Temat: Jaką pamięć do PC

Moja płyta gówna obsługuje DDR3 x2. Chcę sobie dokupić RAMu, ale patrząc przyszłościowo chciałbym kupić zestaw 2gb x3. Czy to mi zadziała x2 w aktualnej płycie głównej?

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

2

Odp: Jaką pamięć do PC

Przepraszam Adam, ale nie kąsam o co Ci chodzi :) Co to znaczy, że masz DDR3 x2? 2 sloty? 4 sloty w dwóch bankach?

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

3

Odp: Jaką pamięć do PC

Zakładam, że masz 4 sloty, jeżeli włożysz 2 kości masz 4GB w dualu, dokładając 3 stracisz opcje Dual.
Czyli lepiej wkładać parami. Druga sprawa jaki system 32 czy 64 bitowy, przy 32 raczej więcej jak 4GB nie wykorzystasz, przynajmniej system w oparciu o taką wielkość pamięci będzie pracował - nie wiem jak aplikacje które wspierają więcej pamięci Adobe, AutoCad, 3d studio itp... czy pod takim systemem będą używały tych dodatkowych 2GB.

Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające. J. Tuwim

Odp: Jaką pamięć do PC

Spoko loko luz i sponton PAE i jadę do 64GB.

A czy możliwe jest 2x2 + 2x1 (w sumie 4 kości?). No i czy kości 3x2 będą działać w konfiguracji 2x2?

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

5

Odp: Jaką pamięć do PC

Kuna, podaj typ płyty i będzie wszystko wiadomo... z dokumentacji :)
Bo piszesz x2 albo x3 chyba myląc znaczenia tych określeń, a przynajmniej mieszając różne znaczenia w jednym zdaniu.

Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.

Odp: Jaką pamięć do PC

W skrócie: chodzi mnie o to czy pamięci triplechannel zadziałają w trybie dualchannel (jak się jednej nie włoży) i czy można mieć na raz dwie pary w dualchannel. Płytę wpiszę jak będę w domu.

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

7

Odp: Jaką pamięć do PC

Moduły nie kości!

Edit: a z tym PAE to nie jest taka bajka jak by się mogło wydawać.

Ostatnio edytowany przez xan (2011-01-13 16:01:38)

Odp: Jaką pamięć do PC

xan: dzięki za poprawienie, fakt moduły. PAE dla mnie to bajka - ja ino linuksa używam :)

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

9

Odp: Jaką pamięć do PC

Będzie działać nawet kiedy włożysz każdy inny moduł. Natomiast zalety dual- i triple-channel odkryjesz jedynie podczas onanizowania się benchmarkami - w zwykłej pracy różnicy nie zauważysz.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

10

Odp: Jaką pamięć do PC

Dokładnie tak, normalny człowiek różnicy nie odczuje, chyba że zauważasz różnice rzędu 2-3% przy transferach danych do i z pamięci, co na ogólną prędkość programu przekłada się zazwyczaj przyspieszając go o promile :)
A co do PAE to działa bez problemów i to bez specjalnego włączania już na XP SP2 i nowszych, ale warnunkiem jest to że wszystkie użądzenia w Twoim kompie muszą mieć sterowniki zgodne z tym trybem pracy.
Ja osobiście muszę używać XP (SP3) ze względu na brak sterowników 3D od Nvidii do tanich okularów 3D (a moja żona się w fotografię i filmy 3D bawi). Nowe sterowniki działają tylko na Viście i 7 a do tego tylko z drogim systemem 3D Vision...
No ale nie o to chodzi.
Mam 4GB RAM teraz i ten 1 ukryty GB skonfigurowany jako RAMdysk z plikiem wymiany - działa b.fajnie.

Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.

Odp: Jaką pamięć do PC

Ja akurat zalety dual channel odczuwam, tripple channel nie odczuje bo plyta glowna nie wspiera, ale jak juz pisalem chce to kupic niejako inwestycyjnie, zeby miec pamiec jak bede plyte wymienial.

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

12

Odp: Jaką pamięć do PC

A tak z ciekawości poza napisem w POST, to gdzie odczuwasz bo teoretycznie się nie da :)

No chyba, że jesteś (no offence, absolutnie!) z grupy tych, którzy słyszą różnicę w jakości muzyki po zamianie kabli zasilających oraz po zainstalowaniu nowego gniazdka w piwnicy ;)

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

13

Odp: Jaką pamięć do PC

dely: ze niby nie da sie odczuc czy pamiec dziala 2x szybciej?
zapusc sobie dowolna kompilacje przy jednej kostce ramu, po czym przy 2 (zakladajac ze zostanie obsluzona w dual channel) - to tylko unaoczni ci to, co "podskórnie" wyczuwasz bez benchmarkow...

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

14

Odp: Jaką pamięć do PC

Tryb pamięci dual channel absolutnie nie powoduje dwukrotnego przyrostu wydajności. Może o kilka procent w kilku przypadkach.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

15

Odp: Jaką pamięć do PC

W przypadku programów intensywnie korzystających z pamięci RAM przyrost prędkości może osiągnąć nawet 15% (Dual w stosunku do Single przy identycznej konfiguracji). Ale to przypadki wyjątkowe, przeciętnie w takich aplikacjach będzie to 8-10% a w pozostałych wspomniane wcześniej 2-3%.
Te 8-10% może się dać już minimalnie odczuć przy kompilatorach, szczególnie jak kompiluje się wielkie kawałki kodu.
Ale w żadnym razie nie będzie dwukrotnego przyrostu prędkości.

Nawet testy syntetyczne, które testują wyłącznie szybkość transferów pamiec-procesor, pokazują przyrosty rzędu 15%.

Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.

16

Odp: Jaką pamięć do PC

Adam Klobukowski napisał/a:

W skrócie: chodzi mnie o to czy pamięci triplechannel zadziałają w trybie dualchannel (jak się jednej nie włoży) i czy można mieć na raz dwie pary w dualchannel. Płytę wpiszę jak będę w domu.

Na mój chłopski rozum jest tak, że zestawy DUAL i TRIPLE oferowane przez producentów są NIBY lepsze.
NIBY oznacza, że są wybierane z linii produkcyjnej tak aby miały jak najbardziej zbliżone parametry i dały się jednakowo konfigurować płycie. Doświadczenie mnie uczy, że wsadzenie "zwykłych" pamięci i takich specjalnych "dual" do płyty, która obsługuje technologię "dual/triple channel", czyli jednoczesne czytanie/pisanie do dwóch/trzech banków,  nie robi różnicy oprócz ceny za te pamięci. Ostatnio montowałem komputer z wypasionym zestawem gold mega hiper turbo ram charger dual speed DDR3 firmy OCZ a i tak płyta główna pokazała, że oba moduły mają ciut różne parametry i ustawiła arbitralnie wspólne maksimum dla obu.

Moim zdanie zamiast niepotrzebnie inwestować w tik-taki należy zainstalować dowolne np. 4GB (obecnie to taka rozsądna ilość) a zapewnić sobie dobry i szybki dysk bo pamięć i tak się nudzi czekając na dane z dysku.

I aby było jasne...tak..technologia dual/triple zapewnia przyrost prędkości ale jak zawsze działa zasada "powiedz mi jaki wynik chcesz otrzymać a znajdę test aby to udowodnić".

Ostatnio edytowany przez BartoszP (2011-01-14 07:07:55)

Odp: Jaką pamięć do PC

Wiecie, jak bym chciał spytać o to czy i jaki przyrost prędkości będę miał z dual/triple channel  to bym się zapytał, ale nie wszyscy łącznie z kierownikiem mi tu wątek porywają, nawet nie ma komu poskarżyć ;)

Proszę o odpowiedź na proste pytanie: czy pamięci tripple channel zadziałają w konfiguracji dual channel?

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

18

Odp: Jaką pamięć do PC

Nie ma czegoś takiego jak pamięci triple channel. Kupujesz dwa moduły i wsadzasz w odpowiednie sloty i masz dual channel, dokupujesz trzeci i masz triple channel. Kości nie muszą być takie same - płyta ustawi ich parametry na podstawie najsłabszego modułu.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

Odp: Jaką pamięć do PC

Dziękuję za dokładną i wyczerpującą odpowiedź. Wątek uważam za zakończony :)

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

Odp: Jaką pamięć do PC

Pytanie dodatkowe: czy pamięć 1600mHz pójdzie w płycie głównej obsługującej do 1066mHz?

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

21

Odp: Jaką pamięć do PC

Bezapelacyjnie tak. Człowiek, który potrafi skoczyć 4 metry w dal, skoczy też 3 metry ;)

Poza tym będziesz mógł przy 1066MHz ustawić niższe CL, co pewnie nie odbije się na odczuwalnej wydajności, ale dodaje +10 do lansu :)

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

22

Odp: Jaką pamięć do PC

Parametry pamięci opisują maksymalne osiągi. Ja radzę zaufać ustawieniom w BIOS o nazwie zbliżonej do
Memory settings/DDR settings/Memory speed ustawionym na "by SPD". SPD raportuje płycie możliwe ustawienia dla modułów i wtedy BIOS wybiera rozsądne maksimum spośród otrzymanych wartości.

Odp: Jaką pamięć do PC

No ja wiem że parametry opisują maksymalne osiągi i byłem na 99% pewien odpowiedzi, ale że od dłuższego czasu nie jestem najlepiej zorientowany w sprzęcie, to wolałem się zapytać bo już różne rzeczy w życiu widziałem ;) Tym niemniej dzięki za pomoc :)

Zakupiona pamieć działa - tak więc poproszę +6 do lansu i w ogóle acpi update succesfull :)

Ostatnio edytowany przez Adam Klobukowski (2011-01-17 17:55:24)

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio