1

Temat: turbo board - zalozenia

chcialbym zebyscie rzucili jakimis wymaganiami co do turbo dla atarki

moje chwilowo ograniczaja sie do tego ze ma byc 65c816 taktowany 14.187576MHz, 4M pamieci na simie (16?) (krotkie? dlugie?) odswierzanie CBR, 1WS dla procesora podczas odswierzania, jesli nie chcecie WS przy odswierzaniu czekam na jakies propozycje - zwolnic to nie zwolni, dla trybu emulacji nie ma to w ogole znaczenia, poniewarz w trybie emulacji mamy 65c02 taktowane 1/8 zegara c816 - czyli tyle ile w standardowej atarce, tak naprawde to taktowanie dalej jest 14MHz, ale co cykl procesora jest wstawiane 7 WS, tak wiec odswierzanie w trybie emulacji bedzie niewykrywalne... dobra... kto ma jakies pomysly?!

przechodze na tumiwisizm

2

Odp: turbo board - zalozenia

A jak sie zachowa Antic przy takich 7 waitach ?
Czy to jest oddzielny zegar dla 816 only czy to jakos jest zsynchronizowane ?
Pytam bo wiem ze jak narazie wszelkie turbo na tym etapie (tj sync z Anticiem)
mialy jakies problemy ?

3

Odp: turbo board - zalozenia

>65c816 taktowany 14.187576MHz, 4M pamieci na simie (16?) (krotkie? dlugie?)

taktowanie mi sie bardzo podoba :-) i bez sztucznego zawezania do 4mb. co do gabarytow simma wydaje mi sie lepszy 72pin (latwiej dostac) ale czy sie zmiesci?

>odswierzanie CBR, 1WS dla procesora podczas odswierzania, jesli nie chcecie WS przy odswierzaniu czekam na jakies propozycje - zwolnic to nie zwolni, dla trybu emulacji nie ma to w ogole znaczenia,

mow do mnie jeszcze

> poniewarz w trybie emulacji mamy 65c02 taktowane 1/8 zegara c816 - czyli tyle ile w standardowej atarce, tak naprawde to taktowanie dalej jest 14MHz, ale co cykl procesora jest wstawiane 7 WS, tak wiec odswierzanie w trybie emulacji bedzie niewykrywalne...

a co by sie stalo gdyby mozna bylo "zworkami" ustawiac ile tych WS wstawiac w trybie c02 ? kto wie moze pojawi sie os dzialajacy prawidlowo na 4 mhz? dlaczego niedac takiej mozliwosci sprzetowo, ustawianie na stale niecalego 2mhz nie jest chyba dobre.

> kto ma jakies pomysly?!

zeby antic absolutnie nie mial dostepu do pamieci proca (tych dodatkowych 16mb) procek w tym obszarze niepowinien byc wstrzymywany... moze skozystac z doswiadczenia amigowcow i zostawic zlacze ;-) ma przyszle rozszerzenia? (karte grqficzna 8) ).

byloby rowniez wspaniale zeby dodanie tego turbo bylo czynnoscia odwracalna - przelacznik i juz mamy koszerna atare. dlaczego? byc moze jakis program nie zadziala na 65c02? i co wtedy? "napisz se" nowy ? ;-)

z ta pamiecia jeszcze - moze by zrobic tak zeby caly ram "standardowej" ataryny to bylo powiedzmy 1mb i tu dostep ma antic a do reszty dostep ma tylko glowny proc :twisted:  do tego potrzebne by byly chyba 2 simmy ?

nie bic! tylko pytam

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

4

Odp: turbo board - zalozenia

To ja napisze troche kontrowersyjnie, czy nam taka dopalka jest potrzebna ? Mnie np. ona nie za bałdzo interesuje. Z jednej strony fajnie by bylo miec szybsza atarke ale z drugiej to do szybkosci mamy grzyby.

Poza tym niech no ktos tylko wyskoczy z tematem Atari w budzie Tower to osobiscie skasuje temata  ;)

Dla mnie jest potega miniaturyzacji, ze mam kompletnego kompa w kilkudziesieciu cm2, a tałery dopalki i inne to juz nie ta bajka.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

5

Odp: turbo board - zalozenia

> czy nam taka dopalka jest potrzebna ? Mnie np. ona nie za bałdzo interesuje. Z jednej strony fajnie by bylo miec szybsza atarke ale z drugiej to do szybkosci mamy grzyby.

a mnie jara mysl ze taka atarka bedzie mogla cutke wiecej :p

> Poza tym niech no ktos tylko wyskoczy z tematem Atari w budzie Tower to osobiscie skasuje temata

mysle ze ten dopal zmiesci sie w oryg. obudowie...(patrz link na koncu)
a jezeli ktos chce wsadzic katarynke w desktop albo tower - jego sprawa

> potega miniaturyzacji, ze mam kompletnego kompa w kilkudziesieciu cm2, a tałery dopalki i inne to juz nie ta bajka

e tam. kup sobie komorke, sa teraz takie fajne i maja moc deko wieksza niz 8-bit ;-) prawdziwy sprzecior musi miec sluszne wymiary ;)

ps. znalazlem na dysku dokumentacje do hyperspeeda 2.2 niewiem skad sciagnolem dlatego podaje taki adres: http://www.atari.pl/hyperspeed_doc3.pdf

moze to "pobudzi" nasza wyobraznie?

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

6

Odp: turbo board - zalozenia

Zgadzam się z Delym, po co nam 4MHz, w końcu Atari to Atari :!: Na moje to dając naszemu "maluchowi" taką dopałkę zmieniamy go w całkiem innego kompa! Dal mnie to jedynie ciekawostka, w swoje atari w życiu nie włożę takiego czegoś! Ale to tylko moje osobiste zdanie :!:

7

Odp: turbo board - zalozenia

Poza tym niech no ktos tylko wyskoczy z tematem Atari w budzie Tower to osobiscie skasuje temata  ;)

To zobacz temat wyzej o podwojnej stacji do atarki ;-)

8

Odp: turbo board - zalozenia

No cóż
Tower .......................... 8O
Może to głupi pomysł może nie......................
ale chętnie był coś nowego podłączył do atarki ale nie ignorując w bebechy
dlatego też nie mam 1MB ,drugiego pokeya ,covoxa itd
A czy ktoś chce sobie włożyć atarkę do tower czy do obudowy w kształcie wiadra to chyba już indywidualna sprawa

Równie dobrze ktoś może sobie zrobić PC tak żeby od razu uruchamiał się emulator atarki i nic innego
Soft chodzi ? ano chodzi - i co jest to atarka czy nie jest ??
tak samo można spojrzeć na ten komp z 16M ramu , innym procesorem i tym podobnymi rzeczami - niby ten sam komputer a jednak inny




pozdrawiam

PS. Proponuję zacząc wątek filozoficzny......................

9

Odp: turbo board - zalozenia

> po co nam 4MHz, w końcu Atari to Atari :!: Na moje to dając naszemu "maluchowi" taką dopałkę zmieniamy go w całkiem innego kompa!

wkladajac turbo do stacji to juz inne urzadzenie.. no tak - lepsze :-)

zrozum, ze to tylko modyfikacja i prawdopodobnie bedzie mozna zupelnie zdegradowac atari do koszerniaka. nie korci Cie zoabczyc jak maluszek przelamuje bariery?

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

10

Odp: turbo board - zalozenia

To już raczej nie chodzi o to jak maluszek przełamuje bariery, a raczej jak zdolni elektronicy przełamują bariery sprzętowe... W sumie mógłbym zobaczyć jak to śmiga, ale sam bym sobie tego nie zamontował... Rozumiem rozszerzenie pamięci, covoxy, sterea i ram-carty, ale wymiana procesora to już mała przesada, w końcu dzięki sławnemu 6502 atari to atari. ;) 6502 utożsamia Atari (inne 8bitowce też w pewnym stopniu). 6502 to kult ;)  ;)  :D  :D

11

Odp: turbo board - zalozenia

> Rozumiem rozszerzenie pamięci, covoxy, sterea i ram-carty, ale wymiana procesora to już mała przesada, w końcu dzięki sławnemu 6502 atari to atari. ;) 6502 utożsamia Atari (inne 8bitowce też w pewnym stopniu). 6502 to kult ;)  ;)  :D  :D

niebalbym sie 65816, i jak narazie nie mowimy o wymianie procesora tylko o dodaniu karty turbo. prawdopodobnie (chociaz niewiadomo) stare dobre 6502 zostanie na plycie dla 100% zgodnosci (wylacznik turbo?)

pozatym dusza atari to nie tylko proc 6502, rozniez system.. a ystemu niechcialbys poprawic? odpowiada Ci szybkosc np. obliczen zmiennoprzecinkowych? jestes usatysfakcjonowany tym co firma dala Twojemu pupilkowi 20 lat temu? niczego nie chcialbys dostosowac do wlasnych specyficznych potrzeb? ja bardzo bym chcial...

jestem ZA karta turbo ALE musi spelniac pewne wymogi...

pozdrawiam

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

12

Odp: turbo board - zalozenia

Mnie pomysł się bardzo podoba. Jest też szansa przedyskutować tutaj wszystkie "za" i "przeciw", poszukać rozwiązań najlepszych z punktu widzenia przeciętnego użytkownika atari.
Wydaje mi się, że projekt jest ciekawym wyzwaniem dla wszystkich zainteresowanych użytkowaniem atari. Stwarza nowe horyzonty dla twórców programów, zwłaszcza demonstracyjnych i to wydaje się bezsprzecznie bardzo nęcące dla chyba każdego potencjalnego odbiorcy. Jednak wielu z Was uważa, że tak poważna ingerencja w to czym jest 8-bitowy komputer atari, powoduje, że w zasadzie, komputer ten przestaje nim być i to okazuje się nie do zaakceptowania.
A czy rzeczywiście to słuszna postawa? Podstawowym kryterium oceny jest, jak się często uważa, moim zdaniem słusznie, tzw. kompatybilność w dół nowych rozwiązań z obowiązującym standardem. A jeśli tak, to nie powinniśmy oponować. Era atari bez jakichkolwiek rozszerzeń minęła już dawno wraz z pojawieniem się najpierw rozszerzeń pamięci, później stereo i covox. Myśłę, że to dobra droga, ponieważ, gdyby nie te decyzje,  podjęte przez użytkowników atari niegdyś, nie powstałoby wiele bardzo wartościowych produkcji, a i z pewnością należy wątpić, czy istniałaby po dziś dzień grupa ludzi wciąż zainteresowana tworzeniem czegokolwiek na atari. Zawsze poszerzenie możliwości potencjalnego twórcy sprzyja jego zaangażowaniu w to co robi. To jest dla niego dlatego interesujące, szczególnie dlatego, że może swoją pracą wznieść się ponad to, co dokonano do tej pory. A jeśli dojdzie się do bariery możłiwości sprzętu, kiedy większość z nas stwierdzi z żalem, że już pozostaje nam jedynie tylko kopiowanie najlepszych wzorów, nie ma szans na żaden skok jakościowy produkcji, to cała zabawa przestaje tak pasjonować. Oczywiście to dość jednostronna ocena sprawy i prawdopodobnie mocno uproszczająca rzeczywistość. Wyjaśnia jednak mam nadzieję, entuzjazm tych wszystkich, którzy upatrują w takich rozwiązaniach szansę na dobrą przyszłość atari.
To takie ogólne uwagi natury ogólnej.  :)

Z rzeczy bardziej dotykających projektu, chciałbym zapytać, czy w trybie emulacji możliwe byłoby tak szybkie jak i naturalne dla zwykłego atari taktowanie procesora. Byłoby bowiem ciekawie móc czasem zobaczyć "stare" dema w trybie turbo lub też pozwalałoby na pisanie nowych programów, np. demonstracyjnych, wykorzystających tylko rozkazy dostępne dla 6502, ale mogących także wykorzystać pełną moc oferowaną poprzez rozszerzenie i działających może w takiej sytuacji nieco inaczej.

13

Odp: turbo board - zalozenia

http://www-user.tu-chemnitz.de/~mtr/hyp … speed.html

znalazlem taka stronke - tutaj jakby z inej strony podchodzimy do tematu turbo - ale warto sie zapoznac.

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

14

Odp: turbo board - zalozenia

Konstruktorzy Atari nie mieli pojecia o czyms takim jak sprzetowe rozszerzenia, a wy uznajecie ze Atari w takiej formie musi istniec do konca swiata. Założe sie ze gdyby mogli wyposazyliby malucha we wszystkie bajery.

Gdyby wszyscy mysleli jak elkabato i jemu podobni, teraz jezdzilibysmy bryczkami zamiast samochodami ;)

Prawdziwe Atari ma max 128kb i nic poza standardowymi podzespolami, a uznawanie Covoxa, dodatkowej pamieci, Stereo itp to juz zwykle naciaganie i nie oszukujmy sie. Wiec niech Candle udowodni sobie i Nam że potrafi byc lepszy od wszystkich pozostalych elektronikow i zbuduje taka dopalke, a na pewno znajda sie chetni, ktorzy beda ja chcieli miec w swoich maszynach. Ja nie mam nic przeciwko nowym rozwiazaniom, a Wy?

*- TeBe/Madteam
3x Atari 130XE, SDX, CPU 65816, 2x VBXE, 2x IDE Plus rev. C

15

Odp: turbo board - zalozenia

Ja nie mam nic przeciwko nowym rozwiazaniom, a Wy?

tu kwestia nie jest 'czy dopala' ale 'jaka dopala'. mamy niepotarzalna ;) okazje aby przedstawic nasze oczekiwania. proponuje zeby turbo mialo jeszcze pamiec (flash?) powiedzmy 8*16kb widzianych w adresach np. romu atarki :evil:  albo kardrydzy :twisted: .. juz widze action! onboard :twisted:  :twisted: ... tak to by mi sie podobalo a moze jakas spartax ?

acha oczywiscie wszystko mozna by bylo "updejtowac" ;-)

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

16

Odp: turbo board - zalozenia

oto pomysl candle'a na karte graficzna do atarki,ktora by miala tryby:
-320x240x16
-640x240x4
-1280x240x2
-320x480x16 - interlace
-640x480x4 - interlace
-1280x480x2 - interlace
no i tak jak w anticu ekran moze byc zwerzony i rozszerzony. Co linie kradnie 40 cykli. Niestety uzywa toto monitora rgb, ale nie vga.

I co wy na to?

17

Odp: turbo board - zalozenia

jezusmaria...  :)
ja nie chce nikomu udowadniac ze jestem lepszy od kogokolwiek, ja chce poprostu miec te 280tys cykli na ramke... czy to tak duzo? :)
prosze was o zalozenia do tego dopalu wlasnie po to aby to moglo byc na tyle pociagajace, aby stac sie standardem, tak jak te 320kb ram o ktorym nikt juz nie dyskutuje...
nie wiem kiedy znow bede na sieci, a juz mi sie znudzilo meczenie vidola zeby sprawdzil posty (24h na reakcje mu trzeba) wiec jeszcze sobie popisze

co do synchronizacji antic'a z procesorem - jedyne co laczy procesor z antickiem to tak naprawde sygnal fi2, owszem maja wspolne szyny danych i adresowe, ale tylko jeden kozysta z tych w tym samym czasie
antic dyktuje sygnal fi0 na procesor, dzielac ten ktory dostaje od frediego na 2, najprostrze turbo do atarki jakie mozna zrobic to wziasc wymienic kwarc 14.187576MHz na dwa razy wiekszy kolo frediego, pamieci na 100ns albo 120ns, nie chce mi sie w tej chwili tego liczyc, i obejrzec co sie stanie - na ekranie telewizora/monitora rgb - kicha - mamy dwa napisy ready... ale napewno kicha?
popatrzmy... antic dostaje zamiast 3.5MHz 7Mhz, synchronizacja pozioma byla 15.680KHz czy cos kolo tego, a teraz jest 31KHz z hakiem... i co? niewiele, bierzemy 2 bramki 74HCT04 czy podobne, podlaczamy sie z tym do gtia do nogi CSYNC, odcinamy diode Diles od drabinki rezystorow tworzacej nam sygnaly luminacji (zaraz po buforze 4060? nie pamietam)
co dalej? bierzemy wtyczke HD15 (vga) podpinamy sie do G z luminacja podpinamy sie do HSYNC z CSYNC lub do VSYNC (zalezy od monitora) i ogladamy READY na PCtowym monitorze... przy okacji procesor pracuje na 3.5MHz - bol w tym ze i reszta ukladow... :/ musicie podzielic sygnal fi2 na 2, odciac go od FREDDIEgo, podlaczyc tam niepodzielony (pozostale uklady dostaja podzielony) i zbudowac madry uklad ktory bedzie podawal RDY na procesor gdy tylko on odwola sie do jakiegokolwiek ukladu... jest jeszcze taki problem ze 6502 moze byc zatrzymany tylko w cyklu zapisu (moge bredzic :) i jesli bedzie odczyt to RDY nie da rezultatu i dane moga byc odczytane niepoprawnie
pytanie tylko jak dlugo wytrzyma takie traktowanie procesor i antic...

mozecie sobie posprawdzac jak by bylo miec turbo.. nie polecam tego jako trwale rozwiazanie :/ 5 minut wytrzyma...

przechodze na tumiwisizm

18

Odp: turbo board - zalozenia

>  antic dostaje zamiast 3.5MHz 7Mhz, synchronizacja pozioma byla 15.680KHz czy cos kolo tego, a teraz jest 31KHz z hakiem... i co?

za przeproszeniem od Antica rece precz :x  jak juz cos to prosze o wyjscie rgb lub jakis scandoubler. na karte graficzna przyjdzie czas.. wlasnie jaki to uklad z tymi rozdzialami?

sprawa nastepna czy mozna "zmiksowac" obraz z 2 zrodel? jedeno to antic+gtia drugie to np. ten nowy uklad - przydalo by sie jedno wyjscie na monitor np vga ale jednak minimum zgodnosci z atarka trzeba zostawic...

a czy nie mozna do turbo wsadzic chociazby isa? sa tam "jakies" karty graficzne kazdy moglby sobie wybrac ;-)

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

19

Odp: turbo board - zalozenia

uklad o ktorym mowa (z rozdzialkami) jest we wczesnej fazie projektowania (narazie wysweitla dane - powiedzmy..) a nazywa sie nijak, to jest EPLD - jakim go sobie zaprogramujesz takim go sobie masz
co do isy to nie przeginajmy... czemu? po prostu juz jedna isa w atari bedzie - kontroler do pctowej stacji dyskow + elektronika klejaca - calosc zaczyna transmisje przez sio, instaluje drivery i leci dalej rownolegle
taka tam wewnetrzna stacja do malucha...

no dobra.. bedzie tego, spadam

przechodze na tumiwisizm

20

Odp: turbo board - zalozenia

Nie, nie i jeszcze raz nie. Uważam, że robienie dopałki ujdzie jeszcze w tłoku, ale karty graficznej nie strawie. Tak jak Dely i Elkabato uważam, że do Atari można wkładać dużo, ale nie powinniśmy ingerować w możliwości graficzne i szybkościowe (czyli w Antica, Gtia, 6502).
O 65816 słyszałem już jakieś pięć lat temu, ale dopiero teraz Pasiu zbudował i ma zamiar upowszechnić Sweet16. Ale to nie ważne.
Wydaje mi się, że lepiej jest zaaplikować sobie twardy dysk (chociażby SIO2IDE) niż dopałę grafiki czy proca. Nie ingerujmy w możliwości graficzne i szybkościowe, bo zacznie nas gonić to co goni w tej chwili wszystkich użytkowników PC - 'jak najszybciej'. Nie zdziwiłbym się jak po wypuszczeniu dopałki ktoś by powiedział: "Jest szybko, ale spodziewałem się więcej. Zróbmy coś szybszego". W tym momencie jestem gotowy sprzedać kopa...
Moje zdanie jest takie: max co do Atarki warto włożyć to 1MB RAM, HDD, Stereo i Covox, wewntualnie Sparta wewnętrzna, żeby się nie p*.*ć z cartridgem. Mi osobiście więcej nie potrzeba (nawet Covoxa nie mam i nie wiem czy chcę mieć).
Róbcie jak chcecie, ale uważam że nie osiągnęliśmy jeszcze bariery, która by nas zmuszała do robienia dopałek.

21

Odp: turbo board - zalozenia

a ja uważam jednak, że można było by nad tym pracować... Jeśli dobrze by to działało, i każdy w prosty sposób mógłby tego używać to czemu nie... poczekamy zobaczymy.

22

Odp: turbo board - zalozenia

> nie powinniśmy ingerować w możliwości graficzne i szybkościowe (czyli w Antica, Gtia, 6502).

zgodze sie co do Antica i Gtia z malym odstepstwem: mozna dodac im "pewne" mozliwosci ale jednak MUSI byc zachowana 100% zgodnosc w dol. widze dwie mozliwosci: miksowanie- aby i Gtia i nowa karta dawaly obraz na jednym wysciu, drugie to pozostawienie Antica i Gtia funkcji okolograficznych a zaprogramowanie tego EPLD (czy jak mu tam) w taki sposob zeby byl 100% kopia Antica+Gtia no i moze udostepniac kilka dodatkowych trybow. pozatym wszystkim co napisalem to mysle, ze wiecej ludz "zalapalo" by sie na skandoubler zeby ataryne podlaczyc do vga wkoncu...

> Pasiu zbudował i ma zamiar upowszechnić Sweet16.

prosilbym o link do specyfikacji projektu - byc moze to jest "lekarstwo na cale zlo" ;-)

> zacznie nas gonić to co goni w tej chwili wszystkich użytkowników PC - 'jak najszybciej'. Nie zdziwiłbym się jak po wypuszczeniu dopałki ktoś by powiedział: "Jest szybko, ale spodziewałem się więcej. Zróbmy coś szybszego". W tym momencie jestem gotowy sprzedać kopa...

od kilkunastu lat niema i juz prawdopodobnie nie bedzie niczego szybszego od 65816 zgodnego z 6502 ...
lepsze jednak bylo by isa dla kazdego - tu rozpocznie sie wyscig, ale :-) pisania sterownikow :-)) (E:)

> Moje zdanie jest takie: max co do Atarki warto włożyć to 1MB RAM, HDD, Stereo i Covox, wewntualnie Sparta wewnętrzna, żeby się nie p*.*ć z cartridgem. Mi osobiście więcej nie potrzeba (nawet Covoxa nie mam i nie wiem czy chcę mieć).

tak, 640kb wystarczy kazdemu
poruszyles wazny temat: spartaX ... karta turbo musi byc sprytnie skonstruowana zeby spartaX dzialala jak nalezy. SpartaDosX MUSI dzialac z nowo karta turbo.

pozdrawiam

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

23

Odp: turbo board - zalozenia

prosilbym o link do specyfikacji projektu - byc moze to jest "lekarstwo na cale zlo" ;-)

Nie wiem gdzie można o tym przeczytać. Proponuję zapytać Pasia.

od kilkunastu lat niema i juz prawdopodobnie nie bedzie niczego szybszego od 65816 zgodnego z 6502 ...
lepsze jednak bylo by isa dla kazdego - tu rozpocznie sie wyscig, ale :-) pisania sterownikow :-)) (E:)

E tam. A po co komu ISA?

tak, 640kb wystarczy kazdemu
poruszyles wazny temat: spartaX ... karta turbo musi byc sprytnie skonstruowana zeby spartaX dzialala jak nalezy. SpartaDosX MUSI dzialac z nowo karta turbo.

POPIERAM! Sparta musi być.

24

Odp: turbo board - zalozenia

mysle ze nie dlugo ......... polecicie w kosmos.........hehehe
bedzie swoisty THE LAST STARFIGHTER jak z bicza strzelil.............:)

gep/lamers^dial

25

Odp: turbo board - zalozenia

mysle ze nie dlugo ......... polecicie w kosmos.........hehehe

pozdrowie od Ciebie Elvisa  8)

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.