Temat: Szczęsliwy posiadacz MEGA STE - i co dalej?

Kupiłem Atari Mega STE i jestem szczęśliwy! Najpierw  chciałem amige ale te modele są dla mnie jakoś takie za mało oldskulowe, a atari wypada pod tym względem czadowo. Chciałem się pobawić jakimś starym komputerkiem, na początek pewnie jakieś gry, a później zobacze... czy nie wymiękne :/ Na razie sam widok systemu w 640na400 jest po prostu rozwalający. Jestem świeżakiem w dziedzinie atari, ale troche tu czytałem forum - głowa pęka od nazw i skrótów - szaleńcy...
Konfiguracja: chyba 4mb ram (w środku widze 4 kości o symbolu *1024dj dwie MT i dwie inne), dysk 40mb (4 patrycje) i widze soft typu calamus didot z tym, że bez drukarki to chyba się do niczego nie nadaje.
TOS ma napisane MEGA STE TOS co w/g forum oznacza "niestety 2.05".
Do tego monitor sm124 ale juz kupiłem przejściówkę st - vga - mam nadzieje, ze da sie podłaczyć do mojego wysłużonego ctx pr711fl.
Największy ból to stacja 720 - niestety do tej pory (dwa dni!) nie udało mi się przenieść niczego z pc do atari. Zaopatrzylem się w win98 dla pewności żeby mieć "stary dos" a nie jakieś cmd i spróbuje jeszcze raz. Format atari 720 jest trudny do ugryzienia. Mam nadzieje, że w końcu pójdzie. Jak nie to zwróce się o pomoc.
[UPDATE] - dziura HD była zaklejana i bez rezultatu.
Na dysku zero softu - ani do hdd nic. Do tego mam brak myszy, tzn myche od amigi... czyli brak mychy.

Kilka pytań do Was:
1. Już zakupiłem 2.06 w ciemno - tzn. nawet nie wiem czy można tak po prostu wyjąć stare kości i wstawić nowe - można?
2. Mam myche od amigi i wiem, że trzeba zamienić piny 1 i 4  ale według jednego artykułu wynika, że lepiej sprawdzić "żarówką" czy aby faktycznie te piny trzeba zamienić - czy istnieje tu jakieś ryzyko zniszczenia w przypadku złego podłączenia? Nie znam sie totalnie na elektronice.
3. Czy da się podłączyć jakiś dysk scsi bezpośrednio do portu atari tego co w środku jest na kontrolerze? Jeśli są potrzebne jakieś przejścówki to jakie i gdzie to kupić? Oczywiście myślę żeby miec ten drugi dysk na wymiane - nie dwa na raz.
4. Jeśli nie uda mi się z mychą od Amigi to czy ktoś z Was ma na zbyciu jedną? /patrząc po allegro pewnie nie, ale zapytać można/ Czy jest jakaś alternatywa?
5. Widze, że fajną zabawką (choć kosztuje tyle co komputerek) jest satandisk - gdzieś znalazłem na forum, że można to wziąc u kogoś "od ręki" - od kogo i czy to jest nadal aktulane?
Czy to pójdzie na mega ste z tos 2.05 bezproblemowo?
6. Czy karta sd włożona do satandiska jest traktowana jako partycja? Czy można to partycjonować i jak to widzi pecet?
7. [UPDATE - chyba wezme karta od zaxona] A może lepiej karta sieciowa? UltraSatan za 350pln to nie na mój budżet. Jeszcze zwykły widze, chodzi(ł) po ok. 150 - to jest uczciwa cena. O! Widze że sieciówki było po 130 - mnie pasuje. Mam nadzieje, że gdzieś na tym forum jest guide jak to podłączyć/konfigurować...

Póki co nie wiele moge sam zrobić - bez softu przeniesionego z grzyba maszynka będzie się pokrywała kurzem, a tego nie chce.

Na razie to wszystko - z góry wielkie dzięki za odpowiedzi!

Ostatnio edytowany przez dynamike2010 (2011-08-25 16:06:11)

/l\tari

2

Odp: Szczęsliwy posiadacz MEGA STE - i co dalej?

Witamy
Kolejną osobą która zachorowała na Atari :)

Jeśli chodzi o stację to Lotharek i jego floppy emulator, tutaj znajdziesz info:
http://www.lotharek.pl/product.php?pid=13 Sam w końcu muszę sobie go kupić.
Chociaż ja soft między Falconem a światem wymieniam dzięki nagrywarce cdrw (a karta sieciowa leży i zarasta kurzem)..

2. Po co się męczyć starą mychą, napisz do gościa ja kupiłem od niego tą przejściówę:
http://allegro.pl/adapter-myszy-usb-do- … 79728.html
tylko musisz uważać jaką myszkę kupić, jak będzie miał przejściowkę to napisze dokładnie z jaką myszką optyczną usb to działa.. Myszka działa taka: ART AM-61 ..
Poszukaj na forum nie raz było o to wałkowane.

4. Na ebayu gdzieś widziałem nowe myszki do Atari po 29$, ale że są w stanach to wysyłka też pewnie z tyle będzie kosztować.. Poszukaj na ebay.com albo w bestelectronics :P

5. Satany sprzedaje nasz Zaxon na allegro :
http://allegro.pl/ultrasatan-hdd-do-ata … 60391.html od razu możesz go pomęczyć o kartę sieciową do megi..

Ostatnio edytowany przez AS... (2011-08-25 13:49:05)

3

Odp: Szczęsliwy posiadacz MEGA STE - i co dalej?

dynamike2010 napisał/a:

7. A może lepiej karta sieciowa? UltraSatan za 350pln to nie na mój budżet. Jeszcze zwykły widze, chodzi(ł) po ok. 150 - to jest uczciwa cena. O! Widze że sieciówki było po 130 - mnie pasuje. Mam nadzieje, że gdzieś na tym forum jest guide jak to podłączyć/konfigurować...

A ja polecam właśnie sieciówkę. Na ST będziesz mieć transfer 50KB/s i to w zupełności wystarcza przy ST. Satan'a kup jeśli lubisz prędkość żółwia na drugim biegu ( czytaj: niewiele większy od stacji dysków ) a ultrasatan jest OK :)

4

Odp: Szczęsliwy posiadacz MEGA STE - i co dalej?

Tyle, że już widzę kwadrature koła - żeby to netusbee chodziło trza cos wgrać do auto i cos na c:... No dobra ale jak :)
Jest ktoś z okolic Łodzi / Pabianic, kto by just in case pożyczył zewn. stacje?
Ech.. jakiś dysk 1.44/CF SD widze jednak by sie przydał... jak sprzedam grzyba, to może będzie mnie stać :/

/l\tari

Odp: Szczęsliwy posiadacz MEGA STE - i co dalej?

1. 2.06 pójdzie bezproblemowo
3. Mega STE ma 'w środku' przejściówkę na SCSI, tak więc dowolny dysk który da się tam wpiąć powinien chodzić.
6. Można partcjonować. PC może to widzieć, ale trzeba dokonać magii HDDriverem

Co do dyskietek to najlepiej:
- jeśli ma się dyskietkę HD, to zalepić otwór rozpownawania HD
- sformatować na ST
Taką dyskietkę, przy odrobinie szczęścia (zależy od stacji) PC powinien odczytać, z tym że nowsze windowsy już chyba nie obsługują formatu 720kb natywnie i chyba jakieś sterowniki do tego trzeba albo inne kombinacje, lub starszy windows albo jakiś prawdziwy system operacyjny :)

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

6

Odp: Szczęsliwy posiadacz MEGA STE - i co dalej?

A co dokładnie jest z tą stacją dyskietek, powinna widzieć dyskietki sformatowane na PC. Jeżeli używasz dyskietek 1.44, to może trzeba zakleić tę drugą dziurę w dyskietce.
Zostałem uprzedzony :)

Ostatnio edytowany przez artik-wroc (2011-08-25 14:57:40)

Było miło :) Do widzenia.

7

Odp: Szczęsliwy posiadacz MEGA STE - i co dalej?

Adam Klobukowski napisał/a:

Taką dyskietkę, przy odrobinie szczęścia (zależy od stacji) PC powinien odczytać, z tym że nowsze windowsy już chyba nie obsługują formatu 720kb natywnie i chyba jakieś sterowniki do tego trzeba albo inne kombinacje, lub starszy windows albo jakiś prawdziwy system operacyjny

Po raz kolejny proszę o nieopowiadanie głupot. Każdy Windows potrafi sformatować dyskietkę na 720 KB.

FORMAT A: /T:80 /N:9

Od zawsze formatowałem tak dla ST i zawsze działało, nawet teraz na Windows 7.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

8

Odp: Szczęsliwy posiadacz MEGA STE - i co dalej?

Aaaa może być. Ja mam jakiś szit floppy na USB - może tania chińszczyzna nie potrafi tego 720 - błąd jaki się u mnie pojawia to "Dysk jest zabezpieczony przed zapisem" albo "Urządzenie nie obsługuje czegoś tam" zależnie od windy/dyskietki. Pewnie się musze przejść do kogoś kto ma starą stacje fdd. To może mieć sens. Co do softu to jeszcze będę próbował tych wszystkich floimg itp. ale najpierw będzie sukces gdy pójdzie standard 720 kb.
A przy okazji, pewien zacny człowiek o ksywie zaxon JUŻ odpowiedział, że sieciówki będą koło września - kurde, to już niebawem!!

/l\tari

9

Odp: Szczęsliwy posiadacz MEGA STE - i co dalej?

Adam Klobukowski napisał/a:

1. 2.06 pójdzie bezproblemowo
3. Mega STE ma 'w środku' przejściówkę na SCSI, tak więc dowolny dysk który da się tam wpiąć powinien chodzić.
6. Można partcjonować. PC może to widzieć, ale trzeba dokonać magii HDDriverem

1. Oby... dzięki za info.
3. Rozumiem, że dowolny do pewnej granicy, czyli np. jakiś scsci I a juz nie II albo pojemność do 8-10GB. Czy możesz podać jakieś szczegóły co juz nie pójdzie na pewno pod megaste?
6. Uuuuu... zawsze bałem się magii. Może znajde coś na tym forum.

Ostatnio edytowany przez dynamike2010 (2011-08-25 16:06:51)

/l\tari

Odp: Szczęsliwy posiadacz MEGA STE - i co dalej?

dynamike2010 napisał/a:
Adam Klobukowski napisał/a:

1. 2.06 pójdzie bezproblemowo
3. Mega STE ma 'w środku' przejściówkę na SCSI, tak więc dowolny dysk który da się tam wpiąć powinien chodzić.
6. Można partcjonować. PC może to widzieć, ale trzeba dokonać magii HDDriverem

1. Oby... dzięki za info.
3. Rozumiem, że dowolny do pewnej granicy, czyli np. jakiś scsci I a juz nie II albo pojemność do 8-10GB. Czy możesz podać jakieś szczegóły co juz nie pójdzie na pewno pod megaste?
6. Uuuuu... zawsze bałem się magii. Może znajde coś na tym forum.

3. Jakieś ograniczenia są, ale ich nie znam, bo nigdy nie miałem specjalnej styczności z SCSI
6. Starczy w HDdriverze odhaczyć jedną opcję przy partycjonowaniu :)

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

11

Odp: Szczęsliwy posiadacz MEGA STE - i co dalej?

dynamike2010 napisał/a:

6. Czy karta sd włożona do satandiska jest traktowana jako partycja? Czy można to partycjonować i jak to widzi pecet?
7. [UPDATE - chyba wezme karta od zaxona] A może lepiej karta sieciowa? UltraSatan za 350pln to nie na mój budżet. Jeszcze zwykły widze, chodzi(ł) po ok. 150 - to jest uczciwa cena. O! Widze że sieciówki było po 130 - mnie pasuje. Mam nadzieje, że gdzieś na tym forum jest guide jak to podłączyć/konfigurować...

Ponieważ jak się można przekonac na forum jestem świeżakiem w świecie dużego atari więc z przenoszeniem danych korzystając z usatana poradziłem sobie w najbardziej prymitywny sposób: pierwszą kartę SD nagrałem gotowym obrazem dysku .img ze strony http://8bitchip.info/atari/DiskImgPP1.html

Pierwsza partycja ok 230MB jest widziana normalnie przez windows po podłaczeniu przez czytnik kart SD. Ponieważ mam usatana więc do przenoszenia danych używam jednak drugiej karty która nagrałem tym samym obrazem (poddałem się po całodniowej ambitnej walce z hddriverem) a jego pierwszą partycję nazwałem sobie pecet i służy mi do przenoszenia danych - a reszta jako ew. archiwum. Tyle że jak wspomniałem - równie dobrze mógłbym sobie korzystać z partycji C na głownej karcie - jest również widoczna przez peceta.

I od razu mówię - można to na pewno zrobić finezyjniej. Ja jednak nie wiem jak a ten sposób działa i jest prosty do wykonania ;)

Atari 800XE plus inne oraz pozostałe.

12

Odp: Szczęsliwy posiadacz MEGA STE - i co dalej?

dynamike2010 napisał/a:
Adam Klobukowski napisał/a:

1. 2.06 pójdzie bezproblemowo
3. Mega STE ma 'w środku' przejściówkę na SCSI, tak więc dowolny dysk który da się tam wpiąć powinien chodzić.
6. Można partcjonować. PC może to widzieć, ale trzeba dokonać magii HDDriverem

1. Oby... dzięki za info.

Pójść, to pójdzie, tylko czy do pójścia, to nie trzeba tak jak w STE przelutować 2 drutów?

13

Odp: Szczęsliwy posiadacz MEGA STE - i co dalej?

jury zalezy jaki byl tam wczesniej scalak czy 28 czy 32 pin :-)

"wszystko się kiedyś kończy......."

14

Odp: Szczęsliwy posiadacz MEGA STE - i co dalej?

Dokładnie o to pytam - czy po wymianie mogę się spodziewać logo atari czy bombek albo smrodu z kompa?
Jeśli w grę wchodzi przelutowanie - jak patrze na forum jakichś w102/103/104 - to sorry ale mnie lutownica nawet z zrobiona z klocków lego przeraża :/
Sądziłem, że mega ste jest już troche mądrzejsza od stfm/1040 ste...
Dojade do chaty i zobacze ale coś kojarze, że pinów to było nie 28 ani nie 32 tylko 30 :)

Ostatnio edytowany przez dynamike2010 (2011-08-25 17:08:22)

/l\tari

15

Odp: Szczęsliwy posiadacz MEGA STE - i co dalej?

dely napisał/a:

Po raz kolejny proszę o nieopowiadanie głupot. Każdy Windows potrafi sformatować dyskietkę na 720 KB.

FORMAT A: /T:80 /N:9

Od zawsze formatowałem tak dla ST i zawsze działało, nawet teraz na Windows 7.

Yep ! Ale nie każdy dziś (bez obrazy!) posiada FDD lub/i potrafi posługiwać się shellem.

STYMulator JIL ST YM2149 mjuz:k @ gnu/linux
SIUP (SIo2Usb2Pc) - SIO2PC USB Edition
PIN ready logo
3M / InD: ... na kasetach były zabezpieczenia w postaci tzw. "mikropierdnięcie" ...

16

Odp: Szczęsliwy posiadacz MEGA STE - i co dalej?

OK, tak jak myślałem, chiński chłam na USB nie potrafi gadać w formacie 720 KB. Poszedłem do znajomego i wykopał ze strychu stacje FDD podłączaną pod płyte i poszło  - ech...
Co do TOS-u to faktycznie widze 32 piny jak mówił stryker, ale nie wiem czy to dobrze czy źle - dobrze o tyle, że ten co kupiłem na allegro (chyba od stryker-a właśnie) ma również 32 piny.

Ostatnio edytowany przez dynamike2010 (2011-08-26 09:03:33)

/l\tari

17

Odp: Szczęsliwy posiadacz MEGA STE - i co dalej?

Mój flopek HP na USB czyta i formatuje FORMAT A: /T:80 /N:9 bez żadnego problemu, pod XP i 7.

Ale i tak kupiłem sobie laptopa 14" z prawdziwym flopem żeby móc sobie zdumpować dyskietkę do image'u albo odwrotnie nagrać dyskietkę z .msa np. Do tego ma prawdziwe porty COM i LPT żeby podłączyć np. starszy programator EPROM, sio2PC, czy interfejsy do C= czy Amstrada.
Polecam takie rozwiązanie, mało zajmuje miejsca, a przydaje się. Ja mam IBM A21m, dobre są też inne z serii A2x, ale też np. Compaq Armada ... chyba 700, itp. Za jakieś 150-300 zł kupisz na aukcjach.

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

18

Odp: Szczęsliwy posiadacz MEGA STE - i co dalej?

dynamike2010 - to dobrze bo na 99,99 % nie bedziesz nic musial lutowac...

"wszystko się kiedyś kończy......."

19

Odp: Szczęsliwy posiadacz MEGA STE - i co dalej?

Witaj ja jestem z okolic Łodzi i chętnie podzielę się z tobą doświadczeniami i radą w miarę możliwości. Jeśli chodzi o TOS ja właśnie wymieniłem u siebie i działa bez żadnych dodatkowych modyfikacji .

ATARI 800XL/65XE/800XE/520STm/Mega2/520STe/FALCON 030 14MB RAM Roland MT32 i wiele innych zabawek :)

20

Odp: Szczęsliwy posiadacz MEGA STE - i co dalej?

OK, to jeszcze dwie sprawy:
1. czy taki twardziel http://allegro.pl/nowy-dysk-scsi-fujits … 86456.html da rade podłączyć do mojej MegaN? Oczywiście domyślam się, że będzie potrzebna jakaś przejściówka typu 50 <-> 68 PIN.
Tu jest chyba coś więcej o nim http://www.telecommander.com/pics/links … 954qau.htm
2. czy taka stacja http://cgi.ebay.pl/ws/eBayISAPI.dll?Vie … 0641101599 ma szanse się dać podłączyć bez ceregieli i lutowania komukolwiek? Zapytałem również sprzedającego - jego ksywka twierdzi, że on jest atari freak - m'key...
[EDIT] - mam odpowiedź od gościa, że będzie OK. Tyle, że trza se wyciąć coś w obudowie - ja wole chyba wyprowadzić tyłem przez VME - MegaN MUSI zostać nietknięta :-P

Wiem, że trudno będzie coś powiedzieć patrząc zdalnie na te rzeczy, ale np. taki dysk to może ktoś z Was miał/ma i się podzieli doświadczeniami...

glowas11 - z góry dzięki za wsparcie. Dobrze, że w łódzkiem jeszcze ktoś jest z Atarynką...

Ostatnio edytowany przez dynamike2010 (2011-08-26 21:03:26)

/l\tari

Odp: Szczęsliwy posiadacz MEGA STE - i co dalej?

2. Stacja zadziała z TT (możliwe że trzeba będzie w niej przestawić zworkę) ale nie pasuje do obudowy. jak to załatwisz to twoja sprawa ;)

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

22

Odp: Szczęsliwy posiadacz MEGA STE - i co dalej?

jeśli nie dasz rady doprowadzić megi do stanu "działającego", to mogę zabrać klamory dysk, soft i STe - będę z YerzmYeYem na Riverwash 2011 w Łodzi. Jakoś niebawem chyba ;)-

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

23

Odp: Szczęsliwy posiadacz MEGA STE - i co dalej?

Party w Łodzi - niespodzianka jakaś.
No tak, ale do tego czasu nie będę miał nic z konkretnego sprzętu - może jedyne co, to nowego tos-a i przejściówke, co by łatwiej było podłączyć do czegoś pecetowego a la VGA.
W międzyczasie na emulatorze, który chyba raczej służy do gier (STEEM) pokopiowałem jakieś pliki i mam zabawkową wersję Minta i mimo, że to pierwsza wersja to już mi się podoba. Jak bym to miał na Mega, to bym się nie pogniewał... Ale wszystko powolutku.
Generalnie dzięki Wam wszystkim za feedback - widzę, żę nie będzie tak źle jak myślałem :)

/l\tari

24

Odp: Szczęsliwy posiadacz MEGA STE - i co dalej?

kiedy to party w Lodzi??

800xl,65xe,XC12,130xe,1010,1050,Atari Tablet,SIOPC,520STe || C=64,C=64c,C=1541II,C=1701,C=MPS 803,A500 || ZX48k

25

Odp: Szczęsliwy posiadacz MEGA STE - i co dalej?

Ogarnij się :P 2 posty wyżej jest podane wystarczająco danych dla wyszukiwarki, wpisz w googlu: Riverwash 2011 i nagle stanie się jasność :P