101

Odp: Nie docenialiśmy Amstrada? :)

Sęk w tym że tak na oko w 2/3 przypadków gdy gra podana na liście przebojów Bajtka miała wersję na CPC to i tak brakowało w stosownym miejscu plusika świadczącego o tym że taka wersja istniała. Widziałem ledwie 1/10 część gierek na CPC i nie brakuje tam ani gniotów ani perełek. Podobnie na innych platformach. Nie wiem które z nich akurat widziałeś, więc nie będę negował twojej opinii. Znam takie co lepiej wyglądały na ZX lub na C64, zresztą wątek o porównywaniu gier miedzy nimi jest na tym polskim forum z linkami do stronek ze screenami. :) Zresztą nie chodzi o ilość lepszych na tym czy tamtym, zwykle każdy ma parę ulubionych gierek i to jak na różnych platformach wyglądają inne mało go obchodzi. Czy się mylę?
Ja lubiłem popykać w PrinceOFPersia, Prohibition, North&South, SimCity, CrazyCars2, w Sapera i w zrobionego samodzielnie Sokobana. :) Choć jakbym miał innego kompa albo inny zestaw gierek to pewnie polubiłbym inne. ;)

Wybrałem CPC bo chciałem mieć dobry BASIC, 80 znaków we wierszu, stację i monitor, bo nie miałem TV w pokoju. A drugim kompem który spełniał te warunki był C128, a w takim zestawie był dwa razy droższy. To był 1992 rok, wcześniej sobie mówiłem że nie chcę się męczyć z magnetem i nie kupię kompa póki nie będzie mnie stać na takiego ze stacją.
No ale jak ktoś widział na giełdzie C64 z magnetem a obok 6128 z kolorem, to faktycznie Amstrad był drogi. :) Podobnie jak porównał ceny nowych z Polanglii z Atarką z Pewexu, to znowu CPC wyszedł droższy bo nie można go było kupić bez monitora.

Bajtka przestałem kupować pod koniec 1992 bo strasznie się sPeCetowił, a poza tym w tym czasie trafiły mi w łapy zachodnie pisma Amstradowe a tam w każdym numerze było więcej stafu niż w całym roczniku Bajtka. I byłem w szoku!

Nie słyszałem tego cytatu. Ale pasuje do niego. W ostatnich paru latach facet prowadził taki reality show w angielskiej TV (a mieszkam w UK) i wiem że ma niewyparzony jęzor. Gwarancji na nowe udzielał, stworzył firmę Amsoft by pisali progsy na jego kompy. Co jeszcze miał zrobić? Myślisz że Tramiel czy inni szefowie myśleli inaczej niż to Alan wyraził? Ale rozumiem że taka wypowiedź mogła zrazić. :) Widziałem w sieci fotki z 2007 roku z jakiegoś kameralnego (ok 20 osób) zjazdu Amstradowców we Francji na którym Alan był i to bez garnituru, w 5 lat po tym jak już nie produkował CPC. I wiesz co? - Nie wyglądał tam jak diabeł. ;) Najwyraźniej ma sentyment to tych maszynek na których zarobił swój pierwszy milion. :)

Ach ACID to takie coś. - Wiem że na Ebay-u jest pewien Austryjak który sprzedaje Kartridże do PLUSa z czymkolwiek co sobie zażyczysz, ale drogo bo bodajże po 30 euro, jeśli dobrze pamiętam jak ostatnio patrzyłem parę miesięcy temu. Czy można taniej lub prościej, trzeba by na zachodnich forach spytać, a gdzieś mi mignął temat i fotki z kartem co ma przełącznik z epROMami i tylko jednego ACIO w sobie. Na kartach ukazało się blisko 30 gier z czego z połowa tylko w takiej postaci. Ale większe nadzieje bym wiązał z tworzonym właśnie czytnikiem SD podłączanym do złącza krawędziowego, oraz tym że ktoś te pozostałe gierki przerobi na dsk. :) Zresztą w linku jaki podałeś jest też o tych co robią jakieś piraty. ;)

Cóż Amstradowcy w porównaniu z innymi platformami są w lesie, bo Atarowcy i Comodorkowcy już mają cały soft na jednej karcie SD, a Spectrumowcy na CF, a w CPC jeszcze bajzel. Pewnie dlatego że tak długo aż tacy zadowoleni byli z tych przeklinanych przez innych dysków 3`. A ci najbystrzejsi tracili czas na stworzenie SymbOS-a. :p  http://www.symbos.de

Jak komuś rodzice kupili kompa a sam za kieszonkowe sobie musiał kupić dyskietki to go bolało że skoro 3calówki są w zależności od okoliczności od 3 do nawet 5 razy droższe to mniej dyskietek sobie kupi albo na mniej Donaldów mu zostanie. :D Ale jak by miał sobie sam stację dysków dokupić to do Amstrada wszystko jedno 3` w zestawie lub 5,25` zewnętrzną była sporo tańsza niż do C64 czy A8. I dopiero mając zbiory liczone w setkach dyskietek wychodziło że taniej było zbierać do innego. Choć może ja na to patrzę z perspektywy lat w których już miałem CPC. Z Torunia jestem a giełda komputerowa się u nas pojawiła dopiero w drugiej połowie lat 90ych.
Oki zaglądam do Bajtka np 1987 nr 7 str 25, C64 - 225 + magnet 35 = 260, a 464 z zielonym za 290. Rany ale kosmos!
Inny przykład C64 225 + tańsza woooooolna stacja 230 = 455, a 6128 z szybką stacją 128KB i zielonym za jedyne 510! Kabelek RGB dorobił kolega, jeśli miałeś TV z Eurozłaczem. ;)
Stacja do 464 za 195. Dodatkową stację 5,25` DD do 6128, wyrwaną z wyrzucanego PC jak popytałeś znajomych to dostałeś za parę Donaldów. Bo do PC już nikt takich nie chciał bo woleli gęstsze albo 3,5calowe. A do A8 lub C64 i tak nie dało się takiej gołej podłączyć, jedynie do 6128. ;)
Do C64 z ze stacją trzeba by czasem pożyczać magnet by coś z kaset przegrać. A na 6128 mógł być byle jaki. W obu przypadkach koszt zero. :)
Wiem że A8 i ZX są tańsze ale koledzy, jakość kosztuje. ;) A zatem wychodzi że Amstrady były POTWORNIE DROOOOOGIIIIEEEEE. I nie mówmy już o tym więcej, bo bardziej mnie interesuje ile kosztują dziś. :)

W okolicach roku 1994 odkryłem że 3 calówki firmy Kopparberg sprzedają w Baltonie, za grosze i nakupowałem ich sobie z kolegą tyle że nie mieliśmy co na nich nagrywać. hehehe

Mazi a ilu miałeś w tamtych czasach znajomych co mieli monitor do innego 8bitowca? Bo w zestawie 464 z zielonym połowa ceny to monitor, z kolorem 2/3 ceny. Też żałuję że nie sprzedawano CPC bez monitorów, bo myślę że byłyby popularniejsze. Z tego co pamiętam to nowe 6128 z kolorem w Polanglii kosztowały dwa razy tyle co 464 z zielonym. A 464 z kol lub 6128 z ziel 150% tego tańszego. Czyli za cenę 464 z ziel można by było kupić 6128 bez monitora. Ale i tak sprzedano ich tyle co małego Atari choć nie u nas, ale i tak nieźle jak na coś na co nikogo nie było stać. ;)

CPC AGA PSX Win7 - Wyznaję 8bitowy ekumenizm.

102

Odp: Nie docenialiśmy Amstrada? :)

mazi napisał/a:

[...]Amstrada skreslil na samym poczatku podajac taki argument, ze to z winy podejscia szefa Amstrada, Alana Sugara, do klientow, który powtarzal (cytuje z pamieci): 'Nie interesuja mnie ci, ktorzy kupili komputer lecz tylko ci ktorzy zamierzaja go kupic'.[...]

ZbyniuR napisał/a:

Nie słyszałem tego cytatu. Ale pasuje do niego.

Znany cytat. To przez lata było moje pierwsze skojarzenie ze słowem Amstrad (abstrahując od tego czy prawdziwe/nieprawdziwe, uzasadnione czy krzywdzące Sugara).

Ale też pamiętam, że mając Atari i czytając Bajtka, często drażniło mnie, że dana gra 'jest nawet na Amstrada, a na Atari nie ma'.

Ostatnio edytowany przez uicr0Bee (2013-12-02 11:39:57)

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

103

Odp: Nie docenialiśmy Amstrada? :)

ZbyniuR napisał/a:

Oki zaglądam do Bajtka np 1987 nr 7 str 25, C64 - 225 + magnet 35 = 260, a 464 z zielonym za 290. Rany ale kosmos!
Inny przykład C64 225 + tańsza woooooolna stacja 230 = 455, a 6128 z szybką stacją 128KB i zielonym za jedyne 510!

No wlasnie, kosmos. Pamietajac ile sie wtedy zarabialo to ta, wlasnie roznica, to takze kosmos. Szczegolnie, ze a8 czy c64 mozna bylo podlaczyc do zwyklego tv.

Mazi a ilu miałeś w tamtych czasach znajomych co mieli monitor do innego 8bitowca?

Sporo. Choc sam posiadalem popularny w tamtych czasach tv Neptun:

http://sedzik.blox.pl/resource/neptun_150c.jpg

Natomiast moja cioteczna siostra miala monitor Neptun, z zielonym kineskopem, taki jak ten powyzej ale monitor, nie telewizor. Stryjeczny brat i kilku kolegow mialo monitor Unitra:
http://i.ebayimg.com/00/s/NjAwWDgwMA==/$%28KGrHqNHJDkFIYtlNIpMBSHFg5go5w~~48_2.JPG

A kilku innych znajomych mialo monitory Unimor (zielone i oidp czarno białe):

http://computers.mcbx.netne.net/8bit/apdisply/m4902.jpg

Inni, ktorzy w tamtych czasach mieli rodzine (ojciec, matka itp.) na zgnilym zachodzie posiadali zagraniczne, kolorowe tv. Najczesciej 14 calowe ale zdarzaly sie tez wieksze. Takze roznie bywalo.

Czesto bylo tak, ze pod nieobecnosc rodzicow przenosilem kompa do duzego pokoju i podpinalem sie pod duzy, kolorowy tv. Ale to byla jazda. I kuzwa nigdy nie zauwazylem, zeby atari nie mialo czerwonego koloru :D Dowiedzialem sie o tym dopiero na tym forum :)

104

Odp: Nie docenialiśmy Amstrada? :)

uicr0Bee napisał/a:

Ale też pamiętam, że mając Atari i czytając Bajtka, często drażniło mnie, że dana gra 'jest nawet na Amstrada, a na Atari nie ma'.

Dokladnie tak samo mialem :)

105

Odp: Nie docenialiśmy Amstrada? :)

mazi napisał/a:

I kuzwa nigdy nie zauwazylem, zeby atari nie mialo czerwonego koloru :D Dowiedzialem sie o tym dopiero na tym forum :)

Ja tam nadal twierdzę, że Atari ma czerwony kolor ;) Może daltonistą jestem, ale tak twierdzę i nie wierzę plotkom i pomówieniom ;P

Sikor umarł...

106

Odp: Nie docenialiśmy Amstrada? :)

Bo to oglosili emulatrowcy z ciulowa paleta :D Na starym, dobrym, kolorowym Panasonicu byl czerwony. Czerwony, jak miasto Lodz :)

Ostatnio edytowany przez mazi (2013-12-02 21:02:36)

107

Odp: Nie docenialiśmy Amstrada? :)

A ja miałem 4ech znajomych z XE i dwóch miało soczystą czerwień a dwóch innych nie. Tylko taki szaro bury, niezależnie od TV. Kiedyś na jakimś forum (lata później) spotkałem wyjaśnienie po czym poznać bez włączania kompa czy dana seria miała czerwień czy nie. I był też gdzieś opis jak przerobić by miał. Ale teraz już nie pamiętam nawet w jakim języku to forum było. Zawsze mnie dziwiło że Atarowcy się dzielili na grupy które spotykały się tylko z jednym lub tylko z drugim modelem, nie dowierzając że inni mają inaczej.

Myślicie że Tramiel maczał palce w tym że w pewnym momencie gry na A8 przestały się ukazywać? Może nadal miał udziały w Commodore. Albo chciał dobić wreszcie tą kiedyś konkurencyjną platformę o czym marzył, sprzedawał je już jedynie na egzotycznych rynkach których C64 i tak nigdy nie zawojował jak np kraje Arabskie. ;)
A może bał się że ST będzie się słabiej sprzedawał jeśli podobne gierki będą na XE? Więc szepnął słówko firmom softwerowym by sobie A8 odpuściły. ;)

CPC AGA PSX Win7 - Wyznaję 8bitowy ekumenizm.

108

Odp: Nie docenialiśmy Amstrada? :)

Mam nadzieję, ZbyniuR, że te Twoje wynurzenia odnośnie marzenia ś.p. Jacka Tramiela aby dobić A8 to tylko żart, bo ta ciekawa skądinąd dyskusja na temat Amstrada zaczyna przeradzać się w groteskę.

ZbyniuR napisał/a:

A może bał się że ST będzie się słabiej sprzedawał jeśli podobne gierki będą na XE? Więc szepnął słówko firmom softwerowym by sobie A8 odpuściły.

http://fotoforum.gazeta.pl/photo/4/bc/bc/cvqk/Ff402Zn9m5x1ZyImyB.jpg

Ostatnio edytowany przez grey/msb (2013-12-02 22:45:15)

Silly Venture - breaking the ATARI scene since 2000 ! :)

109

Odp: Nie docenialiśmy Amstrada? :)

O co chodzi z brakiem czerwonego?

110

Odp: Nie docenialiśmy Amstrada? :)

ZbyniuR napisał/a:

A ja miałem 4ech znajomych z XE i dwóch miało soczystą czerwień a dwóch innych nie. Tylko taki szaro bury, niezależnie od TV. Kiedyś na jakimś forum (lata później) spotkałem wyjaśnienie po czym poznać bez włączania kompa czy dana seria miała czerwień czy nie. I był też gdzieś opis jak przerobić by miał. Ale teraz już nie pamiętam nawet w jakim języku to forum było. Zawsze mnie dziwiło że Atarowcy się dzielili na grupy które spotykały się tylko z jednym lub tylko z drugim modelem, nie dowierzając że inni mają inaczej.

To jakieś fantasy... Ale może istniały skrajne przypadki, które miały jakoś dziwnie ustawiony potencjometr od nasycenia barw, dostępny także od spodu obudowy.

111

Odp: Nie docenialiśmy Amstrada? :)

Nie wiem czy tam w XE jest jakiś potencjometr do nasycania każdej składowej z RGB, ale gdyby był i zmniejszono by nasycenie czerwieni to biały stałby się jasnoniebieski. Rzecz w tym że w tych felernych egzemplarzach biały był biały a mimo to czerwony był bardziej szarobury niż w C64 a nie soczysty.
A gdyby dodać soczystości temu szaroburemu czerwonemu, to jednocześnie zaróżowimy biel, więc to jakoś inaczej trzeba było poprawić.

Ostatnio edytowany przez ZbyniuR (2013-12-04 13:09:03)

CPC AGA PSX Win7 - Wyznaję 8bitowy ekumenizm.

112

Odp: Nie docenialiśmy Amstrada? :)

Nie było czegoś takiego jak "szarobury" czerwony w sprawnych Atari 8-bit. Potencjometr natomiast ustawiał jakby całościowe nasycenie chrominancji.

113

Odp: Nie docenialiśmy Amstrada? :)

lemiel napisał/a:

O co chodzi z brakiem czerwonego?

Panowie nie zgrywajcie daltonistów :)

gep/lamers^dial

114

Odp: Nie docenialiśmy Amstrada? :)

Nie kojarzę, żebym nie widział czerwonego. Może go nie było. Ale nie stwierdziłem tego.

115

Odp: Nie docenialiśmy Amstrada? :)

Po pierwsze Atari nie ma czerwonego w sensie RGB: FF 00 00. Żadne. Po drugie, ma całą gamę czerwonych, od pastelowych stonowanych po głęboki krwisty. Po trzecie, poprawny kolor generuje GTIA dla NTSC - przy GTIA dla PAL problem z wyżej wymienionym czerwonym istotnie występuje - jest brunatno-brązowy, ale należałoby to uznać za wadę fabryczną na miarę uszkodzonych trybów GTIA w niektórych egzemplarzach, bo raczej nie jest to efekt zamierzony, jako że NTSC było pierwsze i powinno być wzorcem. Inna sprawa też, że w latach 80-90 używaliśmy podłej jakości odbiorników, każdy wyregulowany na inną modłę i wspomnienia wzorcem być nie mogą (sam pamiętam 3 nowiutkie Neptuny 505 - jeden obok drugiego - wyświetlające ten sam program - na ekranie zapadła ciemność i na jednym to była czerń, na drugim brąz, a na trzecim odcień niebieskiego :) ). Co było widać po wątku dotyczącym VBXE gdzie bodajże JerJacques był święcie przekonany że Boulder Dash był żółty a nie brązowy :)

A po czwarte - odbiór koloru zależy mocno od jego otoczenia i ten sam kolor na innym tle będziemy postrzegać jako innych.

Edit: poprawiłem, fakt :)

Ostatnio edytowany przez wieczor (2013-12-05 12:22:19)

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

116

Odp: Nie docenialiśmy Amstrada? :)

Z Boulder Dashem to chyba ja wtedy "walczyłem" ;)

Ostatnio edytowany przez Jacques (2013-12-05 11:28:52)

117

Odp: Nie docenialiśmy Amstrada? :)

Chyba jednak jest problem z czerwienią w niektórych egzemplarzach A8, no chyba że w linku niżej gadają o niczym.

http://atarionline.pl/forum/comments.ph … amp;page=1

Byłem kiedyś na polskiej stronce na której też był ten temat poruszony i jeden koleś co uważał że problem jest "wirtualny" dokonał proponowanej tam przeróbki, robiąc fotki przed i po operacji swojego telewizora (dbając o zachowanie takich samych ustawień przy braku zewnętrznego oświetlenia) z kilkoma screenami ze sporą ilością czerwieni. I dopiero porównując fotki przyznał że jednak jest różnica a wcześniej tego nie widział. Niestety nie mogę znaleźć tego linka.

Czy można prosić o przeniesienie tych wpisów o kolorach do bardziej stosownego wątku?

CPC AGA PSX Win7 - Wyznaję 8bitowy ekumenizm.

118

Odp: Nie docenialiśmy Amstrada? :)

"W linku poniżej" dyskutują o palecie dla emulatora, a nie o kolorze czerwonym.

Na czym polega "problem z czerwienią" (w PAL), patrz post 115 tego wątku.

Co do potencjometru, można nim regulować nasycenie barw (patrz post 112 tego wątku), a nie nasycenie składowych RGB, bo GTIA nie tworzy koloru z takich składowych. Zatem Twój wniosek z postu 111 jest błędny: nasycenie czerwieni można zmniejszyć albo zwiększyć nie powodując przy tym, że biały stanie się niebieski albo czerwony.

KMK
? HEX$(6670358)

119

Odp: Nie docenialiśmy Amstrada? :)

W kwestii formalnej.

Atari generuje obraz w przestrzeni koloru HSL (Hue - Odcień, Saturation - Nasycenie, Lightness - jasność)

Gdzie:
Składowa L ma 4 bity jasność - składowa Y-luminacja sygnału S-video.
Składowa H ma 4 bity Odcień - składowa C - Chrominacja sygnału S-video.
Składowa S ma 0 bitów i jest stała, w sygnale S-video objawia się poziomem sygnału Chrominacji, który w Atari jest stały. Co ciekawe mośna spróbować zaprząc najmłodszy bit luminacji do sterowania nasyceniem ;)

A do rzeczy: Potencjometr służy do ustawiania składowej H (odcień) niestety GTIA była zaprojektowana jako układ NTSC, i wg. mnie dostosowana była na szybko do standardu PAL. Niestety pośpiech w jakim to uczynino i zapewne naciski z góry (to tylko moje spekulacje) spowodowały że GTIA jest układem ... delikatnie mówiąc spier.....
Największą bolączką jest niestabilnośc kolorów (hue) która mocno zależy od egzemplarza. (Wie to każdy kto próbował ustawić kolory potencjometrem)

Właściwie to ten tekst powinien być w tym wątku: http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=10807

"tatusiu zobacz, narysowałam tobie takie same coś jak na twojej koszulce" 
https://github.com/willyvmm/mouSTer
jmp $e477

120

Odp: Nie docenialiśmy Amstrada? :)

W związku z tym że ostatnimi laty retro komputerowe imprezy są w Polsce dość częste, a sądząc po fotkach w necie dość często Amstrady stoją tam sobie nie używane, to pomyślałem że trzeba by przygotować dla CPC parę dyskietek takich z THE BEST OF lub jak kto woli "Musisz to mieć". A także kasetę dla 464. Dobrze byłoby przygotować dysk i kasetę z użytkami które każdy Amstradowiec/Schneiderowiec powinien mieć, aby mieć pożytek i trochę frajdy z posiadanego CPC. Bo dyski systemowe nawet jak ktoś jeszcze ma, to są w tej kwestii kompletnie nieprzydatne. Oraz zestaw gier które dobrze na CPC wyglądają, i w które chętnie grają maluchy, a tatusiom łezka się kręci na ich widok. Plus jakiś pokaz obrazków z info o CPC, jego grach i flagowych programach, oraz z namiarami stron gdzie poczytasz i pościągasz sobie staf do tego niedocenianego komputera.
    Stąd ten wpis i prośba o wpisywanie tu swoich sugestii, co powinno się znaleźć na takiej dyskietce i kasecie. :)
Trzeba to będzie także ogłosić na wszelkich retro forach z innymi platformami, aby i tam zbłądzeni Amstradowcy trafili na link do miejsca gdzie znajdą dużo "miodu". ;) A gdy się już ustali co i zbierze to do kupy, to będziemy naciskać tych co mają kontakt z organizatorami imprez, aby te zastawy do nich dotarły i przyciągały ciekawskich do Amstradowych ekranów. :D

Ten tekst pochodzi z
http://speccy.pl/forum/index.php/topic, … l#msg14956

CPC AGA PSX Win7 - Wyznaję 8bitowy ekumenizm.

121

Odp: Nie docenialiśmy Amstrada? :)

Z okazji 30lecia CPC kilka miesięcy temu ogłoszono konkurs na grę z nagrodą 900€ oraz obietnicą wydania jej na kasecie. A oto wyniki:

http://cpcretrodev.byterealms.com/2015/ … and-games/

Udział brało aż 36 gier, wystarczy kliknąć w pozycję na liście by grę ściągnąć.... mmm mniodzik. :)

Post's attachments

space_move_1-500x343.png 42.77 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

space_move_2-500x354.png 45.44 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
CPC AGA PSX Win7 - Wyznaję 8bitowy ekumenizm.

122

Odp: Nie docenialiśmy Amstrada? :)

wszystko ładnie, ale szkoda że z powodu prostoty Amstradowego OS i braku sensownie oprogramowanych rozwiązań typu dysk twardy ... muszę teraz zapisać 36 dyskietek ;). Masakra :D

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

123

Odp: Nie docenialiśmy Amstrada? :)

Ciesz się, że chociaż możesz to zrobić na 3,5"... :D

.: miejsce na twoją reklamę :.

124

Odp: Nie docenialiśmy Amstrada? :)

... no gdyby nie to, to by ten komputer przeleżał następne 9 lat w blaszaku pod domem jako ciekawostka ;)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

125

Odp: Nie docenialiśmy Amstrada? :)

@pin, masz blaszak POD DOMEM? A pod blaszakiem schron atomowy? To już wiem, gdzie należy zrobić następny zlot w Krakowie :D

Sikor umarł...