Temat: Wgranie gry z magnetofonuXCA12 do atari 65XE i potem zapisanie jej

Witam
Dziś nabyłem Atari 65XE. Już dawno miałem zamiar to zrobić, le większość egzemplarzy była pożółkła i zniszczona. Aż przyszedł ten dzień i kupiłem komputer z lat mojego dzieciństwa w idealnym stanie i opakowaniu. Oczywiście wgrałem kilka gier przez kaseciaka no i mam pytanie?

czy wgraną grę z kaseciaka poprzez "start+option" wciśnięte i potem włączam atari - można nagrać na innej kasecie? chciałbym stworzyć własną kompozycję gier a co ważniejsze oryginałów nie używać do wgrywania na co dzień. Ważne, że chciałbym nagrać grę z komputera na kasetę poprzez magnetofon XCA12. Jest to możliwe?
Pozdrawiam

Atari it's one small step for a man, but one giant leap for mankind.

2

Odp: Wgranie gry z magnetofonuXCA12 do atari 65XE i potem zapisanie jej

Potrzebujesz odpowiedniego programu kopiującego (gdzieś powinienem z 2-3 różne mieć, tyle że pod K.S.O. 2000).

wszystkie trzy strony świata

Odp: Wgranie gry z magnetofonuXCA12 do atari 65XE i potem zapisanie jej

Orginały często miały zabezpieczenie przed kopiowaniem. W takim przypadku sprubuj dobrym 2 kieszeniowym magnetofonem.
Jeżeli nie ma zabezpieczenia to proponuję kopier Casdup lub Turbo-Copy    http://atarionline.pl/v01/index.phtml?c … dup#Casdup
  Powodzenia! :)
Przeczytaj również to   http://atariarea.krap.pl/tape_preservation_project

Ostatnio edytowany przez Ryszard Mauersberg (2009-10-28 08:26:23)

Wiedza na temat tego co było jest niezbędna w celu właściwej oceny tego co jest obecnie ,oraz kształtowania tego co będzie póżniej.

4

Odp: Wgranie gry z magnetofonuXCA12 do atari 65XE i potem zapisanie jej

Ryszard Mauersberg napisał/a:

Orginały często miały zabezpieczenie przed kopiowaniem. W takim przypadku sprubuj dobrym 2 kieszeniowym magnetofonem.

Też o tym myślałem. Mam wieżę Panasonic z bardzo dobrym magnetofonem - ma wszystkie dostępne funkcje, odnajdywanie utworów, sam zmienia strony, szybkie nagrywanie itd. Proble tylko jest taki: np. chcę skopiować grę ze strony B od 260-371 (ok oryginał ustawię na magnecie od kompa), ale skąd wiedzieć kiedy ten fragment się nagra na magnecie wieży? (tam nie mam licznika) Czy jak odmierzę czas mniej więcej i nawet jak nagram coś z gry nastepnej to to będzie przeszkadzało?

Dziękuję, że zaiteresowaliście się moim postem. Tyle lat już taśmy magnetofonowej nie widziałem, że zgłupiałem z wrażenia przy tym sprzęcie hihi.

Atari it's one small step for a man, but one giant leap for mankind.

5

Odp: Wgranie gry z magnetofonuXCA12 do atari 65XE i potem zapisanie jej

Nie, jak nagrasz fragment następnej gry to nie będzie problemu.

6

Odp: Wgranie gry z magnetofonuXCA12 do atari 65XE i potem zapisanie jej

xan napisał/a:

Nie, jak nagrasz fragment następnej gry to nie będzie problemu.

ok dzięki
A mam pytanko jeszcze jedno. Z Waszego doświadczenia to warto się bawić z nagrywaniem tych plików *.cas na kasetki? Czy w archiwum, pliki, które się znajdują są 100% sprawne? Czy jakbym podłączył laptopa PC pod wieżę AUX i nagrał kasetkę to będzie ok?

Do celowo kupię chyba coś innego do wgrywania gier (z drugiej strony jakbym tylko chciał pograc to nie kupował bym atari tylko emulator włączył) ;)

Atari it's one small step for a man, but one giant leap for mankind.

7

Odp: Wgranie gry z magnetofonuXCA12 do atari 65XE i potem zapisanie jej

Będzie OK. Wszystkie CASy będą działać - inaczej nie miałyby racji bytu.

A8CAS - narzędzie do 100% archiwizacji kaset Atari

8

Odp: Wgranie gry z magnetofonuXCA12 do atari 65XE i potem zapisanie jej

Witam ponownie.
Spróbowałem zrobić kasetke i nie wyszło.
Za pomocą programu cas2wav plik cas zamieniłem na wav.
Następnie wyjście z laptopa na słuchawki podłączyłem do AUX wieży z kaseciakiem.
Przygotowałem używaną kasetę 60
Włączyłem nagrywanie a zaraz potem włączyłem odtwarzanie pliku wav na laptopie w programie WMP.

Niewyszło niestety:(

W czym może tkwić problem:
1) złe ustawienia przy konwersji z cas na wav?
2) odtwarzanie z laptopa?
3) zła jakość kasety?

Czy macie jakieś inne pomysły?
Pozdrawiam

Ostatnio edytowany przez artkami (2009-11-03 12:10:59)

Atari it's one small step for a man, but one giant leap for mankind.

9

Odp: Wgranie gry z magnetofonuXCA12 do atari 65XE i potem zapisanie jej

Taśma musi* być najzwyklejsza "żelazówka"** (żadne "chromówki" etc.) i nie może być zagniecona***.
Problemem może być inny skos głowicy w wieży (i tam możesz go zmienić****).
Możesz jeszcze sprawdzić jakie masz ustawienia w wieży i kompie (niewysterowanie/przesterowanie też może być problemem).



*a bądź co bądź powinna
**Normal position(TypeI)
***jeżeli nagrywasz "prawidłowo" (tj. tylko na jedną stronę) dopuszczalne są zagięcia wypadające pomiędzy programami (i tak się z czasem tam pojawią)
****bo w XC-12 zdecydowanie odradzam (tut lepszym wyjściem jest zdemontowanie klapki).

Ostatnio edytowany przez Lt_Bri (2009-11-03 12:58:10)

wszystkie trzy strony świata

10

Odp: Wgranie gry z magnetofonuXCA12 do atari 65XE i potem zapisanie jej

No więc kaseta była wcześniej zapisana grami do atari. Czy żelazowa czy chromowa to nie wiem - brak oznaczeń.
Co do ustawień wieży to na początku nagrałem taśmę z korekcją szumów dolby NR w Dolby B z korektorem dźwięku itd. - nie poszło.
Więc wyczyściłem głowice - z 10lat nie używałem kaseciaka, wyłączyłem wszystkie opcje i nagrałem ponownie - i znowu nic.
W obydwu przypadkach zaczynało wgrywać program i po krótkiej chwili - zmienił się dźwięk na taki burczący i kicha.

Co do transmisji z laptopa do wieży to użyłem standardowy kabelek. Jakość dźwięku z lapka jest super - zupełnie czysta, bez szumów.

Pytanie mam jedne jeszcze. Zauważyłem, że przed programem powinien być wgrany jakiś "loader" gry. Myślałem, że pliki cas to mają i w sumie ze słuchu mi się wydaje, że tak jest.

Kupię nowe taśmy (wątpię, czy żelazowe bo niby skąd) i spróbuje wtedy.

Co do ustawienia skosu głowicy to nie mam pojęcia jak to zrobić a szkoda mi coś popsuć.

Atari it's one small step for a man, but one giant leap for mankind.

11

Odp: Wgranie gry z magnetofonuXCA12 do atari 65XE i potem zapisanie jej

Skos zazwyczaj ustawiasz małym wkrętakiem, w magnetofonach jest odpowiednienie wcięcie(otwór) obudowy w okolicy głowicy (robisz to w trakcie odtwarzania).

wszystkie trzy strony świata

12

Odp: Wgranie gry z magnetofonuXCA12 do atari 65XE i potem zapisanie jej

Sprawdź jeszcze, czy dźwięk wychodzący z laptopa nie jest za głośny albo za cichy - to też ma wpływ.

Poza tym, łatwiej nam będzie jak powiesz, z jakiego pliku CAS korzystasz.

Ostatnio edytowany przez Krótki (2009-11-03 16:41:35)

A8CAS - narzędzie do 100% archiwizacji kaset Atari

13

Odp: Wgranie gry z magnetofonuXCA12 do atari 65XE i potem zapisanie jej

Co to w ogóle za rady dot. kręcenia skosem. W ŻYCIU na Atari nie musiałem kręcić głowicą, to jakieś nawyki z C64, gdzie takie zjawisko było nagminne. Nic nie kręć.

Najlepszą radę wysunął Krótki - pokaż jaki plik CAS usiłujesz wczytać. Gotowe audio, niepotrzebujące przerabiania znajdziesz na Tape Preservation Project.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

14

Odp: Wgranie gry z magnetofonuXCA12 do atari 65XE i potem zapisanie jej

A ja wrecz przeciwnie. Nie jeden raz przestawienie skosu glowicy na sluch (po krotkim czasie dochodzi sie do odpowiedniej wprawy) powodowalo, ze program sie wczytywal. Pisze oczywiscie o normalu bo w turbo to juz bylo nagminne.

15

Odp: Wgranie gry z magnetofonuXCA12 do atari 65XE i potem zapisanie jej

No więc próbuję wgrać abracadabra.cas, które pobrałem ze stronki http://cas-archive.pigwa.net/cas2.htm
Może Krótki ma rację, że dźwięk z laptopa puściłem za cicho. Spróbuję jeszcze raz.
Co do skosu głowicy to wolę nie ruszać. Bardzo dobrze odtwarza i nagrywa muzykę, czysto i wyraźnie, więc chyba jest ok.

Atari it's one small step for a man, but one giant leap for mankind.

16

Odp: Wgranie gry z magnetofonuXCA12 do atari 65XE i potem zapisanie jej

Na emulatorze działa, więc i na prawdziwym Atari powinno.

Czy u Ciebie chociaż "coś" się wczytuje? Tzn. czy po siedmiu rekordach pojawia się na ekranie LOADING ABRACADABRA?

Sprawdź też, czy Twoja wieża nagrywa plik na obu kanałach (lewym i prawym). Jeśli tak, to dobrze.

W tym regulowaniu skosu głowicy to nie chodzi tylko o Twoją wieżę, ale także o magnetofon Atari. Jeśli po wpisaniu POKE 54018,52 i puszczeniu taśmy zauważasz na słuch, że jakość odtwarzania na magnetofonie jest gorsza w porównaniu z wieżą (np. dźwięk jest przytłumiony), to znaczy że trzeba wyregulować magnetofon.

Ostatnio edytowany przez Krótki (2009-11-03 23:37:31)

A8CAS - narzędzie do 100% archiwizacji kaset Atari

17

Odp: Wgranie gry z magnetofonuXCA12 do atari 65XE i potem zapisanie jej

notorycznie kręciłem głowicą żeby dostroić dźwięk. Znamienna czynność dla modeli XC12. W modelach XCA12 było to już obowiązkowe. No i zestawy encyklopedii, które kładłem na klapkę żeby ją dociążyć czyniąc tym samym lepszy dźwięk bodów ;) W komodzie, którą również miałem, w życiu nie kręciłem głowicą i wszystkie programy wczytywały sie jak masełko (!)

Gdyby we wszechświecie nie istniały obce cywilizacje to znaczy, że na ziemi istniałaby tylko biała rasa - M.M. Kucharski

18

Odp: Wgranie gry z magnetofonuXCA12 do atari 65XE i potem zapisanie jej

Magnetofon w ATARI a w C64 inaczej zapisuje sygnał i niema potrzeby (z małym wyjątkiem) kręcić ustawieniem głowicy w ATARI.

19

Odp: Wgranie gry z magnetofonuXCA12 do atari 65XE i potem zapisanie jej

Witam
Zakupiłem nowe kasetki TYPE I i wyłączyłem wszystkie funkcji w wieży i kasetka nagrała się prawidłowo. Jedyne co to głośno puszczałem dźwięk z laptopa na AUX wieży. Dzięki za rady.
Mam pytanie o ustawienia w programiku cas2wav parametrów:

Is this correct: wpisujemy "y"
Print diagnostic data: "y"
Do you want sine waves, block waves, or pure waves: "s"
Use space/mark transmision at zero level: "n"
Enter mark frequency: "5327"
Enter space frequency: "3995"
Enter fixed baudrate if desired 425-875: "575"
Lenght of leader if fixed lenght in milli-seconds: "14000"
Lenght of Inter Record Gap if fixed lenght in milli seconds: "375"

Ktoś próbował na innych ustawieniach?

Poszukuję pliku gry Donkey Kong z końcówką wav lub cas.
Pozdrawiam

Atari it's one small step for a man, but one giant leap for mankind.

20

Odp: Wgranie gry z magnetofonuXCA12 do atari 65XE i potem zapisanie jej

Na tej podstronce znajdziesz programik xex2cas, którym powinno dac się zamienić plik binarny (xex) na cas-a.

I Ty zostaniesz big endianem...

21

Odp: Wgranie gry z magnetofonuXCA12 do atari 65XE i potem zapisanie jej

miker napisał/a:

Na tej podstronce znajdziesz programik xex2cas, którym powinno dac się zamienić plik binarny (xex) na cas-a.

Jest, ale mam problem. Używałem do tej pory tylko cas2wav i ten programik ładnie chodzi.
XEX2CAS wcale mi się nie uruchamia :(
Chyba, że coś źle robię. Mogę prosić o jakiś przewodnik?

Znalazłem na forum, ale tak jak w tamtym przypadku u mnie też nie poszło :( http://images43.fotosik.pl/225/b5d8120c5c823e1d.jpg

Udało się: http://images42.fotosik.pl/137/04cb1333bdf30813.jpg
Chodzi o to by być w katalogu w którym jest plik xex2cas.exe :)

Ostatnio edytowany przez artkami (2009-11-11 11:04:34)

Atari it's one small step for a man, but one giant leap for mankind.