Temat: Rada w sprawie kupna monitora LCD

Chciałbym kupić monitor 17" LCD, tylko nie bardzo wiem jaki - czym się kierować, jakie powinny być parametry (jasność, kontrast). Moglibyście coś poradzić i ew. zaproponować jakiś niedrogi i dobry model?

grzybson/SSG^NG

2

Odp: Rada w sprawie kupna monitora LCD

Napisz ile masz $ lepiej, bo "niedrogi" to pojęcie bardzo względne.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

3

Odp: Rada w sprawie kupna monitora LCD

Na Twoim miejscu przede wszystkim kierowałbym się dwoma parametrami - gwarancją producenta na martwe pixele i rozdzielczością matrycy.
W przypadku 17" to poniżej 1680x1050 bym nie schodził.

4

Odp: Rada w sprawie kupna monitora LCD

17 cali? to jeszcze takie robia? :D

grypson: podaj kwote do jakiej mozesz poszalec, ale i tak polecam wydac wiecej (np. bierunc na raty)
co do typu matrycy to delego wypytaj...

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

5

Odp: Rada w sprawie kupna monitora LCD

Alex, gdzie widziałeś 17" z 1680x1050? ;)

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

6

Odp: Rada w sprawie kupna monitora LCD

Moje zdanie o LCD znacie, choćbyście nie wiem jakie cuda o nich wypisywali.

Hitler, Stalin, totalniak, SSman, NKWDzista, kaczor dyktator, za długo byłem w ChRL, wypowiadam się afektywnie.

7

Odp: Rada w sprawie kupna monitora LCD

Ja mam pewnie podobne zdanie co do LCD. Ale jako monitor sie sprawdza (jako TV - LCD to pomylka).
Ceny monitorow spadly juz na tyle ze raczej powinienes szukac 19" niz 17" tym bardziej ze najczesciej maja identyczna rozdzielczosc natywna (czyli po prostu 17" ma mniejsze piksele w zwiazku z tym wszystko jest na nim malenkie.
Mysle ze bez problemu wyrobisz sie z 19" w 1000zl.

Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.

8

Odp: Rada w sprawie kupna monitora LCD

moje 19" 1440x900 kosztowalo 900zl - sporo przeplacilem...

na 100% da sie taniej znalezc...

alex: odpowiedz na pytanie delego tez mnie ciekawi...

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

Odp: Rada w sprawie kupna monitora LCD

Jeśli chodzi o matrycę to nie polecam TN/TFT - znacznie lepsze są PVC/MVC (kolosalna różnica odwzorowania kolorów), tyle że nieco droższe

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

10

Odp: Rada w sprawie kupna monitora LCD

To zależy Adam, jeśli ktoś potrzebuje monitora do profesjonalnej grafiki to fakt, PVA/MVA nie mają sobie równych. Problemem jest natomiast czas reakcji takich monitorów szczególnie przydatny w grach i dynamicznych scenach w filmach. Tu matryce TN sprawdzają się najlepiej. Oczywiście są też "szybkie" MVA/PVA, ale kosztują sporo więcej.

Ja mam monitor na TN i szczerze mówiąc nie odczuwam zbytnio dyskomfortu spowodowanego niepełną paletą kolorów. Ważniejszy dla mnie był spory kontrast, zapas jasności i szybkość reakcji. No i cena :)

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

11

Odp: Rada w sprawie kupna monitora LCD

dely, jellonek: Gdzie można kupić to nie wiem, ale skoro matryce o takiej rozdzielczości montuje się w notebookach 15.4", to monitory 17" z taką rozdzielczością tym bardziej powinny być dostępne :) Oczywiście mogę się mylić, ale byłoby to wręcz niewiarydogne.

12

Odp: Rada w sprawie kupna monitora LCD

No to w takim razie przyjmijmy, że jest to niewiarygodne, ale prawdziwe. To fakt, w notkach za 7+ koła 15,4" są takie matryce, ale w panelach do PC taka rozdzielczość jest w panoramach 20" :)

Poza tym nie wyobrażam sobie tekstu na 15" wyświetlaczu w takiej rozdziałce :)

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

13

Odp: Rada w sprawie kupna monitora LCD

Chyba masz rację... choć jest to zaskakujące :(
Ja mam matrycę 1920x1200, a cały komputerek last year kosztował mnie jakieś 3,6K :)
Teraz pewnie można kupić taniej.

14

Odp: Rada w sprawie kupna monitora LCD

Podobno BENQ FP91GP jest bardzo dobry, tylko ciezko go kupic :/ Kupujac, trzeba zwrocic uwage na:

1) czas przy przejsciu B-W-B (czarny-bialy-czarny) teraz, najczesciej, producenci podaja G-W-G (szary-bialy-szary) zeby to atrakcyjniej wygladalo ;)
2) typ matrycy (PVA,MVA to chyba najrozsadniejszy wybor), TN ma bardzo male katy widzenia
3) kontrast
4) jasnosc

A najlepiej nie sugerowac sie cyferkami tylko poprosic sprzedawce zeby zaprezentowal jak monitor sprawuje sie w grach, filmach, edycji textu itd. Wiekszosc sprzedawanych monitorow, tj. ich matryc jest w normie ISO 13406 II, wiec moga pojawic sie martwe subpixele lub pixele i nie podlega to wymianie gwarancyjnej. Lepiej kupic 19 niz 17 poniewaz posiadaja jednakowe rozdzielczosci natywne dzieki czemu literki na 19 nie sa tak male niz na 17. Mam na mysli monitory w formacie 4:3. Osobiscie nie kupilbym LCD, jak padnie moj LG795FT to i tak kupie CRTka :) To tak na szybko, jak chcesz wiedziec wiecej musisz poszukac w necie, materialow jest sporo.

bits received: 001000100010110000100010

15

Odp: Rada w sprawie kupna monitora LCD

Powinienes kierowac sie przede wszystkim rodzajem matrycy. Zeby to bylo prawdziwe LCD bo zdecydowanie jest roznica w jakosci obrazu. Chyba ze ci nie zalezy. Poza tym takie parametry jak jasnosc, kontrast, katy, czas reakcji tez sa nie bez znaczenia...

Gwarancja na martwe pixle? Jest cos takiego wogole? Generalnie to radzilbym kupowac z takiego zrodla poprostu gdzie bedziesz mogl przetestowac ten konkretny monitorek ktory kupisz, a pixlami bym sie nie przejmowal, zawsze sie moze potem kiedys trafic, ale wiadomo SZiT hAPENz...

Jesli mozesz poczekac jeszcze troche a zalezy ci zeby wydac jaknajmniej to radze poczekac kilka mieszkow, z tego co wiem powinno jeszcze staniec.

Co do BENQ to ogolnie jestem zdania ze to bardzo dobre Displeje i polecam, aczkolwiek zawsze nalzey sprawdzic konkretny model, bo nazwa jeszcze nic nie oznacza.

I jeszcze jedna rzecz to jest cos takiego jak monitory szerokokatne i tak np. 19" szeroki koat to nie to samo co prawdziwe 19", ale ceny za szeroki kat sa tez nizsze. Z tym ze taki szeroki kat 19" to prawie to samo co 17" tylko szersza...

Ostatnio edytowany przez vulgar (2006-12-28 18:28:28)

Don't take it too seriously my love.

/// more for your atari ///

16

Odp: Rada w sprawie kupna monitora LCD

Zdecydowanie 19" PVA/MVA. To czy 4:3 czy panorama zależy od zastosowań.

A miłośnicy CRTków mają trochę racji: podstawowa wada LCD-ków jest taka, że strasznie bolą przez nie plecy i ramiona. Na CRT nie ma takich dolegliwości, bo człowiek robi sobie przerwe kilka godzin wcześniej, gdy zaczynają boleć oczy ;)

Odp: Rada w sprawie kupna monitora LCD

vulgar napisał/a:

Gwarancja na martwe pixle? Jest cos takiego wogole? Generalnie to radzilbym kupowac z takiego zrodla poprostu gdzie bedziesz mogl przetestowac ten konkretny monitorek ktory kupisz, a pixlami bym sie nie przejmowal, zawsze sie moze potem kiedys trafic, ale wiadomo SZiT hAPENz...

Jeśli kupujesz w sklepie (nie internetowym) to sprzedawca ma obowiązek, na żądanie kupującego, podłączyć monitor i zaprezentować jego działanie. Jak kupujesz w sklepie internetowym (czy innym wysyłkowym) to masz 10 dni na odesłanie towaru bez podania przyczyn, masz pełny zwrot kasy, z czym musisz odesłać go w oryginalnym opakowaniu i płacisz za odesłanie towaru.

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

18

Odp: Rada w sprawie kupna monitora LCD

LG daje gwarancję jeśli na matrycy jest choć jeden martwy pixel :)
Inni producenci zwykle od 3 w górę....

19

Odp: Rada w sprawie kupna monitora LCD

Ja się kątami bym nie przejmował. Nawet najgorsze szajsy mają takie kąty widzenia, że pracować się da spokojnie. Kto będzie siedział prostopadle do monitora albo patrzył na niego z góry? Nie popadajmy w skrajności. Panoramy, hm. IMO do pracy - spox, do filmów - różnie bywa, w większości filmy są 16:9, ale jak się trafi film w 4:3 to mamy paski po bokach - SUX. Z grami jest odwrotnie, większość (starsze - wszystkie) działa w 4:3 i tym razem mamy znowu paski po bokach - MEGASUX.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

20

Odp: Rada w sprawie kupna monitora LCD

vulgar napisał/a:

Gwarancja na martwe pixle? Jest cos takiego wogole?

Oczywiscie ze jest,  wystarczy spojrzec do pierwszego lepszego sklepu :)

np. http://tiny.pl/whp2

zapomnialem dodac odnosnie

alex napisał/a:

LG daje gwarancję jeśli na matrycy jest choć jeden martwy pixel
Inni producenci zwykle od 3 w górę....

Czy to aby jest na caly okres gwarancyjny, czy moze na np. 30 dni po zakupie monitora, a pozniej wedlug normy ISO?

Ostatnio edytowany przez BLB (2006-12-28 19:30:29)

bits received: 001000100010110000100010

21

Odp: Rada w sprawie kupna monitora LCD

laoo/ng napisał/a:

Zdecydowanie 19" PVA/MVA. To czy 4:3 czy panorama zależy od zastosowań.

A miłośnicy CRTków mają trochę racji: podstawowa wada LCD-ków jest taka, że strasznie bolą przez nie plecy i ramiona. Na CRT nie ma takich dolegliwości, bo człowiek robi sobie przerwe kilka godzin wcześniej, gdy zaczynają boleć oczy ;)

Mnie bolą oczy od LCD.

Pamiętajcie też o tym, że CRT trudniej ukraść! :)

Ostatnio edytowany przez epi (2006-12-28 19:32:10)

Hitler, Stalin, totalniak, SSman, NKWDzista, kaczor dyktator, za długo byłem w ChRL, wypowiadam się afektywnie.

22

Odp: Rada w sprawie kupna monitora LCD

blb: Nie pamiętam, ale się ostro przechwalali, że są lepsi od innych producentów, więc chyba na cały. Można sprawdzić na stronie LGE :)
epi: Oczy bolą od niskich rozdzielczości, bo wtedy widać siatkę :D

Ostatnio edytowany przez alex (2006-12-28 19:34:54)

23

Odp: Rada w sprawie kupna monitora LCD

Panowie i Panie...
Jakl bym poszedł w coś takiego

http://www.allegro.pl/item153253739_iiy … ms_fv.html

a pomyśleć że niecały  rok temu moja 17nastaka lcd była droższa jak ją kupowałem od tej iyamki...

24

Odp: Rada w sprawie kupna monitora LCD

co do pva/mva - jesli chcesz cos ogladac, albo w cos zagrac - odpada, chyba ze masz na prawde wlozysz w toto sporo kasy.
co do tn - ja widze roznice kolorow i to mocna (ktos kto pisal ze to tylko 0,5M jest wyciete z palety 16.7M - chyba ocipial, 262k kolorow ma takie same przejscia na crtku...)

duza zaleta tn - to SZYBKOSC, co widac w gierkach...

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

25

Odp: Rada w sprawie kupna monitora LCD

Jak sie przesiadlem na LCD w 2003 to czas pracy bez bolu oczu sie wydluzyl dwukrontnie. Pomiajac miganie to jest jeszcze jedna prosta przyczyna - przy CRT naladowane czastecki kurzu uderzaja cie w oczy. Wtedy kupilem 17" TN czas reakcji 25 ms i tak naprawde jedyna wada byla zbyt duza rozdzielczosc 1280x1024. Obecnie potrzebowalem drugiego monitora i wachalem sie pomiedzy EIZO 19" za 2.5k a Samsungiem za 0.9k :-). Wybralem to drugie naprawde roznica w kolorach nie jest warta 1600 PLN. Tym bardziej iz wiekszosc kupuje masowe i programy beda dostosowane do wiekszosci - matryca TN. Czas reakcji bzdura taka sama jak bitrate w mp3.