Temat: lightpen

oto linki do schematu, opisu po angielsku i *.atr do lightpena.
1
2
3

"wszystko się kiedyś kończy......."

2

Odp: lightpen

Hmm... nie wiem, czy to tylko problem z mojej strony, ale te linki nie dzialaja (jest piatek 22.08.2003, godz 11.28 ) - moze to tylko chwilowa niedyspozycja serwera ?

3

Odp: lightpen

Masz cycu to w bazie plikow.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

4

Odp: lightpen

na Allegro mozna zakupic pióro świetlne ;] orginalne Atari:
http://allegro.pl/show_item.php?item=19287024

"wszystko się kiedyś kończy......."

5

Odp: lightpen

Muszę powiedzieć że to nawet jest fajna zabawka. Zrobiłem se to jakiś czas temu na podstawie tych plików z bazy. Zamiast tego fototranzystora z trzema nogami (z wyprowadzoną bazą) można spokojnie użyć takiego bez wyprowadzonej bazy. Nie montuje się wtedy potka i tych dwóch diodek. A i tak działa. Napisałem nawet sobie strzelankę w Turbo Basicu na piórko :). Jest tylko problem z Atarigraphics - zbyt często się wysypuje (ale to chyba temat do działu z softwarem)

6

Odp: lightpen

ja sie do tego nie zabieralem bo wlasnie BPX25 w polsce chyba wogole juz niema (a kombinowac noestety niepotrafie tak jak ty Sukkor_benoth
;) za hmm jestem)  ale pare dni temu znalzlem zamiennik: BPX43-4  (7zł szt.) jak znajde chwiel czasu co jest narazie neimozliwe(CAS ;))) ) to mzoe sobie to zmontuje no chyba ze DRC zamowi je sobie to wtedy sie zobaczy ;] heh

a tu inne sposoby na zamiane tego fototranzystora z pewnej stronki ;) :
- hej, parametry tego T nie sa przeciez krytyczne :25V,Ip-1,5mA, [1000lux], co zlapiesz to wstawisz :BPX38 , 39, 40 Itd
- Poszukaj zwykłego tranzystora w obudowie TO 39 o parametrach zbliżonych do tego fototranzystora, a następnie spróbój obciąć mu obudowa i obkleić czymś cały tranzystor. Zniszczysz kilka tranzystorów, ale w końcu w się uda. Możesz też wykorzystać jakiś tranzystor z serii OC o tych parametrach, jednakże są to sędziwe tranzystory i szukać ich trzeba w urządzeniach starszych niż 30 lat. Tranzystory te mają szklaną obudowę (lub z pleksi - nie jestem pewien), pokrytą czarnym nieprzepuszczającym światła lakierem. Lakier ten wystarczy zmyć acetonem lub zdrapać. Dzięki temu uzyskasz świetny fototranzystor.
- mógłbyś nawet spróbować fotodiodę, których jest ciut większy wybór na rynku.

"wszystko się kiedyś kończy......."

7

Odp: lightpen

ja sie do tego nie zabieralem bo wlasnie BPX25 w polsce chyba wogole juz niema (a kombinowac noestety niepotrafie tak jak ty Sukkor_benoth

no to sie dogadajcie... Na tym forum jest chyba szansa tzw. wymiany doswiadczen...

moze sobie to zmontuje no chyba ze DRC zamowi je sobie to wtedy sie zobaczy ;] heh

Jesli nie wygram tej aukcji na ALLEGRO (b. mozliwe), to oczywiscie zmontuj mi to, ok ?  8)

8

Odp: lightpen

DRC - zle zrozumiales ja sie nie biore do czegos jak niemam w 100% dobrych elementow lub jakis idealnych zamiennikow a w kombinowanie to sie niebawie bo to trzeba miec duzo doswiadczenia etd....Jak kupisz te fototranzystory to spox moge to zrobic, gdzie je znalezc - info na priv ;]

"wszystko się kiedyś kończy......."

9

Odp: lightpen

Jeszcze dodam cosik od siebie: blazing paddles też działa z piórkiem.

A fotodiody oradzam - mają mniejszą czułość od fototranzystora. A kombinować nie ma co Stryker, każdy fototranzystor będzie działać (lepiej lub gorzej) ja nawet nie wiem jaki jest typ tego fototranzystora który użyłem (ma obudowę przezroczystą taką jak dioda led więc nie ma na nim opisu) ale wszystko działa. Zresztą rób jak chcesz....

Jest jeszcze jedna rzecz, zamiast BC109 w oryginalnym układzie można użyć np. BC547
bo nie wiem czy setki są jeszcze dostępne (parę lat temu były i droższe od pięćsetek). 74132 "od biedy" można zastąpić 7400 (ewentulanie 4093 ale z tym nie próbowałem) - to jakby ktos jeszcze miał wątpliwości.

10

Odp: lightpen

. Jest tylko problem z Atarigraphics - zbyt często się wysypuje (ale to chyba temat do działu z softwarem)

Zgadzam sie z tym .... cos mi ten progs hu***o chodzi...
Poprubuje jeszcze ten: blazing paddles - jak go znajde...

"Napisałem nawet sobie strzelankę w Turbo Basicu na piórko " - jakbyś mógł to podeślij ;)

Co jeszcze obsługuje tego lightpena z gier, prgsow itd ??????

"wszystko się kiedyś kończy......."

11

Odp: lightpen

stryker zrobiles to wedle schematu? dziala? niesamowite bo schemat zawiera blad...
chodzi o punkt odniesienia dla bazy fototranzystora
te diody powinny byc przed prkiem a miedzy rezystorem 2k7, dalej mysle ze mozna olac kondensator 2n2F, a 74ls132 zastapic bardziej sensownie 74ls14
zwieranie wejsc niewykozystanych bramek ukladu do masy jest rownierz zbedne - to nie jest uklad wykonany w technologi cmos
ogolnie calosc mogla sie skladac z 3-4 tranzystorow... ktos to niezle zamotal...

przechodze na tumiwisizm

12

Odp: lightpen

hehe Candle to dziala zastapilem tylko fototranzystor na BPX 43-4 tyle ze ten progs od lightpena jest do dupy albo sie niewlacza albo sie wlacza ale z bledem... i kufno mozna sprawdzic ale cos tam namalowalem troche lata ten wskaznik.... co do tego schematu piszesz ze mozna go uproscic ;] no to fajnie zrob i podeslij mi schemacik lub zapodaj tu na forum mam jeszcze jeden fototranzystor to moge sprawdzic  czy bedzie lepiej... aaa i caly cas szukam tych progsow do lightpena @!!!!!

pozdr.
Stryjek ;]

"wszystko się kiedyś kończy......."

13

Odp: lightpen

poszukaj gierek na xegs - mialem kiedys pistolet i strzelanke w robaczki
calkiem fajne

przechodze na tumiwisizm

14

Odp: lightpen

co do lightpena jest w nim jeden problem moze wiesz jak go rozwiazac otoz gdy chodzimy nim po ekranie monitora (c1084S) na TV nie testowalem to punkt koncowy zamiast byc pod fototranzystorem jest ok. 2 cm w lewo od Fototranzystora...

co do progsow dostalem:
- BugHunt(chyba z light guna) strzela sie do jakis pajakow - dziwna gra bo niewem co tam robic...
- AtariGraphic( wersja rom do carta nieuruchomilem tego ;) )
- CH6PR1.BAS - pokazuje dany punkt (X i Y) na monitorze w ktorym aktualnie znajduje sie lightpen
- DRAWGUN.BAS - program sam rysuje a ty tylko poruszasz lightpenem....
- LITEPEN.BAS - to nieche mi dzilac tzn. wlacza sie ale totalny brak odzewu...

no to wsio....

"wszystko się kiedyś kończy......."

15

Odp: lightpen

Stryker zbadaj też Blazing Paddles u mnie działa bezbłędnie :)
A jak chcesz to podaj adresik i ci podeśle zBlazowane Padle i te móją supermega (hihi) gierę ;)

16

Odp: lightpen

Sukkor_benoth - emaila masz w moim profilu blazing paddles nieznalazlem... :( jak chcesz moge podeslac ci te progsy co ja mam...

"wszystko się kiedyś kończy......."

17

Odp: lightpen

stryker odnosnie twojego problemu to fototranzystor powinien nie wystawac z obudowy do ktorej go wlozyles
jak by byl z prawej to co innego, ale jako ze jest z lewej to znaczy ze wykrywa on plamke szybciej niz gdyby byl bezposrednio przez nia trafiony

przechodze na tumiwisizm

18

Odp: lightpen

a tu kolejny lightpen na allegro: ;-) http://www.allegro.pl/show_item.php?item=21652716

"wszystko się kiedyś kończy......."