Temat: Jaki LCD do starych sprzętów.

Witam!
Korzystając z podobnego tematu chciałbym zrobić listę/dowiedzieć się jakie monitory/telewizory LCD są dobre do podłączenia starych komputerów (8/16 bit). Jak sądzę musi spełniać poniższe wymagania:
- wejścia EURO lub din RGB  + SVHS + video composite  + audio
- dobre skalowanie obrazu
- niski lag

Jak na razie na forach polecają LG M1721A-BZ, jednakże jest on już dość trudno dostępny. Może znacie jakieś inne monitorki?

Pozdrawiam,
Grzegorz

2

Odp: Jaki LCD do starych sprzętów.

ja zastanawialem sie nad Samsung SyncMaster 711MP , ktos pisal o tym na tym forum ale nie uzyskalem odpowiedzi czy warto :/

Atari800XL 130kb, Atari130XE, Atari65XE, SIO2SD, Atari 1040STe, Atari 2600, Atari 7800

3

Odp: Jaki LCD do starych sprzętów.

Jeszcze nie trenowałem jakie lcd nie działają z vbxe, ale Jaques kiedyś coś pisał.
Więc też trzeba się zainteresować od razu tematem :P

4

Odp: Jaki LCD do starych sprzętów.

Ja tez oczekuje informacji na ten temat, bo musi byc jakis dobry monitor widac to na zdjęciach ze zjazdów że ludzie uzywaja takowych. Aby nie był za duży max17" i format 4x3.

5

Odp: Jaki LCD do starych sprzętów.

ja zdecydowałem się na Samsunga FX2490HD, Atari (VBXE) podpięty przez SCART, starego wyjścia TV nawet nie sprawdzałem, obraz po odpowiedniej regulacji jasności, kontrastu OK, widać wtedy najmniej pionowe paski, format 4x3 ustawiony

Ostatnio edytowany przez tebe (2011-01-25 13:51:37)

*- TeBe/Madteam
3x Atari 130XE, SDX, CPU 65816, 2x VBXE, 2x IDE Plus rev. C

6

Odp: Jaki LCD do starych sprzętów.

No tak, ale ten Samsung nie ma chyba s-video?

7

Odp: Jaki LCD do starych sprzętów.

mnie martwi cena tego typu urzadzen, czy ktos zna jakis sensowne rozwiazanie w przedziale do 500 pln?

Atari800XL 130kb, Atari130XE, Atari65XE, SIO2SD, Atari 1040STe, Atari 2600, Atari 7800

8

Odp: Jaki LCD do starych sprzętów.

Z VBXE nie działa  LCD-TV Samsung 17" 711MP, nie jest wstanie złapać synchronizacji z Atarki + RGB (SCART).
Po S-video chodził elegancko, tak samo SCART (RGB) z Amigą.

9

Odp: Jaki LCD do starych sprzętów.

ale rozumiem ze bez vbxe obraz wyswietli prawidlowo?

Atari800XL 130kb, Atari130XE, Atari65XE, SIO2SD, Atari 1040STe, Atari 2600, Atari 7800

10

Odp: Jaki LCD do starych sprzętów.

Tak.

11

Odp: Jaki LCD do starych sprzętów.

Obecnie nie kupisz do 500pln LCD do Atarki.
Jacques'a FLATRON 17" 1721A-BZ na Allegro się nie pojawia.
A może go kolega sprzeda?  ;)

Zostaje sprzęt ca. za 750zł, nowy 22":
http://allegro.pl/listing.php/search?st … nge_view=1

Obiecujący panel tylni, nie zawsze spełni nasze oczekiwania (pełne złącze SCART-EURO z RGB).
To trzeba sprawdzić w instrukszyji

http://www.torx.pl/1/m227wdp/tyl.jpg

Ostatnio edytowany przez pajero (2011-01-25 18:32:23)

12

Odp: Jaki LCD do starych sprzętów.

Mam teraz w domu LG 22" (22LH2000) - dość podobny jak te z linku powyżej. Używam go do telewizji naziemnej, ale z braku laku również podłączam różne sprzęty - niestety ma trzy podstawowe wady (panorama, za duży do większości starego sprzętu, no i brak s-video....). Obraz po RGB nawet nie jest zły (np.: z Amigi), aczkolwiek nierewelacyjny, tak więc szukam coś innego :)...
Mały update powyższy model bardzo prostu po zmianie softu z LH3000 obsługuje USB (filmy dvix, muzyka, zdjęcia) - taki mały bonusik...

Ostatnio edytowany przez gregorusp (2011-01-25 18:41:57)

13

Odp: Jaki LCD do starych sprzętów.

Za 400zł używka

http://allegro.pl/samsung-syncmaster-93 … 89748.html

.... Composite, S-Video, ....., SCART, .....

tylko czy pełne Scart?


Inny Noname, 560zł, nówka:

http://allegro.pl/3-w-1-tv-dvd-monitor- … 36841.html

RF-antenowe, S-Video, Scart 1, VGA - wejście, PC audio

Nie ręczę za te linki....

Ostatnio edytowany przez pajero (2011-01-25 18:51:25)

14

Odp: Jaki LCD do starych sprzętów.

Coś słabo szukacie, nowy monitor LCD-TV LG 17" za 455 PLN :)

http://allegro.pl/monitor-lcd-17-lg-l17 … 87178.html

15

Odp: Jaki LCD do starych sprzętów.

No - jest to jakaś opcja :) . Jest scart - ciekawe, czy pełny?

16

Odp: Jaki LCD do starych sprzętów.

a co to znaczy pelny/ niepelny? jak to sie ma do podpiecia Atari 8 bit/ Atari STe/ jak to sprawdzic?

Atari800XL 130kb, Atari130XE, Atari65XE, SIO2SD, Atari 1040STe, Atari 2600, Atari 7800

17

Odp: Jaki LCD do starych sprzętów.

Jak pełny to ma RGB na pinach. Atari 8bit bez VBXE to nie robi różnicy, ale ST mógłbyś już podłączyć po RGB (jak dobrze pamiętam - dziś kupiłem właśnie moje pierwsze Atari ST ;--)  (tak samo AMIGĘ i kupę innych sprzętów). Oczywiście połączenie po RGB ma najlepszą jakosć.

18

Odp: Jaki LCD do starych sprzętów.

czarna magia :)

"jak pelny to ma RGB na pinach"

co to znaczy? wiem co to RGB, pin to nóżka - jak to scalic w sensowna odpowiedz?

"atari 8 bit to nie robi roznicy" tj. co nie robi roznicy?

"ale ST moglbys juz podlaczyc po RGB" "? co to znaczy podlaczyc po RGB?

przepraszam ze walkuje tak doglebnie temat ale chce to raz na zawsze zrozumiec :)

Atari800XL 130kb, Atari130XE, Atari65XE, SIO2SD, Atari 1040STe, Atari 2600, Atari 7800

19

Odp: Jaki LCD do starych sprzętów.

Jeśli jest 1xSCART to raczej trzeba się postarać, żeby znaleźć model bez RGB na pinach. Przeważnie kiedy są dwa gniazda to jedno jest pełne. To takie moje spostrzeżenia z pola boju z telewizorami takich uznanych marek, jak PROVISION, THOMSON oraz jeszcze jednego wynalazku, który stoi u teścia. W moim topowym (3 lata temu) Samsungu LCD są 2 wejścia SCART i właśnie jedno jest z RGB, a drugie nie. Z czego wysnuwam powyższą teorię.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

20

Odp: Jaki LCD do starych sprzętów.

Lopatologicznie, prosze sie nie czepiac.

RGB to kazdy kolor osobno osobnym drutem wychodzi z komputera  i w monitorze idzie praktycznie od razu na wyswietlacz po malej obrobce. Sygnaly synchronizacji tez ida osobno. Dobry kabel RGB kazda zyle ma dodatkowo ekranowana przeciw zakloceniom, efekt, bardzo dobry obraz.


Composite to wszystko w jednym drucie wiec w kompie to trzeba zmixowac a w monitorze ponownie  rozdzielic, co powoiduje straty i oslabienie jakosci sygnalu.

RF, najgorsze z mozliwych bo sygnal  composite  najpierw jest przerabiany na sygnal wysokiej czestotliwosci a w TV spowrotem na sygnal o coraz nizszej a na koniec RGB.

Dwa korce ziemniaków, gęsich jajek kopa, żeby móc to połknąć, tęgiego trza chłopa. GG3456993

21

Odp: Jaki LCD do starych sprzętów.

Więc tak (jak coś pokręcę proszę innych o sprostowanie):
- RGB na pinach przenoszą informacje o 3 trzech podstawowych składowych koloru przesyłanego obrazu. Czyli połączenie RGB jest realizowane poprzez trzy sygnały składowych koloru + sygnał synchronizacji video + masa.
- scart pełny na pinach 7,11,15 ma wyprowadzone RGB (plus 3 odpowiadające masy na pinach 5,9,13. Oczywiście przy połączeniu RGB musisz jeszcze podłączyć informację o synchronizacji: pin 20
- atari 8bit w standardowej konfiguracji nie ma wyprowadzonego RGB, tak więc nie masz możliwości realizacji takiego połączenia
- atari st na swoim 13pinowym złączu video ma wyprowadzony sygnał RGB + synchronizacja

22

Odp: Jaki LCD do starych sprzętów.

Zgadza sie. Dodatkowo w eurozlaczu pelnym jest pin do przelaczania TV w tryb RGB. Mozna tez przez eurozlacze wysylac sygnal composite video.Wtedy to jest to nieszczesne "niepelne Euro"

Atari 8 bit nie ma RGB, pozostaje Svideo, composite, RF
Atari St jak najbardziej ma na zlaczu 13 pin RGB,synchro i przelaczajacy RGB choc moze byc wymagana mala modyfikacja, poszukaj,  Candle o tym pisal.

Dwa korce ziemniaków, gęsich jajek kopa, żeby móc to połknąć, tęgiego trza chłopa. GG3456993

23

Odp: Jaki LCD do starych sprzętów.

dziekuje Wszystkim! :) nareszcie rozumiem

Atari800XL 130kb, Atari130XE, Atari65XE, SIO2SD, Atari 1040STe, Atari 2600, Atari 7800

24

Odp: Jaki LCD do starych sprzętów.

Jacques, ciekawe jaki obraz tego bedzie po s-video, no bo co jak kupię i okaże sie ze jakies pasy lataja lub inne cuda. Chyba jednak najbezpieczniej to kupić cm8833

Żeby kupić lcd to muszę widzieć jak on wyświetla obraz bo inaczej to pieniądze w błoto.

Ostatnio edytowany przez secon (2011-01-26 08:47:53)

25

Odp: Jaki LCD do starych sprzętów.

No na serii XE po S-video będziesz mieć te charakterystyczne pionowe pasy zarówno na Samsungu 711MP (który nie działa z VBXE) jak i LG M1721A-BZ. Ale to już wina komputera i różne maszyny mają różny stopień nasilenia, zależnie od obecnych rozszerzeń, ekranowania, itp ;) Ja wrzuciłem sobie diodkę do kabla S-video na sygnał chrominancji (gdzieś opisane na Atari Age) i jest raczej OK. Ale na co dzień i tak korzystam z obrazu z VBXE.

Ostatnio edytowany przez Jacques (2011-01-26 09:33:26)