1

Temat: Skojarzenia typów plików SDX

Skąd temat / pomysł itd. Otóż od dłuższego czasu istnieje zaczątek czegoś, co może ułatwić życie każdemu posiadaczowi systemu Sparta DOS X a co umożliwia skojarzenie danego rodzaju pliku z aplikacją odpowiedzialną za jego "zaprezentowanie" :). Mowa rzecz jasna o /RUNEXT/ - czyli sterowniku, który skutecznie z czasem może załatwić kwestię "megaplayera" obsługującego większość jak nie wszystko, co zobaczyć / usłyszeć możemy na A8-bit. Skąd pomysł? - ... ano stąd, że żaden z obecnych tego typu programów nie zapewnia minimum komfortu, a nie mówię tutaj o cudach lecz o tym, że mając np. 300 plików *.tmc w jednym katalogu niczym nie idzie tego odsłuchać na Atari.

Co jest i działa na obecną chwilę:

*.EXE, *.XEX - x.com /c - uruchomienie z car:x.com, oraz czyszczenie pamięci ram przed uruchomieniem
*.DOC, *.TXT - edytor ED, oraz LastWord
*.SMP - direct disk sample player

Paczowany TipView Epi'ego obsługuje ponadto formaty graficzne:

*.TIP, *.CIN, *.CCI, *.HIP, *.MIC, *.PLM, *.PIC, *.INP, *.GR8, *.GR9

... jest jeszcze obsługa archiwów TAR, LZH, ARC, ZIP

... niestety kodować takich rzeczy nie potrafię, więc pytanie do koderów - czy ktoś chętny podejmie się napisania playera do TMC - player musi oczywiście zadziałać wraz z RUNEXT, czyli sumarycznie wystarczy by zadziałał spod SDX wraz z podaniem parametru jako argument z nazwą pliku. Nie stać mnie na wiele, lecz mogę postawić za taki player z 10 browarów na Głuchołazach ;)-

I jeszcze pytanie do TeBe - jest viewer do RIP'ów pod dos, bez bajerów ficzerów itd. Czy istnieje możliwość przerobienia programu tak, by pobierał z linii poleceń nazwę pliku?

Zalety powyższych rozwiązań łatwo docenić używając Sparta Commandera - znajdujemy interesujący nas plik, return - i gotowe. Esc - wracamy do commandera. Zajebista rzecz. Cudów nie trzeba - wystarczy dowolne IDE na PBI/ECI, Sparta DOS X 4.4x, oraz zwykłe Atari 130XE ;)- ... lub IDE+ i Atari 130XE :P

Ktoś chętny? :D

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

2

Odp: Skojarzenia typów plików SDX

Oczywiście !!!
Tylko od paru miesięcy swappuje swoję do 130xe do nowej obudowy, dzisiaj znowu prace poszły do przodu a kmki 2.0 czekają :P
Przez tyle lat nie mogłem przeboleć spartados x i nieużywałem, nie dotykałem
- jak się człowiek wychował na tomsnavigatorze!!

Ostatnio edytowany przez AS... (2011-06-15 21:21:10)

3

Odp: Skojarzenia typów plików SDX

toms navigator to zło. Zło i **** :D

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

4

Odp: Skojarzenia typów plików SDX

Oj tam oj tam...

5

Odp: Skojarzenia typów plików SDX

... widzę las chętnych :D

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

6

Odp: Skojarzenia typów plików SDX

Czy zauważyłeś, że ASAP 3.0.0 zamienia na XEXy? Jednym poleceniem zamienisz tych 300 TMCów, w dodatku CMC, MPT i wszystkie formaty obsługiwane przez ASAP, w tym prawie wszystkie SAPy. W dodatku XEXy będą zajmować dużo mniej, niż oryginalne pliki, bo są pakowane.

https://www.youtube.com/watch?v=jofNR_WkoCE

7

Odp: Skojarzenia typów plików SDX

Ehh, gdyby tak jeszcze na źródłowe zamieniał...

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

8

Odp: Skojarzenia typów plików SDX

Ale o sso chodzi?

https://www.youtube.com/watch?v=jofNR_WkoCE

9

Odp: Skojarzenia typów plików SDX

znaczy z sapa ma robic gierke z ktorej byl wyciagniety?
o jakie "zrodlowe" chozi?

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

10

Odp: Skojarzenia typów plików SDX

SAP → TMC/MPT/CMC/RMT

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

11

Odp: Skojarzenia typów plików SDX

Fox - Bez sensu totalnie. Mam 300 plików w czym do każdego dodane po kilka kilobajtów playera, konwersja kilkudziesięciu katalogów z danymi, oraz przerabianie do wykonywalnych plików wszystkich muzyczek i grafik? - danych prawie 50% więcej, a depaker jedynie wkurza powodując straty czasu potrzebne na rozpakowanie. Ma to znaczenie w przypadku szybkiego HDD, bo szybciej odczytasz niż rozpakujesz. Nawet flashpack jest 2x wolniejszy od dysku KMK/JŻ ;)-

... dobrym przykładem na to, iż pakowanie danych jest bez sensu (w przypadku HDD) jest format RIP. Ładowanie danych 0.2s, rozpakowanie - np. 5-7 sekund. Wiem oczywiście, że nie tyczy się to FP :P

Ostatnio edytowany przez Pin (2011-06-16 21:24:23)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

12

Odp: Skojarzenia typów plików SDX

dely napisał/a:

SAP → TMC/MPT/CMC/RMT

A próbowałeś: File information → Save as... ? :)

s.

13

Odp: Skojarzenia typów plików SDX

... ;)- spokojnie, bo mam jeszcze jeden pomysł, który doprowadzi do tego, iż spod "teoretycznie" SDX można by było niezauważalnie dla użytkownika poprzez pewien ficzer doprowadzić do stanu w którym uruchamia się 99.9% plików, praktycznie prawie bez względu na to, gdzie program się ładuje, oraz jakiej pamięci dodatkowej używa :) ... a rozwiązanie istnieje i jest proste jak drut. Lub nawet jeszcze prostrze :D

Ostatnio edytowany przez Pin (2011-06-16 21:28:07)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

14

Odp: Skojarzenia typów plików SDX

Pin: zamiast dywagowac po prostu sprobuj i zmierz.
Jak zmierzyles, ze FlashPack jest 2x wolniejszy?

https://www.youtube.com/watch?v=jofNR_WkoCE

15

Odp: Skojarzenia typów plików SDX

Flaszka wypakowuje dane z prędkością około 30kB/s. Z dysku mam 70-80kB/s :)

Fox - tak czy inaczej chodzi mi o nawet przeróbę przerobienia niektórych istniejących "playerów", które można w ultraprosty sposób przystosować do pobierania nazwy pliku spod CP i tym sposobem zaprezentowania pracy / muzaka / grafiki / czegokolwiek. Jest to chyba słuszny kierunek rozwoju oprogramowania ukierunkowanego na całkiem niezły dyskowy system operacyjny. Tak sądzę przynajmniej ;)-

Ostatnio edytowany przez Pin (2011-06-16 21:41:04)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

16

Odp: Skojarzenia typów plików SDX

Z ASMY wyciągnąłem 184 pliki TMC o łącznej długości 1 278 235 bajtów. Utworzone z nich XEXy zajmują razem 896 338 bajtów.

https://www.youtube.com/watch?v=jofNR_WkoCE

17

Odp: Skojarzenia typów plików SDX

Hm, i czego to dowodzi?

KMK
? HEX$(6670358)

18

Odp: Skojarzenia typów plików SDX

temu, że spakowane wykonywalne zaladują i rozpakują się wolniej. Niech będzie, ze o 40% ;)- ... no i idea rozwoju systemu legnie w gruzach :D

Ostatnio edytowany przez Pin (2011-06-17 00:01:22)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

19

Odp: Skojarzenia typów plików SDX

Na przykład tego, że Pinokio wybiera sobie liczby jak politycy.
Żeby zmierzyć poprawnie, należałoby zacząć pomiar w momencie otwarcia do odczytu pierwszego pliku, tzn. playera w przypadku ładowania TMC lub właściwego pliku w przypadku XEX, i zakończyć w momencie rozpoczęcia odtwarzania. Z liczb, które podali koledzy, wynika jednak, że mierzenie tego jest bez sensu.
Zgodnie z liczbami 0xF-a, plik TMC ma średnio 6946 bajtów, czyli jego załadowanie na komputerze Pinokia (wg. liczb tegoż) trwać będzie ok. 1/10 sekundy, nie licząc czasu potrzebnego na jego znalezienie w katalogu. To znaczy trwałoby, gdyby nie konieczność załadowania również za każdym razem playera z osobnego pliku (pociągająca za sobą konieczność znalezienia go wcześniej w katalogu).
Natomiast odpowiedni plik XEX ma średnio 4871 bajtów, czyli ładuje się ok. 6/100 sekundy i rozpakowuje ok. 25/100 sekundy (spakowany TMC+player ma średnio nieco ponad 60% oryginalnego rozmiaru), nie wymagając załadowania dodatkowo playera.
Dlaczego bez sensu? Bo różnica 2/10 sekundy (przy optymistycznym, błędnym, niejawnie przemyconym tu przez Pinokia założeniu, że nawet mega jednobajtowych plików załaduje się w tym samym czasie, co jeden megabajtowy plik) nie daje się uchwycić ludzkiej percepcji w otoczeniu takich czasochłonnych operacji, jak wklepanie w klawiaturę nazwy pliku lub powrót do DOSu (ładowanie command processora) po zakończeniu odtwarzania. A jeśli będzie to 40%, jak szacuje Pinokio nieco później - to w liczbach bezwzględnych różnica już poniżej 1/10 sekundy.

Pinokio: wspomniane przez Ciebie w pierwszym poście TipView i Xunzip (tego drugiego domyślam się po "obsłudze archiwów ZIP") też są pakowane flashpackiem, i co, aż tak długo się wczytują?

Ostatnio edytowany przez epi (2011-06-17 00:15:35)

Hitler, Stalin, totalniak, SSman, NKWDzista, kaczor dyktator, za długo byłem w ChRL, wypowiadam się afektywnie.

20

Odp: Skojarzenia typów plików SDX

nie - nie "wczytują" się długo, lecz życie winno i Ciebie nauczyć logiki rozumowania i standaryzacji opartej na racjonalnych przesłankach a nie na przekładaniu gleby łopatą - mając w perspektywie użycie koparki ;)-

... na tej zasadzie - po ch**** j mając niezły dos używać plików, jeśli można to olać i wykorzystać SIO używając ram'u jak czystej kartki papieru? :)- ... są tacy, co nadal tak robią. Skutkiem tego jest gigantyczny sukces dzięki któremu praca poprzez lenistwo najczęściej 30-50 letnich userów zapamiętana jest poprzez adekwatny wpis w wikipedii. Daj Boże, bo niekiedy kończy się na Atariki :D

Ostatnio edytowany przez Pin (2011-06-17 00:36:39)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

21

Odp: Skojarzenia typów plików SDX

A mi nie chodzi o różnicę kilku części sekundy, tylko o to że bardzo lubię wgrywać pliki do playerów. Pliki wykonywalne też lubię, ale trochę mniej ;)

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

22

Odp: Skojarzenia typów plików SDX

... pliki wykonywalne - przydatna funkcjonalność, biorąc pod uwagę np kompoty. Mamy wówczas minimum pewności, że organizator nie skopie czegoś na konkursach ;)-

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

23

Odp: Skojarzenia typów plików SDX

Rozumiem zatem, że wycofujesz się z tego, co napisałeś w poście #11?
Ponadto topic nie pasuje do "Fabryki", łamiąc punkty 2. i 3. "Zasad tego podforum".

Hitler, Stalin, totalniak, SSman, NKWDzista, kaczor dyktator, za długo byłem w ChRL, wypowiadam się afektywnie.

24

Odp: Skojarzenia typów plików SDX

To forum to także dobre miejsce na znalezienie kogoś do pomocy

Epi - masz okres? ;)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

25

Odp: Skojarzenia typów plików SDX

Do pomocy, gdy masz już coś zrobione. Do "napisz.mi" proponuję założenie osobnego podforum o nazwie "Koncert życzeń".

Hitler, Stalin, totalniak, SSman, NKWDzista, kaczor dyktator, za długo byłem w ChRL, wypowiadam się afektywnie.