1

Temat: Czy są jeszcze zdolni programiści na małe Atari?

No własnie, w wątku sprzetowym lekka wymiana zdań była. Więc pytanie: czy ktoś jeszcze potrafi pisać na małą pamięć? Jeśli tak - niech pokaże, że daje radę, poproszę o grę/demo/intro chodzące na 16KB pamięci (do testów wykorzystane będą - o ile ktoś się odważy napisać - oryginalne Atari 600XL z 16KB RAMu i opcjonalnie 400 NTSC też z 16KB RAMu).
Jak ktoś się zadeklaruje - chętnie poczekam do końca miesiąca (nawet dłużej). Ale znając życie - będzie jak zazwyczaj :(
To jak, s? odważni? Ja zaznaczyłem ostatnią opcję, choć w Atari Basicu może coś stworzę...

Sikor umarł...

Odp: Czy są jeszcze zdolni programiści na małe Atari?

Sikor: party za pasem.

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

3

Odp: Czy są jeszcze zdolni programiści na małe Atari?

Ale po co?????
Ja bym chciał w końcu demo na vbxe oraz 1mb ram!!!

4

Odp: Czy są jeszcze zdolni programiści na małe Atari?

Sikor. Wiadomo, że na 16k można DUŻO, różnicą przede wszystkim będzie zapewne ilość operacji I/O ;)-

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

5

Odp: Czy są jeszcze zdolni programiści na małe Atari?

Sikor. Nie chodzi o to, żeby zrobić COŚ - chodzi o to, żeby zrobić COŚ, CO WARTO POKAZAĆ. Inna reguła rządzi corocznym 1 IV pisaniem programu dla jaj.

hex, code and ror'n'rol
niewiedza buduje, wiedza rujnuje

6

Odp: Czy są jeszcze zdolni programiści na małe Atari?

Lepszym pomysłem by było ogłoszenie konkursu na STANDARDOWE Atari 130XE. Włączając w to rozdzielny dostęp Antica do ext ram. Tutaj spodziewałbym się zobaczyć przynajmniej coś ciekawego.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

7

Odp: Czy są jeszcze zdolni programiści na małe Atari?

btw. co mialo by byc motywaterem w takim konkursie? sam konkurs?
jesli ktos napisze - to pewnie dla wlasnej przyjemnosci, bo bedzie mial wene, bo bedzie mial pomysl (w sumie najwazniejsza czesc), a nie dlatego ze ktos mu podpowie ze fajniusio by bylo zobaczyc cos dzialajacego na 600xl

jak ktos chce wieksze wyzwania - moze pisac i na 2600, albo na cos bardziej okrojonego, ale to, ze ktos inny by chetnie "cokolwiek" obejrzal, to raczej denny motywator...

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

8

Odp: Czy są jeszcze zdolni programiści na małe Atari?

Pin: niekoniecznie, od jakiegoś czasu próbuję dostać 130XE/coś w tym podobie w normalnej cenie i niestety ciągle fail.

jellonek: padło pytanie (pewnie retoryczne, ale na pewno nie głupie), poza tym Sikor zrobił coś na Real 16k Compo, a Ty ciągle nawet "Hellou łorld" nie, więc się póki co łaskawie nie wypowiadaj, gdyż jak zwykle tylko p*.*.

EOT

I Ty zostaniesz big endianem...

Odp: Czy są jeszcze zdolni programiści na małe Atari?

Pin napisał/a:

Lepszym pomysłem by było ogłoszenie konkursu na STANDARDOWE Atari 130XE. Włączając w to rozdzielny dostęp Antica do ext ram. Tutaj spodziewałbym się zobaczyć przynajmniej coś ciekawego.

A to nie ma ciekawych programów na 65XE? (Właśnie robię wykaz co fajniejszych dem 'newschool', OCZYWIŚCIE swoje do nich zaliczyłem ;) , może nawet zrobię jakąś małą stronę z nimi).

Nawet na 600XL poleci chyba parę dobrych rzeczy?

Trzy najpopularniejsze w Polsce platformy 8-bit: Piwo, Wino i Wódka.
http://ym-digital.i-demo.pl/ - http://yerzmyey.i-demo.pl - https://soundcloud.com/yerzmyey
ŻADEN DOBRY UCZYNEK NIE UJDZIE BEZ KARY.

10

Odp: Czy są jeszcze zdolni programiści na małe Atari?

Yerz - to, ze plik ma 16kB nie oznacza, że uruchomi się na 600XL. Dodatkowo oznacza to jeszcze to, że 90% plików poniżej tego rozmiaru i tak nie odpali na 600XL (oryginalnym).

Co do 64k to i tak jest co pooglądać, bo był to o wiele bardziej powszechny standard niż 16k, które już w chwili produkcji sprzętu było raczej niewystarczającą ilością pamięci ram ;)-

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

Odp: Czy są jeszcze zdolni programiści na małe Atari?

No wiem, wiem - dlatego pytam, czy jest coś fajnego na na 600XL, a nie czy jest coś fajnego o wielkości pliku 16K.
A nic, tak tylko się zastanawiałem.

Trzy najpopularniejsze w Polsce platformy 8-bit: Piwo, Wino i Wódka.
http://ym-digital.i-demo.pl/ - http://yerzmyey.i-demo.pl - https://soundcloud.com/yerzmyey
ŻADEN DOBRY UCZYNEK NIE UJDZIE BEZ KARY.

12

Odp: Czy są jeszcze zdolni programiści na małe Atari?

Sikor, jeżeli zależy Ci na produkcjach dla Atari 600XL, to zamiast tendencyjnie układać pytania wykorzystaj tę energię do rozwijania się samemu w temacie programowania na 6502 - nawet gdy ktoś napisze coś pod 600XL, to wysypu nie będzie, nie tędy droga, inna bajka jak sam zaczniesz coś tworzyć, wtedy rzeczywiście możesz depnąć ludziom na ambicje, rzucić "rękawicę" - bo czasem trzeba zakasać rękawy i zrobić coś samemu zamiast liczyć na innych i potem mieć pretensje do całego świata, że apele nie mają odzewu.

13

Odp: Czy są jeszcze zdolni programiści na małe Atari?

jellonek napisał/a:

btw. co mialo by byc motywaterem w takim konkursie? sam konkurs?

To nie jest konkurs, a poza tym - poczytaj to, co napisał Miker. I weź coś napisz, nawet na 320KB (wiem, za duże wyzwanie dla Ciebie).]

macgyver napisał/a:

inna bajka jak sam zaczniesz coś tworzyć, wtedy rzeczywiście możesz depnąć ludziom na ambicje, rzucić "rękawicę"

Nie w tym rzecz. Sam czasem coś napiszę, ale albo TB, albo zwykły Basic - akurat na 600XL napisałem. Tylu tu "krzyczących programistów" na forum, ale ni chuchu - każdy się boi prawdziwego 16KB. I nie chodzi o wysyp, ale o sam fakt.

Sikor umarł...

14

Odp: Czy są jeszcze zdolni programiści na małe Atari?

Podpisuję się obiema "ręcami" pod tym, co napisał macgyver. Najlepszym przykładem świadczącym o tym, że ktoś kto nigdy nie był prawdziwym programistą (i z pewnością nigdy nie będzie) jest w stanie nauczyć się asemblera 6502 w podstawowym stopniu jestem ja. Niewiele potrafię, ale po zaciśnięciu szczęki jestem w stanie coś tam zrobić.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

15

Odp: Czy są jeszcze zdolni programiści na małe Atari?

Sikor napisał/a:

każdy się boi prawdziwego 16KB

Wątpię, czy ktokolwiek się "boi", po prostu programistów (czy też koderów) interesują inne rzeczy. Tak przynajmniej uważam sądząc po sobie.

Zresztą, gdyby się dobrze przyjrzeć, to całkiem sporo programów pisanych na 64k poszłoby na 16k, albo tak jak są - tylko nikt nie próbował - albo bo kosmetycznych poprawkach.

PS. Nie wiem, Sikor, czy nie popełniasz błędu metodologicznego, mianowicie takiego, że sądzisz, że skoro nic się specjalnego nie pokazuje, to nikt nic nie robi. Primo, wiele jednak zależy od definicji, co uważamy za specjalne czy też godne uwagi. Secundo, można dłuższy czas "w tajemnicy" pracować nad czymś, co ukaże się dopiero po jakimś czasie. A od kodera, który czas poświęca na realizację własnych pomysłów, nie oczekuj, że rzuci wszystko, żeby realizować Twoje.

KMK
? HEX$(6670358)

16

Odp: Czy są jeszcze zdolni programiści na małe Atari?

Drac030: wiem, na przykład emulator ZX Spectrum na mistyczne F7, którego obecnie nikt nie ma. Wot, przykrość.
Zasadniczo wyniki póki co mnie nie dziwią - nikt chyba już nie potrafi się zmnieścić w takich ograniczeniach. A szkoda.

Sikor umarł...

17

Odp: Czy są jeszcze zdolni programiści na małe Atari?

Sikor napisał/a:

Drac030: wiem, na przykład emulator ZX Spectrum na mistyczne F7, którego obecnie nikt nie ma.

Chodzi też na Warpie, którego obecnie ma laoo :P

I żeby wszystko było jasne, ja piszę programy dla siebie (a z innymi się nimi dzielę), więc oczywiście że napisanie czegoś, co działa na jednym komputerze, interesuje mnie bardziej, niż napisanie czegoś na gołe 600XL, którego w życiu nie miałem i mieć nie przewiduję.

Zasadniczo wyniki póki co mnie nie dziwią - nikt chyba już nie potrafi się zmnieścić w takich ograniczeniach. A szkoda.

No załóżmy, że "nikt nie potrafi" - a gdyby potrafił, to do czego mu by to było potrzebne? Przecież 600XL-ek z 16k RAM-u jest tyle, co kot napłakał. Podstawowe Atari ma 64k albo i więcej.

Ostatnio edytowany przez drac030 (2010-11-16 19:48:22)

KMK
? HEX$(6670358)

18

Odp: Czy są jeszcze zdolni programiści na małe Atari?

Chociażby dlatego, żeby pokazać, że potrafi. Nieważne.
=====>+ edit o RAM ;)
A co do podstawowego RAMu - podstawowe Atari (400) miały z założenia 16KB RAMu. Dopiero seria XL ma 64KB jako podstawowa pamięć (Atari 800 - od 16 do 48KB z założenia, choć są moduły o większej pojemności pamięci).

Ostatnio edytowany przez Sikor (2010-11-16 20:03:04)

Sikor umarł...

19

Odp: Czy są jeszcze zdolni programiści na małe Atari?

Sikor napisał/a:

Chociażby dlatego, żeby pokazać, że potrafi.

No, ale dlaczego sądzisz, że koderom miałoby na tym zależeć? Każdy raczej zna umiejętności własne i z grubsza orientuje się, co mogą inni.

KMK
? HEX$(6670358)

20

Odp: Czy są jeszcze zdolni programiści na małe Atari?

Niekoniecznie - ja na przykład słyszę od niektórych, że potrafią to czy tamto, a jak dochodzi co do czego - okazuje się, że nie bałdzo. Wiec nie jest prawdą to co piszesz, że każdy zna swoje umiejętności, a tym bardziej, że się orientuje w możliwościach/umiejetnosciach innych.

Sikor umarł...

21

Odp: Czy są jeszcze zdolni programiści na małe Atari?

Sikor, trzeba jeszcze odróżnić koderów od tych pseudo. Tworzy się cokolwiek, gdy się ma wenę, odrobinę czasu i chęci. I nie odnoszę tego tylko do kodowania. Osobiście nie chce, by ktokolwiek cokolwiek udowodnił. Wolę zapoznać się z gotowym owocem pracy :)

oto koło :r przyp "pole 3,142857 * :r * :r przyp "l 2 * 3,142857 * :r przyp "i l / 360 powtórz 360 [np :i lw 1] już

22

Odp: Czy są jeszcze zdolni programiści na małe Atari?

Sikor napisał/a:

na przykład słyszę od niektórych, że potrafią to czy tamto, a jak dochodzi co do czego - okazuje się, że nie bałdzo. Wiec nie jest prawdą to co piszesz, że każdy zna swoje umiejętności, a tym bardziej, że się orientuje w możliwościach/umiejetnosciach innych.

Być może nie jest to prawdą, tylko optymistycznym założeniem. Niemniej Twój wniosek nie wypływa z Twoich przesłanek, albowiem to, co ludzie sądzą na swój temat, ma się czasami nijak do tego, co na swój temat mówią :P

Oczywiście pomijam tu przypadki ewidentnych urojeń, ale te też jest dość łatwo poznać - chociażby wg starej zasady, że "krowa, która dużo ryczy, mało mleka daje" ;)

Ostatnio edytowany przez drac030 (2010-11-16 20:39:09)

KMK
? HEX$(6670358)

23

Odp: Czy są jeszcze zdolni programiści na małe Atari?

>> Czy są jeszcze zdolni programiści na małe Atari?

Nie, wszyscy co do jednego są niezdolni :P
Głąby jesteście ( programisci 8-bit ) i tyle, ale to nie ja napisałem :D

Wielka szkoda tylko tego, że w jednym z chyba najbardziej płodnych okresów w ostatnich czasach dla 8-bit,
ludzie którzy się do tego przyłożyli są wyzywani.

Ostatnio edytowany przez jury (2010-11-17 15:19:27)

24

Odp: Czy są jeszcze zdolni programiści na małe Atari?

drac030 napisał/a:

Secundo, można dłuższy czas "w tajemnicy" pracować nad czymś, co ukaże się dopiero po jakimś czasie. A od kodera, który czas poświęca na realizację własnych pomysłów, nie oczekuj, że rzuci wszystko, żeby realizować Twoje.

Dobrze powiedziane!

Sikor: każdy, kto potrafi programować 6502, potrafi pisać programy na 16k RAMu - nie ma w tym nic trudnego. Znacznie trudniej jest zaprogramować coś wykorzystującego rozszerzenia.

Ten wątek rozumiem tak: Sikor ma dwa komputery z 16 KB RAMu i nie ma oprogramowania na nie. Niech odpali Mahna-Małysza. ;)

https://www.youtube.com/watch?v=jofNR_WkoCE

Odp: Czy są jeszcze zdolni programiści na małe Atari?

Sikor napisał/a:

To nie jest konkurs


Właściwie to konkurs na najlepsze demo na Atari 600XL by nie zaszkodził. A wręcz przeciwnie.

Ja w zeszłym roku robiłem konkurs na demo dla nierozszerzonego ZX81 (1Kb RAMu).
I było 10 prac.

Trzy najpopularniejsze w Polsce platformy 8-bit: Piwo, Wino i Wódka.
http://ym-digital.i-demo.pl/ - http://yerzmyey.i-demo.pl - https://soundcloud.com/yerzmyey
ŻADEN DOBRY UCZYNEK NIE UJDZIE BEZ KARY.