1

Temat: E-Reader

Przymierzam się do zakupu jakiegos sensownego czytnika e-booków. Jak ktoś ma jakies propozycje w tym temacie to będe wielce kontent. Z jednej strony fajnie mieć sprzęt z e-papierem a z drugiej mógłby jeszcze posiadac dodatkowe funkcje z racji swoich rozmiarów (multimedia wszelakie).

Więc Amazon Kindle czy Onyx? A może jakieś Prestigio lub sprzęt od Sony? Być może jeszcze coś innego?

Ostatnio edytowany przez gepard (2011-03-05 17:18:45)

gep/lamers^dial

2

Odp: E-Reader

Sam chcę kupić, śledzę rynek i  wg mnie jeszcze za wcześnie na czytniki. Standardowy czytnik ma teraz 6 cali przy rozdzielczości 800x600, co oznacza, że bez reflowu pdfa w formacie A4 na takim się nie przeczyta, co jak dla mnie stanowi poważne ograniczenie, gdyż dla mnie reader byłby potrzebny właśnie do czytania manuali w pdfach.
Na obecną chwilę jedyny reader o parametrach zbliżonych do sensownych to Pocketbook Pro 903, ale niestety cena 1700 zł zniechęca do zakupu.
Wg mnie trzeba czekać i to potencjalnie niedługo, gdyż na 2011 rok zapowiadane są premiery czytników kolorowych i o bardzo dużych możliwościach (kolorowy e-ink potrafiący się odświeżyć 30 raz na sekundę itp), więc ceny aktualnych czytników będą musiały spaść, a kto wie, może taki kolorowy będzie w sensownej cenie.

3

Odp: E-Reader

gepard: przyjedz na forevera, lisu pewnie kindla weznie, to obaczaisz jak zajebiste do ksiazek to narzedzie...

laoo: kolorowy eink? w dodatku z taka predkoscia? nie uwierze poki nie pomacam.

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

4

Odp: E-Reader

http://www.youtube.com/watch?v=ag4HGceyVik

5

Odp: E-Reader

o kuwa! faktycznie, nowe z kolorami dają radę, tyle że pewnie przez rok po premierze będą w zaporowych cenach, no cóż,ale  pewnikiem tak jak mówisz, ceny spadną na te obecne w tej chwili na rynku. Tyle że przeważnie te dzisiejsze mają dość słabe procki (500/600mhz; nie wspominając o chińszczyźnie, która leci na 300Mhz i na takim sprzęcie cieżko o flow podczas czytania). Mi czytnik potrzebny jest do czytania wszelkiej maści literatury, głownie faktu i prasy. Więc też pewnie ze 7 cali, szczególnie na to ostatnie zastosowanie to minimum. Ale jest pocieszenie, bo rynek na te urządzenia badzo szybko sie rozrasta.

gep/lamers^dial

Odp: E-Reader

Ja od kilku lat posiadam Sony PRS505, bardzo go sobie chwalę.

Gepard: ale co masz na myśli mówiąc "multimedia wszelakie"? Przecież ekran E-INK z racji swoich charakterystyki nie pozwala na szybkie zmienianie zawartości? No chyba że jakiś się ostatnio postęp wielki dokonał...

Przy zakupie uważał bym na sam ekran - powinien być matowy. I broń boże te wszystkie ekrany dotykowe...

Ostatnio edytowany przez Grzegorz Kwiatek (2011-03-05 20:37:09)

7

Odp: E-Reader

dlatego też napisałem, że z jednej strony e-ink a z drugiej multimedia, co wzajemnie sie wyklucza i na dzień dzisiejszy to dwa różne urządzenia. Nad sprzętem Sony też się zastanawiałem,czy na chwile obecną, bynajmniej na jakis czas nie wejść w posiadanie któregos z modeli, bo ceny bardzo zachęcające. Zauważyłem, że w obecnych czytnikach dośc dobrze rozwiązano kwestie poruszania się klawiszami, więc dotykowe panele, nie są specjalnie potrzebne.

Jesteśmy w temacie e-czytania, więc bardzo blisko jest także OCR. Chciałbym także wejść w posiadanie ręcznego skanera, najlepiej takiego subtelnych rozmiarów ;) Nie chcę bawić się w Bonda,ale w takich bibliotekach PAN-u jakoś niezbyt lubią jak ktoś robi fotki książkom, każą sobie "lojalki" wypisywać prawie przy każdym kserowaniu czegokolwiek, że niby to tylko do pracy naukowej a i cena rzeczonej usługi kserograficznej, jest na tyle wygórowana, że skutecznie odstrasza potencjalnego klienta. Czy ktoś zetknął się z takimi hand-skanerami, które gabarytowo przypominają długopis Wałęsy z obrad związkowych w Stoczni Gdańskiej?

Ostatnio edytowany przez gepard (2011-03-05 20:55:46)

gep/lamers^dial

8

Odp: E-Reader

laoo: krotkie "o kórfa" samo sie nasunelo...

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

Odp: E-Reader

Ipad 2 Hd juz za tdzien

World f**k Olympique Marseille & Legia Warszawa i Sochi 2014

10

Odp: E-Reader

laoo - to nie e-ink, ale obraz elektro-interferencyjny (zresztą nie wiem, jak to się nazywa po polsku, jeśli w ogóle). Technologia taka, że łeb urywa.

http://www.5oft.pl/

11

Odp: E-Reader

Gep, musisz się zdecydować IMHO. Jeśli do czytania to Kindle i koniec - ja byłem oczarowany, kiedy zobaczyłem na własne oczy, kontrast i wygoda wyśmienita. Natomiast jeśli czytanie i zabawa to iPadowi nic nie podskoczy.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

12

Odp: E-Reader

Rzeczywiście technicznie to nie e-ink. Mea culpa. Należy jednak razem z e-inkiem do tej samej kategorii pasywnych wyświetlaczy. Jak wejdzie na szeroki rynek będzie rywalizował e-inkiem.

13

Odp: E-Reader

Jak widac wszystko zalezy od wymagan uzytkownika. Choc laczenie zastosowan e-czytnika z multimediami jest dosc trudne. Chyba Gepard musialby kupic chinski pseude-ebook reader z LCD:
http://allegro.pl/lark-freebook-7-cali- … 22916.html

Ja tez planuje zakup czytnika ebookow, ale chcialbym miec cos porecznego, max A5, co moglbym wyjac z kieszeni w autobusie czy w pociagu i poczytac ksiazke. Kiedys uzywalem z powodzeniem cieniutkiego palmtopa Mio 338, z ekranem LCD 3.5cala. Naleze do ludzi, ktorzy nie maja problemow z wielogodzinnym uzytkowaniem ekranow LCD a nawet kineskopowych, wiec czytanie z lcd nie bylo problemem. 
I prawde mowiac w ebookach najbardziej boje sie braku podswietlania (niemoznosci czytania po ciemku). Jak sobie radzicie z tym problemem?

Ostatnio edytowany przez nosty (2011-03-06 09:41:34)

Odp: E-Reader

na A5 ciezko czytac komiksy ;)

World f**k Olympique Marseille & Legia Warszawa i Sochi 2014

15

Odp: E-Reader

A ja czytam ebooki na starym palmtopie psion 5/5mx (mam oba). ekran lcd,podświetlenie, skalowany tekst,pełna klawiatura,karty cf,programy i gry, emulatory zx spectrum, c64 i gameboy. Za cenę jaką go kupiłem naprawdę się opłacało.
Co prawda komiksów na tym nie przeczytam, jest przeglądarka pdf (ale dosyć wolna), ale ja kupiłem tego psiona do czytania książek. I już używam go około 5 lat i jestem zadowolony.

16

Odp: E-Reader

dely: ipad ssie wora, bo to dla onanistow sliniacych sie przy znaczku nadgryzionego japka...
na temat 2jki sie nie wypowiadam, bo nie mialem w lapach, ale jedynka to serio sprzet dla onanistow-masochistow.

kindle ma zajefajny ekran (czyta sie wysmienicie, 30 dni na "paluszkach" - zachwyca). za to intuicyjnosc interface (choc klawisze po bokach do przewijania - znacznie wygodniejsze niz mazanie palcem ekranu) pozostawia bardzo duzo do zyczenia...

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

17

Odp: E-Reader

jellonek: nie lubię takich tekstów, bo ktoś kiedyś mógłby Ci napisać to samo o Atari. np jakiś "spectrumowiec' albo "komodziarz".

Ostatnio edytowany przez mormon (2011-03-07 09:46:16)

18

Odp: E-Reader

Jell: argumenty poproszę.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

19

Odp: E-Reader

To tylko dopiszę, że bardzo tanim i bardzo elastycznym rozwiązaniem jest Compaq / HP TC1100 - na allegro chodzą już sporo poniżej 1000pln. Miałem 2 i bardzo sobie cenię. Główna wada - są cięższe, niż rozwiązania konkurencyjne. Poza tym to pełny PC z dość szybkim procem (są różne wersje, najlepsze Pentium M), rozszerzalną pamięcią, dyskiem ATA, tablicą graficzną Wacom, Wifi, BT, IrDA, itp. Jak potrzeba, można dopiąć klawiaturę.

http://www.5oft.pl/

Odp: E-Reader

nosty napisał/a:

I prawde mowiac w ebookach najbardziej boje sie braku podswietlania (niemoznosci czytania po ciemku). Jak sobie radzicie z tym problemem?

Wystarczy lampeczka z klipem na diodach. Ja kupiłem sobie taką w sklepie za 1euro ;-) i działa. Ale nie używam tego na codzień (albo raczej conoc), poza tym nie mam żadnych problemów z wzrokiem. Dobierz po prostu coś pod siebie z ebookiem pod pachą.

21

Odp: E-Reader

dely: argumenty na co? ze ipad ssie?
dziecinny blad z wieszaniem 3 palcami, wymienianie baterii jedynie w serwisie (tylko prosze o wstrzymanie sie z "po co to zwyklemu userowi", tak jak spiewali iphonowcy na temat mms).

http://grep.be/blog/en/computer/cluebat/legalities

no i jakos nie moge znalezc tego linka do wysmiewania apdejtow apple, win, lin :/

btw. daje sie wrzucac cos na ajpada nie uzywajac srajtjunes? z ciekawosci pytam.

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

22

Odp: E-Reader

a moze tak polska mysl techniczna? ;)
http://www.um.kielce.pl/image/Z2Z4L2tpZWxjZS9wbC9kZWZhdWx0X2FrdHVhbG5vc2NpLnYwLzEzMDUvNDczOS8x/prezentacja_prototypu_kieleckiej_firmy_infover.jpg

"Prototypy dwóch nowych wersji czytnika eClicto o przekątnej ekranu 6 i 9 cali są prezentowane na trwających w Krakowie 14. Targach Książki.
Oba urządzenia wyposażone są bezprzewodowy dostęp do Internetu (łącze Wi-Fi), bluetooth umożliwiający podłączanie zewnętrznych urządzeń takich jak np. słuchawki czy klawiatura, procesor 800 MHZ, bezprzewodową transmisję danych GSM (3G), pamięć wewnętrzną 4 GB, syntezator mowy Ivona pozwalający na odsłuchiwanie wyświetlanego tekstu i ekran o 16 odcieniach szarości.

- Nasze urządzenia przechodzą obecnie testy laboratoryjne - mówi Maciej Topolski, rzecznik prasowy Kolportera. - Decyzja, kiedy czytniki zostaną wprowadzone do masowej produkcji, jeszcze nie zapadła.

Na stoisku Kolportera Info jest też prezentowany elastyczny wyświetlacz tekstu."

to tyle z oficjalnie dostepnych informacji

przechodze na tumiwisizm

23

Odp: E-Reader

z ivona na pokladzie?
co prawda nie wiem do czego to wykorzystac (moze czytanie ksiazek polskich dla dzieci ;) ) ale mocno mnie zaciekawila ta konstrukcja.
zapodaj wiecej info na ten temat ;)
to atom? arm? winda? linux?

ok - cos wiecej http://www.eclicto.pl/275,_CZYTNIK-I-AK … licto.html
http://palmtop.pl/68366/czytnik-eclicto-recenzja/

Ostatnio edytowany przez jellonek (2011-03-07 16:58:40)

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

24

Odp: E-Reader

to w twoim linku to nie jest polska konstrukcja
ciezko znalesc cos w sieci na temat nowego czytnika eclicto
powiem tylko tyle, ze na tym sprzecie mozna wyswietlac nawet filmy (caly czas mowa o ekranie e-ink (pearl))

przechodze na tumiwisizm

25

Odp: E-Reader

czyli to pewnie nowsza wersja tego z ostatniego linka, bo choc e-ink to raczej jednobarwny

czekam az w lapy dostane cos na http://www.wired.com/gadgetlab/2010/11/ … nd-beyond/

chociaz przez najblizszy rok to pewnie bedzie kosztowac krocie.

Ostatnio edytowany przez jellonek (2011-03-07 17:11:47)

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep