1

Temat: Prośba o pomoc - Sparta - MNT

chcac jak zwykle dostać sie do stacji dysków popełniłem bezmyślnie coś takiego

MNT -P D4:|PASS

dzięki czemu pozbyłem sie pierwszej partycji na której znajdują sie pliki konfiguracyjne sparty i pozostałe programy jak np. "mnt"

jak przywrócić poprzedni stan, gdzie D1 = D1, a nie jak teraz D4=D1

czy istnieje UMNT (unmount) ?

jak podłączyć stacje dysków ?

w istniejących dokumentacjach do sparty nie znalazłem odpowiedzi na w/w pytania

Ostatnio edytowany przez tebe (2007-03-11 16:45:52)

*- TeBe/Madteam
3x Atari 130XE, SDX, CPU 65816, 2x VBXE, 2x IDE Plus rev. C

2

Odp: Prośba o pomoc - Sparta - MNT

Wyłączyć IDEa (shift podczas włączania Atari) czy tam KMK/JŻ i zbootować się ze sio2pc/stacji?

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

3

Odp: Prośba o pomoc - Sparta - MNT

a w tej sio2pc/stacji ma byc dyskietka ze SpartaDOS-em ?

jesli zbootoje ze SHIFT-EM ale bez stacji to ciagle pamieta ze D4=D1

ok, zbootowałem z dyskietki i co dalej ?  teraz wogole nie mam dostepy do HDD

Ostatnio edytowany przez tebe (2007-03-11 17:00:16)

*- TeBe/Madteam
3x Atari 130XE, SDX, CPU 65816, 2x VBXE, 2x IDE Plus rev. C

4

Odp: Prośba o pomoc - Sparta - MNT

Odpal z dyskietki systemowej i stamtąd uruchom FDISK'a i poprzestawiaj sobie jak tam wcześniej miałeś, zapisz, reset.

grzybson/SSG^NG

5

Odp: Prośba o pomoc - Sparta - MNT

Oj bebe.

A wszystkie partycje D1-D8 masz przypisane? Jeśli nie to ustaw sobie np. D8: w sio2pc na image z mnt i innymi...

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

6

Odp: Prośba o pomoc - Sparta - MNT

Z poziomu SpartaDOS można rozwiązać ten problem:

POKE $D1FF 1
POKE Wlasciwy_Adres_W_Tablicy_Partycji 1
POKE $D1FF 0

Wlasciwy_Adres_W_Tablicy_Partycji jest oczywiście tym, który zawiera $04, a powinie $01. Nie pamiętam dokładnie, ale należy szukać go pod koniec strony $DE00.

Atari należy włączyć oczywiście z włączonym interfejsem (bez Shifta). Pod POKE'ach powinien pojawić sie dysk D1: i należy wtedy odpalić MNT -P D1:, aby zapisać zmiany w tablicy partycji.

Zawsze mam rację, tylko nikt mnie nie słucha.

7

Odp: Prośba o pomoc - Sparta - MNT

mozecie wystawić albo podać adres skąd zassam FDISK-a, bo wszystkie programy uzytkowe byly na partycji ktora znikła

ogólnie ciężka w użytkowaniu ta Sparta, szczególnie z HDD

może przydałby sie programik w stylu "przywracanie systemu" który zapisałby do pliku aktualna konfiguracje i w przypadku wpadki mogłby odtworzyć konfiguracje

*- TeBe/Madteam
3x Atari 130XE, SDX, CPU 65816, 2x VBXE, 2x IDE Plus rev. C

8

Odp: Prośba o pomoc - Sparta - MNT

odpaliłem FDISK, redirection D1 -> D1 ustawiłem, zapisałem i "Unrecognized disk structure" czy coś w tym stylu otrzymalem, aktualnie Sparta przestała się uruchamiać

i tak zakończyła się przygoda ze Sparta

*- TeBe/Madteam
3x Atari 130XE, SDX, CPU 65816, 2x VBXE, 2x IDE Plus rev. C

9

Odp: Prośba o pomoc - Sparta - MNT

czy na kazdej pozycji w FDISK trzeba ustawic "drive redirection" D1->D1, D2->D2, D3->D3, D4->D4 itd.

co oznacza "Boot type" pass/control ?

co oznacza "Lock a partition" ?

Ostatnio edytowany przez tebe (2007-03-11 23:32:14)

*- TeBe/Madteam
3x Atari 130XE, SDX, CPU 65816, 2x VBXE, 2x IDE Plus rev. C

10

Odp: Prośba o pomoc - Sparta - MNT

przypadkiem, pewnie dalekowzroczny Pin-ek zrobił kopie D1 na D2, IDECOPY dokonał reszty i w końcu odzyskałem co było do odzyskania

*- TeBe/Madteam
3x Atari 130XE, SDX, CPU 65816, 2x VBXE, 2x IDE Plus rev. C

11

Odp: Prośba o pomoc - Sparta - MNT

ponawiam teraz pytanie dotyczace stacji dysków, jak podłączyć stacje dysków aby korzystać jednocześnie z HDD i stacji dysków

RESET+SHIFT mam stacje dyskow ale nie mam HDD, RESET mam HDD ale nie mam stacji dyskow

p.s.
gdzie podziewa sie ramdysk, skoro d1-d16 zajmuja partycje ?

Ostatnio edytowany przez tebe (2007-03-12 01:36:53)

*- TeBe/Madteam
3x Atari 130XE, SDX, CPU 65816, 2x VBXE, 2x IDE Plus rev. C

12

Odp: Prośba o pomoc - Sparta - MNT

Ja mam np. partycje d2, d3, d8 nieprzypisane w fdisku. Dla 2,3 mam stacje, 8 sio2pc.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

13

Odp: Prośba o pomoc - Sparta - MNT

a jak mozna nie przypisac w fdisku jeśli juz wczesniej przypisalem, co trzeba zrobic pod fdiskiem aby jakies partycje "wypadły" ?

jak sformatować partycje >9, bo teraz mam tylko "Error - $82" gdy probuje wejść na partycje >d9

ok, w fdisku usunałem informacje o wielkości partycji, teraz nie widzi D8 i D9 (Drive not present), moge podpiać pod nie stacje i ramdysk ?

Ostatnio edytowany przez tebe (2007-03-12 08:06:34)

*- TeBe/Madteam
3x Atari 130XE, SDX, CPU 65816, 2x VBXE, 2x IDE Plus rev. C

14

Odp: Prośba o pomoc - Sparta - MNT

Tebe, przecież do interfejsu jest całkiem szczegółowa instrukcja, gdybyś do niej zajrzał, większość tych pytań miałbyś z głowy. Po drugie, z objawów wnoszę, że masz SpartaDOS X 4.20 - on widzi tylko 9 dysków - oraz FDISK 1.40, który powinieneś sobie wymienić na 2.x. Ta wersja pozwala m.in. na włączanie i wyłączanie partycji.

http://drac030.krap.pl
http://atariki.krap.pl/index.php/IDE_JZ/KMK/FDISK_II

EDIT:

tebe napisał/a:

ok, w fdisku usunałem informacje o wielkości partycji, teraz nie widzi D8 i D9 (Drive not present), moge podpiać pod nie stacje i ramdysk?

Ramdysk możesz podpiąć zawsze pod wszystko bez usuwania HDD z danego numerka napędu, bo ramdysk zawsze jest "na wierzchu" - kolejność obsługi jest taka: ramdysk, jeśli go nie ma to HDD, jeśli tego z kolei nie ma, to SIO.

Jak niżej napisał trub, w nowszej SDX można to dodatkowo regulować komendą MAP.

Ostatnio edytowany przez drac030 (2007-03-12 10:01:58)

KMK
? HEX$(6670358)

15

Odp: Prośba o pomoc - Sparta - MNT

tebe napisał/a:

ponawiam teraz pytanie dotyczace stacji dysków, jak podłączyć stacje dysków aby korzystać jednocześnie z HDD i stacji dysków

W SDX 4.20 nie możesz mieć na tym samym numerze partycji HDD i stacji i korzystać jednocześnie z obu (musisz uwolnić jakąś partycję np. 2 i przełączyć stację na odpowiedni numerek).

W SDX 4.40 (4.39RC) jest polecenie MAP, np. MAP 1 SIO B: spowoduje przypisanie fizycznego napędu SIO nr 1 (stacji) do logicznego dysku B: (niezależnie czy jest włączony HDD i ma tam partycje czy nie). W ten sposób możesz kopiować między HDD<->FDD, zachowując stację na nr 1.

Ostatnio edytowany przez trub (2007-03-12 09:14:43)

16

Odp: Prośba o pomoc - Sparta - MNT

Poza tym - MNT.COM posiada błąd;- informacja wysłana do Draco :)- fdisk 2.x wykazuje śmieci w tablicy master po użyciu MNT - co najmniej - jeśli mam podłączony dysk slave. W takim przypadku wartość pierwszej partycji slave jest przepisywana na pierwszy wolny wpis master, co skutkuje min. ujemną ilością wolnych sektorów :)

poza tym - Lizard;- jeśli masz source MNT, który zbiera parametry z linii poleceń, oraz wspiera parametr /-p/ podrzuć to do Draco - albo jakoś sie tam dogadajcie. Poza tym - SDX 4.20 w stos. do 4.39, czy 4.40 - sto lat za murzynami. SDX 4.40 to duży krok w stosunku do tego - co było. Osobiście jestem pod wrażeniem :)

Ostatnio edytowany przez Pin (2007-03-12 15:53:23)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

17

Odp: Prośba o pomoc - Sparta - MNT

Mając SIO2PC możesz przypisać je do D2:, a resztę identyfikatorów (D1:, D3: itd.) do HDD. W takim układzie, nawet jeśil masz starą Spartę, system będzie ci startował z HDD (z D1: ), oraz będziesz miał dostęp do seriala przez D2: (na przykład). Żeby partycja HDD przestała okupować identyfikator dysku, wystarczy w FDISK-u II najechać na nią kursorem i dać Ctrl/A. Gdy zniknie znaczek "Act", trzeba zapisać tablicę partycji (Ctrl/W), wyjść z FDISK-a, i najlepiej zrobić reset dla pewności. Od tej chwili masz dostęp i do HDD i do SIO2PC.

Sparta powinna automatycznie założyć ramdysk, o ile komputer ma ponad 128k RAM-u.

Defaultowy CONFIG.SYS w 4.20 jest zaszyty w bebechach Sparty i bez debuggera się do niego nie dostaniesz :) Dopiero 4.39 ma to w postaci jawnie dostępnego pliku na dysku CAR: Własny plik CONFIG.SYS musisz (w 4.20) dać na dysk D1:, ten dysk musi być w formacie SpartaDOS-u. Może to wyglądać np. tak:

USE BANKED
DEVICE SPARTA
DEVICE SIO
DEVICE RAMDISK I:,n

gdzie 'n' to liczba banków, jaką ma zająć ramdysk. Np. przy 320k max. to 15 banków (bo jeden zajmuje sama Sparta dla siebie).

pin: tego baga ma tylko mnt lizarda :)

Ostatnio edytowany przez drac030 (2007-03-12 19:52:12)

KMK
? HEX$(6670358)

18

Odp: Prośba o pomoc - Sparta - MNT

odpalilem Sparta DOS 32x przez SIO2PC, tam juz byl ramdysk, skopiowalem z dyskietki AtariDOS pliki sciagniete z netu na ramdysk I: potem RESET i juz był dostępny HDD, z ramdysku na HDD i w końcu mam pliki

masakra

p.s.
wprowadzilem do CONFIG.SYS wpis dotyczacy ramdysku i zgłasza ze RAMDISK OK! ale partycja HDD przykrywa naped I:, bede probowal z FDISK 2.0

p.s. #2

skad można pobrać FDISK 2 na stronie Draca ani Truba nie widze czegos takiego jak FDISK ???

zaszyty był w dyskietce systemowej, WOW, a jak ktoś jest mało domyślny to pewnie się podda, prosiłbym o bardziej łopatologiczne wyłuszczenie gdzie szukać FDISK-a to tak dla potomnych

Ostatnio edytowany przez tebe (2007-03-12 20:27:14)

*- TeBe/Madteam
3x Atari 130XE, SDX, CPU 65816, 2x VBXE, 2x IDE Plus rev. C

19

Odp: Prośba o pomoc - Sparta - MNT

to ja proponuję esencję powyższych wywodów dodać do FAQ...

Kto jest za? ;)

I Ty zostaniesz big endianem...

20

Odp: Prośba o pomoc - Sparta - MNT

zrobilem jak Drac sugerowal, zwolniłem D9 (I:) no i mam 'Unrecognized diskette format', przy probie formatowania nastepuje zwis czy też niekiedy samoczynna próba resetu która prowadzi do permanentnego zwisu, tak że tylko wyłączenie zasilania pomaga

używam spartowej komendy FORMAT

ktoś Wie co jest nie tak ?

wyłączyłem takze przy pomocy FDISK2 partycje H: (d8:) otrzymałem komunikat 'Drive not present'

ogólnie ramdysku nie ma ani na D8: ani na D9:, dopiero jak przejde do sparty 32x mam ramdysk bez kombinowania

Ostatnio edytowany przez tebe (2007-03-12 21:04:24)

*- TeBe/Madteam
3x Atari 130XE, SDX, CPU 65816, 2x VBXE, 2x IDE Plus rev. C

21

Odp: Prośba o pomoc - Sparta - MNT

Masz zwis przy próbie formatowania ramdysku? To chyba cos nie tak ze sprzętem. BTW. RAMDISK.SYS sam zapisuje katalog na wskazanym dysku, więc żadnego kombinowania być nie powinno. Co ci wyświetla polecenie MEM?

KMK
? HEX$(6670358)

22

Odp: Prośba o pomoc - Sparta - MNT

main: $1036,$1036
Ext: $6839,$6839

63 banks of RAM available

jesli usune z CONFIG.SYS wpis DEVICE SIO wowczas posypie sie calosc, nie bedzie HDD ale bedzie RAMDYSK :)

p.s.
mozna remowac linie w CONFIG.SYS, zdaje sie ze słowo REM jest nieodpowiednie ?

p.s. #2
jesli odpalam z dyskietki (SHIFT wcisniety) przez SIO2PC Sparte32x to ramdysk zakladany jest automatycznie, a nie ma tam ani AUTOEXEC.BAT ani CONFIG.SYS

Ostatnio edytowany przez tebe (2007-03-12 21:44:46)

*- TeBe/Madteam
3x Atari 130XE, SDX, CPU 65816, 2x VBXE, 2x IDE Plus rev. C

23

Odp: Prośba o pomoc - Sparta - MNT

Sparta 3.2x a X 4.2x to są dwa kompletnie różne DOS-y, więc brakiem konfiga w SD 3.2 bym się nie przejmował.

DEVICE SPARTA i DEVICE SIO są obowiązkowe i muszą być na początku CONFIG.SYS. Przed nimi jeszcze musi być USE (USE BANKED w twoim wypadku). Zwłaszcza przed/zamiast DEVICE SIO nie może być np. DEVICE RAMDISK. Kolejność się liczy, jak w przykłądzie powyżej (post #17).

Reszta konfiga jest mniej restrykcyjna i poza tymi trzema wpisami pozostałe moga być już w dowolnej kolejności wobec siebie.

Remować można dopiero od SDX 4.39 :)

Jeśli dajesz taki CONFIG.SYS na D1:

USE BANKED
DEVICE SPARTA
DEVICE SIO
DEVICE RAMDISK I:

i po restarcie na I: nie ma sformatowanego ramdysku, to coś jest spieprzone (uszkodzony kartridż?).

Ostatnio edytowany przez drac030 (2007-03-12 22:25:52)

KMK
? HEX$(6670358)

24

Odp: Prośba o pomoc - Sparta - MNT

stworzyłem CONFIG.SYS jaki podałeś DRAC i jest OK :)

czyli winny jest CONFIG.SYS, nie chce na nikogo donosić ale pisał go Pin :), poniżej treść tego wrednego configa

use banked
set comspec=car:command.com
set prompt=$l$p>
set path=car:;:;b:\hdd\;b:\sdx\
set batch=b:\autoexec.bat
set car=b:\hdd\car.tmp
set basic=b:\hdd\basic.tmp
device sparta
device sio
device ramdisk i:
device cs /s
device ssdxbnk $ef
device jiffy
device ados.sys
device color.sys
device idefast
device cad $e7 2 off
device qe2.sys

Ostatnio edytowany przez tebe (2007-03-12 22:37:58)

*- TeBe/Madteam
3x Atari 130XE, SDX, CPU 65816, 2x VBXE, 2x IDE Plus rev. C

25

Odp: Prośba o pomoc - Sparta - MNT

już wiem co psuje

DEVICE IDEFAST

po tym napedy partycji nie daja sie nadpisac przez ramdysk, IDEFAST Lizarda powoduje problemy

*- TeBe/Madteam
3x Atari 130XE, SDX, CPU 65816, 2x VBXE, 2x IDE Plus rev. C