1

Temat: CF boot na grzybie

Joł,

potrzebuję zainstalować w pewnym grzybie kartę CF zamiast twardziela via przejściówka CF->IDE.
Zależy mi na możliwości bootowania systemu (Linux) z tej karty.
Czy ma ktoś doświadczenie które karty na 100% hulają w tej opcji? Ew. które przejściówki są OK a które już nie.
Potrzebuję karty ok. 2-4GiB.

Ostatnio edytowany przez xan (2009-10-13 15:04:48)

2

Odp: CF boot na grzybie

Odpalałem Linuxa z CF - 8GB SanDisk 133X + jakaś chińska przejściówka. Właściwie to nie było problemów, tylko czasem karta nie nadążała i system się chwilę zastanawiał (głównie przy zapisie oraz w czasie korzystania z partycji wymiany). Może z kartą 266X (szybsza) nie będzie problemów.

3

Odp: CF boot na grzybie

Xan, a planujesz uruchamiac toto z ramdysku ladowanego z flasza czy flasz bedzie normalnie zastepowal dysk? Bo jesli to drugie to z cala odpowiedzialnoscia moge ci powiedziec ze wiekszosc konsumerskich kart sie ladnie wysypie po jakims roku intensywnego uzywania.

Jakie to urzadzenie, w sensie zapotrzebowania na dysk i zapisy (serwer? set-top? blackbox?)
Edit, aha, pecet. To tym bardziej gorzej :)

Ostatnio edytowany przez mikey (2009-10-13 15:52:22)

4

Odp: CF boot na grzybie

mikey, to ma być linux ale read-only: bez swapa, logów itp. Jakikolwiek zapis będzie wykonywany na czymś innym (prawdopodobnie pendrive).

5

Odp: CF boot na grzybie

no to kazdy flasz sie nada :) i nie rozumiem pytania :)

6

Odp: CF boot na grzybie

ogólnie do zastępowania dysków kartami CF polecane są te w technologii SLC a nie MLC, ze względu na lepsze parametry, odnośnie doświadczenia nie napiszę nic, z tego powodu że nic nie wiem :) dopiero się przymierzam przejść na CF'kę w Falconie :)

http://pl.wikipedia.org/wiki/Multi_Level_Cell

7

Odp: CF boot na grzybie

Systematycznych zapisów na pendrive (o ile są przewidywane) nie polecam, ze względu na to, że nie masz żadnej kontroli nad nimi (elektronika pena wewnętrznie organizuje zapisy i zarządzanie blokami flasha) i zmiana fs na pendrive nic nie da (jeśli ktoś ma inne doświadczenia chętnie bym się zapoznał).
Jeśli można to podpiąłbym się pod temat - czy ktoś na kartach CF instalował jakiś fs typu JFFS, YAFFS czy LOGFS? Jakie wrażenia?

hex, code and ror'n'rol
niewiedza buduje, wiedza rujnuje

8

Odp: CF boot na grzybie

mikey napisał/a:

no to kazdy flasz sie nada :) i nie rozumiem pytania :)

Chodzi o to, że słyszałem iż z niektórych kart CF się nie da zabootować kompa. Nie wiem na czym to polega i czy to prawda: dlatego zapytałem.

Co do zapisów: chcę zrobić z kompa taki duży dyktafon: nagrywać mp3ki na jakiś wymienny nośnik (cokolwiek: karty SD albo pendrive).
Całe zamieszanie z kartą CF dlatego, że zależy mi na szybkim starcie tego komputera i na możliwie bezgłośnej jego pracy.
Mam nadzieję, że wystarczająco jasno nakreśliłem problem.

9

Odp: CF boot na grzybie

Tak czy inaczej nawet jeśli system wystartuje z dysku CF, to musi gdzieś trzymać logi itp.
Jeżeli zapisywane będą na nośnikach typu flash czyli CF/pendrive/SD to nośniki te maja ograniczoną ilość zapisów do
każdej z komórek. Jeśli nadpisywany jest ciągle jeden plik to standardowe systemy plików będą pisały w ten sam "sektor"
urządzenia czyli błyskawicznie go "zużyją" i du...... Wspomniane systemy "...JFFS, YAFFS czy LOGFS ..." maja uwzględniać
specyfikę takich urządzeń ale to jak widać nieznane dokładniej rozwiązania. Oczywiście współczesne pendrive lub karty CF
mają zaszytą inteligentniejszą logikę i same starają się nie pisać ciągle w jedno miejsce i wspomniany "sektor" czarodziejsko
migruje po fizycznej pamięci flash.
Ja bym proponował dyski z notebooka. W miarę ciche, pojemne i rozwiązują wiele problemów.

Ostatnio edytowany przez BartoszP (2009-10-13 19:13:08)

10

Odp: CF boot na grzybie

xan: ktos ci kitow nawciskal - to zwykle urzadzenie ide, tak wiec z kazdego cf bedacego dyskiem flash (bo na cf dostepne sa i inne urzadzenia, choc cholernie zadko spotykane) - MUSI sie bootowac. jesli ma sluzyc glownie do odczytu - nie widze najmniejszych przeszkod.

bartosz: logi moze trzymac w tmpfs (cos jak ramdysk) nadmountowanym z uzyciem unionfs na rootfs pracujacy w ro, albo prosciej - mozesz logowac po sieci. jednak w tego typu rozwiazaniach jesli w ogole jakies logi sie trzyma - to tylko w ramie...

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

11

Odp: CF boot na grzybie

Problemy może stwarzać przejściówka służąca do podłączenia karty CF do portu IDE. Karta to, jak napisał jell - będzie się bootować zawsze, no chyba że ktoś na nią rzucił klątwę i została zrobiona z kamienia w środkowej Afryce.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

12

Odp: CF boot na grzybie

jellonek napisał/a:

..bartosz: logi moze trzymac w tmpfs (cos jak ramdysk) nadmountowanym z uzyciem unionfs na rootfs pracujacy w ro, albo prosciej - mozesz logowac po sieci. jednak w tego typu rozwiazaniach jesli w ogole jakies logi sie trzyma - to tylko w ramie...

Wiem, ale chodziło o przykład. Ważne, że jeśli coś się zapisuje, to wcześniej lub później "załatwi" flasha.

13

Odp: CF boot na grzybie

BartoszP napisał/a:

Tak czy inaczej nawet jeśli system wystartuje z dysku CF, to musi gdzieś trzymać logi itp.

Przecież powiedziałem, że nie będzie trzymać logów. A jeżeli już będę musiał to zrobię mu na nie jakiś malutki ramdysk.

14

Odp: CF boot na grzybie

Zalezy do czego bedziesz uzywal tego linuxa. Ja np uzywam Slax'a z opcja ladowania wszystkiego do RAMdysku i po starcie wszystko pracuje na ramdysku, a ja moge wyciagnac pendrive'a.

15

Odp: CF boot na grzybie

Przecież napisałem do czego będę używał. Chcę nagrywać mp3ki na zewnętrzny nośnik.

16

Odp: CF boot na grzybie

A sorka, nie doczytalem. No to chyba Slax byl by odpowiedni. Ja uzywam go do operacji bankowych.

17

Odp: CF boot na grzybie

xan napisał/a:

Chodzi o to, że słyszałem iż z niektórych kart CF się nie da zabootować kompa. Nie wiem na czym to polega i czy to prawda: dlatego zapytałem.

Owszem, ale to nie wina flaszy tylko przejsciowek. Mialem jedna ktora nie bootowala jak sie ja podlaczylo tasma ATA-100. (Taka true-ata, z pypciem na przewodzie ;) Jak sie podlaczylo normalna 40 zylowa tasma to poszlo :) Ogólnie poszukaj jakiejs markowej przelotki, mialem 2 dzialajace (jedna z epsilon.com.pl, a druga z port-80h.pl) Przelotki ktore beda dzialac z szybkimi kartami beda inne niz te do wolnych kart, wiec musisz sie zdecydowac jaki bedzie flasz, i potem kupic przelotke. Mam nadzieje ze ci pomoglem ;)

ps. kogo bedziesz podsluchiwal? :)

18

Odp: CF boot na grzybie

mikey, dzieki za info.
Nikogo nie bede podsluchiwal, nagrywanie jest calkowicie oficjalne akurat w tym przypadku.

19

Odp: CF boot na grzybie

mikey napisał/a:

Bo jesli to drugie to z cala odpowiedzialnoscia moge ci powiedziec ze wiekszosc konsumerskich kart sie ladnie wysypie po jakims roku intensywnego uzywania.

odpowiedź na to twierdzenie brzmi tak: http://pl.wikipedia.org/wiki/Microdrive

miałem kiedyś jedną sztukę owego wynalazku - zajefajna rzecz, po warunkiem że się tego nie walnie o podłogę.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

20

Odp: CF boot na grzybie

Ale xan chcial flasza :) Drewniaku

21

Odp: CF boot na grzybie

lol, Pin aleś wyskoczył jak filip z konopii

22

Odp: CF boot na grzybie

a mi sie wydaje ze Pin nie mial na mysli doradzac xan'owi odnosnie jego pytania, tylko walnal riposte do wczesniejszego twierdzenia mikey'a ( ktore to zacytowal )
Panowie, czytamy ze zrozumieniem :)

23

Odp: CF boot na grzybie

xan napisał/a:

Joł,

potrzebuję zainstalować w pewnym grzybie kartę CF zamiast twardziela via przejściówka CF->IDE.
Zależy mi na możliwości bootowania systemu (Linux) z tej karty.
Czy ma ktoś doświadczenie które karty na 100% hulają w tej opcji? Ew. które przejściówki są OK a które już nie.
Potrzebuję karty ok. 2-4GiB.

.... w tym konkretnie przypadku, oraz mając na względzie wytrzymałość kart CF oczywistym jest fakt, iż najlepiej jest zastosować MICRODRIVE, który jest całkowicie zgodny z CF, oraz IDE - co za tym idzie. Jeśli więc mamy coś, co ma pobór mocy minimalnie większy niż karta, mieści się w jej gabarytach, oraz spełnia warunek wytrzymałości w związku ze szczególną ilością zapisów :) - można dojść do wniosku, iż jest to optymalnie najlepsze rozwiązanie. Czyż nie?? :)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

24

Odp: CF boot na grzybie

w srodku kreci sie dysk - wydaje mi sie ze wydaje on wiecej decybeli niz pamiec flash... jest tez znacznie bardziej podatny na uszkodzenia mechaniczne. ma dluzszy czas dostepu do danych (odpowiednio przygotowany obraz startowy niweluje ten problem). jesli chodzi o sprzet na ktorym ma to byc uzywane wylacznie do odczytu - nie widze sensu microdrive, ale skoro cena porownywalna - mozna sie zastanowic...

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

25

Odp: CF boot na grzybie

wydaje tak mało decybeli, iż można ten fakt zupełnie pominąć :) Czas dostępu - ano, może być delikatnie dłuższy, fakt. Wstrząsy i uderzenia? - czy ten komp ma stać, czy latać? :)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info