26

Odp: SpartaDOS X 4.44

Zacytowałem tylko solucję podaną przez Ciebie ;P Nieważne, nie zaśmiecajmy wątku ;P

Ostatnio edytowany przez Sikor (2011-06-05 21:51:07)

Sikor umarł...

27

Odp: SpartaDOS X 4.44

I co, czyżby nie działała?

KMK
? HEX$(6670358)

28

Odp: SpartaDOS X 4.44

A nie wiem, nie mam KMK2. Ale skoro wyłączasz IDE - to raczej nie powinna zadzialać przez Ide w postaci takiej, jak zaprezentowano...

Sikor umarł...

29

Odp: SpartaDOS X 4.44

A dociera do Ciebie, że opis może być uproszczony? Monsoft jakoś nie widzę, żeby narzekał. I nie przypominam sobie, żebym podawał opis "flaszowania przez IDE". Podałem opis flaszowania najprostszy z możliwych. Skoro Cie on nie dotyczy, to może bądź tak miły i przyczep się do czegoś innego :P

Ostatnio edytowany przez drac030 (2011-06-05 21:54:34)

KMK
? HEX$(6670358)

30

Odp: SpartaDOS X 4.44

Więc podam cały:

drac030 napisał/a:
Monsoft napisał/a:

opis jak mozna tego SDX'a sflaszowac ?

Opis:

1) pobieramy z sdx.atari8.info archiwum ZIP z obrazami ROM-ów SDX

2) wyciągamy stamtąd plik SDX444_ideplus.atr

3) podmontowujemy pod jakieś APE

4) bootujemy Atari

5) jeśli wstaje SDX, to dajemy COLD /N, przytrzymujemy SHIFT (żeby odpiąć IDE), wciskamy RETURN

6) uruchamia się flaszer, dalej wszystko dzieje się mniej wiecej samo

Jeśli punkt 5 ma zadziałać, w menu konfiguracyjnym musi być ustawione "Quick disable: Shift"

Punkt 3 - wymaga grzyba. Odpada.
Punkt 5 - wyklucza natywne ide w KMK2.
Jednym słowem - opis do d..y lub sprzęt do d..y. Nie da się sflaszować:
a) bez obecności IDE (podłącz ape lub inny odpowiednik)
b) wyp* IDE przed flaszowaniem
Sorry, Drac040 - ale jako logik powinieneś się zastanowić. Najeżdzam stricte dla tego, bo Ty się czepiasz do innych, jak zrobią lapsus językowy. A sam dałeś dwa babole w opisie ;P

Sikor umarł...

31

Odp: SpartaDOS X 4.44

Sikor, ja Cię proszę, przestań trollować i idź się wyśpij, bo pleciesz od rzeczy.

PS. A jeśli masz do mnie jakieś osobiste pretensje, to zapraszam na priv.

Ostatnio edytowany przez drac030 (2011-06-05 22:02:11)

KMK
? HEX$(6670358)

32

Odp: SpartaDOS X 4.44

Konrad, nie mam. Nie lubię sparty, ale doceniam włożony wysiłek i podziwiam za wytrwałość w projekce. Ale jak przeczytasz swoją solucje kilkukrotnie - jest nielogiczna (wymaga grzyba i wyłączenia interfejsu) lub wskazuje na niedopracowanie interfejsu. Więc sugeruję poprawienie opisu - bo z tego, co piszesz potem - można jednak sflaszować z KMK2. Oczywiście tylko w trybie 256 bajtów, ale można.
Więc - albo opis nieprawdziwy, albo błędy w KMK2 uniemożliwiające sflaszowanie z interfejsu. Logiczne?

Sikor umarł...

33

Odp: SpartaDOS X 4.44

Sikor napisał/a:

Logiczne?

Przykro mi, ale nie.

KMK
? HEX$(6670358)

34

Odp: SpartaDOS X 4.44

No właśnie, Twój opis jest nielogiczny. Według pkt. 3 - wymaga APE (lub odpowiednika - znaczy sie nawet z atr-a podpietego przez SIO2xxx nie pójdzie). Dodatkowo - punkt 5 wyklucza natywne użycie IDE interfejsu. Nieprawdaż?
Przeczytaj powoli, wielokrotnie - co podałeś w solucji.

Sikor umarł...

35

Odp: SpartaDOS X 4.44

Sikor, ja nie mam problemów z czytaniem oraz, jak sam stwierdziłeś, nie mam też problemów z logiką. Powinno Cię to nieco zastanowić. Drugą sprawą, która Cię powinna zastanowić, jest fakt, że wykłócasz się w sprawie, która Cię nie dotyczy w żaden sposób i o której nie masz zielonego pojęcia.

KMK
? HEX$(6670358)

36

Odp: SpartaDOS X 4.44

Stwierdzam tylko fakt. Według solucji - bez grzyba z zainstalowanego IDE nie pójdzie. Przypomnę punkt 5:

Drac030 napisał/a:

5) jeśli wstaje SDX, to dajemy COLD /N, przytrzymujemy SHIFT (żeby odpiąć IDE), wciskamy RETURN

Więc - według tego - nie sflaszujesz z IDE. Później piszesz - że sflaszujesz.
Punkt 3 - wymaga APE lub odpowiednika? Po cholerę? Może wolę makeatr i puścić na przykład z SIO2SD lub z pendrive-a po SIO2USB?
A chcąc sflaszować z atr-a podpiętego pod KMK2 - według opisu jest zalecenie, aby wyłączyć. Więc- według opisu - nie da się? Tak wynika z Twego tekstu po prostu. Historia zostanie. Błędy solucji też. Więc  wypada teraz sprostować, że się da (lub zatwierdzić, że z KMK2 ni chuchu)) i tyle. Po co więc się pienisz?

Sikor umarł...

37

Odp: SpartaDOS X 4.44

Sikor napisał/a:

Stwierdzam tylko fakt. Według solucji - bez grzyba z zainstalowanego IDE nie pójdzie.

Rozumiem, Twoim zdaniem dwa pierwsze punkty (ściągnięcie z netu archiwum ZIP o wielkości 2,2 MB, zawierającego długie nazwy plików, oraz rozpakowanie go) znakomicie da się wykonać na Atari, wobec tego punkt 3, w którym ośmieliłem się wymienić "jakieś APE", jest zupełnym skandalem.

Przypomnę punkt 5:

Drac030 napisał/a:

5) jeśli wstaje SDX, to dajemy COLD /N, przytrzymujemy SHIFT (żeby odpiąć IDE), wciskamy RETURN

Więc - według tego - nie sflaszujesz z IDE. Później piszesz - że sflaszujesz.

I gdzie tu "sprzeczność"? Czyżbym napisał i potem uporczywie powtarzał, że jest to JEDYNY sposób sflaszowania SDX? Monsoft zapytał o "opis jak można sflaszować" (nie napisał: "proszę mi podać wszystkie sposoby sflaszowania SDX"). Więc podałem mu opis sposobu NAJPROSTSZEGO.

Punkt 3 - wymaga APE lub odpowiednika? Po cholerę? Może wolę makeatr i puścić na przykład z SIO2SD lub z pendrive-a po SIO2USB?

Ale przecież nikt Ci nie broni. ATR to ATR, jak chcesz, możesz go sobie otworzyć przez Sio2SD albo SIO2USB. Albo nagrać zawartość na magnetofon i odtworzyć stamtąd (acz to oczywiście będzie wymagało wykonania zmian we flaszerze, których jednak nikt Ci nie broni wykonać, o ile umiesz :P).

A chcąc sflaszować z atr-a podpiętego pod KMK2 - według opisu jest zalecenie, aby wyłączyć.

Ale że ten opis dotyczy flaszowania z IDE, to jest tylko Twoje wyobrażenie. Wybacz, ale ja za Twoje iluzje nie odpowiadam.

Więc- według opisu - nie da się? Tak wynika z Twego tekstu po prostu. Historia zostanie. Błędy solucji też.

A owszem, historia pewnie zostanie ;)

Więc  wypada teraz sprostować, że się da (lub zatwierdzić, że z KMK2 ni chuchu)) i tyle. Po co więc się pienisz?

Kiedy to Ty się pienisz, czepiłeś się jak pijany płotu czegoś, co Cię nie dotyczy - mojej odpowiedzi skierowanej do Monsofta, z której ten jest, póki co, zadowolony. Możesz mi wyjaśnić, dlaczego generujesz sobie posty akurat w tym wątku?

Ostatnio edytowany przez drac030 (2011-06-05 22:42:59)

KMK
? HEX$(6670358)

38

Odp: SpartaDOS X 4.44

Jezu, a moglem sie nie pytac ;)

Mnie opis Konrada odpowiada bo i tak przeciez wiadomo ze bez jakiegos urzadzenia na SIO zazwyczaj sie nie obejdzie przy przenoszeniu danych miedzy swiatem a Atarka.
SIO2PC to podstawa i chyba wiekszosc ludzi jakas wersje tego urzedzania posiada.
Druga infromacje podeslal Pin i Dely wiec jak widac da sie flashowac tez z samego controlera IDE.

Ostatnio edytowany przez Monsoft (2011-06-05 22:49:37)

39

Odp: SpartaDOS X 4.44

tak, da się - i to nawet u mnie raczyło zadziałać. To powinien być argument absolutny :) :D

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

40

Odp: SpartaDOS X 4.44

@Drac030: wytknąłem Ci tylko oczywiste błędy w opisie. Nakazujesz wyłączyć IDE - mimo, że możesz z niego sflaszować
@Monsoft:  da się, kartę CF możesz zapisać w czytniku i odpalić na przykład z MyIDE, KMK. Da się użyć Karin Maxi - nie masz SIO...
@Pin: i o to chodzi, aby poprawić opis, a nie wmawiać innym, że się czegoś nie powiedziało - co usilnie stara się zrobić Konrad. Mylić się jest rzeczą ludzką, wystarczy poprawić opis. A nie myli się tylko ten, kto nic nie robi
@Drac030: nie, nie umiem zmienić kodu flaszera. I co, mam się czuć przez to gorszy? Takie podejście jak Twoje zabija we mnie chęć używania sparty i paru innych rzeczy, takie podejście "sceny" dużego Atari (jak się kiedyś pytałem o jakąś pierdołę w C dla ST - zostałem z..ny, że się wogle pytam) - zabiło we mnie chęć próbowania napisania czegokolwiek na ST/TT/Falcona. Przez takie podejście mam coraz bardziej w d..e całą zabawę w Scenę, bo znowu wydziela się powoli ELYTA... Jako zwykły user powinienem mieć w dupie jak się flaszuje i na jakiej zasadzie to działa - wkładam w kompa i ma działać. Jak nie - mam nacisnąć 26 magicznych przycisków według instrukcji (lub mniej/więcej, w zależności od potrzeb) i nie używać innych urządzeń (których nie muszę mieć). A instrukcja podana przez Ciebie mówi mniej-więcej tak:

Tłumaczenie_ze_srakiego_na_owaki napisał/a:

Weź se grzyba i stwórz/zgraj ATR. Podłącz grzyba (lub zewnętrzną stację, w kadym razie nie KMK2 - bo tam według instrukcji wyłączasz IDE, więc wuj odczyta) -  czyli inne urządzenie (zmuszasz w instrukcji/przepisie do zakupienia/wypożyczenia innego urządzenia) i nagraj nową wersję. Jak nie masz innego urządzenia (wszak instrukcja mówi o wyłączeniu IDE) - zesraj się i wróć do punktu pierwszego.

Tak pokrótce można to odczytać. Dlatego czepiając się proszę o poprawkę dla laików. Że teraz nie mam urządzenia - to według Drac030 - mogę sp*ć, bo mnie to nie dotyczy? Brawo za marketing i zachęcanie potencjalnego usera (jakim mogę być ja, pan Heniek, wujek Staszek i około 2000 aktywnych atarowców, których niestety zasadniczo ubywa, a nie przybywa). Jeszcze raz gratuluję podejścia.;

Ostatnio edytowany przez Sikor (2011-06-06 18:00:03)

Sikor umarł...

41

Odp: SpartaDOS X 4.44

Skrócona wersja dla Sikora i innych, którym się nie podoba opis draco (bez PC).

1. Zgraj skądś plik z flasherem i odpowiednią dla Twojego_Urządzenia wersją ROM SDX.
2. Uruchom flashera upewniając się, że jest wraz z ROM w głównym katalogu dysku / dyskietki.
3. Koniec!

Nieco rozdmuchaliście chłopcy konflikt. Proszę przestać lub się przenieść do Bałaganu, inaczej pociągnę za konsekwencje.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

42

Odp: SpartaDOS X 4.44

Sikor, w poście nr 37 zadałem Ci wcale nie retoryczne pytanie, cytuję "gdzie tu sprzeczność?". W poście nr 27 zadałem Ci również nie retoryczne pytanie "I co, czyżby nie działała?" (sc. tak ładnie przez Ciebie nazwana "solucja").

Oczekuję na nie rzeczowej odpowiedzi, a nie wynurzeń na temat, co Cię do czego zniechęca.

KMK
? HEX$(6670358)

43

Odp: SpartaDOS X 4.44

@dely: o.k.
@drac030: sprzeczność - nakazujesz wyłączyć IDE, więc wymuszasz inne urządzenia. Co do działania - nie wiem, nie mam kmk2.
Jak dla mnie eot, bo zaśmiecamy temat. Tu się już nie wypowiadam.

Sikor umarł...

44

Odp: SpartaDOS X 4.44

Sikor, you're welcome.

Gdyby ktoś jeszcze nie zrozumiał, na wszelki wypadek wyjaśniam: instrukcja flaszowania w poście nr 12 dotyczy flaszowania z SIO (co jest raczej dość oczywiste), bezpośrednio z przygotowanego i znajdującego się w archiwum pliku ATR.

Jeśli ktoś chce, może sobie z tegoż SIO przekopiować plik SDX444.ROM na dysk IDE i sflaszować stamtąd.

Jeśli ktoś chce się podzielić sposobem, w jaki sposób ściągnąć archiwum z internetu i rozpakować je, a następnie sflaszować SDX tak, jak sobie życzy kolega Sikor, tzn. bez użycia zewnętrznego komputera PC (Amigi/ST/TT/Falcona itp.), to też będzie chętnie wysłuchany (jak mniemam).

KMK
? HEX$(6670358)

45

Odp: SpartaDOS X 4.44

Dziwna sprawa. Zainstalowałem SpartaCommander, kopiowałem z głównego katalogu na B:> fdisk2.com - rozmiar 7453 bajty, chciałem nadpisać starą wersję o takiej samej nazwie, lecz znajdującą się w B:>hdd>fdisk2.com rozmiar 7440 bajtów. Operacja kopiowania i nadpisywania zakończyła się tak, iż mam teraz w b:>hdd> dwa pliki o tej samej nazwie (fdisk2.com) i różnych rozmiarach. Zastanawiam się, co będzie jak skasuję "jeden" z nich ;)- ... i znikły obydwa :)

... czy coś zmieniło się z poleceniem RENAME? :) - jakby trochę nie działa :D

Ostatnio edytowany przez Pin (2011-06-06 23:33:57)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

46

Odp: SpartaDOS X 4.44

Pin napisał/a:

Operacja kopiowania i nadpisywania zakończyła się tak, iż mam teraz w b:>hdd> dwa pliki o tej samej nazwie (fdisk2.com) i różnych rozmiarach.

To znaczy, że DOS przy przeszukiwaniu katalogu docelowego nie znalazł takiego pliku, więc nie skasował go, a zatem założył nowy. Co wskazuje na jakiś problem: może połączenie z PBI (czy też CART/ECI) jest niepewne, sprawdź to, może też trzeba przeczyścić złącza.

Jak coś takiego nastąpi, zawsze pierwsze co trzeba zrobić, to CLX na tym dysku.

Zastanawiam się, co będzie jak skasuję "jeden" z nich ;)- ... i znikły obydwa :)

Tak, DEL zawsze kasuje wszystko, co zgadza się z podaną maską plików; to jest ficzer, jakby co. I wygląda, że tym razem przeszukiwanie katalogu się udało.

... czy coś zmieniło się z poleceniem RENAME? :) - jakby trochę nie działa :D

Jak nie działa, jak działa? :) Co dokładnie robisz i co mówi?

KMK
? HEX$(6670358)

47

Odp: SpartaDOS X 4.44

Mam problem z zaflashowaniem intSDX (od Lotharka, płytka razem z 4 x OS) 4.42 na 4.44.
Flashowanie włączone, odpalam ATR-a SDX 128, wykrywa mi Flash ROM: Am29F010, 128 KB, potem niby kasuje (i wykasował, bo SDX 4.42 już nie działa ;) ) a następnie otrzymuję:

Bank0: Read...Flash...
ERROR: Programming failed!

O co chodzi? To moja pierwsza próba upgrade'u przez flashowanie z poziomu Atarki i na tę chwilę pozbyłem się wewn. SDX... :-/

48

Odp: SpartaDOS X 4.44

trub mówił mi rano, że był jakiś problem z flaszerem do intsdx128, podobno jest już naprawione. Ściągnij archiwum teraz i sporóbuj jeszcze raz (data pliku ATR 6-6-2011, godzina 12:41 - podaję, żebyś mógł sprawdzić, czy flaszujesz tą wersją, co trzeba).

KMK
? HEX$(6670358)

49

Odp: SpartaDOS X 4.44

No właśnie walczę z SDX444_sdx128.atr 6-6-2011, godzina 12:41 i takie objawy jak napisałem uprzednio...

50

Odp: SpartaDOS X 4.44

Niestety, ja nie mam intSDX128, więc nie mogę zweryfikować, czy to nie działa w ogóle, czy tylko u Ciebie. Trzeba poczekać, aż się ktoś odezwie (np. trub), kto może potwierdzić albo zaprzeczyć, że flaszer mu chodzi w tej konfiguracji.

Z kodu wygląda, że jest to błąd programowania zgłoszony przez sam flasz. Może spróbuj przy nim powróżyć, jeśli się da, tzn. np. wyjąć i włożyć, wymienić na inny egzemplarz, albo coś takiego. Póki się coś nie wyjaśni...

KMK
? HEX$(6670358)