26

Odp: 65C816 - mieszane uczucia...

...no TAK!

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

27

Odp: 65C816 - mieszane uczucia...

tak tak. to wszystko jest naprawdę piękne. ale wszystko da się zrealizować na atarce bez 816, czego dowodem jest istniejące oprogramowanie, a to że jest trochę łatwiej to już inna sprawa.

Pinek - obraziłeś się, bo zabieram ci chlebek i Cię rozumiem... łał i ilu sąsiadkom ty możesz ładować dziady węglem brunatnym?
sam mówiłeś że w FastOS napisanym dla 6502 działa ileśtam razy szybciej i sprawniej niż ten lizardowy os dla 816. przeczysz samemu sobie tylko po to żeby udowodnić że jestem burakiem śliwkowym na sośnie wierzbowej?

Lizard - napisz mi tracker do samplami w samym TBXL. i co masz do TB? jest stosunkowo prosty i ma dużo możliwości zapytaj swojego drewnianego kochanka a fragmenty kodu wyrżnięte z powszechnie dostępnych publikacji już nie robią na mnie wrażenia

Vasco - pewnie masz wersję gejzikową napisaną przez Lizarda i Pinokia :) a mieli tego nie puszczać...

Mikey - wyliczaj dalej przykłady oszczędzania po jednym cyklu. mówiłem że fajne ale dla długich procedurek w których takie oszczędności się zauważa - a nowe rozkazy 816 w wielokrotnie powtarzanych pętlach [w każdym razie w tym, co pisałem do tej pory, bo przyglądałem się temu specjalnie pod tym kątem] zastosowanie mają rzadkie lub żadne, więc oszczędności są również znikome a kosztują kodera i użytkowników 55 zł + przesyłka + lutowanie.
Jakie to piękne.
a 816 sobie jak widać musze sprawić bo niedługo to będzie wymagane... no tak jak bym miał grzyba nie atarkę...
i tak dalej i tak dalej

Hitler, Stalin, totalniak, SSman, NKWDzista, kaczor dyktator, za długo byłem w ChRL, wypowiadam się afektywnie.

28

Odp: 65C816 - mieszane uczucia...

Mikey - wyliczaj dalej przykłady oszczędzania po jednym cyklu. mówiłem że fajne ale dla długich procedurek w których takie oszczędności się zauważa - a nowe rozkazy 816 w wielokrotnie powtarzanych pętlach [w każdym razie w tym, co pisałem do tej pory, bo przyglądałem się temu specjalnie pod tym kątem] zastosowanie mają rzadkie lub żadne, więc oszczędności są również znikome a kosztują kodera i użytkowników 55 zł + przesyłka + lutowanie.

Wiesz co ?
Jeszcze zebys na swoje uzasadnienie podal chociaz jeden argument, wygladalo by to jak dyskusja. A tak jest to paplanina ktora nic do sprawy nie wnosi. Chcesz, tkwij dalej w swoim mniemaniu, ja ci zabronic tego nie moge ... Lizard i ja podalismy Ci wiele dowodow na to ze 816 JEST przydatne i ze nie jest to oszczedzanie li tylko kilku cykli. Z mojej strony EOT.

29

Odp: 65C816 - mieszane uczucia...

chcecie przykładów?
ano proszę
myślałem że koderom to niepotrzebne
bo wiedzą lepiej niż jakiś lamer
- tryb adresowania pośredniego bez indeksowania...
to właściwie przede wszystkim ułatwianie pracy kodera bo nie musisz dbać o zawartość Y, ale jak się chce to można się bez niego obejść czego dowodem są tysiące dobrze działających programów
- bra
no nie wiem... ja w 98% przypadków jestem w stanie znaleźć skok względny, który będzie bezwzględny, czyli zawsze spowoduje skok. nie boli mnie brak bra [i masło maślane]
- phx, phy
czekaj czekaj, bo o ile pamiętam, to rozkazy te wykonują się tyle samo cykli, co zapis do strony zerowej, z której można sobie skorzystać bo ma aż 256 bajtów.
jeżeli tak nie jest - przepraszam że raczyłem się pluć
- długie skoki warunkowe
o jejku. a ja mam w xasmie skoki warunkowe o zasięgu 64kB, a to że troszkę dłużej się wykonują to inna sprawa...
- rejestr D
skoro jest 16-bitowy a najstarszy bajt adresu na direct page zawsze jest stały (0), to procesor i tak adresuje w całej pamięci, tak więc rozwiązaniem przynoszącym więcej korzyści bez większego komplikowania konstrukcji procesora byłoby umożliwienie adresowania dowolnej części 24-bitowej przestrzeni adresowej w przeskokach co stronę, bo ułatwiłoby to pisanie systemów wielozadaniowych, a procesor ten podobno do takich miał być przystosowany.

aha - pinek. teraz specjalnie dla ciebie napiszę jakąś zajebiście rozbudowaną wersję turbo gejzika i każę ci w pięć minut o 3 nad ranem napisać w nim program wykorzystujący jego nowe możliwości, do dyspozycji dostaniesz atare z gumową klawiaturą i cały czas będę ci krzyczał do ucha: "ty, tylko kończ szybciej, bo zaraz musze spadać". jeżeli napiszesz taki program to masz u mnie mustaka. i ciesz się że nie kazałem ci pisać w asmie na 65c816.
druga sprawa: to jeszcze do pisania programów które mają jednocześnie działać na 816 i 6502: to napisz program, który będzie działał jednocześnie w Atari Basic i TBXL, wykorzystując jednocześnie maksimum nowych możliwości tego języka.

chcesz jeszcze przykładów?
bo Mesia daje mi jeszcze trzy minuty [a może minety??] i przez ten czas mogę wymyślić jeszcze coś.
ok. mam dwie minuty, żeby na jej tekst "fok ju" zapytać "dlaczego przeklinasz z irlandzkim akcentem?" [yo axe!]

Hitler, Stalin, totalniak, SSman, NKWDzista, kaczor dyktator, za długo byłem w ChRL, wypowiadam się afektywnie.

30

Odp: 65C816 - mieszane uczucia...

> o jejku. a ja mam w xasmie skoki warunkowe o zasięgu 64kB, a to że troszkę dłużej się wykonują to inna sprawa...

No to teraz pojechales po rajtkach grzybiarzu jeden, a fujjjj.

cytat (akcja dzieje sie 1 maja 2003 r.):

Emulatory to ch*******je, je******c grzybiarzy, pecet to ch****j.

No i sie wydalo kto zacz :)

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

31

Odp: 65C816 - mieszane uczucia...

> chcecie przykładów? ano proszę
> myślałem że koderom to niepotrzebne bo wiedzą lepiej niż jakiś lamer

Kto tak napisal ? Bo ja nie widze

> - tryb adresowania pośredniego bez indeksowania...
> to właściwie przede wszystkim ułatwianie pracy kodera bo nie musisz dbać > o zawartość Y, ale jak się chce to można się bez niego obejść czego
> dowodem są tysiące dobrze działających programów

Ale jest i jest wygodny. Dlaczego uwazasz ulatwianie sobie zycia za cos odwrotnego wrecz.

> - bra
> no nie wiem... ja w 98% przypadków jestem w stanie znaleźć skok
> względny, który będzie bezwzględny, czyli zawsze spowoduje skok. nie
> boli mnie brak bra [i masło maślane]

Zostaje 2 procent w ktorych BRA ci sie przyda.

> - phx, phy
> czekaj czekaj, bo o ile pamiętam, to rozkazy te wykonują się tyle samo
> cykli, co zapis do strony zerowej, z której można sobie skorzystać bo ma
> aż 256 bajtów.
> jeżeli tak nie jest - przepraszam że raczyłem się pluć

Hm, jak chcesz w tej samej liczbie bajtow i tej samej liczbie cykli zapisac na strone zerowa wartosc rejestru X lub Y??? Jesli mi pokazesz odszczekam publicznie.

32

Odp: 65C816 - mieszane uczucia...

A i oto dobry (głupi) przykład na to, iż Epi racji nie ma. Oto program, który może zostać uruchomiony pod
AtariBASIC'em, lecz jeśli zostanie odpalony pod Turbo-BASIC'em zadziała przynajmniej (na oko) 200 razy
szybciej (nawet jeśli się myle o 100 razy). Jest to bardzo extremalny przykład, lecz jest równie głupi, co niektóre tezy postawione przez pewnego tu oto osobnika .. hehe;- ciekawe o kogo chodzi?...

Przyjąłem pewne założenia:

- tzn; iż fakt uruchomienia programu pod T_Basic'em stwierdzam
po sprawdzeniu zawartości komórki $c000 (dec49152) - czy jest to prawda; nie wiem, lecz
akurat w tym domniemanym przypadku nie jest to istotne, a stanowi punkt wyjścia. Cóż - lenistwo RÓLÓ!!!
..... i kawałek szkła... co Jowisz?

- program wykonuje czynność teoretycznie bez sensu, lecz jak widać dobrze ukazuje możliwości
instrukcji MOVE służącej do przemieszczania bloków pamięci (:: mov 65c816?? -> SI??..hmm);
kopiuje $7ff bajtów z adresu adr(a$) do adresu adr(a$)+$800 i odwrotnie.... (czy jakoś tak-
nie chce mi się myśleć...)
i tu zagadka;- jeśli program zostanie wykonany pod AtariBAS. to zostanie wykonany
z kosmiczną prędkością AtariBEJZIKA - czyli do dupy, lecz jeśli będzie to TurboBasic; tu
korzystamy z instr. move- i sytuacja się zupełnie zmienia. Oczywiście łądując wspomniany program
pod kontrolą zwykłego BEJZIKA okaże się, iż w części przeznaczonej dla TB będzie trochę krzaków.
Nie jest to raczej problem, gdyż i tak wspomniana część nie jest uruchamiana.

Epi, wspomniałeś iż twoja wypowiedź dotyczyła użycia 816 od strony kodu zorientowanego w strone
kowoksa .. hehe; - to jeśli w tej sytuacji nie ma korzyści z "nowych" instrukcji "nowego" CPU
to po kiego CH*.* ich używać w tym właśnie momencie? Poza tym wspomniana wypowiedź zabrzmiała
nieco inaczej, niż zapewne chciał jej autor. (jeśli nie rozumiesz przeczytaj raz jeszcze, lub
pomiń ten punkt).

No, to tyle tych smutów, czas na przykładzik. UWAGA! jest po prostu idiotyczny, lecz może ten
fakt komuś coś pomoże.


5 ? CHR$(125)
6 ? :? "A oto i zajebisty  przyklad na to,"
7 ? "ze  jednak  mozna  napisac  cos co"
8 ? "bedzie  dzialac  i  pod AtariBASIC"
9 ? "jak i pod TurboBAS."
10 ? :? "(c) pin_power_syft, Qurwa 2k3"
12 POSITION 3,10:? "Press START"
15 IF PEEK(53279)<>6 THEN 15
50 DIM A$(4100): IF PEEK(49152)=32:GOTO 90: REM hipoteza na temat wykrycia Turbo_B
65   REM ***************** PROCEDURKA W ATARI BASIC *************************
70   GOSUB 110:POKE 18,0:POKE 19,0:POKE 20,0
72   FOR A=1 TO 100:? A:FOR B=0 TO 2047:POKE AD2+B,PEEK(AD+B):NEXT B
80   FOR B=0 TO 2047:POKE AD+B,PEEK(AD2+B):NEXT B
82   NEXT A:CZAS=PEEK(20)+256*PEEK(19)+65536*PEEK(18):? CZAS:END:REM to na wypadek, gdyby basic okazal sie zbyt powolny..hehe
84   REM ********************************************************************
85   REM ***************** PROCEDURKA W TURBO BASIC XL **********************
90   gosub 110:time$= "000000":for a=%1 to 100:? a:move ad,ad2,$07ff:move ad2,ad,$07ff:next a:czas=time:? time:end
95   rem ********************************************************************
110   ? CHR$(125):AD=ADR(A$):AD2=AD+2048:RETURN

.... nie sprawdzałem części przeznaczonej faktycznie dla ATARIBAS pod nim właśnie - cóż akurat
mam odpalonego kompa do testów - na sztywno 1MB ram, cóż brak bitu od BASICA,.. portb .. bo zjadł go simm.

... i to miało by sens w momencie, gdy w/w proca miała by strategiczny wpływ na szybkość działania całego programu. I tak, jeśli odpalimy to pod AtariBASIC to; wychodzimy na obiad, spacer z psem, czy żoną ... w TB jest inaczej. I właśnie do tego cały czas zmierzam, aby korzystać z nowego CPU tylko tam, gdzie jest to uzasadnione czysta logiką, jednakże jeśli jest to program ogólnie dostępny pewna kultura nakazuje, aby działał też na zwykłej Atarce - i po to właśnie napisałem Ci drogi kolego przykład w bejziku. Nie będę już drążył przykładu SYSINFO, bo jest to jeden z najlepszych przykładów na korzyści wynikające z 816. Napisz Epi w xasm okna, które będą przynajmniej w połowie działać tak jak pod w/w. Testowałem też D2D.com - dma player dla KMK IDE/POKEY/4 bit smp - wynik: 6502 15kHz, 65c816 18kHz - zaznaczam, iż prog odpala sampla z HDD realtime, a każda pojedyncza próbka dźwięku ma 4 bity, więc trzeba jeszcze trochę przy tym liczyć. Jak widać różnica jest znacząca - 3kHz, co szczególnie przy tej częstotliwości dźwięku jest cholernie ważne; czytaj - bardzo poprawia jakość dźwięku. Ze wstępnych obliczeń wynika, iż soft dla kowoksa i 816 powinien mieć "wydajność" na poziomie 20-21kHz - na 6502 nie ma ch*.* wyjść poza 15-16kHz;- oczywiście pamiętaj, że smp jest odpalany w czasie rzeczywistym, więc w tle dzieje się baaardzo wiele rzeczy.

ps. pod 816 TurboBasic też działa .. jak to się stało??? hehehehe;-

Poza tym Epi, jeśli nie chcesz procka, to przecież nie musisz go mieć, może się powtarzam, lecz nie psuj innym dobrej zabawy, I PRZEDEWSZYSTKIM NIE MÓW CHŁOPCZE, ŻE TO DLA MNIE INTERES, BO OD SAMEGO POCZĄTKU WIEDZIAŁEM, IŻ NA TYM POPŁYNĘ .... NIE MÓWIĄC O TYM, ŻE PO 816 JECHALIŚMY 200KM SAMOCHODEM thePINK'A, KTÓRY TEŻ NA TYM WYSZEDŁ W PLERY. No ale dla Ciebie być może nie jest to istotne, więc kup sobie zgrzewkę browca i wypij to z Messiah .,.... może coś z tego będzie ... hehehehehehehehe;- a tak po ćwiartce, to może i ja dołącze i sobie pogadamy o procesorach .. (co Messiah, co o tym sądzisz?)

PS> i tak się na ciebie (k*.*) nie obraziełem, więc wspomnianą fdd i klawisze i tak załatwie. Ale Epi uważaj! FDD przez chwile była odpalona z kompem z 65c816, więc mogła się czymś zarazić .. została naruszona czystość rasy!!! hihihi;-

PS2> IDE PIĆ!!! .. (SCSI??)





kawe, przegryzając dziadem.

... spalonym.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

33

Odp: 65C816 - mieszane uczucia...

... acha, i sprawdzałem czas wykonania pod At.BAS/TB....

AtariBAS: mniej_więcej_262000 ramek (1/50s. - ale to chyba jest oczywiste)
TB: 348 ramek.

... a co do OS_816 to Epi, drogi kolego; przecie sam mówiłem, iż mam na jego temat bardzo złe zdanie - więc z tego też powodu go nie używam; a w całości sprawy nie jest to jakiś argument.

Acha, Epi .. hehe ten programik pisałem ok. 3:50 (start) rano, (w nocy?), a zaznaczam program działa. .. hihihi;-

... a właśnie, czy ktoś dysponuje OS'em o dźwięcznej nazwie MTI???? (USA)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

34

Odp: 65C816 - mieszane uczucia...

Bardzo ciekawa dyskusja!
Coz, jesli bedzie mi wolno wtracic cos od siebie, to mam takie oto zdanie na poruszany temat:

-65816 jest chyba jedynym rozsadnym wyborem sposrod dostepnych na rynku procesorow z rodziny 6502 - najbardziej rozwojowy;

-nie oznacza to, ze JEST TO NAJLEPSZY PRODUKT TEGO TYPU W HISTORII; pewnie nie wszyscy z Was slyszeli o 65CE02; wg. mnie jego mozliwosci byly o wiele wieksze, choc bylby problem z pelna kompatybilnoscia oprogramowania w wiekszej mierze niz dla 65816, z uwagi na jego podstawowa zalete - krotszy czas wykonywania wiekszosci rozkazow (przewaznie o cykl, ale takze o dwa), a wiec w takich programach, ktore "licza cykle", bo jest to im potrzebne, np. do zmiany koloru w linii. Generalnie mam wrazenie, ze jego specyficzne instrukcje wydaja sie znacznie bardziej porzadane i dajace wieksze zyski w liczbie cykli i dlugosci kodu.
Niestety wraz z upadkiem Commodore, wytworcy tego procka, mozliwosc jego pozyskania stala sie praktycznie rowna zeru.

Tutaj jest link do dyskusji na forum sympatykow procesorow z rodziny 6502, swiadczaca o tym, ze jednak procek zostal w pewnej liczbie wypuszczony na rynek i ze niektore prywatne osoby sa w jego posiadaniu.
Natomiast dokumentacja tego procesora znajduje sie tutaj, polecam, bo to ciekawa lektura, chocby do skonfrontowania jego mozliwosci z 65816.

Jesli idzie, o to czy warto inwestowac w 65816, to moim zdaniem zalezne jest to od dwoch rzeczy:

- czy w najblizszej przyszlosci powstanie alternatywa dla tego procka (dochodza nas informacje o roznych pracach nad stworzeniem wlasnego procesora kompatybilnego z 6502, powstaja nowe technologie latwego wytwarzania ukladow o takim stopniu zlozenia, itd.)

- dopracowania w szczegolach zalozen dzialania atari z tym procesorem; moim zdaniem konsultacje w szerszym gremium bylyby jak najbardziej na miejscu, bo kwestii do rozwazenia, jak mi sie wydaje, jest calkiem sporo, ale moze mi sie tylko tak wydaje.

35

Odp: 65C816 - mieszane uczucia...

... coś w tym jest, lecz lepszy dostęp jest do 816 - przynajmniej jak na razie. Stety, czy niestety jest to "tylko" wersja 4MHz - lepsze to niż nic. A o "popularności" owego procka może zaważyć też ilość oprogramowania, która jest w stanie efektywnie wykorzystać jego możliwości .... jak na razie wśród posiadaczy 816 jest pięciu niezłych koderów; ...

Co do Hyper Speed to z nieoficjalnych źródeł wiem, że prawdopodobnie powstanie owy wynalazek w formie przelotki do cart/expansion dla 130XE - lecz tu jest jeszcze problem z zakupem wersji 14MHz : SNES? 8O :mrgreen:

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

36

Odp: 65C816 - mieszane uczucia...

Ostatni odzywam sie rzadko, ale jestem ZA! Dzięki temu prockowi przynajmniej cosik sie dzieje w swiatku atari!

37

Odp: 65C816 - mieszane uczucia...

... i Elkabato! ... analizowałem Twoje wypowiedzi na temat nowego CPU i z początku nie wypowiadałeś się zbyt pozytywnie ...  :D :: jeśli chcesz to polecam, bo jeszcze mam. Może priva??

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

38

Odp: 65C816 - mieszane uczucia...

slepy, młody, gniewny bylem... :) interesuja mnie tez inne rozszerzenia: pamiec, stereo, covox!

39

Odp: 65C816 - mieszane uczucia...

.. jeśli chcesz to na Ornecie moge Ci założyć 816 :: Dely? Czy twój komp jeszcze działa .. hehehe :D  8O

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

40

Odp: 65C816 - mieszane uczucia...

kasa, kasa i jeszcze raz kasa! ile to kosztuje?? wiem ze gdzies to juz bylo napisane ale moje lenistwo i lamerstwo siega zenitu...

41

Odp: 65C816 - mieszane uczucia...

... ano tak, działać raczej musi, cóż - na trzeźwo lutować niczego nie można :: próbowałem, lecz miałem taką ... DELI-rę, że Dely podał browarek - jeden, a później drugi i sprawa z miejsca przybrała innego wymiaru, a komp jak na złość wstał i ... itd. Później jeszcze historia ze śrubkami; na Ornetę wezme zapasowe :: :idea:

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

42

Odp: 65C816 - mieszane uczucia...

... no widze że siedzimy razem na forum ... byłeś nieco szybszy i ostatnia moja wypowiedź znalazła się nie tam gdzie trzeba ... koszt całości to jak mówiłem 55 zł ... no i w tym części/montaż + 2 browary na partyPlace, bo moge nie mieć zbyt pewnej ręki ... hehehe;- proszę wcześniej uprzedzać o innych istniejących w kompie do przerabiania modyfikacjach, bo kompa Dely'ego rozkręcałem chyba ze dwie godziny .... SIO2IDE ..
Piguś zamotał kable o ekran, no i ....

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

43

Odp: 65C816 - mieszane uczucia...

...a i jeszcze to; Laoo - proc wysyłam w pon. (nie pin) :rolleyes:

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

44

Odp: 65C816 - mieszane uczucia...

Moge przywiezc gola atarke wiec problemow nie powinno byc. Tylko kto mi dorzuci od razu do tego 1mb na simmie, stereo i inne p*.*?? Osoba z nizsza cena wygrywa :)

45

Odp: 65C816 - mieszane uczucia...

... chyba nie osoba z niższą ceną, tylko PASIU. Lecz to, czy będzie/nie będzie montować dopałek na zlocie zależy wyłącznie od niego. Polecam, bo mam już 3kompy z 1MB (w tym 2 z 816) i powiem tyle, że nigdy nie widziałem tak zajefajnie montowanych rozszerzeń. Tak szczerze mówiąc, może się zmobilizuje i wrzuce grzieś kilka fotek, bo na prawdę warto to zobaczyć ....( 8O )

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

46

Odp: 65C816 - mieszane uczucia...

No, jakbym pinka nie zatankowal najpierw to by nic z proca nie bylo :) Elkabator bez piwa nie dawaj nic pinkowi do roboty bo popsuje po trzezwemu albo srubki pogubi :)

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

47

Odp: 65C816 - mieszane uczucia...

Bede pamietal... AYE! Czyli ten procek niech bedzie dla mnie drogi Pin(okiu)! juzsie doczekac nie moge! :)

48

Odp: 65C816 - mieszane uczucia...

chcecie przykładów?
ano proszę
myślałem że koderom to niepotrzebne
bo wiedzą lepiej niż jakiś lamer
- tryb adresowania pośredniego bez indeksowania...
to właściwie przede wszystkim ułatwianie pracy kodera bo nie musisz dbać o zawartość Y, ale jak się chce to można się bez niego obejść czego dowodem są tysiące dobrze działających programów

Ten tryb, to po to bys nie musiał robić czegoś w stylu: sty gdzies_tam; ldy #0; lda (zp),y. Oszczędzasz 4B i 5 cykli jak już tak bardzo ci zależy.

- bra
no nie wiem... ja w 98% przypadków jestem w stanie znaleźć skok względny, który będzie bezwzględny, czyli zawsze spowoduje skok. nie boli mnie brak bra [i masło maślane]

A ja w 98% przypadkach trafiam na twoje pozostałe 2%.  :P

- phx, phy
czekaj czekaj, bo o ile pamiętam, to rozkazy te wykonują się tyle samo cykli, co zapis do strony zerowej, z której można sobie skorzystać bo ma aż 256 bajtów.
jeżeli tak nie jest - przepraszam że raczyłem się pluć

To sprónbuj napisać procę rekurencyjną przy użyciu strony zerowej.

- długie skoki warunkowe
o jejku. a ja mam w xasmie skoki warunkowe o zasięgu 64kB, a to że troszkę dłużej się wykonują to inna sprawa...

Te z 816 trwają cykl dłużej i zajmują o 1B więcej, a twoje?

- rejestr D
skoro jest 16-bitowy a najstarszy bajt adresu na direct page zawsze jest stały (0), to procesor i tak adresuje w całej pamięci, tak więc rozwiązaniem przynoszącym więcej korzyści bez większego komplikowania konstrukcji procesora byłoby umożliwienie adresowania dowolnej części 24-bitowej przestrzeni adresowej w przeskokach co stronę, bo ułatwiłoby to pisanie systemów wielozadaniowych, a procesor ten podobno do takich miał być przystosowany.

I jest! Dlatego nie przejdziesz z kodem na kolejne 64kB bez pomocy JML lub JSL. Stronę zerową możesz mieć od dowolnego adresu pierwszych 64kB.

druga sprawa: to jeszcze do pisania programów które mają jednocześnie działać na 816 i 6502: to napisz program, który będzie działał jednocześnie w Atari Basic i TBXL, wykorzystując jednocześnie maksimum nowych możliwości tego języka.

Akurat w asmie jest łatwiej o cos takiego niż w basicu.  :P

A tak w ogóle, to po co ta dyskusja??? Jak ci sie Epi nie podobają nowsze procki niż 6502, to wsadź se w Atarkę Intela 4004 i spadaj. Może wtedy zastanowisz się, po co tworzy sie coraz szybsze procesory.

Zawsze mam rację, tylko nikt mnie nie słucha.

49

Odp: 65C816 - mieszane uczucia...

...rajt, LZD rajt, ... hehehe, a to dobre. 8)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

50

Odp: 65C816 - mieszane uczucia...

... a Elka; nic się nie martw; zatrzymam jeden proc dla Ciebie.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info