1

Temat: 65C816 - mieszane uczucia...

Przeczytalem watek dotyczacy tego scalaka, przeczytalem dokumentacje do HyperSpeeda autorstwa Mario Tramsa i zastanowilem sie nad jego slowami: "Actually, the designation "CPU extension" is not true. Rather it is a more or less individual computer that takes control over the attached XL/XE and has access to all of its components".

Czy to jeszcze bedzie nasze male Atari? Przeciez ten interfejs jest bardziej skomplikowany od reszty komputera! Czym taka zmiana bedzie sie roznic od odpalenia emulatora na PC z szybkoscia 500%? Niewiele sie bedzie roznic - ot tyle ze zamkniete to bedzie w obudowie Atarki.
Zawsze podejrzliwie patrzylem na dopalacze do Amigi bazujace na coraz mocniejszych prockach Motoroli. Teraz robimy podobnie z mala atarka.
Kiedys ktos sie zastanawal na grupie co trzeba bedzie wymieniac kolejno w atari zeby zachowac je przy zyciu: najpierw kondensatory, potem cos tam, na koncu utleniona plytke i scalaki. Czy to dalej bedzie Atari czy kopia? Podobny problem maja chyba milosnicy starych aut...

No i mysle tez co jest "gorsze", co bardziej zmienia dusze komputera: zmiana szybkosci czy nowe mozliwosci procesora? A moze peryferia? Pamiec 16MB, RTC, 80 kolumn na ekranie (no tak, to inna i do ego oryginalna przystawka :) ?

Tak sie tylko luzno zastanawiam... A co Wy myslicie?

pozdrawiam
--
nosty

2

Odp: 65C816 - mieszane uczucia...

My tylko przedluzamy zywot tego komputerka, przeciez sama firma Atari tak kto zaprojektowala aby byla mozliwosc jego rozbudowy. Dodatkowe peryferia do niego przyjely sie lepiej lub gorzej. Pomysl 16bit Cpu byl juz od dawien dawna, ale w tamtych czasach sie nie przyjal, moze zbyt wyprzedzal swoje czasy :) Byly juz dyski twarde 20mb, podwojne stacje dyskow 5i1/4, stacje 720kb na male dyskietki, dodatkowy zegar czasu rzeczywistego i wiele innych dawno przed tym jak zainteresowali sie co niektorzy Atari. Czy to nasza wina ze czlowiek lubi wymyslac rozne udogodnienia i wynalazki. Pewnego razu ktos wymyslil ATARI.

Dodatkowe układy przecież nie powodują, że stare programy odmawiaja działania, zwiekszaja tylko mozliwosci sprzetu i zakres zastosowan. Nie bedziesz zmuszony uzywac 16bit cpu, Covoxa, Stereo czy czegokolwiek innego, wlanczas i dziala. Ale niektorzy chca sprobowac czegos jeszcze, chca zwiekszyc atrakcyjnosc swoich produkcji dlatego tworza programy czy muzyke pod nowe uklady. To jest ewolucja i jej nikt nie powstrzyma.

*- TeBe/Madteam
3x Atari 130XE, SDX, CPU 65816, 2x VBXE, 2x IDE Plus rev. C

3

Odp: 65C816 - mieszane uczucia...

Zgadzam się z TeBe w 100%; a nigdy nie byłem zwolennikiem rozbudowy układu '816 do postaci HYPER SPEED'a; chodzi o to, że 816 w postaci Pasiowego adaptera jest dość nieinwazyjnym rozwiązaniem; jest to wymiana procka bez dopalania zegara, bez liniowego ramu (16MB), czyli jedyną różnicą jest tu fakt niemożności wykorzystania nielegali; w miejsce których mamy do dyspozycji nowe rozkazy. Całość konstrukcji tego adaptera jest ograniczona do CPU i dwóch układów z cyklu LS...(74ls00/74), więc konstrukcja ta nie jest zgodna z teorią budowania drugiego komputera w środku Atarki. Dodam do tego jeszcze iż jest już przynajmniej kilka programów pracujących na 816; (np. Sparta DOS X/ 4.22 FTE, MAE Assembler i kilka rzeczy pod SDX ... + hehe SysInfo KMK, a w przeważającej części jest to dość leciwe oprogramowanie).
Popatrzmy choćby na Commodore - Super CPU - to można nazwać już w pewnym sensie przegięciem, gdyż w tym układzie komoda (z czego pamiętam) działa około 6X szybciej, więc jest to jakby dobudowanie nowego komputera.
- Co do innych dopałek do Atari:
W owych czasach, ze względu na panujący wówczas ustrój typowy konfig Atarki to w przeważającej części komp + magnet; zakup choćby flopki był niesamowitym wręcz wydatkiem;- to skutek naszej sytuacji ekonomicznej. .. hehe; i tu powiem, to samo zresztą co TeBe; iż nie oznacza to iż był to jedyny możliwy konfig tego sprzętu. Dla przykładu:
- SCSI Multi I/O - ICD 1988; kontroler dysqff SCSI / 256kB(lub 1MB - zależnie od wersji) / kontroler FDD / Centornics / RS...- w stanach popularne urządzenie.
- XF 35 -> 3,5" FDD do malucha (720kB); sprzedawane jako Tool do samodzielnego montażu.
- 816 to niemiecki(?) wynalazek z 1988 roku, a nie nowość 2003 :lol:
- Stereo - był prototypowy komp puszczony przez ATARI zaopatrzony w 2Xpokey
- ... itp. - więcej grzechów nie pamiętam. hehe;-

i na koniec - uważam, iż zastosowanie 816 w postaci adaptera jest o wiele bardziej słuszne niż używanie emulatora. (Wyjątkiem jest sytuacja, gdy faktycznie nie ma możliwości odpalenia real Atari ze względu na brak w/w sprzętu).

Papa

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

4

Odp: 65C816 - mieszane uczucia...

Lekko sie podku...lem jak przeczytalem tego posta. Ku...a po co wiec siedze godzinami nad Atarkami i niszcze sobie zdrowie. Na cholere wymyslam i montuje najprzerozniejsze przerobki, by ktos pozniej powiedzial, ze po dopaleniu to juz nie bedzie Atari. Ludzie nie robcie sobie problemow, bo inni (komodorowcy (C-ONE), spectrumowcy (Sprinter)) ich nie maja, wrecz przeciwnie... Mozecie mnie zjechac z gory na dol a ja i tak bede chcial dopalic ten komputer wkladajac podmaske nawet drugi (patrz Hyper Speed)...

PS. Drugi pokey to nie pomysl firmy Atari tylko Chucka Steinmana.

PS2. Mam nadzieje Dely, ze wystarczajaco ocenzurowalem posta  ;) .

5

Odp: 65C816 - mieszane uczucia...

Ja mysle, ze Pasiu sie nieco zbytnio zdenerwowal poniewaz ten post nie dotyczy dokladnie jego osoby tylko trendu upgrade sprzetu, bo chyba nie ma takiej osoby, ktora by podwazala autorytet Pasiowej Stolowki [tm] (oraz samego Pasia). Pasiu: robisz znakomita robote i, nie uwłaczajac innym elektronikom, jestes de best !

Wracajac do tematu warto zauwazyc to co mowil dziad Pinek, ze '816 montowanego wg. sposobu Pasia nie jest stricte dopalaczem dzieki ktoremu Phong w Asskickerze bedzie 10x szybciej chodzil czy tez bedzie wiecej pałeru podczas grania modow.

I nie pisze tego wcale dlatego, ze Pinokiowi udalo sie niechcacy zamontowac za pierwszym razem '816 w mojej polgigamegowej atarce  8O . A w ogole to Pinokio oddawaj moja srubke - to byla moja ulubiona srubka i jestem z nia zwiazany emocjonalnie  :lol:

Ps. Pasiu znakomicie wycenzurowales i jeszcze raz dzieki za posrednictwo ;)

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

6

Odp: 65C816 - mieszane uczucia...

Moze rzeczywiscie mnie troche ponioslo, ale juz nie moge dluzej sluchac takiego gadania... To jest przeciez bez sensu...

Dely jak chcesz to mam duzo takich srubek, moge Ci przeslac. Wiem, ze to nie to samo, ale na otarcie lez chyba wystarczajace... a o posrednictwie jeszcze porozmawiamy na Ornecie  :D .

7

Odp: 65C816 - mieszane uczucia...

Panowie bez nerw! :) Rzucilem temat bo akurat lezalem w swieta plackiem i tak sobie dumalem nad tym opisem... kiedy Atari przestanie byc Atari... jak ktos napisal chyba slusznie ten proces to EWOLUCJA sprzetu dokonywana dzieki Wam (czyli Tobie Pasiu :) Sam jestem elektronikiem i programuje mikrokontrolery, takze doceniam te prace, ale naprawde jestem ciekawy kiedy ktos w koncu dojdzie do wniosku ze wladowal te wszystkie upgrade'y i ma w zasadzie inny komputer emulujacy po nacisnieiu 20 przelacznikow na tylnej sciance stare Atari 800XL :) Kiedy Ty Pasiu stwierdzisz, ze zamiast dokladac pamieci, zmieniac OS, procek, uklad muzyki, uklady I/O, lepiej po prostu stworzysz nowy wlasny komputer 8-bitowy...?
A ze mozna to zrobic i to akurat na tym procku: http://www.maniac.org.pl/
zabawne i ladne :)

Jeszcze raz apeluje o niewk... sie z powodu otwarcia filozoficznego tematu :D Napisalem: "Tak sie tylko luzno zastanawiam"! A ze jest o czym gadac widac na przykladzie ze Hyper Speed juz sie np Pinowi nie spodobal...
I zeby zakonczyc optymistycznie i skorzystac z okazji: co z tym finalnym opisem stabilnego rozszerzenia 1MB na SIMMie od Pasia? :)))) Bedzie?

pozdrawiam
--
nosty

8

Odp: 65C816 - mieszane uczucia...

Oj chyba przespales ten moment, gdy puscilem opis. Mozesz sciagnac go z tad:

http://atariarea.nostalgia.pl/pliki/temp/simmexp.zip

Dely! Kiedy wreszcie bedzie dostepny dzial 'peryferia'?

9

Odp: 65C816 - mieszane uczucia...

Dzialy peryferia i hardware bedzie dostepny po przenosinach na nowy serwer. Zebralem juz troche schematow z opisami więc będzie z czego wybierac.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

10

Odp: 65C816 - mieszane uczucia...

A w ogole to Pinokio oddawaj moja srubke - to byla moja ulubiona srubka i jestem z nia zwiazany emocjonalnie  :lol:

Hehe. jak pojechales znalazlem Twoja srubke... Niestety wczesniej rozegral sie jeszcze wiekszy dramat: zginely wszystkie srubki od mojej Atarki! I to znowu przez Pinka, bo chcial podlaczac dysk Lizarda u mnie... :evil:

11

Odp: 65C816 - mieszane uczucia...

.. no tak, bo trzy wkręciłem Dely'emu, a jedną sobie - bo nie miałem .. hehehehehehe

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

12

Odp: 65C816 - mieszane uczucia...

a w ogóle moje mieszane uczucia co do 65c816 dotyczą raczej możliwości jego wykorzystania z punktu widzenia kodera...
co mnie boli: nie najlepiej rozwiązana obsługa przerwań - w nowym systemie przechowanie i odtworzenie stanu procesora przy wywołaniu przerwania zajmuje ponad 70 cykli, konieczność przełączania rejestrów 8/16 bit dla użycia konkretnego rozmiaru danych a zajmuje to za dużo czasu..., przereklamowana przydatność nowych instrukcji...
Właściwie procek ten ma jednak głębszy sens dopiero kiedy może obsługiwać liniowy RAM i ma przynajmniej dwukrotnie szybszy zegar...
Inaczej jest to wątpliwy bajer ze względu choćby na cenę samego procka...
Pasiu - pracuj dalej! Wierzę że uda Ci się uprościć konstrukcję hyper-speeda. Trzymam kciuki i jestem z Tobą!! :)

Hitler, Stalin, totalniak, SSman, NKWDzista, kaczor dyktator, za długo byłem w ChRL, wypowiadam się afektywnie.

13

Odp: 65C816 - mieszane uczucia...

Plusy tego procka z punktu widzenia kodera bez zmiany OS i hyperspeed'a

a) 'ruchomy' stos
b) rozkazy typu ply plx phx phy itp
c) rozkaz bra !!!

to tylko tyle co mi przychodzi do glowy na sucho bez patrzenia w spece
Oczywiscie ze przy liniowym ramie i 12Mhz ten proc rozwinie dopiero skrzydla
ale nie mow stary ze to bajer. Stary,  czego ty wlasciwie oczekujesz.

14

Odp: 65C816 - mieszane uczucia...

...Qrwa, ja tu się staram, załatwiam procki..... oj Epi; sprawe przeniesiemy na priva, bo i tak dopłaciłem do interesu wystarczająco za dużo. Poza tym procek nie ma sensu z punktu widzenia NEO'trackera, więc proszę nie siać defetyzmu...fffff ;- hehe;-)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

15

Odp: 65C816 - mieszane uczucia...

..... poza tym 65c816 w trybie emu 6502 zachowuje się tak samo jak 6502 (biorąc pod uwage oczywiście legalne jego instrukcje i ten sam zegar), więc uważam, że jeśli w określonej sytuacji nie ma pożytku z zastosowania 816 to nie należy tego do q. nędzy robić (oczywiście jestem teraz bardzo spokojny .. hehe). ... lecz jeśli okazuje się, że można uzyskać wymierne korzyści, a akurat jest ciśnienie na napisanie czegoś szybkiego, co nie koniecznie musi działać na 6502 .... dobrym przykładem jest zastosowanie CPU'816 do grafiki - stary jak świat i KMK przykład, który jest porażający (jak Epi, co?) - okna w gr8 pod SysInfo i tryb 16bit. Jakoś przełączanie w owy tryb w tym miejscu wychodzi na dobre. Dodam, iż na szybkości działania zyskujemy praktycznie drugie tyle.
Poza tym dalej jestem zwolennikiem 816 w postaci prostego adaptera - procek/dwa układy ttl i ch*.*. Drugim powodem jest to, iż 65c816 które wy*.* z Apple IIgs są do max 4Mhz - więc typ procka wyklucza użycie tegoż w układzie typu HyperSpeed.
I na koniec stwierdzam, że po długotrwałych testach nie zauważyłem jakichkolwiek problemów związanych z wymianą CPU - dla przykładu powiem tak; w Atari XEGS, które to dotaszczyłem na Kocerany, miałem '816; jakoś nikt kto zabawiał się tym sprzętem nie zauważył faktu, iż jest tam inny procek. Wszystko działa tak, jak powinno, więc uważam że jedyne co zyskujemy to nowe możliwości, do których kresu bardzo się zbliżyliśmy po pierwszej emisji NUMENA. hehehe;-, więc nowe możliwości mogą komuś dać nową mobilizację to stworzenia czegoś ciekawego; czemu nie?
Następną sprawą jest to, iż oprogramowanie pisane na 816 powinno działać też na 6502 - tzn. patrz na przykład SI;- można to porównać do przeróbki zwanej stereo; stereo jest - msx leci w stereo, nie ma - mono.

MOTTO DNIA: WSZYSTKIE DZIADY SIĘ JARAJĄ; DZIAD CZARNY, CZY NIE I TAK SIĘ PALIĆ BĘDZIE!!!

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

16

Odp: 65C816 - mieszane uczucia...

..... poza tym 65c816 w trybie emu 6502 zachowuje się tak samo jak 6502 (biorąc pod uwage oczywiście legalne jego instrukcje i ten sam zegar), więc uważam, że jeśli w określonej sytuacji nie ma pożytku z zastosowania 816 to nie należy tego do q. nędzy robić (oczywiście jestem teraz bardzo spokojny .. hehe). ... lecz jeśli okazuje się, że można uzyskać wymierne korzyści, a akurat jest ciśnienie na napisanie czegoś szybkiego, co nie koniecznie musi działać na 6502 .... dobrym przykładem jest zastosowanie CPU'816 do grafiki - stary jak świat i KMK przykład, który jest porażający (jak Epi, co?) - okna w gr8 pod SysInfo i tryb 16bit. Jakoś przełączanie w owy tryb w tym miejscu wychodzi na dobre. Dodam, iż na szybkości działania zyskujemy praktycznie drugie tyle.
Poza tym dalej jestem zwolennikiem 816 w postaci prostego adaptera - procek/dwa układy ttl i ch*.*. Drugim powodem jest to, iż 65c816 które wy*.* z Apple IIgs są do max 4Mhz - więc typ procka wyklucza użycie tegoż w układzie typu HyperSpeed.
I na koniec stwierdzam, że po długotrwałych testach nie zauważyłem jakichkolwiek problemów związanych z wymianą CPU - dla przykładu powiem tak; w Atari XEGS, które to dotaszczyłem na Kocerany, miałem '816; jakoś nikt kto zabawiał się tym sprzętem nie zauważył faktu, iż jest tam inny procek. Wszystko działa tak, jak powinno, więc uważam że jedyne co zyskujemy to nowe możliwości, do których kresu bardzo się zbliżyliśmy po pierwszej emisji NUMENA. hehehe;-, więc nowe możliwości mogą komuś dać nową mobilizację to stworzenia czegoś ciekawego; czemu nie?
Następną sprawą jest to, iż oprogramowanie pisane na 816 powinno działać też na 6502 - tzn. patrz na przykład SI;- można to porównać do przeróbki zwanej stereo; stereo jest - msx leci w stereo, nie ma - mono.

MOTTO DNIA: WSZYSTKIE DZIADY SIĘ JARAJĄ; DZIAD CZARNY, CZY NIE I TAK SIĘ PALIĆ BĘDZIE!!!

A ja i tak wiem swoje
Jako że zajmuję się pisaniem programów dźwiękowych,
816 w postaci adaptera robi tylko niepotrzebne zamieszanie w mojej łepetynie.
A to że można sobie przenosić bloki pamięci to jest gówno warte, chyba że covox miałby własną pamięć i z niej odgrywałby sample o zadanej częstotliwości i głośności... wtedy możnaby się pokusić o nazywanie go kartą dźwiękową...
a 816 miało by sens przy ładowaniu
a z resztą nadrabianie braków w umiejętnościach koderskich posiadaniem procesora lepszego o kilkadziesiąt średnio przydatnych rozkazów jest co najmniej nie na miejscu... no nie wiem jak to nazwać.
816 jest fajne [to takie hasło żebyś nie zbankrutował :)]
ale nie dajmy się zwariować... to są rozkazy które czasami uprzyjemniają kodowanie i upiększają listing, ale wiele nie wnoszą do szybkości działania programu...
rozwój 6502 poszedł w odrobinę niewłaściwą stronę...

Hitler, Stalin, totalniak, SSman, NKWDzista, kaczor dyktator, za długo byłem w ChRL, wypowiadam się afektywnie.

17

Odp: 65C816 - mieszane uczucia...

Prześledź, chłopie, *uważnie* cały ten wątek, a znajdziesz odpowiedzi, których szukasz. Tylko pamiętaj, że długotrwałe wpatrywanie się w monitor psuje wzrok.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

18

Odp: 65C816 - mieszane uczucia...

srednio przydatne rozkazy powiadasz ?
to tak:

odkladasz na stos Y np:

6502: tya, pha (2 bajty 5 cykli)
65816: phy (1 bajt, 3 cykle)

skok wzgledny bra
6502: nie ma musisz posilkowac sie dodatkowym rozkazem lub kombinowac tak aby warunek beq,bne,bpl itp byl zawsze prawdziwy.
65816: bra i wio.

ruchomy stos.
ustawiasz sobie ramke stosu gdzie chcesz ? Wiesz co to w praktyce oznacza? Fast ram w dowolnym obszarze 64k.

Malo ?
O co ty walczysz epi. Nie podoba sie nie kupuj procka. ponadto nikt nie jest na tyle szalony zeby zmieniac architekture atarki bezpowrotnie (tzn zawsze bedzie mozliwosc przelaczenia na tryb native 6502)

19

Odp: 65C816 - mieszane uczucia...

> A ja i tak wiem swoje

... to już wiemy wszyscy.

> Jako że zajmuję się pisaniem programów dźwiękowych,
816 w postaci adaptera robi tylko niepotrzebne zamieszanie w mojej łepetynie.

.. to też widać...

> A to że można sobie przenosić bloki pamięci to jest gówno warte, chyba że covox miałby własną pamięć i z niej odgrywałby sample o zadanej częstotliwości i głośności... wtedy możnaby się pokusić o nazywanie go kartą dźwiękową... a 816 miało by sens przy ładowaniu.

... tak; ładowaniu węgla brunatnego, tak to już coś, lub można zastosować 816 do ładowania dziada sąsiadki.

> a z resztą nadrabianie braków w umiejętnościach koderskich posiadaniem procesora lepszego o kilkadziesiąt średnio przydatnych rozkazów jest co najmniej nie na miejscu... no nie wiem jak to nazwać.

... tak, szczególnie że próbowałeś napisać coś w MAE na Atarce z 816 na pokładzie, a skutkiem tego było to, iż nie byłeś w stanie złożyć nawet kawałka kodu, który by nie powiesił kompa. Nie wiem więc dlaczego powołujesz się na umiejętności koderskie. I w tym miejscu można powiedzieć, że coś jest nie namiejscu. Poza tym, tak jak mówiłem - jeśli nie chcesz to nikt Cię nie zmusza do zakładania adaptera. To, że nieźle radzisz sobie na 6502 nieświadczy o tym, że to samo będzie w przypadku 816.

> 816 jest fajne [to takie hasło żebyś nie zbankrutował :)]
ale nie dajmy się zwariować... to są rozkazy które czasami uprzyjemniają kodowanie i upiększają listing, ale wiele nie wnoszą do szybkości działania programu...

... no tak, to ma zastosowanie w w/w przypadku, gdzie każdy fragment kodu pod 816 powoduje powieszenie kompa, jednak kod ten jest piękny - bo przecież ładnie wygląda. Tak nawiasem(() mówiąc imć pan LIZARD napisał pierwszy swój soft pod nowy CPU nie mając go nawet w kompie; a jako ciekawostkę dodam, iż soft w całości działa wyśmienicie.

> rozwój 6502 poszedł w odrobinę niewłaściwą stronę...

jeżeli tak uważasz, to wymyśl coś lepszego, może Ci się uda; chętnie kupię procesor twojej konstrukcji, z pewnością będzie lepszy od 816 - ten jest przecież bezużyteczny..., po za tym beeeeeee:::

Oj; Epi, Epi, co z ciebie wyrośnie?/> Gruszki na wierzbie, czy burak na sośnie?

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

20

Odp: 65C816 - mieszane uczucia...

srednio przydatne rozkazy powiadasz ?
to tak:

skok wzgledny bra
6502: nie ma
65816: bra i wio.

65SC02: bra i wio (jak miałem atarkę to miałem BRA)

21

Odp: 65C816 - mieszane uczucia...

65sc02 na trzydzieści kilka kompów, którymi się bawiłem było w 0 (zero) kompów, więc jest to rzecz dość okazjonalnie spotykana...., w ziązku z tym w stosunku do 65sc02 816 jest już jakimś tam standartem, bo przynajmniej istnieje do niego oprogramowanie.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

22

Odp: 65C816 - mieszane uczucia...

Stos to pryszcz, choć 64kB jest zajebistą sprawą nawet dla zwykłego Ataraka. Lepszy bajerem jest rejestr D (16-bitowy), dzięki któremu można umieścić stronę zerową w DOWOLNYM miejscu pierwszy 64kB pamięci. O ile rejestr ten ma wartość parzystą, to czas wykonywania rozkazów odwołujących się do strony zerowej wynosi 3 cykle, w przeciwnym razie 4 (ale nadal zajmuje 2B RAMu).

Skoki warunkowe (branche) mogą mieć zasięg 32kB w przód i w tył!

Dzięki rozkazowi PEA można napisać makro (lub skopiować poniżej ;-) rozkazu BSR (branch subroutine) i BSL (branch subroutine long):

    .md bsr
    pea *+4
    bra %1
    .em

    .md bsl
    pea *+5
    brl %1
   .em

Drogi Epi!

Piszesz, że dobry procek dla kiepskich koderów, bo ma więcej rozkazów? A jakim ty jesteś koderem. Na Koceranach przyznałeś się, że programujesz w TB. Jakoś nie słyszałem, byś wspominał coś o ASMie.

Sample na 816? Pinek może zademontrować Ci szybkość odtwarzania sampli ciągniętych z dysku na 6502 i 65c816. Drobna różnica kilku kHz! Wszystko przez głupi tgryb adresowania pośredniego strony zerowej BEZ postinkrementacji rejestrem Y oraz dzięki rozkazom w stylu PHX, PHY.

Zawsze mam rację, tylko nikt mnie nie słucha.

23

Odp: 65C816 - mieszane uczucia...

65SC02: bra i wio (jak miałem atarkę to miałem BRA)

O qrfa endemit ;-) Mial Sally, lapac go ;-)

24

Odp: 65C816 - mieszane uczucia...

...oj Lizard, Epi akurat koderuje na 6502; (NEOtrk??), od TurboBas. to jestem ja .. hehehe

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

25

Odp: 65C816 - mieszane uczucia...

Piszesz, że dobry procek dla kiepskich koderów, bo ma więcej rozkazów? A jakim ty jesteś koderem. Na Koceranach przyznałeś się, że programujesz w TB. Jakoś nie słyszałem, byś wspominał coś o ASMie.

No to teraz wiemy w czym napisany jest NEO Tracker  :lol:  :lol:  :lol: