1

Temat: mam hdd w Atarku, ale co dalej :)?

Nie jestem pewien czy mam wszystkie prg do uruchomienia hdd na malym atari, chcialbym sie upewnic ze wszystko bede robil prawidlowo.

Tak wiec HDD Interface (SIO2IDE) jest ala Kokoszkiewicz&Zuk by Pasiu.

Co musze zrobic z dyskiem ? Sformatowac go na PC, czy pod Sparta ? Gdzie znajde ATR Sparty do obslugi HDD ? Jaka litera dysku, czy tez numer odpowiada hdd pod MYDosem ? Skad mam wiedziec ze Atari rozpoznal dysk ? Jak wyglada rozkaz DIR dla HDD pod MyDosem ?

Czy potrzebuje cos jeszcze, jakies programy inicjujace hdd :)?

*- TeBe/Madteam
3x Atari 130XE, SDX, CPU 65816, 2x VBXE, 2x IDE Plus rev. C

2

Odp: mam hdd w Atarku, ale co dalej :)?

Jesli masz soft z AIM do Twojej wersji SIO2IDE, to powinienes miec wszystko.

Dysk trzeba zainicjowac (w nowych wersjach SIO2IDE dysk musi miec zalozona jedna partycje w formacie FAT32 np. , w starszych wersjach jest do tego zworka, ktora trzeba ustawic po pierwszym podlaczeniu dysku).

W starych wersjach musisz programem FDISK (na atari oczywiscie :) ) podzielic dysk na partycje, w wersjach z FATem, partycjami sa po prostu pliki ATR, ktore nagrasz sobie na PC np.
Oczywiscie mozesz tez stworzyc je za pomoca FDISK na atari.
Maksymalne partycje to oczywiscie 16MB.

SpartaX obsluguje HDD od razu, a inne Sparty ... nie pamietam, zdaje sie ze program formatujacy obsluguje tylko dyski 1-4, wiec trzeba przemapowac.
A o MyDOS proponuje juz na poczatku starac sie zapomniec :) jak bedziesz chcial nagrac ponad 1000 plikow na jednej partycji (a w przypadku 16MB tak bywa) to sie zalamiesz :).

HDD jest widoczny pod dowolnymi numerami dyskow, w zaleznosci jak sobie podmapujesz partycje (a w nowych wersjach ATRy). Wszystko to programem FDISK z poziomu Atari.

Atari rozpoznal dysk ??? -albo dziala albo nie. Jak nie zobaczy go program FDISK to reszta tez nie zobaczy.

Potrzebny Ci FDISK (dolaczony do dokumentacji SIO2IDE) i nic wiecej (no oczywiscie poza jakimis DOSami - najlepiej zaczynac od SpartyX, bo i tak na niej sie konczy :).

Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.

3

Odp: mam hdd w Atarku, ale co dalej :)?

przeciez napisal ze ma interfejs kokoszkiewicza a nie sio2ide (tzn napisal ze sio2ide ale w swietle pozniejszej wypowiedzi to byl jak sadze lapsus)

4

Odp: mam hdd w Atarku, ale co dalej :)?

> Tak wiec HDD Interface (SIO2IDE) jest ala Kokoszkiewicz&Zuk by Pasiu

No to SIO2IDE czy KMK ? Bo to raczej 2 rozne rozwiazania :) Jesli SIO2IDE to wystarczy pokrotce:

1. Zmienic zworke, odpalic atarke i poczekac kilka sekund, wylaczyc i zmienic z powrotem.
2. Sformatowac pod mydosem kazda partycje na 65535 sektorow i nagrac na ktoras z nich dos i dup.sys i to all :)

Ja mam np. D1: jako FDD a 2-8 HDD, zbutowac z HDD z drugiej stacji mozesz np. przez QMEGA.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

5

Odp: mam hdd w Atarku, ale co dalej :)?

TeBe masz interfejs ala Kokoszkiewicz tylko lekko przerobiony. Jest to urzadzenie ronolegle (new device). By zainicjowac dysk podepnij go (master), odpal atr'ka spod sparty, ktorego Ci podeslalem. Wgraj FDISKa (dla KMK Interface!!! - jest w image'u a nie od sio2IDE). On rozpozna dysk i umozliwi zalozenie partycji. Nastepnie z poziomu formatera sparty (komenda: format) zaloz katalog root. I to wsio... Co do MyDOSa to Ci nie pomoge. Wiecej informacji dostaniesz od Pina, Lizarda lub Lewisa...

6

Odp: mam hdd w Atarku, ale co dalej :)?

tebe - moze to cie zmotywuje do napisania wlasnego dosa umozliwiajacego formatowanie partycji wiekszych niz 16mb, albo przynajmniej obslugujacego wiecej niz 9 napedow.

ciekawe co tam slychac u caspera z jego hidosem. podobno mial juz zrobiona wiekszosc pracy, ale sami wiecie jak to bywa z wieloletnimi projektami...  :cry:

don't come after... please don't follow me along. when you read this, i'll be gone...

7

Odp: mam hdd w Atarku, ale co dalej :)?

Łojezusmaria .. itd.:

TeBe! Oczywiście, że interface Pasia jest to w zasadzie KMK; przy bootowaniu wspomnianego *.atr przytrzymaj >shift< - dopiero po tym odpal z FDD/sio2pc FDISK.COM. Ustaw rozmiary partycji; od D1 do D16:. Rozmiary wpisujesz operując 512B sektorem, więc max pojemność = 32767!!! Na początek nic nie ustawiaj pod D1: - tak będzie chwilowo łatwiej; wyjdź do dosa (SDX) i FORMAT. Sformatuj wszystko, co chcesz mieć pod SDX - nie sformatuj przypadkiem ATEERA, którego otrzymałeś od PASIA 8O . Jeśl chcesz dostać się do partycji D10:-D16: odpal FDISK.COM i ustaw parametr >drive redirection< na part. z w/w zakresu - wówczas partycja pojawi się pod D1:. Oczywiście ma to zastosowanie dla wszystkich partycji. Sprawdź, czy Pasiu podesłał Ci soft: MNT.COM - spełnia on to samo zadanie, lecz można wywołać go z linii komend np.
MNT -P 10
podłącza 10 partycję pod D1: (parametr -P (P)owoduje, iż zmiana zapisywana jest fizycznie na HDD, a nie tylko do "kopii" w ramie. Bez parametru -P i po wciśnięciu reset uzyskujemy poprzedni stan tablicy partycji.
MNT [-p] PASS
powoduje podłączenie urządzenia SIO pod D1: - jest to bardzo użyteczne w momencie, gdy faktycznie pod D1: mamy twardziela, a potrzebujemy odpalić FDD/sio2pc... itd

Co do MyDOS'a faktem jest, iż jest to zabawa dla masohistów - ja kożystam z foxowego PC2.1 - lecz tu przydaje się minimum 1MB ram, bo bez tego można się pociąć żyletkami.
W przypadku MyDOS'a z racji, iż jest coś w nim popierd....olone polecam rozwiązanie takie, by partycji nie formatować poprzez format MyDOS'a tylko przejedź (dziada) VTOCFIX.COM!!! - to powinno załatwić sprawę.

... a co do SDX, to muszę Ci chyba przysłać na priva tonę bardzo przydatnych driverów / softu - tzn i tak bez problemu mając tylko fdisk odpalisz całość, lecz wspomniany soft, barrdzo uprzyjemnia i przyspiesza pracę pod SDX ... hehe benchmarki FP pod SI przekręca nawet do 700%, dopala twardego do prawie 50kB/sec. przyspiesza CON: (E:) do 340% ... itd. Boot selector - możesz mieć do 18 configów pod SDX, ... , czy CAD.SYS - to dla programów nie posiadających normalnego wyjścia do dosa - >ctrl<+>Sch<+>inv< ... i lądujemy pod SDX.

Interface bez problemu obsługuje też dyski SLAVE - lecz tu bardzo dobrze mieć rom interface'u w wersji 1.4 - sprawdź to pod SysINFO KMK. Może wygląda to niewiedzieć jak przeje... itd., lecz po skonfigurowaniu całości nie ma z tym najmniejszych problemów, no i przynajmniej nie muli się to tak jak sio ... hehe;- a kiedyś używało się magnetofonu i po przyspieszeniu na 900/1200bd człowiek myślał, że jest gość  8) ... hehe - to były czasy!

Jeśli potrzeba więcej szczegółów to no problem, zgadamy się 'la priva... no albo tu  :lol:


... a jeśli coś pokręciłem - to prosze mnie poprawić, bo właśnie jestem bardzo zje*.* po pracy i moge bredzić jakieś farmazony.  :P

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

8

Odp: mam hdd w Atarku, ale co dalej :)?

.. poza tym niebawem (być może) powstanie soft, który umożliwi bezproblemowe dostanie się do przestrzeni dyskowej (.. o boże jak to zabrzimało.. )powyżej 256MB ... a poniżej 8GB - oczywiście pod warunkiem posiadania odpowiednio dużego HDD.

AXE? Dlaczego piszesz, iż dostęp do D10:-D16: jest utrudniony? A MNT.COM to co? Zrób sobie bata pod SDX (S/M - Wamp?? :oops: ), który będzie robił to za Ciebie!! :D

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

9

Odp: mam hdd w Atarku, ale co dalej :)?

mount to tylko obejscie problemu. dobrze ze jest chociaz to, ale ja tam bym wolal conajmniej 64mb partycje i dostep do napedow od A: do Z:  :P

no, chyba ze ktos napisze (se) nowy filesystem pod sparte i uzytki do niego (conajmniej scandisk, optymalizator i jakis sensowny kopier). poza tym dalbym komus browca za proga umozliwiajacego samodzielny wybor banku, do ktorego wchodzi sparta w trybie banked.

pin: mozesz mi zaprogramowac kostke z romem 1.4? ja mam wiekowa 1.2 i choc poki co wszystko dziala w porzo, a slave'a nie podlacze bo i tak mam singlowa tasme, to jednak swiadomosc, ze jest nowszy firmware nie daje mi spokoju.

don't come after... please don't follow me along. when you read this, i'll be gone...

10

Odp: mam hdd w Atarku, ale co dalej :)?

dzieki za kurs obslugi, przydal sie :)

zamierzam swoj testowy dysk zmienic na cos wiekszego, czy sa jakies ograniczenie co do firmy i pojemnosci, moze byc 3gb :)?

*- TeBe/Madteam
3x Atari 130XE, SDX, CPU 65816, 2x VBXE, 2x IDE Plus rev. C

11

Odp: mam hdd w Atarku, ale co dalej :)?

poza tym dalbym komus browca za proga umozliwiajacego samodzielny wybor banku, do ktorego wchodzi sparta w trybie banked.

Ależ jest taki prog! Laduje sie go w CONFIG.SYS. Popros Pinka to Ci podesle....

12

Odp: mam hdd w Atarku, ale co dalej :)?

> moze byc 3gb

Ciekawe na co ci 3gb, ja mam polgigamega i nawet w polowie nie jest zapelniony

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

13

Odp: mam hdd w Atarku, ale co dalej :)?

Ciekawe na co ci 3gb, ja mam polgigamega i nawet w polowie nie jest zapelniony

oj, jakbys zaczal nagrywac sampelki do odtwarzania w realtimie (szybkosc interface'u Zuka Rox!) to bankowo twoje polgigamega skonczyloby sie wczesniej niz sadzisz.

don't come after... please don't follow me along. when you read this, i'll be gone...

14

Odp: mam hdd w Atarku, ale co dalej :)?

Ależ jest taki prog! Laduje sie go w CONFIG.SYS. Popros Pinka to Ci podesle....

Halo! Kornikowy chlopcze! Podsylaj! Najlepiej razem z kostka 1.4 i reszta nowego stuffu w *.atr

don't come after... please don't follow me along. when you read this, i'll be gone...

15

Odp: mam hdd w Atarku, ale co dalej :)?

... oczywiście, że jest soft umożliwiający umieszczenie Sparty X w prawie dowolnym banku ... moja siedzi w $ef (z czego pamiętam) i w związku z tym nie ma już problemów (na ogół) z odpaleniem softu, który posiada sztywne ustawienie banków. Co do wykożystania większej przestrzeni HD, to wiem, że modyfikując w pewien sposób tablicę partycji można je zapisać w dowolnym miejscu dysq - lecz jak to zdiełać? Najlepiej niech Lizard coś na ten temat powie. Jeśli chodzi o dyski z którymi działa KMK to sytuacje, gdzie HD odpalić nie chce zdarzają się bardzo sporadycznie i na ogół problem ten dotyczy raczej, a raczej przede wszystkim starych napędów Seagate ... 40-100MB ... największym testowanym przeze mnie dyskiem twardym był Quantum fireball 4,9GB - wsjo było git. Interface obsługuje dyski do 8PGM ... GB; oczywiście.
Jeśli chodzi o filemanager pod SDX; piszę to coś od ponad roku, może się jakoś pozbieram i dokończe to coś, bo się opierdalam; sory- coś z tym musze zrobić. Lewis to widział w Koceranach, więc pewnie wie ooooczzzzo chodzi; AXE - tylko nic nie mów, bo trułem Ci o tym nie raz .. 8O  1:D .

Reasumując; myśle że rozwiązanie jest jedno. Złoże ATR z HDD_KMK utilzz i podeśle to do Dely'ego, a ten z kolei jeśli będzie to możliwe (będzie, co Dely??) wrzuci to na półgigamegowy serwer i problem z głowy.

AXE - dobra podeśle - problem w tym, że musisz mi za to postawić MUSTAKA, lecz na Ornecie . :D ; no ewentualnie moigę się zgodzić na jakiś lokalny eliksir. Zobaczymy co tam dają.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

16

Odp: mam hdd w Atarku, ale co dalej :)?

...AXE - dobra podeśle - problem w tym, że musisz mi za to postawić MUSTAKA, lecz na Ornecie . :D ; no ewentualnie moigę się zgodzić na jakiś lokalny eliksir. Zobaczymy co tam dają.

no ba!
chyba ze bedzie heracles classic plonsk aperitiff, wetdy mustaka odstawiamy na bok  :P

don't come after... please don't follow me along. when you read this, i'll be gone...

17

Odp: mam hdd w Atarku, ale co dalej :)?

A sofcik calkie mily tyle ze w TB i trzeba go skompilowac!

18

Odp: mam hdd w Atarku, ale co dalej :)?

... i zlinkować linkerem z lib pt. RUNTIME2.EXE / powered by Jacek Żuk  8O  :D

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

19

Odp: mam hdd w Atarku, ale co dalej :)?

... oczywiście, że jest soft umożliwiający umieszczenie Sparty X w prawie dowolnym banku ...

Ściślej, w ostatnim. Wspomniany program miesza tablicą banków tak, by ten, w którym siedzi SDX leżał na ostatniej pozycji w tej tablicy. "Tablica banków" nie jest tablica banków, lecz tablicą grup banków. Chodzi o zaoszczędzenie pamięci (16B a 64B przy 1MB RAMu, to jest różnica). Wykorzystano fakt, że wszystkie rozszerzenia polegają na dodaniu wielokrotności 4 banków.

Zawsze mam rację, tylko nikt mnie nie słucha.

20

Odp: mam hdd w Atarku, ale co dalej :)?

... i właśnie dzięki takiemu rozwiązaniu tej sprawy pod SDX można odpalić zdecydowaną większość softu.
Róló!

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info