firmę, która za 4,95$ opycha kabel SIO 3 stopowej długości.
Ale jak się policzy to taki kabelek wyszedłby pewnie gdzieś w okolicy 25 PLN za sztuke przy ściągnięciu rzecz jasna
sporej ich ilości...

Pozdrawiam

tOri

P.S. Można kupic magnetofon i pociąć kabelek, można - jakl wyżej napisano - samemu zrobić - rozbiera się żeńskie
       złącze DB15, wyciąga piny, dolutowuje kabelki, wtyka się w przygotowany wcześniej kawałek drewna z otworkami
       i jest wtyczka SIO :D Tak chyba jest najsprawniej i po najniższych kosztach...

      http://www.nleaudio.com/css/products.htm

Ostatnio edytowany przez toriman (2006-11-13 22:50:25)

Różne różności dla Atari i nie tylko - przydatne, bądź nie ale i tak warto zajrzeć...
http://atari.myftp.org  Atari - Power without price and necessary elements with some sh*t onboard
https://reversing.pl SSL enabled site

16

Odp: SIO@IDE v4.4 na allegro

Można też pokombinować ;) wtrysk i forma to nie jedyne żródło pozyskiwania drobnych elementów z tworzywa.

Poza tym nie trzeba rozbierać złacza DB15, odpowiednie konektorki są dostępne w handlu.

Nawiasem mówiąc toriman, jak już gnębimy ten temat to radze abyś przyjrzał sie wtyczce jaka zastosowana jest przy magnetofonie xc11.
Nic nie obiecuje ale może za jakieś dwa tygodnie o ile znajomy wyrobi sie z bieżacymi zamówieniami będę mógł zaprezentowac odpowiednik wtyczki SIO, w miare przyzwoicie zrobiony i za rozsądne pieniądze :)

ogólnie to k...a jesień idzie!

17

Odp: SIO@IDE v4.4 na allegro

Ja juz kombinuje jak wyprodukować wierną kopie tej wtyczki od paru miesięcy. Znalazłem nawet znajomego który by był w stanie odlać dwa wzory (obudowa + gniazdo) ze srebra.
Minusem jest to, że proces jest dość pracochłonny, plusem to, że można to wytwarzać w domowych warunkach. Wygląda to tak, że stalowe wzory umieszcza się w specjalnych płytkach (substancja o konsystencji plasteliny - nie pamiętam nazwy), wkłada się do "obudowy", umieszcza się w przyrządzie do zgrzewanie (banalne urządzenie), skręca zaciskami, ustawia czas zgrzewania, zależny od ilości użytych płytek. Po zgrzaniu, substancja robi się twarda - prawie jak opona samochodowa. Następnie rozcina się ją na dwie (zazwyczaj mocno nieregularne) części, tak aby usunąć stalowy wzór. Po usunięciu wzoru, można odlewać w tym dowolną ilość woskowych kopii. Jako, że srebrne wzory mają "piony" (nie znam fachowej nazwy) o długości kilku cm, ich woskowe odlewy także je posiadają. Teraz wystarczy przygotować naczynia, np. kubeczki po jogurtach, w których w masie gipsowej umieścimy woskowe odlewy. Czekamy aż wyschnie, wyciągamy gips z "kubeczków" i odcinamy wystający wosk (pion). Teraz musimy wytopić wosk z gipsowych forem (jest na to kilka sposobów) i możemy odlewać wtyczki - oczywiście każda gipsowa forma jest jednorazowa, dla tego sposób ten nie nadaje się zbytnio do masowej produkcji.
Nadal szukam lepszego rozwiązania, dlatego traktuję powyższy sposób jako ostateczność.

18

Odp: SIO@IDE v4.4 na allegro

5eba napisał/a:

Teraz musimy wytopić wosk z gipsowych forem (jest na to kilka sposobów) i możemy odlewać wtyczki - oczywiście każda gipsowa forma jest jednorazowa, dla tego sposób ten nie nadaje się zbytnio do masowej produkcji.

Tzw. "metoda traconego wosku". Bardzo szacowna technologia wykonywania odlewów, ma ze trzy tysiące lat, jak nie więcej. Respekt. :)

KMK
? HEX$(6670358)

19

Odp: SIO@IDE v4.4 na allegro

szary331 napisał/a:

Magnet, kóry dostales ode mnie (przyznaje ze wstydem) był własnie taki dawcą.

Tak właśnie podejrzewałem, że zakończył swój żywot jako dawca wtyczki ;). Ale mimo wszystko sprzęt się już przydał bo kupiłem właśnie od gościa Atarkę z magnetofonem w dwóch turbach (2000 i AST) za niewielkie pieniądze wraz ze sporą ilością kaset i niestety po zakończeniu aukcji gośc mnie poinformował że zaginęły mu kartridże z w/w turbami. Tak wiec kartridż od ciebie już się przydał. A swoją drogą jakbym miał wtyczkę to mógłbym spróbować reanimować ten magnet od ciebie bo ten co teraz kupiłem (jeszcze nie testowany) wygląda jakby wieeeele już przeszedł.

Jakby coś się dało zrobić w kwestii produkcji wtyczek to ja jestem chętny.

20

Odp: SIO@IDE v4.4 na allegro

Uff dobrze że istnieją na tym świecie kolekcjonerzy ... gdyby nie oni pewnie niedługo będziemy oglądać na aukcjach sprzęt "sprzedam magnetofon/stację Atari - bez SIO" bo użytkownicy AA oskubią w krótkim czasie wszystkie odtwarzacze kasetowe ze SIO i Bóg wie co jeszcze

zgadzam się natomiast co do produkcji identycznie działających zamienników

21

Odp: SIO@IDE v4.4 na allegro

BTC: Stacje mają gniazda, przewody ze SIO są osobno.
Wśród 5 zdobytych przeze mnie stacji, żadna nie miała w komplecie przewodu.
Pozostaje tylko odzysk (co przyzanaje mnie tez sie za bardzo nie podoba) lub kombinowanie z zamiennikami.
Tak czy owak wszyscy cierpimy z powodu braku tych wtyczek :(

ogólnie to k...a jesień idzie!

22

Odp: SIO@IDE v4.4 na allegro

BTC napisał/a:

Uff dobrze że istnieją na tym świecie kolekcjonerzy ... gdyby nie oni pewnie niedługo będziemy oglądać na aukcjach sprzęt "sprzedam magnetofon/stację Atari - bez SIO" bo użytkownicy AA oskubią w krótkim czasie wszystkie odtwarzacze kasetowe ze SIO i Bóg wie co jeszcze

Szkoda że kolekcjonerzy nie mają własnego forum, nie musiałbym czytać takich głodnych kawałków.

23

Odp: SIO@IDE v4.4 na allegro

w ciągu ostatnich 2 miesiecy widzialem przynajmniej 2-3 takie kable na allegro... wiec większego problemu z ich zdobyciem nie widze!

Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające. J. Tuwim

24

Odp: SIO@IDE v4.4 na allegro

owszem były na allegro w ciągu 2 miesięcy i własnie 2 szt. w ciągu tych dwóch miesięcy kupiłem bo potrzebne mi były do podłączenia moich stacji. Teraz natomiast od dłuższego czasu jest posucha...

Chcac podłączyć coś jeszcze człek zostaje postawiony wobec wyboru:

- urżnąć wtyczke od magnetofonu

- urżnąć wtyczke od posiadanego przewodu łaczącego stacje

- czekac aż w ciągu nastepnych 2 miesięcy pojawi sie na allegro przewód SIO


Problem jest... :(

ogólnie to k...a jesień idzie!

25

Odp: SIO@IDE v4.4 na allegro

http://img374.imageshack.us/img374/6707/p1170002qq1.th.jpg

http://img457.imageshack.us/img457/1445/b5ph1.th.jpg


zawsze można to w ten sposób rozwiązac... znleżc gniazdo jak nie ma przewodu :D