1

Temat: Sparta 4.22 POMOCY

dostalem w koncu dysk 2.5 Seagate i oczywiscie ruszyl jak przystalo na seagatea, no i teraz schody :0

fdisk.com, zalozylem partycje 32767 16sztuk, a co dalej, przeciez miejsca jeszcze zostalo (430MB)

tylko dlaczego jak probuje sformatowac D1 to stwierdza ze napedu nie ma (ustawilem d1 jako boot) ? wszystkie pozostale poszly bez problemu

bootowalnej partycji w sumie nie trzeba, bo sparta jest w epromie

dlaczego Sparta 4.22 nie pokazuje sciezki w ktorej sie znajduje, pokazuje za to D1:, D2: itd.

czy jest jakis program pod Sparte z obsluga katalogow w stylu Nortona coby ulatwic zywot

jakie programy przyspieszaja transmisje, a jakie wyswietlanie txt-ow i gdzie je znajde ?

Czy Sparta 4.22 montowana w Epromie przez Pasia, ma juz szybki transfer wlaczony (pyt do Pasia)?

*- TeBe/Madteam
3x Atari 130XE, SDX, CPU 65816, 2x VBXE, 2x IDE Plus rev. C

2

Odp: Sparta 4.22 POMOCY

wiec tak:

1. partycje 32767 16sztuk - klaniaja sie nasze kochane dosy nie formatujace wiecej niz 16gigamega. fdisk potrafi zainicjowac (chyba) 16 partycji i kropka. albo ktos "napisze se" nowego dosa obslugujacego wieksze partycje, albo nowego fdiska, gdzie bedzie mozna ustawic wieksza ich ilosc.

2. format D1 - nie pamietam zebym mial z tym problemy, moze dlatego, ze wiekszosc czasu spedzam na bootowalnym D3. pierwsze 2 napedy zarezerwowane byly pierwotnie dla drive'a i sio2pc.

3. sciezka w sparcie - path lub po prostu w autoexecu wrzuc SET PROMPT=$L:$P>  co spowoduje wyswietlanie sciezki w postaci A:>KATALOG>   troche traci msdosem, ale jest cholernie wygodne.

4. norton dla sparty - jest zewn. polecenie MENU z carta, ale ja tam jednak wole CP

5. szybka transmisja i text - sparta sprzetowo obsluguje US, a text przyspieszysz quicked'em, chyba byly jakies klony syncromesh'a dla LDW czy CA - poszukaj w sieci.

don't come after... please don't follow me along. when you read this, i'll be gone...

3

Odp: Sparta 4.22 POMOCY

czyli D1 zostawic dla napedu dyskietek i go przemapowac np na D10 :)?

a gdzie mam znalezc autoexeca, skoro bootuje sie z epromu ??

*- TeBe/Madteam
3x Atari 130XE, SDX, CPU 65816, 2x VBXE, 2x IDE Plus rev. C

4

Odp: Sparta 4.22 POMOCY

... oj, oj, oj,......... TeBe! weż kompa do Ornety to zrobie Ci z tym pożądek.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

5

Odp: Sparta 4.22 POMOCY

pin: swiete slowa...

tebe: autoexeca wrzuc na partycje, ktora masz ustawiona jako bootowalna - sparta powinna go sama wczytac

don't come after... please don't follow me along. when you read this, i'll be gone...

6

Odp: Sparta 4.22 POMOCY

wskazalem partycje 2 jako boot, ustawiona jako PASS

i dupa blada autoexec.bat nie jest czytany, a set prompt musze wklepywac z klawiszy zeby zalapal :(

czy nie ma jakiejs instrukcji jak w DOSII+ IN# ?? zeby zaincjowac dysk ?

*- TeBe/Madteam
3x Atari 130XE, SDX, CPU 65816, 2x VBXE, 2x IDE Plus rev. C

7

Odp: Sparta 4.22 POMOCY

moze pinokio ci pomoze. moj telewizor zaliczyl pada i nawet nie moge obejrzec rano tvn24 przed wyjsciem do roboty, ze o podlaczaniu atarki nie wspomne.

zupelnie nie rozumiem w czym jest problem. u mnie partycje sformatowane pod sparta to E: i F: (C i D ma mydos) i bez problemu startuje z nich skonfigurowany przeze mnie system. moze zeby autoexec zaskoczyl potrzebujesz jeszcze config.sys na boot-partycji?

sprobuj configa w najprostszej (dla scenowych konfiguracji) wersji:
USE BANKED
DEVICE SPARTA
DEVICE SIO
DEVICE ATARIDOS (lub ADOS, jesli posiadasz)
DEVICE RAMDISK

ew. oszczednosciowej wersji, zeby chociaz sprawdzic czy rusza system i spartanskie dyski.
USE OSRAM
DEVICE SPARTA
DEVICE SIO

poza tym polecam lekture zinow (syzygy i serious) - tam jesli nie o twardzielu, to napewno o sparcie napisano sporo kilobajtow.

don't come after... please don't follow me along. when you read this, i'll be gone...

8

Odp: Sparta 4.22 POMOCY

czy jest mozliwosc uruchomienia calodyskowho programu spod sparty (boot dyskietka, jak potrafi QMEG)

czy Sparta potrafi odpalic ATRA, lub inny format spakowanej dyskietki ?

czy naprawde nie ma nic co  by przypominalo Nortona dla Sarty, bo MENU to dziwolag, zeby byly 2-a panele - prawy i lewy

*- TeBe/Madteam
3x Atari 130XE, SDX, CPU 65816, 2x VBXE, 2x IDE Plus rev. C

9

Odp: Sparta 4.22 POMOCY

a przede wszystkim looknij w instrukcje do sparty  8)

calodyskowe mozna uruchamiac zgrywajac je na mala partycje i z niej sie zabootowac - troche z tym roboty, ale jest to jakies rozwiazanie.

a co do managera do plikow to moze viacopy?  :D

don't come after... please don't follow me along. when you read this, i'll be gone...

10

Odp: Sparta 4.22 POMOCY

Sorry, nie czytałem bardzo dokładnie tego co powyżej, lecz powiem tak:

Sparta NIGDY nie odpali z partycji ustawionej poprzez BOOT - parametr ten przykładowo odpali MyDOS'a, który to właśnie znajduje się na tak ustawionej partycji. Parametr BOOT jest nierozłączny z funkcją  PASS/CONTROL z fdisk. PASS powoduje olanie parametru BOOT, a Controll nakazuje przeciwieństwo w/w. Partycję startową sparty USTAW KONIECZNIE POPRZEZ DRIVE REDIRECTION!!!!!!! - jest to oczywiście opcja umożliwiająca wrzucenie "obrazu" partycji wskazanej (D1:-D16:!!) na D1:!!!! - Sparta DOS X ruszy WYŁĄCZNIE Z D1:!!!!

Na partycji startowej sparty KONIECZNIE określ jako pierwszy bootowalny plik:

INIDOS.SYS - czyli składnia brzmi tak

a:/>boot inidos.sys

To taki bajer, lecz po COLD/N (zimny rst) istnieje możliwość odpalenia SDX bez wyłączania kompa, co jest w szczególności wskazane w chwili, gdzie HDD znajduje się wewnątrz kompa.

TeBe - weź kompa do Ornety
:D  :D  :D  :D

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

11

Odp: Sparta 4.22 POMOCY

AXE!? - nie pisz o VIACOPY bo to SKIEŁ - tak stary SKIEŁ - wiesza się i pie__rdoli na każdym kroku. Założenia teoretyczne owego softu są wręcz geniealne, lecz jest on nie przetestowany i zawiera w sobie kupę (?) błędów, które niestety skutecznie uniemożliwiają używanie tegoż softu. Następna sprawa to poważnie niedopracowany DESIGN, który niestety trochę męczy.

Dla przypomnienia - obsługa podkat. Sparty / MyDOS .. etc. niezależnie od tego pod jakim dosem uruchomiliśmy VIACOPY - to jest niezły pomysł, lecz szkoda, że na tym się skończyło.

Zastrzegam, że program testowałem pod.: SDX, Sparta3.2, BW-DOS, MyDOS' - i wszędzie zachowywał się w sposób głęboko nieprzewidywalny.

No cóż... . :?:  8O  :D  :o

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

12

Odp: Sparta 4.22 POMOCY

Pajero bedzie na Ornecie wiec mozna go czyms przekupic zeby poprawil ow bubel ;-)

13

Odp: Sparta 4.22 POMOCY

Pajero jest wrazliwy na punkcie zainteresowania jego programem, jesli nie ma odzewu ze strony uzytkownikow rzuca pisanie.

Na Opalenicy Pajero chodzil z dyskietka, aby skopiowac progam zainteresowanym, ale wrocil zdolowany :(

*- TeBe/Madteam
3x Atari 130XE, SDX, CPU 65816, 2x VBXE, 2x IDE Plus rev. C

14

Odp: Sparta 4.22 POMOCY

daje glowe, ze gdy viacopy bedzie gotowy i bedzie bezblednie spelnial wszelkie zalozenia autora i wymagania przyszlych uzytkownikow, napewno ustawia sie kolejki chetnych do skopiowania i do nikogo z dyskietka nie trzeba bedzie chodzic.
dopoki program robi wiecej balaganu na dysku niz korzysci, lepiej go szerzej nie udostepniac, chyba ze zaufanym beta-testerom.

don't come after... please don't follow me along. when you read this, i'll be gone...

15

Odp: Sparta 4.22 POMOCY

Powiem tak, Via Copy wyglada calkiem spoko i jesli bedzie lepiej obslugiwal podkatalogi mydosa niz w tej chwili to stawiam wino, a co tam - stawiam flaszke. Mysle ze wszyscy posiadacze HDD rowniez !

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

16

Odp: Sparta 4.22 POMOCY

Ja stawiam flaszkę, jeśli:

* nie będzie się wiszał
* ma pokazywać wszystkie pliki w katalogu, a nie tylko te wybrane (lepsze i gorsze???? :D )
* przejdzie z versji ...alfa do beta
* kursor nie będzie (po osiągnięciu pierwszego wpisu) uciekał gdzieś do góry w celu udostępnienia jakiś opcji, lub perfidnie uciekał z ekranu (zwis)

* ,.... i na koniec - choć nie obowiązkowo - jaki lepszy engine - jak widać na przykładzie Proffesional Copy - można go nieco dopracować - hehe;- w sumie może i wystarczy zmiana fontów, które z czego pamiętam nie były zbyt frasobliwe; że tak powiem.

To tyle, co na myśl mi przychodzi tak po 2 latach nieużytkowania tego softu, a jak już pisałem szkoda - bo gdy pierwszy raz czywałem doca do ViaCopy to mi buty spadły. Szkoda jednak, że na tym się skończyło. :(

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

17

Odp: Sparta 4.22 POMOCY

jeszcze troche, a po ukonczeniu viacopy pajero bedzie mogl otworzyc sklep monopolowy  8)
nie ma jednak co ukrywac - potrzebny jest manager/kopier uniwersalny dla sparty i mydosa.
pajero - nie zniechecaj sie tylko pracuj dalej :!:

don't come after... please don't follow me along. when you read this, i'll be gone...

18

Odp: Sparta 4.22 POMOCY

to moze ja wam taki napisze?

19

Odp: Sparta 4.22 POMOCY

to pisz, flaszki czekaja :)

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

20

Odp: Sparta 4.22 POMOCY

vsx: tylko nie wymyslaj wlasnego designu  :twisted:
na ornete bedzie gotowe?  :lol:

don't come after... please don't follow me along. when you read this, i'll be gone...

21

Odp: Sparta 4.22 POMOCY

... dziadzia niech lepiej nie pisze, bo:

* będzie działał tylko z dosem II+d - bardzo go nie lubie
* będzie działał tylko z tomsem 720 - a go nie mam
* będzie działał tylko z Qmegiem - ..... a mam go, lecz leży w szafce na półce po lewej stronie.

* będzie działał tylko na kompie dziadzia, który stanowi nowy standart i jest kompatybilny sam w sobie i dla siebie ..  :D  :D  :D  :D  :D  :D  :D
dziadzia ma nowy format zapisu modów! Mod, który pierwotnie ma powyżej 41kB - zawsze ma 41kB. Rólezz&róló!! hehehehehehehe;- 8)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

22

Odp: Sparta 4.22 POMOCY

kurna wmontowalem se sparte dos x 4,22 ale nic na niej nie moge uruchomic , nie potrafie jej obsluzyc czy jest jakas osoba ktora by mi wrzucila na mego meila stryker@wp.pl krotka(dluga) instrukcje pokolei co mam zrobic zeby cokolwiek uruchomic a takze jak uruchomic megaimagesy czyli atry 1MB-16MB na sparcie i mydosie jakies pliki znalazlem na stronie Monsoftu ale...jak to uruchomic
http://www.atari.cuprum.com.pl/arch/DoHDD.ATR
Za okazana pomoc z gory dzieki
pozdr.

"wszystko się kiedyś kończy......."

23

Odp: Sparta 4.22 POMOCY

http://www.kossinus.com/tom/SDX/

24

Odp: Sparta 4.22 POMOCY

konfiga ustaw na BANKED, progi odpalaj przez X nazwa.ext
ustawiajac banki dla softu wykorzystujacego dodatkowy ram nie wybieraj banku, ktory wykorzystuje sparta. nie pamietam, pod jakim adresem mozna sprawdzic jaki jest numer tego banku, (przed oczyma widze $908 lub $909 ale glowy nie dam), gdzies na forum byla juz o tym mowa.

don't come after... please don't follow me along. when you read this, i'll be gone...