51

Odp: monSTEr project

o ile mi wiadomo blitter byl w dwoch wersjac
jedna w czipie glownym
druga w plcc84
ale na obu plytach jest ta podstawka pod ten uklad

przechodze na tumiwisizm

52

Odp: monSTEr project

Według tego opisu:
http://info-coach.fr/atari/hardware/ste … rboard.png
patrząc na zdjęcia które zamieściłeś, to w tym miejscu jest blitter.
Ale może 1040STE miało już zintegrowany, więc najlepiej sprawdzić programem testującym.

Było miło :) Do widzenia.

53

Odp: monSTEr project

1040 STE w tej wersji plyty mialo blitter zintegrowany, sa tez wersje plyty z osobnym.

Dwa korce ziemniaków, gęsich jajek kopa, żeby móc to połknąć, tęgiego trza chłopa. GG3456993

54

Odp: monSTEr project

To chyba było tak, że w pierwszych wersjach STE blitter był osobno, a później go zintegrowali.

What can be asserted without proof can be dismissed without proof.

55

Odp: monSTEr project

airnox napisał/a:

Dzięki za opis :) na pewno skorzystam :) Od samego momentu ujrzenia płyty moją uwagę przykuło puste miejsce na scalak w obudowie PLCC... Jest to miejsce na brakujący element w mojej maszynie - miejsce na blitter... Niby każde STE szczyci się właśnie tym, że blitter ma, jednak mój egzemplarz go nie posiada... Co ciekawe - oryginalnie go nie było... Ponadto wszystkie układy mam wlutowane w płytę a nie na podstawkach (przynajmniej te najważniejsze widziałem, że w innych są w podstawkach). Podstawkę do blittera kupię, jednak sam układ będzie zapewne bardzo ciężki do zdobycia...

Pozdrowienia
Airnox

prześlij zdjęcie płyty, bo w ciemno to trudno powiedzieć

Lynx I / Mega ST 1 / 7800 / Portfolio / Lynx II / Jaguar / TT030 / Mega STe / 800 XL / 1040 STe / Falcon030 / 65 XE / 520 STm / SM124 / SC1435
DDD HDD / AT Speed C16 / TF536 / SDrive / PAK68/3 / Lynx Multi Card / LDW Super 2000 / XCA12 / SkunkBoard / CosmosEx / SatanDisk / UltraSatan / USB Floppy Drive Emulator / Eiffel / SIO2PC / Crazy Dots / PAM Net
http://260ste.atari.org

56

Odp: monSTEr project

Prosta sprawa jak na plycie siedzi C302183 lub MM9200C0C to blitter jest zaszyty w nim, dokladnie to blitter, mmu i glue w jednej obudowie,  jak siedzi C300589 to jest samo mmu z Glue z zewnetrznym blitterem.

Dwa korce ziemniaków, gęsich jajek kopa, żeby móc to połknąć, tęgiego trza chłopa. GG3456993

57

Odp: monSTEr project

Zrobiłem zdjęcia płyty, jedno całościowe i 3 dokładniejsze. Oto linki
Calościowe
I Część
II Część
III Część

Pozdrowienia
Airnox

58

Odp: monSTEr project

wygląda to na nową wersję STE z blitterem zintegrowanym z MMU. widzę tam rok 1991.
Moja płyta jest z 1989 i ma blitter osobno, w tym miejscu gdzie u Ciebie jest puste miejsce.

To czy blitter jest, możesz sprawdzić z poziomu desktopu. W menu Options jest opcja "Blitter". Zobacz jak szybko przesuwa się okno z włączoną a jak zwyłączoną tą opcją.
Jak chcesz to mogę też podesłać krótki program testowy.

Ostatnio edytowany przez Cyprian (2011-01-11 21:10:24)

Lynx I / Mega ST 1 / 7800 / Portfolio / Lynx II / Jaguar / TT030 / Mega STe / 800 XL / 1040 STe / Falcon030 / 65 XE / 520 STm / SM124 / SC1435
DDD HDD / AT Speed C16 / TF536 / SDrive / PAK68/3 / Lynx Multi Card / LDW Super 2000 / XCA12 / SkunkBoard / CosmosEx / SatanDisk / UltraSatan / USB Floppy Drive Emulator / Eiffel / SIO2PC / Crazy Dots / PAM Net
http://260ste.atari.org

59

Odp: monSTEr project

Wszystko w swoim czasie ;) myślę, że teraz ataryna może działać średnio stabilnie (brak ekranów). Też mi się wydawało, że mam blitter wbudowany. Na razie zajmę się zasilaczem i klawiaturą (mało czasu teraz przez zaliczenia a sesja dopiero pod koniec stycznia). Powoli będę rysował płytki dopałek ;) nie mam pojęcia jak mi się to uda, ale fajnie jakby się zmieściło w jednej obudowie to wszystko xD choć widząc kanapki jakie wyjdą jak się złoży PAKa, FRaKa, PuPle i resztę... ale czego się nie robi :) zastanawia mnie jeszcze czemu nie produkowano więcej niż 1MB na jednej kości pamięci ram... może dałoby się zrobić oryginalne kości np. 4MB w jednej...

Pozdrowienia
Airnox

60

Odp: monSTEr project

o co Ci chodzi z tymi kościami ?

What can be asserted without proof can be dismissed without proof.

61

Odp: monSTEr project

Ależ kości SIM 30PIN są do 4MB RAM. Tu raczej chodzi o kontroler w ST. Zasadnicz - TOS obsłuży Ci bodajże do 14MB St-RAMu (przynajmniej Falconowy, w STE nigdy nie miałem więcej pamięci niż 4MB). Aha - z oryginalnych programów na STE >4MB ST RAM widzą bodajże tylko Cubase i Calamus (te na pewno conajmniej 8MB) - pewnie jeszcze jakieś inne drobne kwiatki się znajdą.

Sikor umarł...

62

Odp: monSTEr project

"zastanawia mnie jeszcze czemu nie produkowano więcej niż 1MB na jednej kości pamięci ram... może dałoby się zrobić oryginalne kości np. 4MB w jednej..."
Ale o co biega..? Bo jeśli chodzi o tzw. krótkie SIMM, to były produkowane wersje 4MB tyle, że nic Ci po nich w Atari - to (tak po prostu) nie zadziała. ZTCP krótkie SIMMy, maiły u kresu swojej świetności nawet 16MB.

63

Odp: monSTEr project

Kolega chce robic klona  paka, usatana wifi karty  a o takich rzeczach nie wie??? Hmm.................

Dwa korce ziemniaków, gęsich jajek kopa, żeby móc to połknąć, tęgiego trza chłopa. GG3456993

Odp: monSTEr project

To nie TOS tylko MMU w ST ogranicza ilość pamięci.

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

65

Odp: monSTEr project

@adam, tak, w podstawowej konfiguracji. Po to są rozszerzenia pamięci - ale tylko niektóre programy "widzą" większą pamięć, więc TOS chyba też ma coś na rzeczy? (zakładając, że rozszerzenie siedzi i działa prawidłowo)?

Sikor umarł...

66

Odp: monSTEr project

airnox napisał/a:

myślę, że teraz ataryna może działać średnio stabilnie (brak ekranów)

Ekrany nie mają wpływu na stabilność komputera. Ekrany to wymóg przepisów o ograniczaniu zakłóceń radiowych generowanych przez komputery i inne urządzenia elektroniczne, np zasilacze impulsowe..

Ostatnio edytowany przez jer (2011-01-11 22:29:45)

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

67

Odp: monSTEr project

No cóż ;) czasem nie wie się najprostszych rzeczy, ale powoli nadrabiam wszelkie zaległości jakie miałem. Co do zakłóceń - owszem, normy normami, ale niektóre układy mogą być za czułe na warunki jakie panują u mnie w pokoju (TV u sąsiada strasznie sieje, do tego wszelkie impulsowe...), ale sprawdzić pewnie sprawdzę z tym blitterem jak będę miał dłuższą chwilę wolnego. Co do ramu - konstruowanie i przeróbka dla 64MB np w wypadku robienia sztuki dla sztuki mija się trochę z celem, skoro nic prawie nie będzie korzystać... Choć jeśli cubase obsłuży jakoś porządnie... ;) ram na razie docelowo 4MB, nad większą ilością się zastanowię. Chętnie się wgryzę w datasheet'y wszystkich scalaków, ale nie ma łatwo...

Pozdrowienia
Airnox

68

Odp: monSTEr project

Eee, to jakbyś przypadkiem dodatkowym wątkiem :) wymyślił prosty sposób na 12MB w STe to ja grzecznie się bym uśmiechnął :D bo od jakiegoś czasu coś mi z głowy nie może wyjść pomysł który po podejściu go z każdej strony zawsze wylicza trochę większą ilość RAM :P, a Marpet XTRam + ( czy jakoś tak ) jest prawie nie do złapania a jak jest to za ciężkie wiadro srebrników :)

Ostatnio edytowany przez jury (2011-01-11 23:28:19)

69

Odp: monSTEr project

Mam gdzieś schemacik rozszerzenia do 16M. Poszukam...

Edit1: Znalazłem: ST16M

Ostatnio edytowany przez jer (2011-01-12 14:22:43)

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

70

Odp: monSTEr project

Czy zwykły WD1772  pociągnie 16Mhz?

ATARI Falcon 14MB , STE 4MB, STFM 4MB, 800 XL turbo CA12 CA 2001, CPC 6128 mono, THOMSON MO5, SVI 738, Amiga 500+, 600 2MB, CDTV   + , CD32

71

Odp: monSTEr project

czy talerz z Porcelitu zastapi latający talerz UFO?

Sikor umarł...

72

Odp: monSTEr project

leniuk: tak, ale bedzie overkloked, jak mozesz z tym zyc to gou for it

przechodze na tumiwisizm

73

Odp: monSTEr project

MUsi mieć oznaczenie WD1772-02, wtedy powinien pójść.

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

74

Odp: monSTEr project

W przerwie w nauce do zaliczeń rozebrałem klawiaturę i przygotowałem do czyszczenia (choć jeszcze nie wyjąłem wszystkich klawiszy). O ile układ klawiszy pozostanie taki sam (chyba, że znajdę klawiaturę z qwerty) o tyle może przybyć kilka diód ;) Pewnie niektórzy będą mi mieli za złe, ale zamierzam zmienić wszystkie diody na białe a do tego, jak znajdę odpowiednią taśmę/coś wymyślę, podświetlić klawiaturę ;) oczywiście między klawiszami od dołu - nie zamierzam dewastować klawiszy nawiercając, wstawiając plexi i tak dalej... ;) Do tego wszystkie ekrany w środku zostaną pomalowane na czarno, bądź wypolerowane, albo jedno i drugie ;) Klawiatura sama w sobie wygląda nieźle, nawet luty na pierwszy rzut są ok, nie mniej poprawię część, żeby nie mieć roboty na później. Zdjęcia jak wrzucę to na pewno zamieszczę informację o tym ;)

Pozdrowienia
Airnox

P.S.
Ktoś czyścił perhydrolem klawisze z klawiatury ST? Bo klawisze bardzo pożółkły i chcę przywrócić oryginalny kolor a nie chcę tracić napisów :) tak jak i reszcie obudowy.

75

Odp: monSTEr project

Agrotuning?

Dwa korce ziemniaków, gęsich jajek kopa, żeby móc to połknąć, tęgiego trza chłopa. GG3456993