1

Temat: SPARTA a prosta podmiana banku pam. w trakcie doczytywania programu

    .or $D301
    .by bank
    .or $4000
; kod lub dane

Przy zastrzeżeniu że SPARTA rozpoznaje bank na który zostaje przełączona pamięć (dyskusja obecna w wątku: http://atariarea.krap.pl/forum/viewtopic.php?id=3032 ) powinno chyba działać.

Jeśli nie działa w warunkach Sparty bo pamięć jeszcze przed doczytaniem bloku danych przełączana jest kodem Sparty na bank $ff, to czy jest jakieś proste wyjście z takiej sytuacji (chodzi o pozostawienie przełączania banku pamięci w takiej prymitywnej formie z punktu widzenia Sparty)?

Sprawdzałem dla Sparty 4.42 rom (Altirra) w trybie Banked, pragram doczytywany z dysku w formacie ataridos (bootowane z dysku z config.sys: device: sparta, sio, ataridos).

2

Odp: SPARTA a prosta podmiana banku pam. w trakcie doczytywania programu

U mnie działa. Tak samo było robione w demie Anything.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

3

Odp: SPARTA a prosta podmiana banku pam. w trakcie doczytywania programu

Dzięki.

Pod dosem II+/D 6.1 przełączanie tym samym kodem działa bez zarzutu, więc tak czy inaczej problem wiążę ze Spartą.

4

Odp: SPARTA a prosta podmiana banku pam. w trakcie doczytywania programu

Dely - czy Anything w całości działa u Ciebie na SDX prawidłowo?

... u mnie przeleci z pół dema i coś się krzaczy. Dokładnie tak samo, jak za pierwszym razem na kompotach ;)- z inita sdload - 100% ok.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

5

Odp: SPARTA a prosta podmiana banku pam. w trakcie doczytywania programu

Ale przecież na Foreverze oglądaliśmy chyba z SDX i działało. Ogólnie intryga jest taka, że demo nie robi nic dziwnego, po prostu przy ładowaniu wgrywa grafikę do banków w standardzie 130XE.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

6

Odp: SPARTA a prosta podmiana banku pam. w trakcie doczytywania programu

pewnie u pina brakuje ktorychs bankow...

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

7

Odp: SPARTA a prosta podmiana banku pam. w trakcie doczytywania programu

Właśnie nie bałdzo, a zmierzam do tego iż próbuję zdiagnozować pewną przypadłość występującą w przypadku uruchomienia programu pod SDX, który nie korzysta z banku zajmowanego przez dos (czy sterownik do VBXE), lecz generuje problem z nieznanej mi przyczyny. Dobrym przykładem są animki z TIP-Animatora ;)-

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

8

Odp: SPARTA a prosta podmiana banku pam. w trakcie doczytywania programu

a gdyby tak zamiast ładować ten biedny bajt bezpośrednio skorzystać z małego programiku zapisującego do PORTB przy okazji dodać kod ustawiający PORTB do zapisu, bo w ten sposób co poniektóre programy bronią sie przed zmianą PORTB

skąd wiadomo  jaka wartość ma zostać zapisana do PORTB, nie powinno skorzystać się z tablicy

*- TeBe/Madteam
3x Atari 130XE, SDX, CPU 65816, 2x VBXE, 2x IDE Plus rev. C

9

Odp: SPARTA a prosta podmiana banku pam. w trakcie doczytywania programu

a gdyby tak zamiast ładować ten biedny bajt bezpośrednio skorzystać z małego programiku zapisującego do PORTB

Samo to nie pomoże.

dodać kod ustawiający PORTB do zapisu, bo w ten sposób co poniektóre programy bronią sie przed zmianą PORTB

Warto byłoby sprawdzić czy coś podobnego robi w pewnych warunkach Sparta. To przyznaję zupełnie nieznana dla mnie "okoliczność przyrody".

skąd wiadomo  jaka wartość ma zostać zapisana do PORTB, nie powinno skorzystać się z tablicy

Mogę tylko zapewnić że pomyłki z wyborem "niedziałającego" banku nie było, stąd wnioski na temat Sparty wydają mi się uprawnione.

próbuję zdiagnozować pewną przypadłość występującą w przypadku uruchomienia programu pod SDX, który nie korzysta z banku zajmowanego przez dos (czy sterownik do VBXE), lecz generuje problem z nieznanej mi przyczyny.

Jest prawdopodobne że chodzi o tą samą przyczynę problemu o której piszę w tym wątku (wg. mnie Sparta przełącza bank pamięci przed doczytaniem kolejnego bloku danych z zastanego banku na ten z którego korzysta sama a następnie na bank podstawowy który nie musi być tym samym co zastany).

10

Odp: SPARTA a prosta podmiana banku pam. w trakcie doczytywania programu

czyli żeby ominąć tą niedogodność SDX musiałbyś ładować do bufora, potem wywołać prockę która przekopiuje z tego bufora do właściwego banku pamięci, wtedy SDX nic nie będzie mogło popsuć

*- TeBe/Madteam
3x Atari 130XE, SDX, CPU 65816, 2x VBXE, 2x IDE Plus rev. C

11

Odp: SPARTA a prosta podmiana banku pam. w trakcie doczytywania programu

Ale to nie niedogodność. I SDX nic tu nie psuje.
To program ładowany w ten sposób ma "pewną niedogodność", która potrafi czasem spowodować, że popsuje sam siebie.
Taki program wysypie się nie tylko pod SDX, ale np. w przypadku jakiegoś loadera siedzącego pod ROMem (niektóre turba magnetofonowe).
Po prostu nie powinno się zakładać konkretnej konfiguracji RAM/ROM w czasie ładowania. Jedyne kulturalne rozwiązanie, to ładowanie do pamięci podstawowej i przepisywanie procką, która odtworzy pierwotną konfigurację banków.

Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.

12

Odp: SPARTA a prosta podmiana banku pam. w trakcie doczytywania programu

Tzn. że w API małego atari nie ma czegoś takiego jak AllocBank() ?

What can be asserted without proof can be dismissed without proof.

13

Odp: SPARTA a prosta podmiana banku pam. w trakcie doczytywania programu

"API małego atari" - ROTFL. :)

Ostatnio edytowany przez epi (2011-04-10 16:09:15)

Hitler, Stalin, totalniak, SSman, NKWDzista, kaczor dyktator, za długo byłem w ChRL, wypowiadam się afektywnie.

14

Odp: SPARTA a prosta podmiana banku pam. w trakcie doczytywania programu

This is... This is bare metal, man.

http://www.5oft.pl/

15

Odp: SPARTA a prosta podmiana banku pam. w trakcie doczytywania programu

kto wiec pisal tego nieszczesnego tipanimatora :). ja sie pytam, wiec :)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info