1

Temat: Atari800 dla Linuksa - klawiatura

Witam Kolegów!
Wybaczcie, że swojego pierwszego posta piszę ze skargami, ale problem jest naprawdę nieprzyjemny.
Zainstalowałem emulator Atari800 2.0.2 pod Ubuntu + KDE 3.5 + SDL 1.2 na laptopie Acer Aspire 4315. Klawiatura niby działa prawidłowo, emulowany joystick też, ale... Rzecz w tym, że nie działają pewne kombinacje klawiszy:
- CapsLock działa w self-test, ale nie przełącza literek w Basicu
- Shift również
- Kombinacja Shift+Ctrl nie działa _w ogóle_, naciśnięcie S+C daje taki efekt, jakby był naciśnięty sam Ctrl
Jest to o tyle ciekawe, że klawisze są świetnie zmapowane - nawet Alt-Tab jest zablokowany. Problem występuje zarówno w okienku, jak i na pełnym ekranie.
Brak jakichkolwiek informacji na ten temat w Sieci sugeruje, że albo jestem odosobniony w swoim problemie, albo to coś wyjątkowo banalnego. Mam nadzieję, że to drugie :)
Z góry wielkie dzięki za wszelką pomoc.
Pozdrawiam,
Cosi
PS. Wymiana ROM'ów nie pomogła.

Ostatnio edytowany przez Cosi (2008-02-27 14:37:34)

800 XE + CA 2001; Portfolio; 1040 STfm; Lynx II
Psion Organiser II XP, LZ64; Series 3a, 3c, 5mx; Siena; Workabout; HP 95LX, 200LX, 620LX; Amiga 1200; Amstrad NC100, NC200; Game Boy Color
http://palmtop.cosi.com.pl -- nie tylko o Atari Portfolio

2

Odp: Atari800 dla Linuksa - klawiatura

Witamy na AtariArea :)

Dość dziwne, mi (pod MacOSX, nie Linux, ale zawsze coś podobnego) zarówno CapsLock jak i Shift działają poprawnie. Co do Shift+Ctrl, mam tak samo jak Ty.
Może jakiś Linuksowiec Ci pomoże.
Aha, i jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, zerknij do DOC/USAGE, tam są kombinacje klawiszy ogólne i dla SDL.

: 404. Stopka not found

3

Odp: Atari800 dla Linuksa - klawiatura

port SDL ma problemy z klawiszami z difolta, ale mozna ustawic w konfiguracji. Sciagnij paczke ze zrodlami, w katalogu z portem SDL jest mini-howto afair.

ps. pisze z pamieci bo linuxa juz dawno nie uzywam, a atari800 mam skompilowane z x11-shm :)

4

Odp: Atari800 dla Linuksa - klawiatura

Dzięki za odzew!
Faktycznie w źródłach, w pliku atari_sdl.c jest funkcja Atari_Keyboard() odpowiadająca za tego nieszczęsnego Ctrl+Shifta, ale nie mam siły w tym grzebać, nie znam SDL'a. Spróbuję jakoś inaczej rozwiązać ten problem - w ostateczności... nie samym Linuksem komputer żyje ;)
eru: Jak rozwiązałeś problem Ctrl+Shift? Zostało jak jest czy znalazłeś jakiś patent? Pytam, bo zależy mi zwłaszcza na tej kombinacji - chciałem wrócić do niespełnionego marzenia z dzieciństwa, czyli Action! :)
Pozdrawiam

800 XE + CA 2001; Portfolio; 1040 STfm; Lynx II
Psion Organiser II XP, LZ64; Series 3a, 3c, 5mx; Siena; Workabout; HP 95LX, 200LX, 620LX; Amiga 1200; Amstrad NC100, NC200; Game Boy Color
http://palmtop.cosi.com.pl -- nie tylko o Atari Portfolio

5

Odp: Atari800 dla Linuksa - klawiatura

cosi: mala rada - najwygodniejszym emulcem ataraka pod linuksa jest atari800win+ uruchomiony pod wine...

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

6

Odp: Atari800 dla Linuksa - klawiatura

Nic z tego :( Próbowałem, nawet ładnie się instaluje, tyle że się nie uruchamia. W desperacji próbowałem nawet XFormera pod dosemu - działa, ale jak działa...
Doszedłem do wniosku, że najlepszym emulatorem Atarynki pod Linucha jest atari800 w kompilacji SDL, tylko trzeba mu tego buga usunąć, Poza tym same zalety: full-screen, emulacja joysticka no i świetny interfejs :) Jeżeli uda mi się coś zdziałać, na pewno opiszę to tutaj.

800 XE + CA 2001; Portfolio; 1040 STfm; Lynx II
Psion Organiser II XP, LZ64; Series 3a, 3c, 5mx; Siena; Workabout; HP 95LX, 200LX, 620LX; Amiga 1200; Amstrad NC100, NC200; Game Boy Color
http://palmtop.cosi.com.pl -- nie tylko o Atari Portfolio

7

Odp: Atari800 dla Linuksa - klawiatura

Cosi napisał/a:

Próbowałem, nawet ładnie się instaluje, tyle że się nie uruchamia.

Mi działa.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

8

Odp: Atari800 dla Linuksa - klawiatura

Pewnie i ja bym uruchomił, gdybym pogrzebał, ale...
Kartę wi-fi mam zainstalowaną przez ndiswrappera, bo inaczej nie chciała chodzić. Emulator Atari zainstaluję przez wine, żeby chodził lepiej. I w tym momencie pojawia się pytanie: czy to jeszcze Linux czy już Windows? Czy nie lepiej w takiej sytuacji zainstalować windozę i nie bawić się w łatki, nawet kosztem niewielkich wyrzutów sumienia? ;)
Pozdrawiam

800 XE + CA 2001; Portfolio; 1040 STfm; Lynx II
Psion Organiser II XP, LZ64; Series 3a, 3c, 5mx; Siena; Workabout; HP 95LX, 200LX, 620LX; Amiga 1200; Amstrad NC100, NC200; Game Boy Color
http://palmtop.cosi.com.pl -- nie tylko o Atari Portfolio

9

Odp: Atari800 dla Linuksa - klawiatura

Jak ci dają, na przykłąd, pieniądze, to też marudzisz, że w dolarach, a nie w zł? ;)
Co za różnica, czy w wine (który, jak sama nazwa wskazuje, NIE jest emulatorem), czy nie, skoro działa? (potwierdzam, u mnie też)

Hitler, Stalin, totalniak, SSman, NKWDzista, kaczor dyktator, za długo byłem w ChRL, wypowiadam się afektywnie.

10

Odp: Atari800 dla Linuksa - klawiatura

Oczywiście masz rację :) Po prostu, skoro mam wolny wybór: Linux albo winda, to zawsze mogę wybrać to drugie. Emulator by mi chodził "na czysto", a nawet bym mógł sobie kupić joya na usb, czego pod Linuchem nie chcę ryzykować. Tylko żal trochę zostawiać Tux'a :)
A tak poważnie, to Atari800win (kilka różnych wersji, z instalki i bez) pod wine mi się wysypuje z komunikatem "unhandled exception", więc nawet nie wiem w czym jest problem (jak to zwykle w windzie bywa). Spróbuję się zmobilizować i zabrać za rekompilację linuksowej wersji, tylko w Sieci nie ma żadnych pożytecznych wskazówek, co tam trzeba zmienić, a tego HOWTO o którym mówił mikey nie ma.
Jeżeli nic nie pomoże, zamienię emulator na prawdziwą Atarynkę, z działającym capsem..... :D

A co do pieniędzy, to jest różnica. Złotówka jest silna, mogłoby się okazać że w dolarach dostałem mniej ;)

800 XE + CA 2001; Portfolio; 1040 STfm; Lynx II
Psion Organiser II XP, LZ64; Series 3a, 3c, 5mx; Siena; Workabout; HP 95LX, 200LX, 620LX; Amiga 1200; Amstrad NC100, NC200; Game Boy Color
http://palmtop.cosi.com.pl -- nie tylko o Atari Portfolio

11

Odp: Atari800 dla Linuksa - klawiatura

The Ctrl+Shift keyboard combinations are implemented using the left Alt key.

Spróbuj?

--
Dhor/M.E.C.

12

Odp: Atari800 dla Linuksa - klawiatura

A ja mam trochę naiwne pytanie. Do  czego służy w małym atari kombinacja Shift+Ctrl?

Byl hrozný tento stát, když musel jsi se dívat, jak zakázali psát a zakázali zpívat,
a bylo jim to málo, poručili dětem modlit se jak si přálo Veličenstvo Kat.

13

Odp: Atari800 dla Linuksa - klawiatura

dhor: Dzięki, ale nie da rady. Lewy Alt w wersji SDL jest klawiszem funkcyjnym, nie działa jak S+C. Teoretycznie tą kominację powinien dawać klawisz "RSUPER" (to chyba ten między prawym Altem i Ctrl), ale jest kompletnie martwy. Jest to o tyle dziwne, że LSUPER, czyli klawisz win, działa bez problemów jako klawisz Atari. Dlatego być może cały problem w kompilacji SDL dotyczy tego nieszczęsnego RSUPER.

ilr: A na przykład w takim Action!, choćby do wywołania monitora (Shift+Ctrl+M) :D

800 XE + CA 2001; Portfolio; 1040 STfm; Lynx II
Psion Organiser II XP, LZ64; Series 3a, 3c, 5mx; Siena; Workabout; HP 95LX, 200LX, 620LX; Amiga 1200; Amstrad NC100, NC200; Game Boy Color
http://palmtop.cosi.com.pl -- nie tylko o Atari Portfolio

14

Odp: Atari800 dla Linuksa - klawiatura

Nie mówiąc już o madafaka editorze, który miał zdefiniowane chyba wszystkie możliwe kombinacje ;)

15

Odp: Atari800 dla Linuksa - klawiatura

Sklerozę już mam. :) Zasugerowałem się tym, że wcześniej przy capslocku wspominałeś o basicu. Ja używam atari800 ver. 2.0.3 z debianem + gnome. i klawiatura działa tak jak powinna (wszystkich kombinacji nie sprawdzałem).

Byl hrozný tento stát, když musel jsi se dívat, jak zakázali psát a zakázali zpívat,
a bylo jim to málo, poručili dětem modlit se jak si přálo Veličenstvo Kat.

16

Odp: Atari800 dla Linuksa - klawiatura

Ja pamietam ze tez mialem problem z portem SDL'a i nie uzywalem tego.
Pamietam ze pod Ubuntu 64bitowym dzialalo ladnie ale z x11 a pod MacOs'em X 10.4.8 tez dawalo rade.
Sprawdze jeszcze raz od ubuntu jak wroce z pracy, bo teraz troche nie mam jak (uzeram sie z DSL'ami w "Restauracjach" McDonald :( )

Ostatnio edytowany przez Monsoft (2008-02-29 14:29:08)

17

Odp: Atari800 dla Linuksa - klawiatura

laoo/ng napisał/a:

Nie mówiąc już o madafaka editorze, który miał zdefiniowane chyba wszystkie możliwe kombinacje ;)

Shift+Ctrl+A też? :)

18

Odp: Atari800 dla Linuksa - klawiatura

mikey: ta kombinacja zawsze działa ;) nawet bez naciskania klawiszy :P

19

Odp: Atari800 dla Linuksa - klawiatura

macgyver: nie masz racji. Działa jak wszystkie inne, dopiero jak wciśniesz.

Ostatnio edytowany przez epi (2008-02-29 19:38:28)

Hitler, Stalin, totalniak, SSman, NKWDzista, kaczor dyktator, za długo byłem w ChRL, wypowiadam się afektywnie.

20

Odp: Atari800 dla Linuksa - klawiatura

Oczywiście, żę Shift+Ctrl+A działa i jest do czegoś używane. Od czego są przerwania klawiatury? :)

Ostatnio edytowany przez laoo/ng (2008-03-01 10:47:25)

21

Odp: Atari800 dla Linuksa - klawiatura

Po tym miłym offtopicu wrócę do mojego raportu :)
Uruchomiłem AtariWriter+ i osłupiałem. Capslock oczywiście działa... raz. Po przełączeniu w tryb dużych liter nie można wrócić do małych :> To znaczy, że Capslock i Shift to nie problem SDL tylko coś nie tak z samym emulatorem. Ciekawe że nikt inny nie ma tego problemu...

800 XE + CA 2001; Portfolio; 1040 STfm; Lynx II
Psion Organiser II XP, LZ64; Series 3a, 3c, 5mx; Siena; Workabout; HP 95LX, 200LX, 620LX; Amiga 1200; Amstrad NC100, NC200; Game Boy Color
http://palmtop.cosi.com.pl -- nie tylko o Atari Portfolio

22

Odp: Atari800 dla Linuksa - klawiatura

Nie wiem dlaczego nabrałeś przekonania, że to problem emulatora. Pobierz sobie źródła 2.0.3  i skompiluj "z palca", chociaż nie widzę powodu dla którego miałby działać inaczej niż 2.0.2. Już raczej jakieś kombinacje klawiszy przejmuje po prostu KDE (nie wiem, bo nie używam tego - i nie chce mi się się sprawdzić-  jakie kombinacje to przechwytuje) - sam to sobie określ .

Byl hrozný tento stát, když musel jsi se dívat, jak zakázali psát a zakázali zpívat,
a bylo jim to málo, poručili dětem modlit se jak si přálo Veličenstvo Kat.

23

Odp: Atari800 dla Linuksa - klawiatura

ilr: 2.0.3 już mam, działa tak samo. Co do problemu emulatora, to miałem na myśli dziwne działanie Capslocka. Skoro klawisz działa, to wina musi być gdzieś po stronie emula. Mea culpa, że poruszam w jednym wątku w zasadzie dwie sprawy - Caps to jedno, Shift+Ctrl drugie. I to drugie to na pewno wina systemu (SDL, KDE, cholera wi?). Przy tym to drugie jest dla mnie ważniejsze :)

800 XE + CA 2001; Portfolio; 1040 STfm; Lynx II
Psion Organiser II XP, LZ64; Series 3a, 3c, 5mx; Siena; Workabout; HP 95LX, 200LX, 620LX; Amiga 1200; Amstrad NC100, NC200; Game Boy Color
http://palmtop.cosi.com.pl -- nie tylko o Atari Portfolio

24

Odp: Atari800 dla Linuksa - klawiatura

Witam,

Niewiele to pomoże pewnie, ale sprawdzałem na Atari 800 ver. 2.0.1 na Slackware 10.2. Caps działa poprawnie, tzn. przełącza duże/małe i z powrotem w Basicu.
Kombinacja SC działa tak w Basicu:
Shift + Control +
+ : kursor w lewo
8  : kursor w prawo

sam Control + +: kursor w dół,  Control + - : kursor w górę.


PS. Shift + Control + A działa, tzn. nie działa - nic się nie pojawia.

Ostatnio edytowany przez danos (2008-03-01 23:48:43)

25

Odp: Atari800 dla Linuksa - klawiatura

Dzięki, danos. Niestety od wersji 2.0.1 chyba została przemapowana klawiatura, bo u mnie kursor przesuwa się za pomocą strzałek. Kombinacje z Atari (czyli te o których wspomniałeś) są martwe - wyświetla się po prostu odpowiedni znak. Co ciekawe, Shift+Ctrl+Z daje taki efekt jak Ctrl-Z, natomiast Shift+Ctrl+= taki jak Shift+=. WTF?
Nie wspomniałeś, czy sprawdzałeś na wersji SDL, czy X11 albo SVGAlib. To jest różnica :)
Pozdrawiam

PS. To chyba nie problem z blokowaniem przez KDE, bo wirtualna klawiatura daje taki sam efekt. Znaczy że prawidłowe kody są przesyłane do emulatora i....
PS2. Znalazłem pośrednie rozwiązanie: emulator Atari++ pod win (wersja linuksowa się nie chciała kompilować z moimi bibliotekami), uruchamiany pod wine oczywiście. Program może nie jest jakiś super, do gier się nie nadaje, za to w Action! DZIAŁA CTRL+SHIFT :D Nie mówiąc o tym, że Capslock działa :) Teraz będę spokojnie czekał, aż uda się znaleźć rozwiązanie problemu pod Atari800...

Ostatnio edytowany przez Cosi (2008-03-02 16:25:12)

800 XE + CA 2001; Portfolio; 1040 STfm; Lynx II
Psion Organiser II XP, LZ64; Series 3a, 3c, 5mx; Siena; Workabout; HP 95LX, 200LX, 620LX; Amiga 1200; Amstrad NC100, NC200; Game Boy Color
http://palmtop.cosi.com.pl -- nie tylko o Atari Portfolio